Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-07, 11:29
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή ick που επιμενει!!!!

Γεια σε ολους.. ενα προβλημα που με βασανιζει ειναι οτι απο τη στιγμη που εβαλα στο ενυδρειο μου 10 καρδηναλιους tetra πριν περιπου δεκα μερες, μου παρουσιασαν ick.To ενυδρειο δουλευει τρεις μηνες περιπου και δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα. Εκτος τους καρδηναλιους εχω 4 ροδοστομους, 1 pleco, 2 corydoras και ενα ζευγαρι nanacara τα οποια φενονται υγειεστατα! Την παρασκευη τους εβαλα προταζολ για το ick γιατι δεν ηθελα να καταστρεψω τα φυτα μου.Μετα απο 24 ωρες εκανα αλλαγη 80% του νερου .Το ick ειχε υποχωρησει και επρεπε να εχει εξαφανιστει μετα απο 48 ωρες οπως αναφερουν και οι οδηγιες του φαρμακου οι οποιες ακολουθηθηκαν πιστα. Σημερα το πρωι ξανα εφαρμοσα την ιδια θεραπεια και αυριο θα ξανα κανω παλι αλλαγη νερου.Κανω κατι λαθος???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-07, 11:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

κατ'αρχας φιλε μου βιαστηκες να ριξεις φαρμακο.......
να υποθεσω οτι επειδη δεν ηθελες να βαλεις αλατι και να ανεβασεις θερμοκρασια για να σωσεις τα φυτα σου..??? δεν σε ενδιεφερε οτι θα κανεις ζημια στη βιολογια σου.....
παρεπιμπτωντος το προταζολ....δεν το ξερω...
μηπως κανεις λαθος και ειναι αυτο.....??

PROTOZIN (Protozoacide/Fungicide)
For the treatment of Whitespot, Fungus, Velvet and Costia in tropical freshwater and coldwater aquaria only. Do not use when mormyrids (i.e. Elephant Nose, Dolphin Fish), Sturgeon and Sterlets are present. *
PROTOZIN is used for the control of all protozoan and fungal infections e.g Whitespot, Fungus, Neon Tetra Disease, Velvet, Costiasis and Trichodiniasis. You will require 4 separate applications to complete the course of treatment. By gently increasing the treatment concentration over days 1, 2 and 3 the product does not burden the already stressed animals with a hard hitting formula. The final dose on day 6 is a preventative measure to try and ensure the organism does not re-occur. PROTOZIN's properties are highly effective at treating all its target organisms.
Do not use when rays or momyrids are present.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-07, 12:07
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Δεν κανω κανενα λαθος. Λεγεται protazol και ειναι της sera.Eφαρμοζεις θεραπεια για 24 ωρες και κατοπιν κανεις αλλαγη νερου 80%. Δεν βλαπτει ουτε φυτα ουτε φιλτρα.Να πω επισης οτι μετα τη θεραπεια το ιck ειχε σχεδον εξαφανιστει.Σημερα το πρωι ειδα οτι ξανα εγινε οπως ηταν.Μου κανει εντυπωση που εμφανιζεται μονο στους καρδηναλιους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-07, 12:46
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ανεβασες την θερμοκρασια στους 30C που προτεινει η sera;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
3η μέρα που αντιμετωπίζω το Ick Epsime Αρχάριοι γλυκού νερού 2 20-09-06 15:35
ICK που επιμένει... ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 17-11-05 23:51
Ick σε ψάρι ick και στο νερό? moogy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 09-04-04 11:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03516 seconds with 13 queries