Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 13-03-13, 15:56
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Το 450αρι φυτεμενο μου πλεον φιλοξενει μινιδισκους :))))

Χαιρετω την παρεα. Το 450αρι μετα απο ενα ταξιδι με αγγελοψαρα σαν "μεγαλους κατοικους" πλεον φιλοξενει 100 καρδιναλιους οι οποιοι θα μειωθουν σιγα σιγα στους 50, 11 δισκους σε μεγεθους λιγο μεγαλυτερο απο 2 ευρω κερμα, καθως και δυο ανσιστρους (1 αλμπινο εναν common)

Λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο
Λιτρα: 450 (1,50x50x60)
Φιλτρα: Eheim 2028 + JBL e1500 τιγκα στο σιποραξ με βαμβακι πανω πανω και τα δυο
Φωτισμος: 2 grolux T5 54w + osram lumilux daylight 6000K
Φυτα: μπολικα θα δουμε τι θα επιβιωσει
Βαθμοι: 28-28,5 με 200w θερμοστατη, (ω ναι την κραταει και σβηνει κιολας, μαλλον λογω μονωσης στις δυο πλευρες) πηρα stc1000 και θα τον συνδεσω εκει τις επομενες μερες, μαζι με εναν 150αρι ακομα για να μοιραζεται το φορτιο.

Παραμετροι και ρουτινες
Ph 6,5
gh 3,5
kh 3
no3 <15

Tην ρουτινα για την ωρα δεν την εχω βρει ακριβως ανα ποσες μερες, οποτε συχνες μετρησεις για να το βρουμε.
Μεχρι τωρα εκανα το εξης και για τους εξης λογους: 100% οσμωση και προσθηκη seachem equilibrium για να παει η gh στο ~3. O βυθος ειναι-ηταν μαυρος βασαλτικη αμμος, ο οποιος ηταν αναμεμειγμενος με κατι ασβεστολιθικο και κρατουσε την kh στο 2-4 (τα σαλιγκαρια ramshorn που εχω μεσα την κατεβαζουν και αυτα). Eπισης το νερο της βρυσης μου ηταν παρα πολυ σκληρο και ειχε και νιτρικα μεσα, οποτε ηταν μονοδρομος. Εδω και κανα μηνα ομως παρατηρησα μια αλλαγη στην ενδειξη τds στο meter που εχω πανω στην οσμωση και μετραει με δυο δεκτες, την βρυση απο 300 την εβγαζε 200. Οποτε κατι αλλαξε, μετραω και νιτρικα και gh/kh και απο
no3 40-80 gh 18 kh 16 (αν θυμαμαι καλα για την kh) πεσαμε στο no3 ~0 gh 13 kh 12.
Πλεον η αλλαγη γινεται με 75% ΑΟ 25% βρυση (βγαζω τον restrictor της αο και περνω απο εκει, οποτε ειναι σαν να περνω απτα προφιλτρα, κανω και flush ταυτοχρονα ετσι), discus trace, flurish και flurish trace καθως και λιγο prime για τα οποια βαρεα μεταλλα.

Πηρα 75 κιλα μπεζ χαλαζιακη να την αλλαξω, και σε καθε αλλαγη ρουφαω με προσοχη τον βυθο σε κομματια, θα δειτε και στις φωτος πως, σε καμια 10αρια αλλαγες θα εχει αλλαχτει ολος και τα φυτα θαχουν μπει εκει που πρεπει, τωρα ειναι αρκετα σε οτι ναναι σημεια.

Ταισμα ανα 2 ωρες απο λιγο, στα 2 πρωτα ταισματα τρωνε και οι καρδιναλιοι και οι δισκοι δεν πολυπρολαβαινουν, οποτε πεφτει παραπανω, μετα ειναι πιο ηρεμοι, και τρωνε και οι δισκοι. Τροφες δινω 6 διαφορετικες + γκρινταλ αρκετα συχνα λογω πρωτεινης. Diy ειναι στα σκαρια να κανω αλλα θελω καμια προταση στα συστατικα και αναλογιες, κυριως λαχανικα μιας και μοσχαροκαρδια δεν θα δωσω ποτε.

Και καποιες φωτος ετσι για να δουμε την εξελιξη πριν και μετα.





Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ο υφαλος πλεον σε 400. Πάνος Reef 49 21-04-11 23:16
η κατασκευη του ενυδρειου που φιλοξενει τον τροπικο υφαλο μου. Πάνος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 09-11-10 23:48
Νεο 450αρι..... DiscusBoy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 02-08-07 14:56
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07229 seconds with 14 queries