Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-09, 23:22
Το avatar του χρήστη marianna
marianna Ο χρήστης marianna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Άρρωστος μονομάχος

Καλησπέρα!!! Λοιπόν, έχω έναν μονομάχο εδώ και ένα χρόνο. Ενώ όλα πήγαιναν καλά, παρατήρησα εδώ και έναν μήνα ότι ο μονομάχος μου έχει αρχίσει να αποχρωματίζεται. Το επόμενο σύμπτωμα ήταν να γίνει πολύ νευρικός. Παλιότερα τον πησίαζα χωρίς κανένα πρόβλημα ενώ τώρα φοβάται πάρα πολύ και κάνει σαν τρελός... εδώ και μέρικές μέρες έχει χάσει την όρεξη του και τα πτερύγια και η ουρά του έχουν αρχίσει και σκίζονται... Τί να κάνω? ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
Ξέρω ότι πρέπει να συμπληρώσω και κάποια φόρμα με της μετρήσεις του ενυδρείου μου. Αλλά δεν έχω κάνει ακόμα. Θα κάνω αύριο που θα αγοράσω sticks. Απλά έλεγα μήπως έχετε να μου προτείνεται κάποιο φάρμακο για να αγοράσω αύριο (επειδή δεν είναι και εύκολο να πάω σε pet shop).
Αυτάααα όποιος μπορεί παρακαλώ να με βοηθήσει γιατι του έχω μια αδυναμία και δεν θέλω να είναι έτσι.
Αααααα ξέχασα βρίσκεται σε ενυδρείο 12lt τον ταϊζω μέρα παρά μέρα blood worms και την κλασική τροφή των beta (κόκκινα φυλλαράκια & αποξηραμένες γαρίδες), του αλλάζω νερό μια φορά την εβδομάδα και ρίχνω και αντοχλώριο. Δεν έχω φίλτρο ούτε θερμοστάτη... Ελπίζω να έδωσα αρκετές πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-09, 23:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλωσηρθες!!
Διαβασε οσο μπορεις τα υπομνηματα και θα καταλαβεις κατευθειαν τι εχει το ψαρι σου!
Θα στο πω οσο απλα μπορω! Μεσα στο ενυδρειο δημιουργειται αμμωνια! Η αμμωνια ειναι τοξικη και καιει το ψαρι σου και το σκοτωνει! Στο φιλτρο (που δεν εχεις) δημιουργουνται βακτηρια που διασπουν την αμμωνια και ετσι απαλλασομαστε απο αυτη αλλα και απο τα αλλα τοξικα υποπροιοντα αυτης της διασπασης (ΝΟ2) που τα "τρωνε" και αυτα τα βακτηρια που ειπαμε! Μη ψαχνεις για φαρμακα αλλα για φιλτρο και καποιον να σου δωσει μπολι! Κανε αλλαγη νερου στον μονομαχο ωστε να μηδενηστουν τα επιπεδα αμμωνιας ... Τα στικακια που γραφεις δεν μας δινουν ακριβης μετρησεις ... παρε καλυτερα υγρα τεστ! Σημαντικα για το θεμα "αμμωνια" και υποπροιοντα ειναι τα τεστ για: αμμωνια , ΝΟ2 , ΝΟ3
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-09, 00:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Μπορεί να γέρασε και να είναι στα τελευταία του.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-09, 00:13
Το avatar του χρήστη marianna
marianna Ο χρήστης marianna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

ευχαριστώ georgarask θα προσπαθήσω λοιπόν να πάρω ένα φίλτρο... Μήπως ξέρεις πόσο κάνει? (είμαι φοιτήτρια σε περίεργη οικονομική κατάσταση...) Και τι είναι το μπόλι????
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-09, 00:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marianna Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ georgarask θα προσπαθήσω λοιπόν να πάρω ένα φίλτρο... Μήπως ξέρεις πόσο κάνει? (είμαι φοιτήτρια σε περίεργη οικονομική κατάσταση...) Και τι είναι το μπόλι????
Διαβασε τα υπομνηματα!! Μπολι = http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 ... Ποσο κανει ενα φιλτρακι ... θα σε γελασω αλλα δεν ειναι και τοσο ακριβο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-09, 00:23
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλωσόρισες

Αν πρέπει να επιλέξεις, αγόρασε ένα φίλτρο και άσε τα τεστ για τώρα... Φίλτρα βρίσκεις από 6-10 ευρώ, δε χρειάζεσαι κάτι μεγαλύτερο για το μέγεθος του ενυδρείου σου...

Προσπάθησε να βρεις μπόλι, αν δε βρεις προσπάθησε να κάνει πιο συχνές αλλαγές νερού (κάθε 2-3 μέρες το 50%) για τον πρώτο μήνα μέχρι να στρώσει το φίλτρο σου...

Καλό είναι επίσης να πάρεις και έναν θερμαντήρα τώρα που αρχίζει και κρυώνει ο καιρός, αν δε μπορείς προσπάθησε να βάλεις το ενυδρείο σε κάποιο σχετικά ζεστό μέρος του σπιτιού...

Καλή συνέχεια!
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-09, 00:38
Το avatar του χρήστη marianna
marianna Ο χρήστης marianna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ!!!! Αύριο κιόλας θα πάω να πάρω! Αν ζητήσω μπόλι από το μαγαζί θα μου δώσουνε? Τα ενυδρεία που έχει εκεί δεν είναι και υπερβολικά καθαρά... Να το τολμήσω? και όταν θα "στρώνω" το ενυδρείο πειράζει το ψάρι να είναι μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-09, 00:44
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Αν νομίζεις ότι δεν είναι καθαρό, μη πάρεις...
Προφανώς είναι καλύτερα να στρώσεις το ενυδρείο σου χωρίς το ψάρι μέσα, ακολουθώντας μία από τις μεθόδους που περιγράφονται στο υπόμνημα, αλλά από τη στιγμή που τον έχεις το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι συχνές αλλαγές για να κρατάς την αμμωνία (και αργότερα τα νιτρώδη) χαμηλά...
Α, και προσοχή στην ποσότητα της τροφής, μείωσε τη όσο μπορείς...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-09, 00:44
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

το να ψάξεις τώρα να βρεις μπόλι το θεωρώ υπερβολή. το ψάρι είναι μέσα εδώ κι ένα χρόνο χωρίς φίλτρα και τίποτα, το μπόλι σε μάρανε τώρα . Μην μασάς, αγόρασε ένα μικρό φιλτράκι κι ένα θερμοστάτη και θα βελτιωθεί η ζωή του ψαριού
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-09, 00:59
Το avatar του χρήστη marianna
marianna Ο χρήστης marianna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Ok τότε!!! Θα κοιτάξω άμα βρω μπόλι... Αν δεν βρω δεν θα αγχωθώ (έτσι κ αλλιώς δεν έχω και αλλού να ψάξω...(επαρχεία)) θα του πάρω φίλτρο και θερμοστάτη και βλέπουμε!!!... Φάρμακα δεν χρειάζεται έτσι?
Παρεμπιπτόντως σας ευχριστώ όλους!!!!!! και συγνώμη αν σας έχω ζαλίσει με ερωτήσεις αλλά δεν θα ανεχτώ να μου ψοφίσει το ψαράκι μου...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-09, 01:06
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Καλό είναι να αποφεύγεις τα φάρμακα όσο μπορείς, ιδιαίτερα στην περίπτωση που δεν έχει γίνει διάγνωση πρώτα... Δυστυχώς ο μονομάχος σου έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά τον τελευταίο χρόνο (και πιθανότατα ταλαιπωρήθηκε ακόμα περισσότερο πριν έρθει στα χέρια σου) αλλά ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά...
Το καλύτερο φάρμακο είναι οι καλές συνθήκες, καθαρό νεράκι, σωστή θερμοκρασία κλπ. Σιγά σιγά μπορείς να βάλεις και μερικά εύκολα φυτά (πχ. ανούμπιες) που θα βελτιώσουν ακόμα περισσότερο τη ζωή του!
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-09, 01:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok τότε!!! Θα κοιτάξω άμα βρω μπόλι... Αν δεν βρω δεν θα αγχωθώ (έτσι κ αλλιώς δεν έχω και αλλού να ψάξω...(επαρχεία)) θα του πάρω φίλτρο και θερμοστάτη και βλέπουμε!!!... Φάρμακα δεν χρειάζεται έτσι?
Παρεμπιπτόντως σας ευχριστώ όλους!!!!!! και συγνώμη αν σας έχω ζαλίσει με ερωτήσεις αλλά δεν θα ανεχτώ να μου ψοφίσει το ψαράκι μου...
Αν λεω ΑΝ χρειαστεις ποτε φαρμακο... Θα πρεπει να ξερεις τι εχει ακριβως το ψαρι σου! Πολλοι στα πετσοπ θα σου πουν βαλε αυτο ... ειναι γενικης χρησης και κανει για ολα .. αλλα μην ακους!! Πολλες φορες με τα φαρμακα κανουμε περισσοτερο κακο απο οτι καλο! Σημασια τεραστια εχει η ποιοτητα του νερου που ζει το ψαρι σου και πιστευω αυτο ειναι το καλυτερο φαρμακο!! Γενικα ΜΗΝ ακους συμβουλες πετσοπαδων - οι πιο πολλοι προσπαθουν να στα αρπαξουν!
Εκτος των αλλων θα πρεπει να παρεις (αν δεν εχεις ηδη) αντιχλωριο και να βαζεις σε καθε αλλαγη νερου! Αυτο γιατι το νερο βρυσης εχει χλωριο που ... σκοτωνει τα ωφελιμα βακτηρια που σου ελεγα παραπανω!
Επισης ο μονομαχος ζει σε πιο μαλακά νερα απο οτι βγαζει η βρυση... Μπορεις να το μαλακωσεις αν χρησιμοποιεις συνδιασμο νερου βρυσης και απιονισμενου νερου (εχει στα σουπερ μαρκετ)!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-09, 01:23
Το avatar του χρήστη marianna
marianna Ο χρήστης marianna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Αααααα οκ!!! θα το κάνω αυτό με το απιονισμένο γιατί μένω στην κεφαλλονία όπου το νερό είναι άθλιο έχει πάρα πολλά άλατα, δεν είναι καν πόσιμο... αλλά όταν είχα ρωτήσει μου έιχε πει ο πετσοπας ότι "οι μονομαχοι δεν έχουν ανάγκη, σε λάσπη ζούνε..." επίσης μου είχε πει ότι δεν παίρνει τα κατάλληλα συστατικά αν το νερό δεν είναι βρύσης... Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω... Το νερό πρίν το βάλω το αφήνω σε ένα πλαστικό δοχείο με 5 σταγόνες αντιχλώριο κα το αφήνω μια βδομάδα εκεί μέχρι να το αλλάξω... Μήπως δεν είναι και πολύ καλό να το βάζω σε πλαστικό? αλλά που αλλού θα μπορούσα να το βάζω? Sorry και πάλι για τις πολλές ερωτήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-10-09, 01:31
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Δε χρειάζεται να το αφήνεις πουθενά...
Βάζεις μισό απεσταγμένο και μισό βρύσης και 3 σταγόνες αντιχλώριο, το αφήνεις 1-2 ώρες για να φτάσει σε θερμοκρασία δωματίου και να μην έχει μεγάλη διαφορά από τη θερμοκρασία του ενυδρείου και κάνεις την αλλαγή.
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-10-09, 23:31
Το avatar του χρήστη marianna
marianna Ο χρήστης marianna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για όλα όλους σας!! Θα κάνω αυτά που μου είπατε και θα σας πω αν καλυτερέψει ή το αντιθετο... Ευχαριστώ και πάλι!!!!!!!
-------------------------
den prolava... simera to proi pou xupnisa eixe pe8anei...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marianna : 27-10-09 στις 23:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-10-09, 23:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για όλα όλους σας!! Θα κάνω αυτά που μου είπατε και θα σας πω αν καλυτερέψει ή το αντιθετο... Ευχαριστώ και πάλι!!!!!!!
-------------------------
den prolava... simera to proi pou xupnisa eixe pe8anei...
Λυπαμαι ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστος μονομάχος! Fin Rot??? Artsi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 21-08-09 14:59
Άρρωστος μονομάχος Antonisjk Bettas 11 15-05-09 18:18
Άρρωστος μονομάχος? nikhatzi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 23 15-02-09 22:44
Άρρωστος μονομάχος nashty11 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 27 23-06-08 13:32
’ρρωστος Μονομάχος...Βοήθεια!! michalis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 06-02-04 06:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07010 seconds with 13 queries