Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-11-12, 09:11
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλιππα, πατα το λινκ στο 2ο ποστ και διαβασε το θεμα οπως και τα λινκ που εχουν παρατεθει εκει.
Θα βρεις ποστ μου που γραφω τι απανταει η τετρα για τη διαρκεια των τροφων, σε πελατη της με προβλημα αβιταμινωσης στα ψαρια του, διαγωσμενο απο ιχθυοπαθολογο.
Λεει 3 μηνες και τελος η τροφη.

Εμεις λεμε τωρα και 4-6 ή και παραπανω καποιοι αν ξερουν να εμπλουτιζουν με βιταμινες τις παλιες τροφες. Γιατι αν δεν ξερουν καραδοκει και η υπερβιταμινωση που ανελυσε ο D. Untergasser στο σεμιναριο "Στησιμο και βιολογια του ενυδρειου - Διατροφη και ασθενειες των ψαριων" στις 11/10/2009 στην Αθηνα.
Στο οποιο ειπε επισης οτι και οι βιταμινες (της sera τουλαχιστον που επιμελλειται και γνωριζει) κι αυτες εχουν συγκεκριμενη διαρκεια.
6 μηνες εκτος ψυγειου και 12 μηνες εντος.


ΥΓ επισης θα ηθελα να μαθω πως εισαι σιγουρος για τη ηλικια του καθενος εδω μεσα; και γιατι να υπαρχει διακριση και ανοχη οταν δινει καποιος "επικινδυνες" συμβουλες;
Ηδη υπαρχει υπομνημα για τα νεα και απειρα μελη.
Τι να προλαβειςνα μαζεψεις; προτασεις για ταισμα με συνομηλικες με το μελος, τροφες; (10 ετων)
Προτασεις για κυριως ταισμα τετρα με καθαρα φυτικη πλεκοτροφη;
κλπ
Ευχαριστω πολυ θα κατσω να το διαβασω.Αφου εχετε δικιο για το 4 μηνο θα αρχισω να τις φουνταρω και εγω.
Οσο για τον μικρο στο πρωτο ποστ του αναφερει οτι ειμαι 10 χρονων.http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66277
Τεσπα τελειωνει εδω το θεμα και δεν θελω να το συνεχισω.
Απλα εχω παιδακι σχεδον στην ηλικια του και ισως να βλεπω τα πραγματα λιγο διαφορετικα.
Και δεν ηθελα να προσβαλω ΚΑΝΕΝΑΝ ουτε τον Γειτονα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-11-12, 16:27
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

ok: smt036; )
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-12-12, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ
Την αλλη βδομαδα παλι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-12-12, 16:23
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ
Την αλλη βδομαδα παλι.
χα!χα!χα!χα!χα!χα!χα!χαωραιος εισαι φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-12-12, 19:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειπαμε την αλλη βδομαδα.
Σημερα ειναι η 3η μερα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-03-13, 14:04
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη τι σκατα θα παθουμε αν ξοδεψουμε 3-4 ευρω για μια φρεσκια τροφουλα;

ε,πειτε μου!!
π.χ εγω. Για μενα ειναι παραΧ10 πολυ χρυσιμα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-03-13, 15:34
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LAKI Εμφάνιση μηνυμάτων
π.χ εγω. Για μενα ειναι παραΧ10 πολυ χρυσιμα
πρεπει να εχω παρει LSD για να καταλαβω τι εννοεις εδω!!!!!!
ξανα γραψε το σε παρακαλω!!
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-03-13, 16:18
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
πρεπει να εχω παρει LSD για να καταλαβω τι εννοεις εδω!!!!!!
ξανα γραψε το σε παρακαλω!!
Σε κανα μηνα που θα ξαναμπει......
Μαλλον ενννοει οτι τα 3 ευρω τα εχει μεγαλη αναγκη.
Καποιος μαλλον δουλευει καποιους ......
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-03-13, 16:49
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Μιας και επανέφερε το θέμα ο LΑΚΙ (όπως το επανέφερε) και επειδή έχει σχέση και με τα συντηρητικά που χρησιμοποιούνται στις τροφές (θέμα που συζητήθηκε πρόσφατα στην ίδια κατηγορία περί διατροφής) θα ήθελα να συμπληρώσω σχετικά με την ημερομηνία λήξης των τροφών, ότι στις ζωοτροφές βάζουν συντηρητικά όχι μόνο για την διατήρηση της διατροφικής τους αξίας (βιταμίνες, κ.λ.π.) αλλά και για την προστασία από την οξείδωση του λίπους που περιέχεται στα ιχθυάλευρα (κύριο συστατικό των ξηρών τροφών).
Εφόσον η αντίδραση της οξείδωσης αρχίσει με το άνοιγμα για πρώτη φορά της τροφής δηλαδή, δεν σταματά μέχρι να εξαντληθεί κάθε ίχνος λίπους.
Από την οξείδωση των λιπών (εκτός από την διαρκώς μειούμενη διατροφική αξία της τροφής) παράγονται κετόνες και ελεύθερα λιπαρά οξέα που είναι επικίνδυνα για την υγεία των ψαριών, γι αυτό και οι τροφές πρέπει να διατηρούνται σε αεροστεγείς συσκευασίες, σε δροσερό και ανήλιαγο μέρος, ώστε να μην επιταχύνεται το φαινόμενο της οξείδωσης και να μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι την ημερομηνία λήξης.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-03-13, 16:42
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

μην μου πειτε οτι δεν καταλαβατεΕννοω οτι τα 3-4-5-6 ευρο ειναι πολλα!(για καποιους)
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-03-13, 16:47
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LAKI Εμφάνιση μηνυμάτων
μην μου πειτε οτι δεν καταλαβατεΕννοω οτι τα 3-4-5-6 ευρο ειναι πολλα!(για καποιους)
μια χαρα καταλαβαμε!
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-03-13, 00:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Βρε Λακη, τα εκατονταδες (η και χιλιαδες καμια φορα) ευρω για να στησεις το ρημαδι το ενυδρειο ηταν οκ και κολλας στα 10-20-30 ...100 ευρω για μια ποικιλια σωστων τροφων?
Και αντε και πες πως πεσαν τα καραβια σου εξω με την κριση και απο κει που ησουν Κροισος και δε σε εννοιαζε οταν εφτιαχνες το ενυδρειο, τωρα φαληρησες και ζεις με δανεικα, (να το δεχτω λογο παλουκοεποχης) τοσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις κανα δυο σωστες τροφουλες με τα τροφιμα που αγοραζεις -η που αγοραζει ο μπαμπας κι η μαμα μαλλον- και εχεις στο ψυγειο? (ξερεις, απο αυτα που πεταμε τα μισα, γιατι πανω κατω ολοι οι Ελληνες -κι εγω μεσα- την εχουμε την ταση να αγοραζουμε ανεξελεκτα και να πεταμε πραγματα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-03-13, 09:40
gmaravelisvet Ο χρήστης gmaravelisvet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2013
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από So60 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και επανέφερε το θέμα ο LΑΚΙ (όπως το επανέφερε) και επειδή έχει σχέση και με τα συντηρητικά που χρησιμοποιούνται στις τροφές (θέμα που συζητήθηκε πρόσφατα στην ίδια κατηγορία περί διατροφής) θα ήθελα να συμπληρώσω σχετικά με την ημερομηνία λήξης των τροφών, ότι στις ζωοτροφές βάζουν συντηρητικά όχι μόνο για την διατήρηση της διατροφικής τους αξίας (βιταμίνες, κ.λ.π.) αλλά και για την προστασία από την οξείδωση του λίπους που περιέχεται στα ιχθυάλευρα (κύριο συστατικό των ξηρών τροφών).
Εφόσον η αντίδραση της οξείδωσης αρχίσει με το άνοιγμα για πρώτη φορά της τροφής δηλαδή, δεν σταματά μέχρι να εξαντληθεί κάθε ίχνος λίπους.
Από την οξείδωση των λιπών (εκτός από την διαρκώς μειούμενη διατροφική αξία της τροφής) παράγονται κετόνες και ελεύθερα λιπαρά οξέα που είναι επικίνδυνα για την υγεία των ψαριών, γι αυτό και οι τροφές πρέπει να διατηρούνται σε αεροστεγείς συσκευασίες, σε δροσερό και ανήλιαγο μέρος, ώστε να μην επιταχύνεται το φαινόμενο της οξείδωσης και να μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι την ημερομηνία λήξης.
Συμφωνώ απόλυτα...Η εταιρίες βεβαιώνουν οτι μέχρι την ημερομηνία λήξης το περιεχόμενο δεν μεταβάλλεται..απο εκει και πέρα μπορει να υπάρκει οφείφωση των βιταμινών και λιπαρών οξέων...Ωστόσο αυτά ανφέρονται στισ κλειστές συσκευασίες τροφών και υπο την προϋπόθεση οτι συντηρούνται σε δροσερό και σκιερό μέρος...
Από την στιγμή που ανοιχτεί η συσκευασία αρχίζει και η αλλοιώση..Το φως, η σκόνη, ο αέρας, η υγρασία που εισέρχεται στην συσκευασία με το άνοιγμα και κλείσιμο της συσκευασίας επιφέρουν αλλοιώσεις στο προϊόν..
Ακόμα και η χορήγηση της τροφής με το χέρι μας..μπορεί να την αλλοιώσει..

Γι΄αυτό...
1. αγοράζουμε τροφές με μακρά περίοδο λήξης και προσφατη ημερομηνία παραγωγής.
2. αποθηκέυουμε σωστά
3. Πέρνουμε μικρες συσκευασίες, ώστε να διαρκέσει 3-4 μήνες max.
4. Κλεινουμε ερμητικά τις συσκευασίες, μακριά απο φώς και υγρασία.
5. Συλλάμβάνουμε την τροφή με λαβίδα ή κουταλάκι (πλαστικό κατα προτίμηση) ή πέρνουμε συσκευασίες ελεγχόμενης ροής.
6. Εξετάζουμε συχνά το περιεχόμενο για την υφή του..να μην υπάρχουν συσσωματώματα, φθείρες, νημάτια.
Να μην έχουν μαλακώσει και να ανταποκρίνεται στην μορφή..Επιπλέοντα πελλετσ...να επιπλέουν και να μην πάνε άπατα..
7. Επίσης προτειμούμε συσκευασίες αδιαφανείς, ανθεκτικές, να κλείνουν ερμητικά και φυσικά να υπάρχει πλήρης ανάλυση των συστατικών, καθώς και των διατροφικών αναλογιών και επιπέδου βιταμινών...(καλό θα ήταν και στα ελληνικά..αφου εισάγεται πρέπει να έχει και ελληνική ετικέτα..)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-03-13, 23:34
GIWRGOS Ο χρήστης GIWRGOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη τι σκατα θα παθουμε αν ξοδεψουμε 3-4 ευρω για μια φρεσκια τροφουλα;

ε,πειτε μου!!
φίλε μου,μην είσαι τόσο απόλυτος,ιδίως στις μέρες μας:4 ευρώ σημαίνει 4 μπουκάλια φρέσκο γάλα για τα παιδιά μας
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-03-13, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIWRGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου,μην είσαι τόσο απόλυτος,ιδίως στις μέρες μας:4 ευρώ σημαίνει 4 μπουκάλια φρέσκο γάλα για τα παιδιά μας
Και 10 ευρω που κοστιζει το Χ ψαρι, σημαινει 10 μπουκαλια φρεσκο γαλα για τα παιδια μας.
Και 400 ευρω που κοστιζει το Χ ενυδρειο, σημαινει 400 μπουκαλια φρεσκο γαλα για τα παιδια μας.
κ.ο.κ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-03-13, 01:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αν ''πεινάς'',κοιτάς να φροντίσεις την οικογένεια σου και το σπίτι σου και οχι να βγαζεις τα γουστα σου με χόμπυ ειτε αυτο ειναι ενυδρείο ειτε οτιδήποτε....οχι σαν τον αλλο που δεν ειχε ρευμα και ειχε 3 ενυδρεια,
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-03-13, 14:33
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Λακη, τα εκατονταδες (η και χιλιαδες καμια φορα) ευρω για να στησεις το ρημαδι το ενυδρειο ηταν οκ και κολλας στα 10-20-30 ...100 ευρω για μια ποικιλια σωστων τροφων?
Και αντε και πες πως πεσαν τα καραβια σου εξω με την κριση και απο κει που ησουν Κροισος και δε σε εννοιαζε οταν εφτιαχνες το ενυδρειο, τωρα φαληρησες και ζεις με δανεικα, (να το δεχτω λογο παλουκοεποχης) τοσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις κανα δυο σωστες τροφουλες με τα τροφιμα που αγοραζεις -η που αγοραζει ο μπαμπας κι η μαμα μαλλον- και εχεις στο ψυγειο? (ξερεις, απο αυτα που πεταμε τα μισα, γιατι πανω κατω ολοι οι Ελληνες -κι εγω μεσα- την εχουμε την ταση να αγοραζουμε ανεξελεκτα και να πεταμε πραγματα)
Το ενυδρειο το ειχαμε (απο φιλο μας)(δωρεαν)τα αλλα πραγμματα μας τα αγωρασε ο νονος μου το μονο που αγορασαμε εμεις ηταν τροφει
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-03-13, 14:51
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Χαλαρώστε λίγο μάγκες και ξεπεράστε τα νεοπλουτίστικα κόμπλεξ.
Μερικές φορές μου θυμίζετε τις κυρίες με τα σκυλάκια λουλού που αν δεν μπορείς να τα πας στο κομμωτήριο δεν δικαιούσαι να τα έχεις.

Πρέπει να καταλάβετε ότι υπάρχουν άνθρωποι που στον προϋπολογισμό τους υπολογίζουν και το 1 ευρώ και ΦΥΣΙΚΑ δικαιούνται να έχουν ενυδρείο και ψαράκια.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-03-13, 16:45
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

oχι φίλε μου...αν δεν εχεις να φάς και με το ζόρι σου βγαινει ο μισθός,θα κοιτάξεις πρώτα να φάς και να ντυθείς και μετα να κάνεις το κεφι σου...για μενα αυτο ειναι η προταιρεότητα...
-------------------------
δεν μπορείς να τη βγάζεις με δανεικα,μονο και μονο για να βγάζεις τα γουστα σου !
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 08-03-13 στις 16:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-03-13, 17:35
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
oχι φίλε μου...αν δεν εχεις να φάς και με το ζόρι σου βγαινει ο μισθός,θα κοιτάξεις πρώτα να φάς και να ντυθείς και μετα να κάνεις το κεφι σου...για μενα αυτο ειναι η προταιρεότητα...
-------------------------
δεν μπορείς να τη βγάζεις με δανεικα,μονο και μονο για να βγάζεις τα γουστα σου !
Ναι φιλε μου, συμφωνω με αυτα που γραφεις αλλα ειναι εκτος θεματος και σιγουρα όχι αυτό που εννοω
Δεν μιλαμε για την περιπτωση να μην εχει καποιος να φαει αλλα απλα οτι καποιος με χαμηλο προυπολογισμο μπορει να εχει και να συντηρει αξιοπρεπως ενα ενυδρειο και ας μετραει και το τελευταιο ευρω στην τσεπη του!
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-03-13, 18:21
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Αμα βαζουμε στο ψυγειο τις ετοιμες τροφες απο την ωρα που τις ανοιγουμε θα ειναι καλυτερα τι λετε??? για το τριμηνο τετραμηνο λεμε, μικρες συσκεβασιες.

Στα κουτακια τους και στο ντουλαπι?


Να μπενουν σε γυαλινα βαζακια, και ψυγειο?

Στα κουτακια τους και ψυγειο?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-03-13, 19:04
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

λοιπον,να απαντησω κι εγω που με λετε και απολυτο!

πρωτον μου κανει εντυπωση πως το θεμα ξανα-ανεβηκε τοσο καιρο μετα!!

κατα τ'αλλα,συνεχιζω να ειμαι απολυτος!

και να εξηγησω το γιατι:

πχ ταιζεις μπαγιατικη τροφη τα ψαρια σου και καποιοα στιγμη καποιο "τεζαρει".

θα ξοδεψεις 3-4 (αναλογα) ευρω για να παρεις αλλο;;

μαλλον ναι..

αλλα για τροφη τσιγκουνευομαστε να παρουμε...

και για να ξεκαθαρισουμε,εγω τα χρηματα δεν τα βρισκω στο δρομο..
και το παραδειγμα με το γαλα,σορυ αλλα ειναι ψιλο-ακυρο..
γιατι ειναι ειδος πρωτης αναγκης και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ,οτι αυτο θα παρουμε πρωτα..
δεν ειπα να μην φαμε για να παρουμε ψαρο-τροφες!!

απλα μου φαινεται αστειο να εχει ξοδεψει καποιος 100-200-300 ευρω για το ενυδρειο-εξοπλισμο και να μην βρισκει 3 ευρω το τετραμηνο!

και οπως ειπε και ο σπυρος,οποιος δεν μπορει να τα δωσει (δεκτο) απλα ας μην κανει ενυδρειο.
ειναι σαν να μου λεει καποιος οτι θα παρει σκυλο 300 ευρω,αλλα δεν μπορει να παιρνει τροφη και θα το ταιζει τα αποφαγια απο το μεσημεριανο!
ε,δεν ειναι σωστο ομως αυτο!

αλλωστε οπως ειπαμε,υπαρχει και η γνωστη λυση,με την αγορα μιας τροφης και το μοιρασμα της αναμεσα σε 2-3 χομπιστες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-03-13, 23:04
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον,να απαντησω κι εγω που με λετε και απολυτο!

πρωτον μου κανει εντυπωση πως το θεμα ξανα-ανεβηκε τοσο καιρο μετα!!

κατα τ'αλλα,συνεχιζω να ειμαι απολυτος!

και να εξηγησω το γιατι:

πχ ταιζεις μπαγιατικη τροφη τα ψαρια σου και καποιοα στιγμη καποιο "τεζαρει".

θα ξοδεψεις 3-4 (αναλογα) ευρω για να παρεις αλλο;;

μαλλον ναι..

αλλα για τροφη τσιγκουνευομαστε να παρουμε...

και για να ξεκαθαρισουμε,εγω τα χρηματα δεν τα βρισκω στο δρομο..
και το παραδειγμα με το γαλα,σορυ αλλα ειναι ψιλο-ακυρο..
γιατι ειναι ειδος πρωτης αναγκης και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ,οτι αυτο θα παρουμε πρωτα..
δεν ειπα να μην φαμε για να παρουμε ψαρο-τροφες!!

απλα μου φαινεται αστειο να εχει ξοδεψει καποιος 100-200-300 ευρω για το ενυδρειο-εξοπλισμο και να μην βρισκει 3 ευρω το τετραμηνο!

και οπως ειπε και ο σπυρος,οποιος δεν μπορει να τα δωσει (δεκτο) απλα ας μην κανει ενυδρειο.
ειναι σαν να μου λεει καποιος οτι θα παρει σκυλο 300 ευρω,αλλα δεν μπορει να παιρνει τροφη και θα το ταιζει τα αποφαγια απο το μεσημεριανο!
ε,δεν ειναι σωστο ομως αυτο!

αλλωστε οπως ειπαμε,υπαρχει και η γνωστη λυση,με την αγορα μιας τροφης και το μοιρασμα της αναμεσα σε 2-3 χομπιστες!


Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-03-13, 16:07
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρώστε λίγο μάγκες και ξεπεράστε τα νεοπλουτίστικα κόμπλεξ.
Μερικές φορές μου θυμίζετε τις κυρίες με τα σκυλάκια λουλού που αν δεν μπορείς να τα πας στο κομμωτήριο δεν δικαιούσαι να τα έχεις.

Πρέπει να καταλάβετε ότι υπάρχουν άνθρωποι που στον προϋπολογισμό τους υπολογίζουν και το 1 ευρώ και ΦΥΣΙΚΑ δικαιούνται να έχουν ενυδρείο και ψαράκια.
αν δεν μπορείς να το συντηρείς τοτε δεν δικαιουσε να το εχεις γιατι εδω μιλάμε για ζωντανά και για τροφη που κανει 3 ευρω, και οχι για πολυτελιες οπως το κουρεμα που λες εσυ η πχ πανάκριβες ζωντανές τροφές

αν υπολογίζεις και το τελευταίο ευρω και δεν μπορεις να δινεις 3-4 ευρω το τετράμηνο τοτε πουλά τα ψαρακια απο να τα ταΐζεις ληγμένα.
αν ειχες ενα αυτοκίνητο θα του έβαζες νερο αντι για βενζίνη επειδή δεν εχεις λεφτα? οχι, απλα δεν θα το κινούσες, τα ζωντανά ομως δεν μπορουν να μπουν σε παύση, και επειδή εχω τσαντιστεί με τις βλακιες που διαβαζω απο μερικούς, αν δεν μπορείς να συντηρείς τα ζωντανά σου, χάρισε τα πούλησε τα, η ελα να σου δώσω εγω τροφή έλεος πια με το τρολαρισμα!
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 15-03-13, 01:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν μπορείς να το συντηρείς τοτε δεν δικαιουσε να το εχεις γιατι εδω μιλάμε για ζωντανά και για τροφη που κανει 3 ευρω, και οχι για πολυτελιες οπως το κουρεμα που λες εσυ η πχ πανάκριβες ζωντανές τροφές

αν υπολογίζεις και το τελευταίο ευρω και δεν μπορεις να δινεις 3-4 ευρω το τετράμηνο τοτε πουλά τα ψαρακια απο να τα ταΐζεις ληγμένα.
αν ειχες ενα αυτοκίνητο θα του έβαζες νερο αντι για βενζίνη επειδή δεν εχεις λεφτα? οχι, απλα δεν θα το κινούσες, τα ζωντανά ομως δεν μπορουν να μπουν σε παύση, και επειδή εχω τσαντιστεί με τις βλακιες που διαβαζω απο μερικούς, αν δεν μπορείς να συντηρείς τα ζωντανά σου, χάρισε τα πούλησε τα, η ελα να σου δώσω εγω τροφή έλεος πια με το τρολαρισμα!


+100000000000000000000000
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 15-03-13, 06:44
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν μπορείς να το συντηρείς τοτε δεν δικαιουσε να το εχεις γιατι εδω μιλάμε για ζωντανά και για τροφη που κανει 3 ευρω, και οχι για πολυτελιες οπως το κουρεμα που λες εσυ η πχ πανάκριβες ζωντανές τροφές

αν υπολογίζεις και το τελευταίο ευρω και δεν μπορεις να δινεις 3-4 ευρω το τετράμηνο τοτε πουλά τα ψαρακια απο να τα ταΐζεις ληγμένα.
αν ειχες ενα αυτοκίνητο θα του έβαζες νερο αντι για βενζίνη επειδή δεν εχεις λεφτα? οχι, απλα δεν θα το κινούσες, τα ζωντανά ομως δεν μπορουν να μπουν σε παύση, και επειδή εχω τσαντιστεί με τις βλακιες που διαβαζω απο μερικούς, αν δεν μπορείς να συντηρείς τα ζωντανά σου, χάρισε τα πούλησε τα, η ελα να σου δώσω εγω τροφή έλεος πια με το τρολαρισμα!
Καλημερα παιδια σημερα δεν εχω σχολειο giayto μπηκα.
σημφωνω απολυτα (σαν μικρος βλακας που ειμαι)με τον Qbrain
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 15-03-13, 07:30
Το avatar του χρήστη joanna504
joanna504 Ο χρήστης joanna504 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2011
Περιοχή: Φρεαττύδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!
Διαβάζω τόση ώρα το θέμα κι αναρωτιέμαι: Είμαστε με τα καλά μας?????
Το ότι μπορεί ο καθένας να ζορίζεται οικονομικά, είναι απολύτως κατανοητό, και δεν μπορεί να πει κανείς κουβέντα, γιατί λίγο πολύ όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε!
Αλλά αν τίθεται θέμα επιβίωσης ή τόσο μεγάλου οικονομικού προβλήματος, τι τα θέλετε τα ψαράκια?????
Τι ληγμένα 3 μηνών και 6 μηνών και 1 χρόνου!!!! Δεν τα λυπάστε???
Δηλαδή εσείς ο,τι ληγμένο έχετε στα ψυγεία σας το αφήνετε να ωριμάσει κάνα τρίμηνο και μετά το τρώτε???
Έλεος παιδιά, δεν θα κρίνω εγώ ποιος θα έχει ψαράκια και ποιος όχι, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι κι αυτά έχουν ψυχή, αν δεν έχετε τη δυνατότητα να τα συντηρήσετε πουλήστε τα σε άτομα που θα μπορούν να τα φροντίζουν κατάλληλα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 15-03-13, 15:16
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joanna504 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους!
Διαβάζω τόση ώρα το θέμα κι αναρωτιέμαι: Είμαστε με τα καλά μας?????
Το ότι μπορεί ο καθένας να ζορίζεται οικονομικά, είναι απολύτως κατανοητό, και δεν μπορεί να πει κανείς κουβέντα, γιατί λίγο πολύ όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε!
Αλλά αν τίθεται θέμα επιβίωσης ή τόσο μεγάλου οικονομικού προβλήματος, τι τα θέλετε τα ψαράκια?????
Τι ληγμένα 3 μηνών και 6 μηνών και 1 χρόνου!!!! Δεν τα λυπάστε???
Δηλαδή εσείς ο,τι ληγμένο έχετε στα ψυγεία σας το αφήνετε να ωριμάσει κάνα τρίμηνο και μετά το τρώτε???
Έλεος παιδιά, δεν θα κρίνω εγώ ποιος θα έχει ψαράκια και ποιος όχι, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι κι αυτά έχουν ψυχή, αν δεν έχετε τη δυνατότητα να τα συντηρήσετε πουλήστε τα σε άτομα που θα μπορούν να τα φροντίζουν κατάλληλα.
Στο φορουμ οταν φοναζουμε γραφουμε με καιφαλαια, το λεω επειδη ετσι οπως μιλας φενετε οτι φωναζεις, και συμφωνω απολυτα με ο,τι ειπες
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-03-13, 15:46
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ωρε Σπύρο (Delta66)... εσύ που είσαι linkάνθρωπΑς.... βρες και βάλε εκείνη την φωτογραφία με τον τύπο που έχει I-phone 1000 ευρώ... αλλά ΔΕΝ έχει μονάδες γι' αυτό κάνει αναπάντητες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 15-03-13, 17:21
Το avatar του χρήστη joanna504
joanna504 Ο χρήστης joanna504 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2011
Περιοχή: Φρεαττύδα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LAKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φορουμ οταν φοναζουμε γραφουμε με καιφαλαια, το λεω επειδη ετσι οπως μιλας φενετε οτι φωναζεις, και συμφωνω απολυτα με ο,τι ειπες
Δεν φωνάζω σε κανέναν, δεν έχω κάτι να χωρίσω με τα παιδιά, απλώς τη γνώμη μου είπα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ληγμενες τροφες maikl Διατροφή 7 23-08-10 12:32
τροφες!!! thanasis76 Δίσκοι 6 02-02-10 15:21
Τροφες alkis13 Γλυκό νερό - Γενικά 0 16-06-09 15:12
Τροφες Manolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 05-04-09 19:22
Τροφες Steve Γλυκό νερό - Γενικά 24 01-09-07 10:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09814 seconds with 13 queries