Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-16, 19:54
andromeda Ο χρήστης andromeda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή SOS! Αρχάριος!! Χρυσόψαρο!

Καλησπέρα σας,

Την προηγούμενη εβδομάδα μου πήραν ένα χρυσόψαρο (δυστυχώς από το πανηγύρι) μέσα σε μία γυάλα.
Την επομένη ακριβώς αγόρασα ενυδρείο της hailea 30 lt καθώς ήθελα καιρό να πάρω κάποιο ψαράκι αλλά το άφηνα λόγω οικονομικού, και είχα διαβάσει ότι δεν πρέπει να τα έχουμε σε γυάλα. Αλλά εφόσον μου το πήραν δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι. Προετοίμασα το ενυδρείο για 3 μέρες και την 4η το έβαλα καθώς δεν μπορούσα να το βλέπω μες τη γυάλα. ΤΟ στρώσιμο ήταν ως εξής 5ml αντιχλώριο sera aquatan και 3ml sera bio nitrivec βακτήρια, την 4η μέρα το ενυδρείο ήταν πένα πραγματικά διαυγές.
Χθες 5η μέρα, λοιπόν από το απόγευμα πρόσεξα ότι τα κοπρανά του έμεναν πάνω του και όσο περνούσε η ώρα κινούταν λιγότερο. Σκέφτηκα ότι ίσως τον πείραξε η αλλαγή, αλλά σήμερα το απόγευμα δεν κουνιόταν καθόλου είναι όλη την ώρα στον βυθό και του έβαλα και αρακά βρασμένο να φάει και δεν έκανε τίποτα. Τον έβγαλα και τον έβαλα πίσω στη γυάλα με καθαρό νερό βρύσης, κάπως σάλεψε αλλά και πάλι κάθισε στον πάτο.

Εν τω μεταξύ ρώτησα στο pet shop που πήρα το ενυδρείο εάν χρειάζεται τίποτα άλλο και μου είπαν όχι. Και τώρα διάβασα για τα τεστάκια.

Μέχρι να δω εάν το ενυδρείο είναι όντως κομπλέ τι μπορώ να κάνω για το χρυσόψαρο????

Ακόμα το χρυσόψαρο είναι περίπου στα 7 εκ. common. Και το ενυδρείο σήμερα άρχισε να θολώνει.

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-16, 20:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου καλώς ήρθες.
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω , το χρυσόψαρο δεν μπορεί να ζήσει ούτε στο 20λιτρο και ακόμα ούτε σε 40λιτρο.
Για τα χρυσόψαρα διάβασε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Κατά αρχή το ενυδρείο σου είναι άστρωτο , θα σου συνιστούσα να διαβάσεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 για το στρώσιμο και τη προετοιμασία ενός ενυδρείου πριν φιλοξενήσει ψάρια.
Δυστυχώς και εσύ, όπως και οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, έπεσες θύμα των εμπόρων, που ο σκοπός τους είναι μόνο να πουλάνε, εκτός κάποιων εξαιρέσεων.
Για να τη βγάλει το ψάρι μέχρι να αποφασίσεις τι θα κάνεις, θα προετοιμάζεις νερό και θα αλλάζεις κάθε μέρα 30%-50% ακόμα. Προετοιμασία εννοώ πως φαίρνουμε τη θερμοκρασία του φρέσκου νερού στη θερμοκρασία του ενυδρείου, ποτέ πιο ζεστό , 0,5-1 βαθμό πιο κρύο, στο νερό έχεις ρίξει αντιχλώριο και κάνεις την αλλαγή, ταΐζεις ελάχιστα.
Φίλτρο υπάρχει ; δεν είδα να αναφέρεις κάτι.
Το μόνο βέβαιο είναι πως το χρυσόψαρο πρέπει να βγει από αυτό το ενυδρείο, για αυτό ή παιρνεις πιο μεγάλο κατάλληλο ενυδρείο ή το επιστρέφεις ή το χαρίζεις κάπου που να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες. Στο 20λιτρο όμως δεν μπορεί να μπει κανένα ψάρι, κανα σαλιγκάρι μόνο, προσωπικά δεν προτείνω ούτε γαρίδες.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, όπως και όλοι εδώ, δεν θέλουμε να μπεις σε τσάμπα έξοδα χωρίς λόγο. Για αυτό αποφάσισε τι θες να κάνεις πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-16, 20:47
andromeda Ο χρήστης andromeda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Το έβγαλα από το ενυδρείο, το έβαλα στη γυάλα με καθαρό νερό και κάπως ζωήρεψε. Αλλά ακόμα δεν έχει φάει. Το ενυδρείο είναι 30 λίτρο. Φίλτρο υπάρχει ήταν μαζί με το ενυδρείο το μοντέλο του είναι HL-BT 200. Δεν το πήρα εγώ το ψάρι μου το έφεραν και μου είπαν και ότι θα είναι μια χαρά στη γυάλα και επειδή δεν ξέρω κανέναν με ενυδρείο, διάβασα κάποια πράγματα ρώτησα και στο pet shop εάν είναι εντάξει τα 30 λίτρα και την πάτησα από ότι φαίνεται. Ωραία εάν το δώσω σε 30 λίτρα τί μπορώ να βάλω? Τίποτα δίνω και το ενυδρείο μαζί?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-16, 20:56
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

στα 30λιτρα αστρωτα θα ειναι καλυτερα απο οτι στην αστρωτη γυαλα που ειναι ας πουμε 5-10λιτρα,απλα κανε αλλαγες νερου και μην ταιζεις, ακομα καλυτερα θα ηταν σε καποιο μεγαλο πλαστικο δοχειο 60-70 λιτρα η και περρισοτερο (ολα αυτα για λιγες μερες μεχρι να δοθει ) παντως αν δεν μπορεις να αλλαξεις ενυδρειο με μεγαλυτερο ,δωσε το χρυσοψαρο και παρε μονομαχο η γαριδες,σε αυτα τα λιτρα θα ειναι καλα. Το χρυσοψαρο καλο θα ηταν να δοθει εδω, μεσω του φορουμ ωστε να παει καπου καλα, γιατι αν δοθει στο πετ σοπ το πιθανοτερο ειναι να εχει ασχημο τελος σε καποια γυαλα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-16, 20:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σε 30 λίτρα μπορείς να βάλεις έναν μονομάχο.
Αν έχεις σκοπό τότε να κρατήσεις το ενυδρείο , προχώρησε στο να δώσεις κάπου το ψάρι, να στρώσεις σωστά το ενυδρείο, να προμηθευτείς τεστ, υγρά κατά προτίμηση, είναι πιο αξιόπιστα, και αφού ετοιμαστούν όλα σωστά , παίρνεις και ψάρι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-16, 21:02
andromeda Ο χρήστης andromeda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι όσο περνάει η ώρα τόσο περισσότερο ζωηρεύει! Το πρωί θα τον βάλω σε μεγαλύτερο χώρο. Το ενυδρείο πάντως έχει θολώσει τρελά χωρίς να ξέρω το γιατί. Να το χαλάσω και να το ξαναστήσω? Ή να το αφήσω μιας και έχει και τα περιττώματα του χρυσόψαρου και τα υπολείμματα της τροφής προσθέτοντας αμμωνία μέχρι να στρώσει?
-------------------------
Ναι ψάρι μέχρι να στρώσει εκατό τοις εκατό δεν βάζω! Την πάτησα μία φορά. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελα να τον δώσω αλλά εφόσον θα είναι για το καλύτερο του δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andromeda : 11-05-16 στις 21:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-16, 21:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αλλαξε νερό στο ενυδρείο και βάλε το ψάρι εκει, και κανε κάθε μερα αλλαγή, θα είναι πολύ καλύτερα από ότι στη γυάλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-16, 01:44
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Το ενυδρειο θολωνει επειδη ριχνεις βακτηρια..
Δωσε καπου το ψαρι πριν παθει ζημια, παρε υγρα τεστ , στρωσε το ενυδρειο και μετα παρε ψαρι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσόψαρο,με ατυχημα platy Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 3 02-02-16 15:38
Χρυσόψαρο alex3000 Χρυσόψαρα 4 12-12-14 14:22
Χρυσόψαρο και αρχάριος arion-p Αρχάριοι γλυκού νερού 26 31-05-13 09:08
Χρυσόψαρο και Amano magman Χρυσόψαρα 10 09-12-10 10:49
Ο αρχάριος και το χρυσόψαρο baz Χρυσόψαρα 15 11-10-10 11:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04516 seconds with 15 queries