Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-05, 18:53
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Talking Ξεκίνημα.Κάθε συμβουλή δεκτή

Καλησπέρα σε όλους.Μετά από ένα χρόνο έρωτα με το πρώτο ενυδρείο, ήρθε η ώρα για το δεύτερο!!!Αυτή τη φορά θα πάω για κιχλίδες ανατολικής Αφρικής και συγκεκριμένα malawi.Το ενυδρείο μου είναι 100x40x40.Είναι μικρό για αυτά τα ψάρια και το ξέρω.Η αλήθεια είναι πως ξεκίνησα με τη σκέψη να βάλω 4-5 ψάρια (1 male και 3-4 female) χωρίς να βάλω 2ο είδος.Έχω διαβάσει αρκετά για αυτά τα ψάρια αλλά από τα διάφορα ξένα site δεν βγάζω άκρη λόγω αντικρουόμενων συμβουλών.Έτσι, είπα να βασιστώ στην εμπειρία των παλιότερων που θα θελήσουν να βοηθήσουν.Θα ήθελα τη βοήθειά σας,λοιπόν,ως προς την σύνθεση των ψαριών που μπορεί να φιλοξενήσει το ενυδρειάκι μου.Από είδη που θυμάμαι να έχω δει σε pet-shop,αυτό που μου άρεσε αρκετά ειναι το pseudotropheus demasoni.Μ'αρέσουν και μερικά melanochromis... αλλά μάλλον δεν κάνουν λόγω επιθετικότητας.Είμαι ανοιχτός σε ιδέες.Έχω πολλά να ρωτήσω αλλά μην το κάνω Έκφραση-Έκθεση το post .Α, μια τελευταία...Styrofoam που μπορώ να βρώ;Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.Νίκος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-05, 20:37
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Τα demasoni είναι πανέμορφα αλλά πάρα πολύ άγρια.

Θα δυσκολευτείς επίσης, κατά τη γνώμη μου, πολύ να βρεις ένα αρσενικό και 3-4 θηλυκές που θέλεις.

Όσο για τα λίτρα σου επειδή είναι οριακά, αν το αποφασίσεις μην ξεχάσεις να βάλεις πέτρες, πέτρες και μερικές πέτρες ακόμη.

Και όταν τελειώσεις μην ξεχάσεις να ξαναβάλεις και μερικές πέτρες.

Τέλος για δεύτερο είδος μην το σκέφτεσαι καθόλου.

Πάντως σίγουρα αξίζει ένα ενυδρείο με demasoni αρκεί να είσαι σωστά προετοιμασμένος.

Διατηρώ κι εγώ έν τέτοιο ενυδρείο και έχω και αναπαραγωγή demasoni.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-05, 22:17
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση.Το έπιασα το υποννοούμενο με τις πέτρες.Έχω μαζέψει πάρα πολλές πέτρες για να μπορέσω να κάνω επιλογή ποιες θα βάλω.Διάβασα πως δύσκολα ξεχωρίζει το φύλο στα μικρά demasoni οπότε αφού το λες κι εσύ, το πιστεύω.Πιθανότητα να βρω σε πιο μεγάλη ηλικία υπάρχει;Το δεύτερο είδος το σκεφτόμουνα μόνο για κανένα συνδιασμό όπως Labidochromis caeruleus και Pseudotropheus socolofi εκτός αν ούτε κι αυτό γίνεται.Τα demasoni μ'αρέσουν τα άτιμα αλλά πιο πολύ μ'αρέσει να μπορέσω να εξασφαλίσω στους όποιους "κατοίκους" τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης.Συνεπώς θα ήθελα γνώμες για είδος-είδη που θα μπορούσα να φιλοξενήσω χωρίς ιδιαίτερο μπελά γι'αυτά.Όρεξη υπάρχει άφθονη και υπομονή επισης.
Φιλικά,Νίκος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-05, 12:11
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Μια καινούρια απορία
Τα Cynotilapia afra ή Mbamba θα μπορούσαν να ζήσουν σε μικρή ομάδα στο ενυδρείο μου χωρίς συγκατοίκους;Τα Melanochromis cyaneorhabdos;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλικά, Νίκος
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλή (Altolamprologus calvus) inser Tanganyika 14 17-06-05 13:58
Ποιά η συμβουλή σας; gemara Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 29-03-04 01:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03366 seconds with 13 queries