Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Κυκλοφορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-07, 10:09
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή πρόβλημα σε κυκλοφοριτή της Tunze !

Καλημέρα σας μόλις χθες παρέλαβα, από γνωστό κατάστημα της Αθήνας , ένα κυκλοφοριτη της Tunze τον 6000. Μαζί αγόρασα και τον μικρό κοντρόλερ μοντέλο 7091 της ίδιας εταιρείας. Χθες όλη μέρα ο κυκλοφοριτής δούλεψε μια χαρά έκανε τα κυματάκια του ανάβανε τα λαμπάκια του (του κοντόλερ). Σήμερα το πρωί Καπούτ όλα. Ούτε λαμπάκια ανάβουνε ούτε ο κυκλοφοριτής δουλεύει. Δοκίμασα και χωρίς κοντρόλερ μήπως τον πλόκαρε και γιαυτό δε δούλευε αλλά τίποτα. Θέλω να ρωτήσω ξέρει κανείς τίποτα για τον συγκεκριμένο μοντέλο είναι προβληματικό; δίνει εγγύηση για αντικατάσταση η εταιρεία; Για την ώρα δεν έχω μιλήσει με το κατάστημα κάτι που θα το πράξω στο άμεσο μέλλον. Παρακαλώ όποιος μπορεί να με διαφωτίσει ας το κάνει. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-07, 10:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στην μπριζα ειναι?
Για προβλημα τροφοδοσιας το κοβω.
Προφανως και σε καλυπτει η εγγυηση...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-07, 11:16
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πολύ περίεργο. ¶νοιξες καθόλου τον κυκλοφορητή να τσεκάρεις το προπελάκι? Μήπως ξεκόλλησε ο μαγνήτης μέσα ή κάτι σχετικό? Αλλά λογικά θα άναβαν τα λαμπάκια τότε.
Μπορείς να δεις με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι αν δίνει ρεύμα?
Πάντως γενικά (έχω και εγώ) δεν είναι προβληματικά και βέβαια έχεις εγγύηση.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-07, 12:01
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα πάρω τώρα τηλέφωνο στο κατάστημα.
Ο κυκλοφοριτής ήταν από χθες που ξεκίνησε να δουλεύει μόνιμα στην πρίζα δεν του άλλαξα θέση δεν πλησίασα καν το ενυδρείο.
Στη αρχή όταν τον τοποθέτησα τον παρατήρησα για αρκετή ώρα που δούλευε μια χαρά και τον ξαναείδα πάλη σήμερα το πρωί κατά τις 8 που ξύπνησα και διαπίστωσα ότι δεν δούλευε. Να σημειώσω ότι το χρονικό αυτό διάστημα ήμουν μόνος στο σπίτι.
Δεν έχω εμπειρία στα ηλεκτρολογικά και δεν θα κάνω προσπάθεια να τον λύσω γιατί μάλλον χειρότερα θα γίνει και δεν θέλω να χάσω την εγγύηση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-07, 14:49
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ok συμφωνήθηκε η αντικατάσταση του από το μαγαζί που αγοράστικε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-07, 04:54
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

εντελη πηρες τον κυκλοφορητη απο εδω και οχι απο aquaristik?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-07, 00:30
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
εντελη πηρες τον κυκλοφορητη απο εδω και οχι απο aquaristik?
Ναι τον αγόρασα από Ζωοφιλία. Σήμερα τον έστειλα πίσω με κούριερ ο Γιώργος (από την Ζωοφιλία) με διαβεβαίωσε ότι έχει εγγύηση και θα αλλαχτεί. Βρήκα και τι πρόβλημα υπήρχε.
Έκαψε το μετασχηματιστεί λόγω του ότι ήταν μικρότερος και δεν άντεξε. Είχαν βάλει από το εργοστάσιο σε κουτί του 6000 τον 6100. Έτσι ο μετασχηματιστής ήταν ακατάλληλος για τον 6100.
Σε ένα ηλεκτρονικό μαγαζί που ρώτησα μου είπαν ότι τα VA (βολταμπέρ) ήταν οριακά και έτσι μετά από λίγες ώρες λειτουργίας βγήκε…blr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-07, 00:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τέλος καλό, όλα καλά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-07, 00:49
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος καλό, όλα καλά.
Ναι είμαι αισιόδοξος, και ο Γιώργος ήταν πολύ θετικός όταν μιλήσαμε στο τηλέφωνο.
Απλά δεν ξέρω πόσο θα την παλέψει ο βράχος με μόνο 2000 λίτρα κυκλοφορία από τα δύο φίλτρα και το skimmer.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-07, 09:50
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Yπάρχει λύση! Κάθε 3-4 μέρες με μια μικρή αντλία θα "ξεπλένεις" τον βράχο σου. Έτσι όπως είναι, δεν θα τον βγάζεις έξω.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-02-07, 22:38
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχαν βάλει από το εργοστάσιο σε κουτί του 6000 τον 6100. Έτσι ο μετασχηματιστής ήταν ακατάλληλος για τον 6100.
Ο 6000 με τον 6100 εχουν διαφορα μονο στους μετασχηματιστες τους και μαλλιστα αν θελεις μπορεις περνοντας τον μετασχηματιστη για 6100 να τον βαλεις στον 6000κυκλοφοριτη και να δουλευει σαν 6100,οποτε αλλου ηταν το προβλημα...!
Ο γιωργος οπως εχω ξανα πει ειναι κυριος με αυτα....εγγυηση απο μονος του!
__________________
fotis
www.marineaquarium.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-02-07, 01:15
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο 6000 με τον 6100 εχουν διαφορα μονο στους μετασχηματιστες τους και μαλλιστα αν θελεις μπορεις περνοντας τον μετασχηματιστη για 6100 να τον βαλεις στον 6000κυκλοφοριτη και να δουλευει σαν 6100,οποτε αλλου ηταν το προβλημα...!
Ο γιωργος οπως εχω ξανα πει ειναι κυριος με αυτα....εγγυηση απο μονος του!
Το πρόβλημα το ξαναλέω ήταν στον μετασχηματιστή που ήταν για τον 6000 ενώ η τουρμπίνα ήταν η 6100 οπότε τραβούσε παραπάνω VA (βολταμπέρ) με αποτέλεσμα να κάψει (σχεδόν τον έλειωσε) τον μετασχηματιστή. Πιστεύω να έγινα κατανοητός. Το λάθος ήταν καθαρά της Tunze που συσκεύασε σε κουτί του 6000 μετασχηματιστή για τον 6000 (μέχρι εδώ σωστά) αλλά έβαλε την 6100 τουρμπίνα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-02-07, 20:01
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Καταλαβα τι θες να πεις,αλλα σου λεω οτι εισαι λαθος!
Η ''τουρμπινα'' της 6000 με την ''τουρμπινα'' της 6100 ειναι ΙΔΙΕς,την διαφορα του την κανει ο ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗς τους εκεινο το μαυτο στρογγυλο πραγμα!
Και εγω επιμενω οτι δεν ειναι φυσιολογικο να καει απο αυτο το λογο,ετσι πως τα λες θα επρεπε να δουλευει σαν 6100,αλλα αν επιμενεις τι να πω...δικαιο θα εχεις!!!!
__________________
fotis
www.marineaquarium.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-02-07, 02:05
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα τι θες να πεις,αλλα σου λεω οτι εισαι λαθος!
Η ''τουρμπινα'' της 6000 με την ''τουρμπινα'' της 6100 ειναι ΙΔΙΕς,την διαφορα του την κανει ο ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗς τους εκεινο το μαυτο στρογγυλο πραγμα!
Και εγω επιμενω οτι δεν ειναι φυσιολογικο να καει απο αυτο το λογο,ετσι πως τα λες θα επρεπε να δουλευει σαν 6100,αλλα αν επιμενεις τι να πω...δικαιο θα εχεις!!!!
Αγαπητέ Φώτη δεν επιμένω είμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη και το εννοώ. Σήμερα παρέλαβα τον ένα νέο μετασχηματιστή από το φίλο Γιώργο (Ζωοφιλία στο Περιστέρι). Είναι ακριβώς ίδιος με αυτόν που κάηκε. Δεν τον
έχω βάλει σε λειτουργία ακόμα για τον φόβο μη καεί πάλι. Γιαυτό πήγα και πήρα ένα σταθεροποιητή τάσης για να συνδέσω τον κυκλοφοριτή. Θέλω να αποκλείσω το ενδεχόμενο να μου την έκανε το δίκτυο του ρέματος. Εσύ δεν μου είπες τους έχεις δουλέψει αυτούς τους κυκλοφορητές ; έχεις καμιά ιδέα τι μπορεί να έφταιξε ; ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-02-07, 02:55
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Nαι εχω δυο 6000 εδω και 8-9 μηνες,δεν ξερω να σου τι αλλο μπορει να φταιει ισως καποιος αλλος να μπορεσει να σου πει!!!
Ας ελπισουμε οτι απλα ηταν ελλατωματικος ο πρωτος μετασχηματιστης και αυτο ηταν ολο!
__________________
fotis
www.marineaquarium.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-02-07, 10:42
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι εχω δυο 6000 εδω και 8-9 μηνες,δεν ξερω να σου τι αλλο μπορει να φταιει ισως καποιος αλλος να μπορεσει να σου πει!!!
Ας ελπισουμε οτι απλα ηταν ελλατωματικος ο πρωτος μετασχηματιστης και αυτο ηταν ολο!
Φίλε Φώτη νομίζω ότι είσαι από τους πλέον αρμόδιους να έχεις άποψη για αυτόν τον κυκλοφοριτή αφού τον έχεις στη κατοχή σου τόσο διάστημα. Σε παρακαλώ λύσε μου μερικές απορίες. Ο μετασχηματιστής του είναι ο 7210.202 ? και κάτω από αυτό το νούμερο γράφει 230V / 12V / 20 VA
Η τουρμπίνα έχει driver τον 7240.27 ?
Το κυρίως σώμα της τουρμπίνας γράφει στο πίσω μέρος 6100.10 και από κάτω input 12-20V , 15-45W και από κάτω output 2500-12000 l/h ?

Δύο 6000 έχεις μόνο στο 400άρι σου ή έχεις και άλλους μικρότερους.
Τους 6000 τους δουλεύεις με ή χωρίς κοντρόλελ ? σκέπτομαι για τον 7095 αργότερα ξέρεις αν αξίζει τα λεφτά του ?

Φίλε Φώτη θα ήμουν υπόχρεος αν μου απαντούσες. Καθώς και όποιος άλλος έχει κάποια παρατήρηση για τον συγκεκριμένο κυκλοφοριτή ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-02-07, 12:05
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έχω έναν 6000 και έναν 6100 πάνω σε έναν controller 7094. Ο μετασχηματιστής για τον 6000 είναι ο 7210.202 ενώ για τον 6100 είναι ο 7410.202. Το άλλο κουτί είναι πανομοιότυπο και είναι το 7240.27. ¶ρα θα συμφωνήσω με τον Φώτη ότι τελικά είναι θέμα μετασχηματιστή.
Ο controller κάνει φανταστική δουλειά και έχει πολλά προγράμματα, κύματος, παλίρροιας κλπ. Έχει και τον photo-electric cellsγια νυχτερινό κυματισμό.
Τα προτείνω ανεπιφύλακτα!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-02-07, 18:47
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Φώτη και δυστυχώς η αιτία που έκαψε (έλιωσε στη κυριολεξία) τον μετασχηματιστή παραμένει άγνωστη.
Σήμερα πήρε λίγα βραχάκια από τη Κιβωτό στο Ρέθυμνο, ένα από τα λίγα καλά μαγαζιά που έχει αλμυρά στη Κρήτη, μικρά κομμάτια γιατί μεγάλα έχω αυτά που πήρα από τη Ζωοφιλία και το φίλο Γιώργο.
Τον τοποθέτησα κι αυτόν πρόχειρα στο ενυδρείο έκανα τον σταυρό μου και έβαλα σε πλήρη ισχύ τους δύο 6000 που έχω. Παίρνουν ρέμα μέσω ενός σταθεροποιητή τάσης και τους παρακολουθώ.
Οι μετασχηματιστές έχουν λίγο ζεσταθεί αλλά όχι σε σημείο ανησυχίας. Πιστεύω το πρωί να τους βρω όπως τους άφησα.

Να ρωτήσω ακόμα τις διαφορές μεταξύ του κοντρόλερ 7094 και 7095 ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-02-07, 21:04
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση οτι ο 7095 είναι ο νεότερος.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
R/O μάρκας tunze nikman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-12-06 16:03
πρόβλημα με της φωτο ( πάλι ) Lsourtzo Greek Aquarist's Boards 3 18-07-06 21:01
Πρόβλημα με co2 της EHEIM Αλεξης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-11-05 23:28
Αντλιες Tunze Turbelle accnt Κυκλοφορία 6 11-05-05 15:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06310 seconds with 15 queries