Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-16, 23:51
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

και βεβαια το μπολι ειναι βιολογικο υλικο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-16, 00:01
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

ωραια αρα ειμαι σε σχετικα καλο δρομο.εκτος απο το αντιχλωριο θα χρειαστω κ βακτηρια ή με το μπολι θα ειμαι καλυμενη?επισης εχω μπερδευτει με το πως θα πρεπει να συνεχισω.πλενω οτι πλενεται,τα τοποθετω(βγαζω τον ανθρακα απο το φιλτρο).και μετα τι?βαζω νερο -αντιχλωριο κ κανω μετρησεις ωστε να προχωρησω στο μπολιασμα και να δω που κυμαινομαι?ή βαζω φυτα,γεμιζω με νερο-αντιχλωριο κ κανω μετρησεις ωστε να προχωρησω στο μπολιασμα και να δω που κυμαινομαι?ή καμια σχεση?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-16, 00:15
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ΜΟΝΟ αντιχλωριο(ποιο εχεις?). Το μπολι φροντισε να ειναι απο υγιες ενυδρειο και δε θα εχεις κανενα θεμα .
1)Πλενεις τον εξοπλισμο και το ενυδρειο να φυγουν σκονες κλπ βαζεις το βυθο και φυτευεις φυτα
2)Γεμιζεις νερο
3)Βαζεις αναλογη ποσοτητα αντιχλωριο αναλογα ποιο εχεις
4)βαζεις θερμοστατη στους 26 βαθμους
5)βγαζεις τον ανθρακα απο το φιλτρο και το βαζεις να δουλεψει
6)Γνωμη μου το αφινεις να τρεξει καμια μερα και βαζεις μπολι ριχνεις λιγο τροφη να βγει αμμωνια και μετα απο μια μερα μετρα αμμωνια νιτροδη νιτρικα και αν εισε οκ βαζεις ψαρια και εισε οκ
7) μια μερα μετα ξανα μετρα να σιγουρευτεις

Αυτα ακολουθω εγω σε καθε νεοστημενο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-16, 00:23
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

της jbl εχω το αντιχλωριο.αυτο με την τροφη το ξαναδιαβασα καπου εδω μεσα.κ ρωταω εγω...αφου δν εχω ψαρια που θα βρω τροφη?αρα θα πρεπει να εχω καταληξει καπου για τα ψαρια ωστε να εχω μια τροφη που θα την φανε μετα.γτ με τα ψαρια εχω ενα μπερδεμα στο μυαλο μ ακομα για το πιο ταιριαζει με πιο....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-16, 00:26
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

της jbl δεν το ξερω μολις τελειωσει παρε το seachem prime ειναι το πιο καλο και οικονομικο . Πες οποιον σου δωσει το μπολι να σ δωσει λιγη δεν θελεις πολυ .Αρκετοι βαζουν αμεσως ψαρια εγω πρωτιμω αυτο με την δοκιμη. Για ψαρια οτι αποριες εχεις ρωτα εδω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-16, 00:42
gina85 Ο χρήστης gina85 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!αυτο με την τροφη θα το κανω οπως το εχω διαβασει εδω,με την αποχη?οσο για τα ψαρια λεω να τολμησω να βαλω μονο αρσενικα γκαπι κ να προσθεσω κ κανενα πλατυ.απο οτι καταλαβα αυτα πανε μαζι.επισης μ αρεσαν οι καρδιναλιοι αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω εντωπισει εδω μεσα καπου να αναφερονται τα tetra με τα δυο παραπανω οποτε μαλλον δεν κολανε....μελλοντικα καμια γαριδουλα κ κανενα σαλιγκαρακι.αλλα αυτα μελλοντικα....απλα τα αναφερω για να υπαρχει μια συνολικη εικονα κ για να ξερω κ εγω αν κατι δεν ταιριαζει...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-16, 00:47
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ναι κανονικα με την αποχη βαλτην ή με ενα τουλι.Οι καρδιναλιοι θελουν μαλακο νερο και χριαζεται Αντιστρωφη οσμωση δεν τεριαζοθυν με ζωοτοκα (γκαπυ,πλατυ ) γιατι αυτα θελουν τελειως διαφορετικες παραμετρος νερου.Πλατυ ειναι μικρο το ενυδρειο για να βαλεις και αν μελλοντικα βαλεις γαριδες θα τις φανε την εχω πατησει και εγω .Βαλε μονο αρσενικα γκαπυ δεν νομιζω να εχεις κανενα θεμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινουργια αρχη Τσουπρακάκος παναγιώ Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 31-03-15 02:01
Καινουργια αρχη Savou Bettas 2 29-11-10 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03992 seconds with 14 queries