Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 03-02-07, 10:42
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Μεταφέρω ψάρια και φυτά από 50λιτρο, σε 100λιτρο

Γειά σας.
Επιτέλους αγόρασα 100λιτρο ενυδρείο. Τώρα θέλω να μεταφέρω ψάρια και φυτά από το 50λιτρο στο 100λιτρο.
Επειδή δεν υπάρχει χώρος στο σπίτι και για τα 2 ενυδρεία (για να στείσω και το μεγάλο να στρώνει, και μετά να μεταφέρω τα ψάρια,) σκεύτηκα το εξής: να βάλω το νέο φίλτρο να δουλεύει μαζί με το παλιό στο 50λιτρο (ρυθμίζοντας την ροή ) για να εμβολιαστεί.
Αφού γίνει αυτό, τότε να μεταφέρω ψάρια, φυτά,χαλίκι αλλά και το νερό του 50λιτρου στο 100λιτρο. Εννοείται ότι θα βάλω κάτι ακόμα για διακόσμηση και περισότερα φυτά (έχω μόνο 5).
Με το αρχάριο μυαλουδάκι μου πιστεύω πως έτσι θα γλιτώσω τον χρόνο στρωσίματος.
Ακόμα θέλω να ρωτήσω για το υπόσρωμα για τα φυτά. Από παλιά, είχα αποφασίσει από μόνη μου να βάλω τα φυτά μου σε χώμα. Οι "ειδικοί" όμως με φοβέριζαν με ασθένεις προερχόμενες από το χώμα. Εγώ πείσμωσα και αφού δεν είχα πλέον ψάρια (τα έχασα όλα από τις "σωστές" συμβουλές τους) αποφάσισα να τα φυτέψω σε γλαστράκια. Τα φύτεψα σε χώμα από τις γλάστρες της βεράντας και τα σκέπασα με το χαλίκι του ενυδρείου για να μην έρχετε το χώμα σε άμεση επαφή με το νερό. τα φυτά μεγάλωσαν με πολύ φυσιολογικό ρυθμό. Αργότερα έβαλα και ψάρια και τώρα μετά από 2 μήνες που έχω τα ψάρια όλα δείχνουν μια χαρά.
Για να αγοράσω έτοιμο υπόστρωμα για το νέο ενυδρείο το αποκλείω. Έχω τους λόγους μου. Διάβασα αρκετά για χώμα στο φόρουμ και από αυτά που διαπίστωσα με τα γλαστράκια μου, πιστεύω πως θα ήταν σωστό να βάλω από το ίδιο χώμα για υπόστωμα στον πάτο του ενυδρείου ή πάλι σε γλαστράκια. Κι αυτό γιατί σε περίπτωση που θα χρειαστεί κάποτε να ξεσηκώσω το ενυδρείο να γίνει πιό εύκολα και πιο ανώδυνα για τα φυτά.
Ποιά η γνώμη σας; Μήπως γίνομαι υπερβολική;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτό από φυτά και πιράνχα.... Husky_Jim ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 30 06-09-06 12:58
Ψάρια από το internet????????? Meliteas Mη Reefsafe 6 04-09-06 14:54
Τα ψάρια μου τρώνε τα φυτά! akis07 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-04-05 00:14
Διάφορες ερωτήσεις (υπόστρωμα,φυτά,ψάρια,κλπ) x-nos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 48 27-02-04 02:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07818 seconds with 14 queries