Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-09-11, 15:49   #1
Καλησπέρα σε όλους! Έχω κάποιες ερωτησούλες...
Ioanna.bar
Member
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος 12-09-11, 15:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Είμαι η Ιωάννα και μένω Θεσσαλονίκη και αποφάσισα να πάρω ένα ενυδρειάκι για να βάλω μέσα ένα μονομάχο (μόνο έναν εντάξει!). Στην αρχή ξεκίνησα ψάχνωντας γυάλια αλλά με έκοψε να διαβάσω λίγα πράγματα για ψάρια οπότε γρήγορα συνειδητοποίησα ότι δεν είναι και η καλύτερη επιλογή... Επειδή ο χώρος μου είναι σχετικά περιορισμένος, βρήκα ενα τετράγωνο ενυδρειάκι που μου άρεσε 30 λίτρων σετάκι με φίλτρο, θερμοστάτη κτλ. Τώρα θέλω να ρωτήσω:
-Είναι αρκετά τα λίτρα για ένα μονομάχο ή πρέπει να πάω σε κάτι πιο μεγάλο; (Υπενθυμίζω ότι ο χώρος μου είναι περιορισμένος οπότε αν χρειάζεται κάτι πιο μεγάλο πιθανών να εγκαταλείψω την ιδέα..)
-Σκέφτομαι να βάλω μέσα χαλικάκι ή ψιλή άμμο με ένα διακοσμητικό και ένα ζωντανό φυτό. Θέλει κάτι σε κρυψώνα?
Και έχω διαβάσει κάποια πράγματα για στρώσιμο ενυδρείου κτλ. αν και η τύπισα από το pet shop μου είπε ότι θα μου δώσει κάτι βακτήρια και θα το λειτουργήσω κάποιες μέρες πριν μπει το ψαράκι και θα είναι μια χαρά. Δεν την πολυεμπιστεύομαι γιατί διάβασα για στρώσιμο δύο ή και τριών μηνών...
Έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό?
Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη!
Εμφανίσεις: 6077
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-11, 15:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην καλωσηρθες και μπραβο που κοιτας για ενυδρειο και οχι για γυαλα!θα σου πουνε και πιο εμπειροι αλλα νομιζω 30 λιτρα για μονομαχο ειναι πολυ καλα.βασιλιας θα ειναι

αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι το στρωσιμο του φιλτρου σου.λες οτι τα διαβασες αλλα αν δεν τοχεις κανει διαβασε τα υπομνηματα εδω στους αρχαριους.μη βιαστεις να βαλεις ψαρι μεσα γιατι θα ταλαιπωρηθει και ισως και να ψοφησει.διαβασε,ρωτα(οπως και κανεις) και θα γινουν ολα.καταρχην βρες το ενυδρειο που σου αρεσει και τι θα βαλεις μεσα.τα αληθινα φυτα θα τα εκτιμησει ο μονομαχος και ειδικα αν βαλεις και καποιο επιφανειας (οπως κερατοφυλλο) χωρις ομως να ειναι υποχρεωτικο αυτο.κρυψωνα μπορεις να του βαλεις στο βυθο σε ξυλο η σε πετρα (που να μην εχουν ομως αιχμηρες/μυτερες επιφανειες γιατι μπορει να σκιστουνε τα πτερυγια του)μπορει καποια στιγμη να θελει να χωθει,δεν κανει κακο.αυτο να το προσεξεις επισης ακομα κιαν βαλεις ψευτικα φυτα.

ολη η ιστορια ειναι στο στρωσιμο του φιλτρου και αργοτερα αφου στρωθει το ενυδρειο σου στη ρουτινα συντηρησης που θα εχεις.εβδομαδιαιες αλλαγες κλπ.
για ποιο γρηγορο στρωσιμο μπορεις αφου παρεις το ενυδρειο με το φιλτρο του,να βαλεις μια αγγελια εδω μεσα για μπολι.σιγουρα θα βρεθει καποιος στη θεσσαλονικη να σου δωσει.ειναι πολυ ποιο γρηγορο και πολυ ποιο σιγουρο απο οποιοδηποτε υγρο θα θελει να σου πουλησει το πετσοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-11, 16:02
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Ιωάννα καλησπέρα και καλώς ήρθες...

Τα 30 λίτρα για έναν μονομάχο είναι πάρα πολύ καλά έως τέλεια!!

Τον διάκοσμο φτιάξτον όπως σου αρέσει..απλά δώσε μία έμφαση παραπάνω στον φυσικό του βιότοπο!Από φυτά θα σου πρότεινα να τα βάλεις όλα αληθινά και να βάλεις αρκετά!Υπάρχουν πολλά εύκολα φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις..

Για το στρώσιμο του ενυδρείου σου θα σου πρότεινα να ζητήσεις μπόλι(βιολογικό υλικό χρησιμοποιημένο και στρωμένο) από κάποιον χομπίστα στην Θεσ/νίκη..αν βάλεις μία αγγελία σίγουρα κάποιος θα σε βοηθήσει...

Καλή αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-11, 16:54
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!
Super θα πάρω 30λιτρο ενυδρείο να είναι ο μονομάχος μου ευτυχισμένος.
Αυτή τη στιγμή διαβάζω για το στρώσιμο, γενικά δε βιάζομαι, να γίνουν όλα σωστά στην ώρα τους! Για οτιδήποτε χρειαστώ θα ρωτήσω.
Ευχαριστώ!
-------------------------
Οι ερωτήσεις δεν αργούν να έρθουν...
Το φυτό που θα βάλω π.χ. anubia ή ceratophyllum θέλει ειδική άμμο ή χαλίκι ή μπαίνει παντού?
Θα πρέπει να το φυτέψω πρώτα και μετά να στρώσω το ενυδρείο ή θα μπει μαζί με το ψάρι?

Υ.Γ. Θα σας πρήξω λίγο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ioanna.bar : 12-09-11 στις 16:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-11, 17:05
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τα φυτά μπορείς να τα προσθέσεις και μετά, αλλά είναι πιο εύκολο να τα βάλεις στην αρχη. Βάζεις το υπόστρωμά σου (ότι επιλέξεις, χαλίκι άμμο κλπ) και βάζεις νέρο να φτάσει 4-5 πόντους πάνω από το υπόστρωμα. Τότε φυτεύεις ότι θέλεις και στη συνέχεις γεμίζεις με νερό σιγά σιγά.
Αν επιλέξεις να το φυτέψεις αργότερα καλό θα είναι να αδειάζεις λίγο νερό (30% περίπου) για να γίνεται πιο εύκολη η διαδικασία.

Υ.Γ. ¶σχετο με τη συζήτηση αλλά έχεις σκυλάκι Ιωάννα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-11, 17:15
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Όχι δεν έχω αν και θα ήθελα! Έχω μια γάτα όμως σου κάνει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-11, 17:18
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή


Μια χαρά, να τη χαίρεσε τη γατούλα. Ρώτησα γιατί σε άλλο φόρουμ (με σκυλάκια) υπάρχει φίλη με nickname IOANNA_BR, φοβερή σύμπτωση
Συγνώμη για το off-topic συνεχίζουμε λοιπόν με το μονομάχο σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-11, 17:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ερωτήσεις δεν αργούν να έρθουν...
Το φυτό που θα βάλω π.χ. anubia ή ceratophyllum θέλει ειδική άμμο ή χαλίκι ή μπαίνει παντού?
Θα πρέπει να το φυτέψω πρώτα και μετά να στρώσω το ενυδρείο ή θα μπει μαζί με το ψάρι?

Υ.Γ. Θα σας πρήξω λίγο
αν παρεις ανουμπια νάνα δε φυτευεται,τη δενουμε πανω σε ξυλο ή πετρα και πιανει εκει.το κερατοφυλλο μπορεις να το φυτεψεις αλλα καθε λιγο καιρο θα θελει κλαδεμα απο κατω.δηλαδη θα το βγαζεις θα κοβεις το μερος που ητανε θαμενο και θα το ξαναφυτευεις.οι περισσοτεροι το κερατοφυλλο το αφηνουνε να επιπλεει στην επιφανεια αλλα αυτο εξαρταται απτο τι θες εσυ.και για τα δυο μπορεις να εχεις οτι υποστρωμα θες (το χαλικι ή η αμμος που λες).
τα φυτα μπορεις να τα βαλεις και πριν μπει το ψαρι.στο στρωσιμο.μαλιστα το κερατοφυλο θα βοηθησει κιολας αργοτερα γιατι αποροφαει νιτρικα ΝΟ3 που ειναι παραγωγα της αμμωνιας.οπως θα διαβασες στο υπομνημα για τον κυκλο του αζωτου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-11, 18:05
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Και μπορώ να έχω και διαφορετικά είδη φυτών μέσα? Εννοείται με παρόμοιες συνθήκες διαβίωσης.
Αν πάρω χαλίκι ή οτιδήποτε άλλο διακοσμητικό θα πρέπει να το βάλω σε βραστό νερο πρώτα για να φύγουν μικρόβια και τέτοια?

Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-11, 18:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορεις να το κανεις αν θελεις νασαι πιο σιγουρη,αλλα συνηθως οταν αγοραζουμε απο πετ σοπ αμμο η χαλικι -(δε μιλαω για διακοσμητικα γιατι εκει μπορει να χρειαζεται)-δεν την βραζουμε απλα την ξεπλενουμε καλα σε κουβα η λεκανη να φυγουν οι πολλες σκονες και τη βαζουμε μετα μεσα.

φυτα μπορεις να βαλεις οτι θες μεσα.αλλα ειναι ευκολα,οπως αυτα που ανεφερες και αλλα δυσκολα με περισσοτερες απαιτησεις σε λιπασματα φωτισμο co2 κλπ.

δε νομιζω ουτε οτι χρειαζεται ουτε οτι θες να μπλεξεις με τετοια προς το παρον στα 30 λιτρα.βαλε μερικα ευκολα φυτακια και θασαι κομπλε.
ριξε μια ματια εδω αν θες να δεις επιλογες που εχεις.ειναι αρκετες.
http://www.baseshop.com/anycat/tropi...kataloguk.html

http://www.tropica.com/home.aspx
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-11, 18:20
panoss Ο χρήστης panoss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Γειά σου κι από μένα Ιωάννα.
Κι εγώ είμαι νέος στο χόμπυ και εύχομαι να πάνε όλα κάλα και να δημιουργήσεις το τέλειο περιβάλλον για το μονομάχο.
Είμαι στη δέκατη μέρα του στρωσίματος, διατηρώ σταθερή την αμμωνία στα 3mg και έχουν κάνει τα νιτρώδη την εμφάνισή τους εδώ και δύο μέρες.
Έγω έχω ενστάσεις σχετικά με τη τοποθέτηση φυτών πριν στρωθεί το ενυδρείο. Τουλάχιστον σε μένα ξεράθηκαν τα φυτά τις πρώτες μέρες και αναγκάστηκα να τα βγάλω. Μόνο η ανούμπια τα έχει καταφέρει αλλά και αυτή δυσκολεύεται. Θα σε συμβούλευα να βάλεις τα φυτά αφού στρωθεί το ενυδρείο ή να πάρεις ανούμπια για αρχή που έχει τις λιγότερες απαιτήσεις.
Βέβαια εδώ τα παιδιά είναι πολύ πιο έμπειροι και γνωρίζουν καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-11, 18:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο ειναι αληθεια καποια φυτα δεν την παλευουνε στην αρχη που υπαρχει αμμωνια και δεν υπαρχουνε νιτρικα.η ανουμπια δεν ειχε ουτε σεμενα προβλημα στο ξεκινημα.

το κερατοφυλλο μην το βαλεις στην αρχη! γιατι ειναι απαυτα που δεν την παλευουνεαστο αφου στρωθει το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-09-11, 22:17
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Ok για τα φυτά! Μάλλον θα βάλω Αnubias για αρχή και μετά βλέπουμε.
Να ρωτήσω κάτι άκυρο... Όσον αφορά την επιλογή ψαριού η κοινή λογική θα έλεγε να διαλέξω το πιο ζωηρό και δραστήριο. Όμως...
μήπως να παιρνα κανα κατακαημένο μπας και το σώσω απο βέβαιο θάν..το?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-09-11, 22:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η αληθεια ειναι οτι τοχω σκεφτει κιεγω αυτο.
απτη μια λες δε γινεται να σωσω εγω ολα τα ζωντανα που εχουν προβλημα και να δινω λεφτα τσαμπα
κιαπτην αλλη λες ειναι κριμα
δεν εχω κατασταλαξει σε αυτο.

νομιζω το ιδανικο ειναι να βρεις ενα καταστημα που εχει τα ψαρια σε σωστες συνθηκες ωστε τουλαχιστον να παρει τα λεφτα καποιος που αγαπαει αυτο που κανει....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-09-11, 22:34
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Μα όπου και να έχω κοιτάξει όλοι τα έχουνε σε ποτηράκια (έλεος!) ¶λλα ετοιμοθάνατα, άλλα πιο ζωηρά. Πάντως τα λυπάμαι δε μπορώ να τα βλέπω να υποφέρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-09-11, 22:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ολοι εδω μεσα τα λυπουνται.και ειναι αρκετοι στο φορουμ.δεν ιδρωνει ταυτι κανενος απτους καταστηματαρχες.
οσα πουλησουν πουλησαν σε καθε παραλαβη.αν ζησει κανενα μπορει να το ριξουν και σε κανα ενυδρειο.τα υπολοιπα ψοφανε.
δυστηχως ετσι ειναι.

εφοσον ξεκινας,διαλεξε με αυτο που λεει η κοινη λογικη.μη μπαινεις σε περιπετειες για να μην ταλαιπωρηθεις.και ψαξε για σωστο καταστημα στη θεσσαλονικη.σιγουρα μπορουνε να σου προτεινουνε καποιο οι θεσσαλονικεις εδω μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-09-11, 23:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok για τα φυτά! Μάλλον θα βάλω Αnubias για αρχή και μετά βλέπουμε.
Να ρωτήσω κάτι άκυρο... Όσον αφορά την επιλογή ψαριού η κοινή λογική θα έλεγε να διαλέξω το πιο ζωηρό και δραστήριο. Όμως...
μήπως να παιρνα κανα κατακαημένο μπας και το σώσω απο βέβαιο θάν..το?
Εγω θα λεγα να παρεις κανενα απο αναπαραγωγη καποιου συνχομπιστα στις αγγελιες ή στην χειροτερη απο πετσοπ αλλά ψαρι που ειναι μεσα σε ενυδρειο και οχι σε "ποτηρακι". (καποιο καταστημα θεσ/νικη εχει φταξει μονομαχιερα, δεν θυμαμαι ποιο, ας βοηθησει καποιος)
Αυτα στα ποτηρακια, κατα 95% ειναι μισοκατεστραμενα ηδη, αν οχι τελειως κατεστραμενα.
Μη στενοχωριεσαι και εσυ ή νομιζεις οτι κατι δεν εκανες εσυ καλα και δεν τα πηγε καλα το ψαρι.
Με την αγορα ψαριου απο ποτηρακι, προωθεις αθελα σου τη συνεχιση αυτου του απανθρωπου εμποριου.
Οταν αδειασει το ποτηρακι αγοραζοντας το ψαρι, ενα αλλο θα παρει τη θεση του.

Καλως ηρθες και καλη επιτυχια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-11, 08:03
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Καλως ηρθες Ιωαννα συμφωνω και εγω με την αποψη του Delta για το μονο που ειμαι σιγουρος ειναι οτι προτου βγει ο χρονος θα εχεις και δευτερο ενιδρυο. Ετσι ξεκινησα και εγω με ενα 30λιτρ. της tetra και κατεληξα να εχω τεσσερα και να ετοιμαζω ακομη μεγαλυτερο. Καλο κουραγιο και ρωτα δεν κοστιζει τιποτε.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-09-11, 16:23
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Λοιπόν, πήρα το ενυδρείο 30L, το καθάρισα με νερό και έβαλα μέσα 1,5-2 εκ. χαλαζιακή άμμο. Θέλει παραπάνω για να μπει φυτό? Θα βάλω anubias. Τώρα τι κάνω??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-09-11, 16:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλοριζικο

για την ανουμπια δεν χρειαζεται να βαλεις παραπανω αλλα αν αργοτερα αποφασισεις να βαλεις φυτα που φυτευονται θαναι καλυτερα να βαλεις απο τωρα λιγο ακομα,θαναι πιο ευκολο.εγω θα εβαζα τουλαχιστον 3-3.5 εκατοστα υποστρωμα.ισως 4 ακομα καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-09-11, 16:33
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, πήρα το ενυδρείο 30L, το καθάρισα με νερό και έβαλα μέσα 1,5-2 εκ. χαλαζιακή άμμο. Θέλει παραπάνω για να μπει φυτό? Θα βάλω anubias. Τώρα τι κάνω??
Το πρωτο και κυριο ειναι να ''μπολιασεις'' το φιλτρο σου δηλαδη να παρεις μερος των υλικων απο το φιλτρο καποιου αλλου χομπιστα ωστε να εχεις ετοιμα βακτηρια για να γινεται η μετατροπη της αμμωνιας(που ειναι υ κυρια αιτια θανατου των ψαριων απο νεους ακουαριστες) σε νιτρικα αλατα που ειναι σχεδον ακινδυνα για τα ζωντανα.
Απο κει και περα τωρα που ειναι και καλοκαιρι ακομα δεν χρειαζεται να λειτουργει ο θερμοστατης μιας και οι θερμοκρασιες ειναι οκ.Αλλα μολις μπει ο χειμωνας σιγουρα θα σου χρειαστει
Τελος φτιαξε και τη διακοσμηση με φυτα,πετρες,ξυλα.
Σου προτεινω αφου θα εχεις ενα ψαρι μεσα να κοιταξεις στο google για το πως ειναι ο βιοτοπος του μονομαχου και να το φερεις οσο πιο κοντα γινεται σ αυτο τοσο στο aquascape οσο και στην ποιοτητα του νερου
Απεφυγε ψευτικα διακοσμητικα καθως εκτος απο το ''ασχημο'' αισθητικα κομματι μπορει να απελευθερουσουν ουσιες βλαβερες για το νερο

Οτι χρειαστεις ρωτα
Τα πας μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-09-11, 17:48
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Οκ θα βάλω παραπάνω έχω μπόλικο ευχαριστώ!
-------------------------
Έστω ότι στήνω το ενυδρείο μου με μπόλι, το ψάρι μετά μπαίνει άμεσα ή πρέπει να περάσουν μέρες? Παρ' όλα αυτά πάλι δεν πρέπει να κάνω μετρήσεις αμμωνίας κτλ για να βεβαιωθώ? Και για να πάρω όλα αυτά τα τεστ πόσα πρέπει να διαθέσω? Υπάρχει κανα σετάκι έτοιμο με όλα μέσα η τα παίρνω ένα ένα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ioanna.bar : 13-09-11 στις 17:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-09-11, 18:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μετρησεις χρειαζονται παντα
εαν το κανεις με μπολι,μπορεις να βαλεις ψαρι κατευθειαν.ενα ψαρι.και ταισμα πολυ συγκρατημενο.μια η δυο μπιλιτσες η ενα φυλλαρακι τροφη.
αλλα εχε υποψιν σου πως αν μετρησεις αμμωνια αφου μπει το ψαρι και ταισεις ισως χρειαστει να ξαναμπολιασεις.

το αλλο που μπορεις να κανεις για να μην εχεις καθολου αγχος για το ψαρι ειναι αφου μπολιασεις να ριξεις μεσα λιγη τροφη (χωρις ψαρι μεσα) και να κανεις μετρησεις για μια δυο μερες για να δεις αν εχει σηκωσει αμμωνια το ενυδρειο.αν μετρας 0 αμμωνια NH3NH4 και 0 νιτρωδη NO2 συνεχεια τοτε εισαι ετοιμη για ψαρι.νομιζω αυτη ειναι η καλυτερη λυση.

τα τεστ εξαρταται απο που θα τα παρεις.μπορεις ενα ενα μπορεις και πακετο ολα μαζι.το petcumulus εχει καλες τιμες και μπορεις και απο ebay για ακομα πιο φτηνα.αλλιως απο πετσοπ αν τα θες αμεσα.
σε πρωτη φαση χρειαζεσαι τεστ αμμωνιας NH3NH4 ,νιτρωδη ΝΟ2 και νιτρικα ΝΟ3.αυτο που επισης μπορεις να προμηθευτεις ειναι τεστ για το Ph αλλα αυτο μπορεις να το παρεις και λιγο αργοτερα.

επισης οπου μπορεις να προτιμησεις τα υγρα τεστ. ειναι πιο αξιοπιστα απο τα strips που δινουνε συνηθως τα πετσοπ σε οσους ξεκινανε.βεβαια τα δινουνε για πιο φτηνα,αλλα μακροπροθεσμα βγαινουν ακριβοτερα γιατι τα υγρα βγαζουνε περισσοτερα τεστ και ειναι και πιο αξιοπιστα.
αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσουνε οι εμπειροτεροι εδω μεσα μη σου δωσω λαθος πληροφοριες.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-09-11, 15:42
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

¶μα πάρω αυτό το μπουκαλάκι με τα έτοιμα βακτήρια (για να μη μπαίνω στη διαδικασία να ψάχνω μπόλι) και κάνω μετρήσεις και βγουν όλα οκ υπάρχει περίπτωση να μην είναι στρωμένο το ενυδρείο μου? Είναι φτηνά γι αυτό. Και σε περίπτωση που δεν κάνει δουλειά τότε να ψάξω για μπόλι. Ε??
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-09-11, 15:51
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

δεν εχω δοκιμασει.κατευθειαν μπολιασα που ειναι και τζαμπα
για τα ετοιμα βακτηρια δεν ακουγονται καλα λογια.σπανια να στρωσει μονο μ αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-09-11, 16:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα υγρα θελουνε χρονο.ειναι μεγαλη συζητηση αλλα εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι αυτα που λενε οτι στρωνει το ενυδρειο σε μια ωρα κλπ.το ενυδρειο δεν στρωνει απτη μια μερα στην αλλη παρα μονο με μπολι.για ολες τις υπολοιπες διαδικασιες στρωσιματος χρειαζεται χρονος.
αυτο κατα τη δικη μου αποψη.

τωρα το οτι με τα υγρα θα χρειαστεις χρονο για να στρωθει σωστα,δεν ειναι κακο,αν προτιμας να το κανεις ετσι ειναι ακομα καλυτερα.
απο σενα εξαρταται.

απλα σου λεω να μην δινεις πολυ εμπιστοσυνη σαυτα τα υγρα που γραφουνε οτι γινεται το στρωσιμο σε μια ωρα κλπ.παντα κατα τη δικια μου γνωμη με τη μικρη εμπειρια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-09-11, 21:45
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παρήγγειλα τα τεστάκια από internet, αγόρασα και 2 ξύλα,τα βαλα για βράσιμο, οπότε τώρα περιμένω να μου έρθουν τα τεστ και να γεμίσω το ενυδρείο. Υπάρχει κανένας λόγος να το βάλω σε λειτουργία πριν ξεκινήσω το στρώσιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-09-11, 21:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κανένας λόγος να το βάλω σε λειτουργία πριν ξεκινήσω το στρώσιμο?
Ναι, εχει.
Βαλτο απο τωρα να λειτουργει και ριχνε λιγη ψαροτροφη τριμμενη σκονη.
Αν εχεις και ενεργο ανρθκα στο φιλτρο αστο να δουλεψει για 4-5 μερες. Μετα τον πετας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-09-11, 11:07
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Τι άλλο θα ακούσω πάλι! Πάω σήμερα στο petshop από όπου πήρα το ενυδρείο και τη ρωτούσα για τα τεστ νερού και μου λέει:
-Α εγώ δεν κάνω ποτέ τεστ όσες φορές πήγα να κάνω με μπέρδεψαν!
-Και πως ξέρετε αν έχει στρώσει το ενυδρείο?
Και απαντάει το κορυφαίο..
-Να, με το μάτι!

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-09-11, 11:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι, καλα μην απορεις,θα ακουσεις και χειροτερα αφου δε σου ειπε οτι δε χρειαζονται κιολας παλι καλα να λες.αστα μη συζητας ειναι οι περισσοτεροι πετσοπαδες...
οι περισσοτεροι θανατοι σε νεοστημενα ενυδρεια οφειλονται στα πετσοπ και τις "οδηγιες" τους.διαβασε τα υπομνηματα εδω να μαθεις τα βασικα και αν τυχει να περασεις απο κανα πετσοπ στησε αυτι νακουσεις τι λενε σε πελατες.ειδικα στους αρχαριους.θα φριξεις!οτι ναναι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλησπέρα σε όλους! pet Bettas 27 15-05-06 22:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08861 seconds with 13 queries