Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-04-15, 16:46   #1
Συμβουλες για νεο ενυδρειο
animalover28
Junior Member
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
animalover28 Ο χρήστης animalover28 δεν είναι συνδεδεμένος 28-04-15, 16:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας! Ειμαι νεα στο χωρο του ενυδρειου και πολυ προσφατα εχω αποκτησει ενα νεο συγκατοικο, ενα μονομαχο. Ο μικρος ηταν δωρο και μου τον εφεραν σε ενα ενυδρειο 15 λιτρων.Δυστυχως επειδη το σπιτι που μενω ειναι πολυ μικρο δεν μπορω να του αγορασω ενα μεγαλυτερο γιατι δεν υπαρχει χωρος να το βαλω. Αρχικα θελω να πω πως αν και αρχαρια γνωριζω πολυ καλα ολα τα σχετικα με τον κυκλο του αζωτου στα ενυδρεια και το πως πρεπει να γινεται για να κατοικισουν ψαρια(παντα ηθελα να αποκτησω ενυδρειο οποτε ειχα μελετησει και παλιοτερα). Ωστοσο εχω επιλεξει να μη "στρωσω" το ενυδρειο μου πρωτον γιατι το ψαρι ειναι ηδη μεσα και φοβαμαι μην στρεσαριστει πολυ με την ολη διαδιακασια , δευτερον γιατι ξερω οτι ο κυκλος δεν ειναι και πολυ σταθερος σε μικρα ενυδρεια οποτε δυσκολα το διατηρεις και τριτον γιατι εχω δει παρα πολλους ανθρωπους που διατηρουν υγιεστατους μονομαχους και σε αφιλτραριστα ενυδρεια. Οποτε προτιμησα να ακολουθησω τη μεθοδο των 100% αλλαγων νερου καθε ορισμενες μερες. Σας τα λεω αυτα γιατι εχω ριξει πολυ ψαξιμο τις τελευταιες μερες και εχω ρωτησει και σε αλλα φορουμ και παντα μου απαντουν για "στρωσιμο" του ενυδρειου και για τον κυκλο του αζωτου. Τονιζω πως σε καμια περιπτωση δεν θεωρω το αστρωτο ενυδρειο πιο καταλληλο απο ενα στρωμενο απλως αυτη τη στιγμη που δεν ειμαι σε θεση να στρωσω το δικο μου χρειαζομαι απελπισμενα συμβουλες για να διατηρησω σε ισορροπια αυτο που εχω τωρα. Καταρχην αυτα που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι να αγορασω θερμομετρο και θερμοστατη, το seachem της prime για αντιχλωριο και μια σκουπα για χαλικι για να αδειαζω το ενυδρειο πιο ευκολα στις αλλαγες αφου ειναι ασηκωτο! Α! Επισης η τροφη που μου εδωσαν στο pet shop λεγεται dr. bassleer biofish food. Στην αρχη παραξενευτηκα γιατι δεν την ειχα ξαναδει στο εμποριο αλλα φαινεται να του αρεσει και ειδα στο internet και καποιες καλες κριτικες. Τωρα για το ψαρι, τον εχω μονο 5 μερες οποτε δεν μπορω να σας πω και πολλα. Γενικα ειναι δραστηριος. Μεχρι σημερα που του εκανα αλλαγη νερου ειχε κανει πολλες φυσαλιδες στην επιφανεια του νερου(που νομιζω ειναι καλο σημαδι?). Του αρεσει να τριγυρναει πολυ κοντα στο θερμοστατη και γενικα στο μπροστα μερος του ενυδρειου(αν και τωρα μετα την αλλαγη το βλεπω να εξερευναει ολο το μερος :P ) Δυο πραγματα με απασχολουν ιδιαιτερα. Αρχικα παρατηρω στην επιφανεια του νερου πως υπαρχει κατι σα λευκη σκονη ακομα και μετα την αλλαγη του νερου...ειναι φυσιολογικο? Δευτερον, δυσκολευτηκα παρα πολυ σημερα στον καθαρισμο του χαλικιου το οποιο ειναι λεπτοκοκο και δεν ξεκολλαει με τιποτα! απο τον πατο του ενυδρειου και χρειαστηκε να το βγαλω πετραδακι πετραδακι για να το ξεπλυνω. Υπαρχει ευκολος τροπος καθαρισμου του?? Αυτα. Συγνωμη για το μεγαλο post . Οποια αλλη συμβουλη μπορειτε να μου δωσετε θα ειναι πολυτιμη!

Σας ευχαριστω!
Εμφανίσεις: 2875
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-15, 17:44
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

αρχικα θα χριαστεις και τεστ νερου (για αμμωνια,νιτροδη και νιτρικα)καθος και καποιο τροπο να μαλακωνεις το νερο καθως οι μονομαχοι θελουν μαλακο νερο . Υπαρχει στο φορουμ ενα φυλλαδιο για τη φροντιδα των μονομαχων ,διαβασε το καλα και κανε οτι λεει. Φιλτρο εχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-15, 20:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Αν πράγματι σ' ενδιαφέρει να ζήσει καλά το ψαράκι σου διάβασε το φυλλάδιο εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892
και ότι απορία έχεις μας ρωτάς.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-15, 20:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες για αρχη.

Ας παμε κατευθειαν στο ψητο:

1. Για καποιο λογο διαβαζεις παντου περι στρωμενου φιλτρου. Πιστεψε με, ειναι ο σωστος τροπος. Δεν εχει καθολου βαση η αποψη σου περι μικρου ενυδρειου και μη στρωμενου φιλτρου. Αντιθετως.
2. Εφοσον διαβασες για τον κυκλο του αζωτου, ισως να διαβασες και για το μπολι. Αυτο ειναι που χρειζεσαι αυτη τη στιγμη, για να μην ταλαιπωρεις το ψαρακι.
3. Η μεθοδος των αλλαγων νερου, χωρις στρωμενο φιλτρο, θα μπορουσε να γινει μονο αν κανεις αλλαγη νερου 2-3 ωρες μετα απο καθε ταϊσμα παντα, με νερο ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων νερου. Ετσι δεν θα προλαβαινε να εμφανιστει αμμωνια, αλλα το ψαρι θα βρισκοταν σε μονιμο στρες, εφοσον αυτη η διαδικασια θα γινοταν 1-2 φορες τη μερα.

Και ολο αυτο, προσωρινα μεχρι να βρεις μπολι.

4. Στις αλλαγες νερου ειμαστε πολυ προσεκτικοι και δεν κανουμε το ενυδρειο ανω-κατω. Ριξε μια ματια σε αυτο, ισως σε βοηθησει.
5. Διαβασε ολα τα υπομνηματα των αρχαριων, θα βρεις χρησιμα πραγματα.

Αυτα προς το παρον. Φυσικα για οποιαδηποτε απορια σου δημιουργηθει, ρωτας.

Υ.Γ1. Γνωμη μου ειναι οτι το ψαρακι πρεπει να παει σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο (30-40 λιτρα δεν θα εχουν διαφορα στο χωρο), με στρωμενο φιλτρο, μετρησεις, μαλακο νερο, σωστη θερμοκρασια, σωστες και εβδομαδιαιες αλλαγες νερου, ποικιλια τροφων. Εκει θα δεις τι υπεροχα ψαρακια ειναι οι Μονομαχοι. Οσο το εχεις σε αυτες τις συνθηκες, δεν ειναι απιθανο να εμφανιστουν συντομα προβληματα.

Υ.Γ2. Με συγχωρεις που φαινομαι λιγο "ωμος", αλλα οσο πιο γρηγορα αντιδρασεις προσφεροντας σωστες συνθηκες, τοσο πιο πιθανο ειναι να εχεις ενα υγιες χαρουμενο ψαρακι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-15, 21:29
animalover28 Ο χρήστης animalover28 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Επειδη ειμαι φοιτητρια και τα οικονομικα μου δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σε θεση να αγορασω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο. Φιλτρο εχω απλως δεν το χρησιμοποιησα γιατι ηξερα οτι ειναι χρησιμο μονο σε στρωμενα ενυδρεια. Μπολι υπαρχει καποιος γνωστος μου που ασχολειται με ενυδρεια που μπορει να μου δωσει...ειναι ομως ο μοναδικος τροπος? Μπορω να "στρωσω" με καποιο αλλο τροπο το ενυδρειο με το ψαρι μεσα? πχ θετοντας το φιλτρο σε λειτουργια? Το φιλτρο ειναι μικρουλι και ειχε μεσα ενα μαυρο σφουγγαρι ενα ασπρο υλικο σα βαμβακι και ενα κυλινδρικο κουτακι με ανθρακα μεσα. Τον ανθρακα βλεπω πολλοι προτεινουν να το βγαλω ενω εχω διαβασει πολλα και για το siporax της sera. Εσεις τι λετε?

Υ.Γ. Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση απλως τρεχω τωρα με το πανεπιστημιο και δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-15, 21:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οσο το ψαρακι ειναι σε αστρωτο ενυδρειο, εκτειθεται σε αμμωνια, η οποια ειναι ιδιαιτερα τοξικη. Τοσο απλα. Δες και την αρχη απο αυτο το αρθρο, θα καταλαβεις τι του συμβαινει.

Τωρα για μπολι, αν εισαι σιγουρη οτι προκειται για υγιες ενυδρειο, παρε απο το γνωστο σου. Αν οχι, ολο και καποιος θα σου δωσει εδω πανω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-15, 03:27
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από animalover28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπολι υπαρχει καποιος γνωστος μου που ασχολειται με ενυδρεια που μπορει να μου δωσει...ειναι ομως ο μοναδικος τροπος? Μπορω να "στρωσω" με καποιο αλλο τροπο το ενυδρειο με το ψαρι μεσα? πχ θετοντας το φιλτρο σε λειτουργια?
Δεν ειναι ο μοναδικος ειναι ο γρηγοροτερος τροπος
για να στρωσεις το φιλτρο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-15, 07:17
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ακριβως. Και αυτη τη στιγμη βιαζεσαι για να μην ταλαιπωρηθει κι αλλο το ψαρακι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-15, 07:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βαλε και μια αγγελια και γραψε πως ζητας ενυδρειο 30-40 λιτρα σε πολυ χαμηλη τιμη.
μπορει καποιος να εχει ενα και να καθεται χωρις να το χρησιμοποιει.
μπορει να το βρεις και δωρεαν απο καποιον.
αν ειχες ανοιξει το θεμα πριν κανα δυο μερες θα σου ειχα δωσει εγω δωρεαν αλλα δεν προλαβες, το εδωσα αλλου.

μπορει να βρεις ομως,δεν ειναι απιθανο
θες να εχει και καπακι,αλλα και αν δεν εχει,με λιγη διαφανη μεμβρανη τροφιμων κανεις τη δουλεια σου.

τα υπολοιπα ειναι οπως στα ειπανε,μπολιασε το φιλτρο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-15, 19:09
animalover28 Ο χρήστης animalover28 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παιδια χαιρετε! Μιλησα τελικα με το γνωστο μου και μπορει να μου δωσει οχι μονο μπολι αλλα και ενα ενυδρειακι των 30 λιτρων που ειχε στην αποθηκη του και δεν χρησιμοποιουσε! Δεν ημουν τελειως σιγουρη αρχικα για το αν μπορουσε να με βοηθησει γιατι ειχα καιρο να το δω οποτε δεν ηξερα αν ασχολουταν ακομα αλλα τελικα ολα λυθηκαν! Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σαςκαι τις συμβουλες σας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλες για...ξενο,τεραστιο ενυδρειο!!! janickrules Αρχάριοι γλυκού νερού 43 22-01-12 13:46
ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ kigocesi Αρχάριοι γλυκού νερού 2 23-09-11 23:20
Νεο ενυδρειο...συμβουλες... Gojoy Γλυκό νερό - Γενικά 4 06-06-11 13:53
Συμβουλες για ενυδρειο 112 λίτρων tanganyika tnick Tanganyika 11 30-05-11 09:49
ενυδρειο μαλαουι-συμβουλες kanarini Malawi 6 11-02-08 11:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05163 seconds with 13 queries