Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-04, 23:14
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή 5 ερωτησεις κι οποιος αντεξει...

Αφου "εριξα" αρκετο διαβασμα εδω μεσα, καταλαβα οτι η θεα τυχη πρεπει να με συμπαθει ιδιαιτερα ( 4 μηνες και κατι ψιλα τα ψαρια μου ζουν ουσιαστικα σε κατι που θα θυμιζε τα κλουβια μεσα στα οποια "μεγαλωνουν" κατι κακομοιρες κοτες στα ορνιθοτροφεια... ) και ειπα να βαλω μπρος το project "ενυδρειο".
Λοιπον, ο χωρος στον οποιο αποφασισα να το βαλω, "χωραει" ενα μηκος 120cm, πλατος μεχρι 50cm και το υψος δεν ειναι προβλημα. Ας υποθεσουμε οτι θα ειναι και αυτο μισο μετρο. Συνολο 300 λιτρα (maximum) σωστα ? Απο οσα καταλαβα, ενα τετοιο ενυδρειο ειναι "μεγαλουτσικο"για μενα. Συνεπως και επειδη οι "παραγγελιες" ειναι πιο ακριβες απο τα ετοιμα, θα προσανατολιστω σε ενα ετοιματζιδικο 150-200 λιτρα. Φιλος "ακουαριστας" μου προτεινε Jewell (Γιουβέλ το προφερε στα γερμανικα - δεν το συναντησα πουθενα αυτο ονομα εδω μεσα, δεν ξερω...) και συγκρινοντας την (οχι οριστικη) τιμη του με αναλογα που βρηκα σε διαφορα μαγαζά (το γιωτα μετα απο το ζητα λειπει επιτηδες - δεν ειναι ορθογραφικο λαθος) ειναι δελεαστικοτατη. Ξερει κανεις αυτα τα ενυδρεια? (πρωτη ερωτηση).

Η βαση θα κατασκευαστει απο μενα (ερασιτεχνης επιπλοποιος γαρ...), οποτε δεν ζοριζομαι, θα την κανω αναλογη με τα γουστα μου.
Το στρωσιμο του ενυδρειου ηταν η δευτερη ερωτηση η οποια απαντηθηκε ηδη στο forum.
Εχω 2 pearl gurami 6cm μηκος το καθενα και εναν γλυφτη (albino pleco αν θυμαμαι καλα) 3cm περιπου. Η τριτη ερωτηση ειναι : "τι και ποσα αλλα ψαρια μπορουν να συγκατοικησουν με αυτα ?" ( για 150-200 λιτρα ).

Επειδη μεχρι στιγμης δεν ειδα κατι σχετικο, πως μπορουμε να αλλαξουμε (αν χρειαστει) το pH του νερου? Πηρα ενα απο αυτα τα χαζα pH-test με τα χρωματα, δοκιμασα το νερο της βρυσης και μου εβγαλε 7,5 (οχι ακριβως - πλησιαζε προς το 7 παρα προς το 8 - και αν καποιος μενει κοντα μου, κεντρο Θεσ/νικης περιοχη ΧΑΝΘ, μπορει να μου πει τι ειδους νερο εχουμε στις βρυσες μας θα ημουν ευγνωμων). - 4η ερωτηση.

Και η πεμπτη και τελευταια (για σημερα):
Τους πρωτους δυο μηνες που ειχα τα ψαρια (φθινοπωρο) ειχα εναν κυκλο 13 ωρες φως, 11 σκοταδι στις λαμπες.
Τωρα για τον χειμωνα, τον εκανα 12/12. Την ανοιξη σκεφτομαι παλι να τον κανω 13/11 στην αρχη και 14/10 μετα.
Για το καλοκαιρι λεω 16/8. Σκεπτομαι ορθως (αν και καθημενος προ του monitor), η παραλογιζομαι ?

Υ.Γ.:
Sorry για το μακροσκελες post, υποσχομαι την επομενη φορα να προσπαθησω να ειμαι συντομοτερος.
Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις και την υπομονη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-04, 03:16
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: 5 ερωτησεις κι οποιος αντεξει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fonamstel
Λοιπον, ο χωρος στον οποιο αποφασισα να το βαλω, "χωραει" ενα μηκος 120cm, πλατος μεχρι 50cm και το υψος δεν ειναι προβλημα. .
Κάντο τόσο και μεις μαζί σου
Πρίν αγοράσεις έτοιμο ρώτησε πόσο έχουν τα τζάμια για αυτές τις διαστάσεις.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fonamstel
Η βαση θα κατασκευαστει απο μενα (ερασιτεχνης επιπλοποιος γαρ...), οποτε δεν ζοριζομαι, θα την κανω αναλογη με τα γουστα μου.
Και εγώ την βάση την έκανα μόνος μου. Ρίξε μια ματιά εδώ.
http://lasal.george-a.com
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fonamstel
Το στρωσιμο του ενυδρειου ηταν η δευτερη ερωτηση η οποια απαντηθηκε ηδη στο forum.
Ελπίζω με αμμωνία μια και δεν βιάζεσαι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fonamstel
Η τριτη ερωτηση ειναι : "τι και ποσα αλλα ψαρια μπορουν να συγκατοικησουν με αυτα ?" ( για 150-200 λιτρα )
Μέχρι να κάνεις το ενυδρείο και μέχρι να το στρώσεις θα έχεις βρεί και τι ψάρια θα βάλεις μέσα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fonamstel
Επειδη μεχρι στιγμης δεν ειδα κατι σχετικο, πως μπορουμε να αλλαξουμε (αν χρειαστει) το pH του νερου?
Με CO2 Διοξείδιο του άνθρακα, με Τύρφη....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fonamstel
Πηρα ενα απο αυτα τα χαζα pH-test με τα χρωματα,
http://www.drsfostersmith.com/produc...&N=2004+113079
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fonamstel
Για το καλοκαιρι λεω 16/8. Σκεπτομαι ορθως (αν και καθημενος προ του monitor), η παραλογιζομαι ?
12-14 ώρες φώς αν έχεις φυτά είναι οκ. παραπάνω είναι υπερβολή.
Συμβουλή της ημέρας
Και μια και πιάνουν τα χερια σου μην βιαστείς, κάνε κάτι καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-04, 18:18
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Ενυδρείο μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου αφού "πιάνουν" τα χέρια σου (ερασιτέχνης επιπλοποιός) και σίγουρα θα σου έρθει πιο φθηνό και θα το φτιάξεις και ακριβώς με τις διαστάσεις που θέλεις Όσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο τόσο το καλύτερο (λιγότερα προβλήματα, μεγαλύτερη σταθερότητα στις παραμέτρους του νερού και περισσότερος χώρος για ψάρια)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-04, 02:15
Αλεξης Ο χρήστης Αλεξης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2004
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Φίλε τα Juwell από ότι ξέρω είναι καλά(μαλιστα έχω τώρα μπροστά μου ένα προσπέ και κοιτάω!).Πάντως ψάχτο.Υπάρχουν και με πολλά
είδη τζαμιού(τοξοείδη,χωρίς γωνίες κλπ).Μη βιαστείς.
Με τα perl λουκούμι πάνε οι δίσκοι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-04, 22:49
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Με τα perl λουκούμι πάνε οι δίσκοι

μήν ακούω τέτοια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04377 seconds with 12 queries