Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-06, 23:41
Το avatar του χρήστη iliasf
iliasf Ο χρήστης iliasf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2005
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή λιπασμα σε ταμπλετες η υγρα?

καλησπερα. εχω το ενυδρειο του carrefour με 1 serra plant λαμπα 25 watt και καμια δεκαρια φυτα ευκολα(anubia,cryptocorine κ.λ.π.).χρισιμοποιω εδω και εναμιση μηνα ταμπλετες serra floreplus και serra florenette A.Αλλα φυτα πανε καλα αλλα οχι(μιλαμε και για 2 του ιδιου ειδους ειναι μερα με τη νυχτα μεταξυ τους).τι ειναι καλυτερο για λιπασμα ταμπλετες η υγρα ?εχετε να προτεινετε καποιο?για δευτερη λαμπα δεν το βλεπω γιατι με τα ηλεκτρολογικα δεν τα παω καλα.να χρισιμοποιωσω CO2?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-06, 00:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή βαλε κι αλλη λαμπα

φιλε ηλια....
δεν εχω πειρα στα λιπασματα για να σου πω πιο λιπασμα ειναι καλυτερο....εγω εχω ενα υγρο της waterlife.
ομως επειδη εχω το ιδιο ενυδρειο με σενα και τα φυτα μου πηγαιναν μετρια να ξερεις οτι τωρα που εβαλα και 2η λαμπα ειναι πολυ καλυτερα (ειδικα η egeria densa που θελει λιγο καλυτερο φωτισμο). αν παρεις μονο το καπακι και πας σε ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικα οπως εκανα εγω θα σου φτιαξει ο ηλεκτρολογος μια υποδοχη για 2η λαμπα και θα σου στοιχισει περιπου 8 ευρω (ενα μπαλαστ ενα σταρτερ 2 ακροφυσια και καλωδιακι). εγω δεν ανακατευτηκα καθολου, χρειαστηκε μιση ωρα και το κοστος μου φανηκε μηδαμινο. το αποτελεσμα καλο και για τα φυτα και για την εμφανιση του ενυδρειου....μετα απο αυτο καταλαβα ποσο λιγο φως ειχα.
καλη επιτυχια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-06, 01:15
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Ηλία καλησπέρα!

Για κοίτα και εδώ για τη δεύτερη λάμπα http://www.arcadia-uk.info/product.p...n=en&sub=&id=4. (Τιμή στο Water Inn περίπου 20 - 24 ευρώ) Το αγοράζεις και το τοποθετείς στο πατ κιουτ!

Στο ενυδρείο έχεις βάλει ειδικό υπόστρωμα για φυτά ή όχι; Έχω την εντύπωση πως τα λιπάσματα σε ταμπλέτες είναι κυρίως για ενυδρεία που δεν έχουν αυτό το υποστρώμα (εδώ ας μιλήσουν και οι ειδικοί γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρος). Πάντως νομίζω πως τα λιπάσματα σε υγρή μορφή αποδίδουν καλύτερα σε ένα απλό και μετρίων απαιτήσεων ενυδρείο. CO2 παρέχεις. Από pH και ΚΗ πως πας. Κάνε μετρήσεις και κοίτα το γνωστό πίνακα να δεις σε τι επίπεδα βρίσκεται το CO2 στο ενυδρείο σου.

*Υ.Γ σε περιμένω για καφεδάκι στο Ηράκλειο!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-06, 01:19
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Για τις anubias δεν χρειάζεται τίποτα απ'όλα αυτά. Ζει με λίγο φως και χωρίς τίποτα άλλο σχεδόν.
Από την άλλη το να βάλεις μια δεύτερη λάμπα όπως λέει και ο panos-alex-poli δεν είναι κακή ιδέα, ούτε το να φτιάξεις diy co2.
Τώρα για τα ίδια φυτά που δεν 'πάνε' μήπως είναι σε σκιερό σημείο σε σχέση με τα άλλα που πάνε ;
Τα λιπάσματα είναι για διαφορετική χρήση, με τις ταμπλέτες π.χ. λιπαίνεις τα φυτά που 'τρέφονται' από τις ρίζες + έχεις λιγότερο κίνδυνο για άλγη.
(τις anubia ας πούμε δεν μπορείς να τις λιπάνεις με ταμπλέτες.)
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-06, 11:20
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Όπως είπε και ο Juanito η διαφορετικές μορφές λιπάσματος έχουν να κάνουν με τον τρόπο που τρέφονται τα φυτά (Δηλ. από τις ρίζες ή από το φύλλωμα).
Πιστεύω πάντως ότι τα περισσότερα τραβούν ότι θέλουν από τα φύλα τους και είναι ελάχιστες οι φορές που θα χρειαστείς να λιπάνεις με ταμπλέτες κάποια φυτά που είναι root feeders.
Πιθανών τα περισότερα από αυτά να είναι χαμηλά φυτά-γρασίδια πχ glosso, ech.tennelus,cuba κλπ
Είχα μερικούς εχινόδορους μεγάλους που υποτίθεται ότι τρέφονται από τις ρίζες, χωρίς να έχω λίπανση στο υπόστρωμα και τα πήγαιναν πολύ καλά με τα υγρά λιπάσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-06, 17:02
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

συνονόματε Ηλία έχω το ίδιο ενυδρείο και αναγκάστικα να βάλω όχι 2η αλλά και 3η λάμπα για τον ίδιο λόγο.Με μία μην περιμένεις πολλά. μόνο οι ανούμπιες θα επιβιώνουν. οπωσδήποτε πρέπει να βάλεις CO2 έστω DIY, είναι ανάσα για τα φυτά. επίσης κοίτα τι μετρήσεις έχεις και σύγκρινε με τις απαιτήσεις των φυτών σου. και τα φυτά έχουν διαφορετικές απαιτήσεις και υπάρχουν φυτά που δεν μπορούν να συμβιώσουν στο ίδιο ενυδρείο λόγω μετρήσεων και διαφορετικών θερμοκρασιών. κοίτα να μην βάζεις φυτά που χρειάζονται πολύ φως στις γωνίες γιατί αυτό το ενυδρείο δεν φωτίζεται καλά εκεί. για τα λιπάσματα νομίζω πήρες απάντηση παραπάνω.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Για τις anubias δεν χρειάζεται τίποτα απ'όλα αυτά. Ζει με λίγο φως και χωρίς τίποτα άλλο σχεδόν.
έχεις δίκιο αλλά αν δεις πως μεγαλώνουν οι δικές μου απο τότε που έβαλα τη 2η λάμπα, λίπασμα και co2 θα πάθεις πλάκα. συνέχεια καινούργια φύλλα και άνθη βγάζουνε. Φυτό ταχείας ανάπτυξης έγινε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-06, 23:22
Το avatar του χρήστη iliasf
iliasf Ο χρήστης iliasf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2005
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.ξεκιναω μετρησεις αυριο και θα βαλω co2 συντομα.υποστρωμα υπαρχει της serra.Πανο θα κοιταξω αυτο που μου ειπες για λαμπα και συντομα θα τα πουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-06, 17:48
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι τα λιπάσματα σε υγρή μορφή μπορούν να καλύψουν κάθε περίπτωση , είδικα σε ενυδρεία με φυτά υψηλών απαιτήσεων όπου θέλουμε ακρίβεια και αρκετή ποσότητα απ'όλα τα θρεπτικά συστατικά η χρήση τους είναι ο κανόνας. Σ'ένα ενυδρείο με φυτά χαμηλών απαιτήσεων μπορούμε να ρίχνουμε έτοιμα μίγματα με ιχνοστοιχεία και από μακροστοιχεία μόνο κάλιο (οι χαμηλές απαιτήσεις σε άζωτο και φωσφορικά θα ικανοποιούνται από τον μεταβολισμό των ψαριών εφόσον αριθμός ψαριών-ποσότητα τροφής-αλαγές νερού είναι ο.κ).
Σε όσες ταμπλέτες έχω δει δεν αναφέρεται τι συστατικά έχουν κι απ'όσο ξέρω τα μακροστοιχεία δεν διατίθενται σε μορφή ταμπλέτας για χρήση σε ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υγρα test kits vs Multistick sv2fpi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 08-11-06 14:26
λιπασμα panos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 02-10-05 21:25
co2 ταμπλετες steady Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 30-03-05 17:19
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 17:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05327 seconds with 13 queries