Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-09, 19:58
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Καπάκι Ferplast Cayman 110

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread, ας προσπαθήσω όμως...

Έχω λοιπόν το συγκεκριμένο ενυδρείο και θέλω να αφαιρέσω το καπάκι (που είναι μονοκόμματο) και να κάνω κάποιες εργασίες. Βασικά να το κόψω λίγο για να περάσω τα λάστιχα για το εξωτερικό φίλτρο.
Πρέπει να είναι η πιο ηλίθια κατασκευή, ξεβιδώνοντας τις βίδες (όποιες βίδες βρίσκω μπροστά μου) δεν αφαιρούνται απο το πλαστικό πλάισιο... το μόνο που κατάφερα μέχρι τώρα είναι να ρίξω μια βίδα μέσα στο ενυδρείο και δεν ξέρω πως να την βγάλω αφού έχω μέσα πέτρες κολλημένες και πήγε και σφηνώθηκε στον πάτο κάτω απο μια πέτρα... ούτε με τον μαγνήτη κουνάει
Εντάξει, δεν πιάνει το χέρι μου αλλά και με μαγνητικό κατσαβίδι πάλι δεν βγαίνουν, θέλουν χτύπημα...
Καμιά έξυπνη ιδέα ή κάποιος που να έχει κάνει την ίδια δουλειά στο ίδιο ενυδρείο;

Ευχαριστώ!

PS> Τελικά οι βίδες για κάποιο λόγω δεν "πιάνονται" με μαγνήτη, αφαίρεσα μία και το διαπίστωσα... τι υλικό είναι άραγε;;;
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-09, 20:36
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Aν θέλεις μόνο τις τρύπες για το φίλτρο δεν χρειάζεται να ξεβιδώσεις τίποτα. Αν έχεις το manual κοίτα το σχήμα 5 πως ακριβώς θα βγάλεις κάποια πλαστικά προστατευτικά για να περάσουν τα λάστιχα. Αν δεν το έχεις πες μου να το σκανάρω και να σου στείλω και photo.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-09, 20:39
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisx Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν θέλεις μόνο τις τρύπες για το φίλτρο δεν χρειάζεται να ξεβιδώσεις τίποτα. Αν έχεις το manual κοίτα το σχήμα 5 πως ακριβώς θα βγάλεις κάποια πλαστικά προστατευτικά για να περάσουν τα λάστιχα. Αν δεν το έχεις πες μου να το σκανάρω και να σου στείλω και photo.
Φίλε μου με σώζεις! το πήρα μεταχειρισμένο και δεν έχω manual! Αν θα μπορούσες να μου κάνεις την χάρη θα σου ήμουν υπόχρεος!!!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-09, 20:51
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Κοίτα στην 1 το πως το δείχνει στο manual.
Oι επόμενες είναι απο το δικό μου, η 2 από την έξω πλευρά, η 3 από την εσωτερική. Είναι κάποια κομμάτια που με ελαφριά πίεση του χεριού και ένα μαχαιράκι θα φύγουν στο λεπτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cayman.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  67,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  40,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  59,7 KB  
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-09, 21:05
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!! Θα αφαιρέσω τα πλαστικά και θα ενημερώσω! Βρε πως δεν το ξήλωσα!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-09, 21:14
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε πως δεν το ξήλωσα!

Κι εγώ κάποια στιγμή που ήθελα να αλλάξω τον χρονοδιακόπτη έτοιμος ήμουν! Αν χρειασθείς κάτι άλλο πες μου...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-09, 21:44
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Να 'σαι καλά φίλε μου, έκανα δουλειά, σχετικά εύκολα. Η δυσκολία είχε να κάνει στο ότι έχω μόνο 5 εκατοστά κενό απο την πίσω πλευρά.
Πάω να κάνω αναζήτηση τώρα για το πως θα ξεκινήσω σωστά το 2217 γιατί κι αυτό μεταχειρισμένο είναι και δεν έχω οδηγίες

και πάλι σε ευχαριστώ, you saved my day!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-09, 02:42
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάω να κάνω αναζήτηση τώρα για το πως θα ξεκινήσω σωστά το 2217 γιατί κι αυτό μεταχειρισμένο είναι και δεν έχω οδηγίες
Nα οι οδηγίες:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  EHEIM 2217.jpg
Εμφανίσεις:  339
Μέγεθος:  102,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-09, 08:27
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Muchas gracias amigo!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-09, 17:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και επειδη δεν φαινεται καλα απο τη φωτο....

Κατεβασε το manual http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl...17_classic.pdf (σελ. 25 εχει Ελληνικα)
και τη λιστα http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/ers...classic_GB.pdf με τους κωδικους των ανταλλακτικων (αχρειαστα να ειναι, αλλα ενα o-ring (7287148 ) και ενα αξονακι (7438430 ) για τη φτερωτη καλο ειναι να τα εχεις καβατζα)

o-ring http://www.aquaristic.net/shop.php/s...hparam/7287148

αξονακι http://www.aquaristic.net/shop.php/s...hparam/7438430

Η προβλεπομενη αποτελεσματικη μεθοδος για βαλεις υλικα ειναι να βαλεις απο κατω προς τα πανω (οπως η ροη του νερου) πρωτα για μηχανικο φιλταρισμα eheim ehfimech (μηχανικο μακαρονι) και μετα ενα μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι. Μετα βιολογικο υλικο (substrat pro) και μετα για τελικο λεπτομερες καθαρισμο απο ψιλα σκουπιδακια πριν επιστρεψει το νερο στο ενυδρειο, ενα μετριο ή ψιλοτρυπο σφουγγαρι (υπαρχει και της eheim το προβλεπομενο για τη θεση ασπρο σφουγγαρι) ή sera filterwool.
Η τοποθετηση υλικων φαινεται και στο σχημα Β1 μεσα στο manual σελ.3, οπου a = ehfimech, b= μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι, c= substrat pro, d= ασπρο σφουγγαρι ή sera filterwool, e=πλαστικη σιτα.

Η αλλη πιο απλη μεθοδος ειναι να βαλεις απο κατω προς τα πανω, ενα μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι μετα βιολογικο υλικο (πχ siporax ή substrat pro) και μετα για τελικο λεπτομερες καθαρισμο, ενα μετριο ή ψιλοτρυπο σφουγγαρι ή sera filterwool.

Προτεινω την πρωτη.

Μαθε να το βαζεις σωστα μπροστα (Priming).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-09, 09:32
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την αναλυτικότατη απάντηση!

Σήμερα θα πάω σε ένα μαγαζί και μαζί με κάτι άλλα που λείπουν (βεντούζες, καλαθάκι) θα δω αν έχει κι αυτά να τα πάρω, αλλιώς θα τα παραγγείλω απ' έξω.

Το στήσιμο στα υλικά έχει γίνει όπως το περιγράφεις, μόνο που είναι ανακατεμένα, δηλαδή το μακαρόνι και το substrat, επειδή βασικά έτσι τα παρέλαβα. Λες να τα ξεχωρίσω ή δεν είναι πρόβλημα;

Όσο για το ξεκίνημα, ίδωμεν λίαν συντόμως!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Co2 set JBL ή Ferplast kornek Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 25-02-09 16:31
μετακομηση απο cayman 80 σε cayman 110 Τσιακιτζης Θεοδωρος Αρχάριοι γλυκού νερού 9 27-01-09 14:30
co2 ferplast strider Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 25-05-08 11:30
Ferplast ή Juwel ? Mike954 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 11-11-05 20:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04956 seconds with 14 queries