Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-13, 22:13
dimitris_s Ο χρήστης dimitris_s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή είναι σωστό για πλέκο?

Καλησπέρα! Είμαι κάτοχος ενος ΡΙΟ 125 το οποίο τρέχει εδώ και 2,5 μήνες! Μέσα έχω έναν πλέκο (δεν ξέρω ποιός είναι) 12 εκ και 5 γκάπυ τα οποία μόλις γέννησαν! Τον πλέκο τον τάιζα μια ταμπλέτα καθε 4 μέρες και όλα καλά! Χθές τα γκάπυ γέννησαν 15 μικρά! τα ταίζω μια τροφή σε σκόνη 4-5 φορές τη μέρα! Το θέμα είναι ότι με το σπρει μπαρ όλα τα ψαράκια τρώνε από την σκόνη! Παρατήρησα σήμερα ότι απο τον πλέκο κρέμονται τα κακά του (περίπου 10 εκ μήκος) καθώς έχει κάνει και άλλα 2 από 10 εκ μέσα στο ενυδρείο! Ξέρω ότι ταίζω πολύ λόγω των μικρ΄ων! Είναι φυσιολογικό ο πλεκο ν ακάνει τόσα κακά? Γιατι δεν έκανε τόσο τους 2 μήνες που τον έχω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-13, 22:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτο ειναι ενταξει, το προβλημα ειναι οτι ο πλεκο θελει εντελως διαφορετικες συνθηκες απο τα γκαπυ, και αν μιλαμε για τον κοινο πλεκοστομο που φτανει 30-40 εκατοστα δε χωραει καν εκει μεσα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-13, 22:30
dimitris_s Ο χρήστης dimitris_s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Γνωρίζω ότι ο πλέκο δεν κάνει για αυτά τα λίτρα αλλά έτσι τον κληροωόμησα και δεν είχα που να τον δώσω! Απλά ρωτάω αν έχει κάποιο πρόβλημα το ψαράκι που τρώει πολύ η έχει κάποια αρρώστια και κάνει τόσα πολλά κακά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-13, 22:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το οτι τρωει πολυ δεν ειναι προβλημα, τουλαχιστο αμεσο αλλα θα πρεπει τουλαχιστο στο μελλον ναδεις μηπως μπορεις να του παρεχεις κατι που να του αξιζει...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-13, 23:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επισης πρεπει να ξερεις ποιος πλεκο ειναι γιατι υπαρχουν πολλα ειδη, και εκτος απο το μεγεθος εχουν και διαφορετικες απαιτησεις στη διατροφη.
Αν πχ ενας καθαρα φυτοφαγος πλεκο τρεφεται συχνα με πρωτεινικη τροφη θα εχει προβληματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικά ποιό είναι σωστό???? fitos100 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 3 09-01-10 11:47
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
πλέκο για 60 λίτρα sofianos7 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 14 21-11-08 20:11
είναι σωστό το πάχος αυτό; roti DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 20-02-08 23:37
Αναγνώριση πλέκο??? George1961 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 21-09-06 13:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03137 seconds with 13 queries