Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-05, 20:01
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή Αγόρασα δίσκο-και είναι φοβισμένος-

Προχθές την τρίτι 8 Νοε. αγόρασα έναν δίσκο για το δισκοενυδρείο μου, (δεν ξέρω την ονομασία του), είναι μεγαλούτσικος ούτε κοκκινος ούτε μπλέ. Μάλλον κάτι ενδιάμεσο ίσως κιτρινοπώς και έχει και τις κλασικές μαύρες ρίγες.
Απο την τρίτη λοιπόν που τον αγόρασα (απο αμαζόνιο) είναι συνεχώς κρυμμένος μέσα στα φυτά και δεν εμφανίζεται καθόλου παρά μονάχα σήμερα για πρώτη φορά βγήκε και τσίμπισε λίγα φιλλαράκια, και αφού τον κινήγησαν οι άλλοι δισκοι ξανακρήφτηκε.
Είναι φυσιολογική η συμπεριφορά του? ¶λλες φορές που μεταφέρω δίσκους απο Θεσ/νικη δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-05, 21:38
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Περίμενε λίγο. Ειναι νωρίς ΙΜΟ. Υπομονή φίλε μου. Κράτα μας ενήμερου παντως.......
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-05, 22:06
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Περίμενε λίγο. Ειναι νωρίς ΙΜΟ. Υπομονή φίλε μου. Κράτα μας ενήμερου παντως.......
ελα φιλε μου,καλως ηρθες στο κλαμπ των χαμενων του αμαζωνιου.....οσοι αγορασαμε δισκους απο τη νεα φουρνια,ολοι μετα απο 48 ωρες παρουσιασαν discus plug,με αποτελεσμα την τριτη μερα και μετα,τα ψαρια μαυριζουνε τελειως........και αστα να πανε.....μαλλον πρεπει κατι να πουμε ολοι μαζι στον πολυ αγαπητο μας μακη...............
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-05, 22:59
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Εγώ θα συμφωνήσω με το συνάδελφο jonny, είναι νωρίς ακόμα. Εμένα τα ψάρια μου έκαναν πάνω από μήνα να εγκλιματιστούν πλήρως και να ξεθαρέψουν. (γέννα μετά από 2 μήνες και αναπαραγωγή) Klaz πριν κατηγορήσουμε το μαγαζί (προφανώς ούτε τον ξέρω τον άνθρωπο ούτε έχω λόγο να τον υπερασπιστώ) πρέπει να είμαστε σίγουροι για εμάς, ότι είναι όλα όπως πρέπει, συνθήκες κλπ. Εγώ πήρα ένα sohal κι ένα blue tang, το δεύτερο την επόμενη τα κακάρωσε και το άλλο μετά από μερικές μέρες, μεγάλη ζημιά, ειδικά το sohal. Αυτό τι σημαίνει? Ότι φταίει το μαγαζί? Στρωμένα ψάρια, υγιέστατα, έτρωγαν τα άντερά τους κι όμως δεν... Θέλω να πω ότι δεν φταίνε πάντα τα μαγαζιά. Αν πήρατε το δίσκο λίγο μετά αφού τον είχε παραλάβει, (1-2 μέρες) ναι έχετε δίκιο να διαμαρτύρεστε. Αλλιώς, απλώς bad luck.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-05, 00:16
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Εγώ θα συμφωνήσω με το συνάδελφο jonny, είναι νωρίς ακόμα. Εμένα τα ψάρια μου έκαναν πάνω από μήνα να εγκλιματιστούν πλήρως και να ξεθαρέψουν. (γέννα μετά από 2 μήνες και αναπαραγωγή) Klaz πριν κατηγορήσουμε το μαγαζί (προφανώς ούτε τον ξέρω τον άνθρωπο ούτε έχω λόγο να τον υπερασπιστώ) πρέπει να είμαστε σίγουροι για εμάς, ότι είναι όλα όπως πρέπει, συνθήκες κλπ. Εγώ πήρα ένα sohal κι ένα blue tang, το δεύτερο την επόμενη τα κακάρωσε και το άλλο μετά από μερικές μέρες, μεγάλη ζημιά, ειδικά το sohal. Αυτό τι σημαίνει? Ότι φταίει το μαγαζί? Στρωμένα ψάρια, υγιέστατα, έτρωγαν τα άντερά τους κι όμως δεν... Θέλω να πω ότι δεν φταίνε πάντα τα μαγαζιά. Αν πήρατε το δίσκο λίγο μετά αφού τον είχε παραλάβει, (1-2 μέρες) ναι έχετε δίκιο να διαμαρτύρεστε. Αλλιώς, απλώς bad luck.
οι δισκοι,ηταν καινουργιοι,24 ωρων οταν αγοραστηκαν απο ολους εμας,και στην ουσια δεν κατηγορω το μαγαζι,απλα απο την στιγμη που λογικα εξαπατηθηκε το εν λογω μαγαζι απο τον προμηθευτη του εξωτερικου,παλι εμεις οι απλοι χομπιστες θα την πληρωσουμε...???και αντε εγω ειμαι και αρχαριος στο ειδος....οκ.....οι αλλοι που εχουν υδατινες περιουσιες,και εχου επενδυνσει τοσα σε τοσους τομεις,και εμπιστευονται το εισαγωγεα τι να κανουν..????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-05, 00:57
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Το βέβαιο είναι οτι στο μαγαζί του Μάκη (τώρα Στέλιου), υπήρχαν πολλοί δίσκοι μέσα στα ενυδρεία, που ήταν κυριολεκτικά ΕΤΟΙΜΟΘΑΝΑΤΟΙ. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσοι πολλοί...
Βέβαια εγω διάλεξα εναν δίσκο, απο κάποιο ενυδρείο που δεν είχε κάποιο άρρωστο ψάρι, και όντως μετά απο 48 ώρες άρχισαν οι γραμμές του δίσκου να μαυρίζουν...Ήταν ψάρι απο την νεα φουρνιά και ζωηρό, μέχρι την στιγμή που ήρθε στο σπίτι.
Παρέλληψα να πω οτι εκτός των άλλων, στο περίγραμμα της ουράς του δίσκου, εμφανήστικε ενα άσπρο ''υλικό'', οχι σε μορφή κόκου,(Στήγματα) αλλά σαν μια γραμμή κατα μήκος του περιγράμματος της ουράς.
Και τώρα φίλοι μου τι κάνουμε? Κινδυνεουν και οι άλλοι δίσκοι μέσα στο ενυδρείο, απο κάτι??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY EC/TDS meter Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 12-02-06 01:40
Tridanca Giant Clam Discos Μαλάκια (Όστρακα, clams κλπ) 0 21-10-04 11:48
Oscar newfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 22-12-02 19:26
Glyptopterichthys gibbiceps newfish Γατόψαρα Ν. Αμερικής 0 14-12-02 19:13
Corydoras aeneus newfish Γατόψαρα Ν. Αμερικής 0 14-12-02 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05148 seconds with 13 queries