Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #25  
Παλιά 16-02-15, 01:05
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ροή, ένταση, φωτοπερίοδο κλπ.. θα τα βρεις με πειραματάκια εύκολα και θα καταλήξεις να το ελέγχεις με την φωτοπερίοδο μόνο στο τέλος, ανάλογα πόσα νιτρικά θες να έχεις... Θα έχεις και καλή παραγωγή κοπήποδων, όταν την κουρεύω, τινάζονται κάτι μικροσκοπικά γαριδοζουζουνάκια πολλά από τα οποία τα βρίσκω και μέσα στις κάλτσες!! Μερικά φτάνουν και τα 3-4 εκατοστά!!!! Η χειλούδες που έχω τα τιμούν δεόντως.. Μόνο κοπήποδα και αρτέμια τρώνε, τίποτα άλλο!!! Δεν ξέρω αν είναι μόνο τα δικά μου κακοφάγωτα, αλλά όλα τα άλλα τα ψάρια μου τρώνε τα πάντα... Ξέφυγα πάλι... καλή συνέχεια!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
την εγκοπη της σιτας ελπιζω να μη την εκανες ισα ισα γιατι θα βουλονει και θα πεταει τα νερα με πιεση μακρια απο τι σιτα

(το επαθα εγω )
Ναι ήθελα να το σημειώσω κι εγώ αυτό!! Αν μπορείς εκέι που δένεις την σίτα στο PVC δέσε και 2 μικρά "κουρτινάκια" 4-5 εκατοστών, ώστε να μην βλέπει το φώς το πάνω μέρος της σίτας και σου βουλώνει. θα σε βασανίσει και στο καθάρισμα...
-------------------------
Επίσης, αν κάνεις θήκες για τα φώτα σου , που το προτείνω, αν θες κάνε αυτό που έκανα κι εγώ!! Τις έφτιαξα με 3άρι πλέξιγλας, διπλό, σαν σάντουιτς, και ενδιάμεσά τους έβαλα αλουμινόχαρτο, το οποίο λόγω της κόλλησης, δεν θα έρθει ποτέ σε επαφή με τον αέρο και φυσικά ούτε και με το νερό και θα αντανακλά το φως από τα φώτα σου στο μέγιστο βαθμό!! Βέβαια εγώ τα 3 διαμερίσματα τα έκανα σαν ενιαία κατασκευή, αλλα μπορείς να το κάνεις κι εσυ!! Μπορείς να το βάλεις και απλά στην εσωτερική επιφάνεια των διαμερισμ΄των αν θές, κολλώντας το με κόλα!!
-------------------------
με αυτόν τον τρόπο δεν θα βγαίνει και το φως έξω από την κατασκευή σου στο sump και να δημιουργείται άλγη λόγω της ροής που υπάρχει!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 16-02-15 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Η μικρή μου ζούγκλα drbig Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 39 29-05-10 23:55
Μια μικρή λιμνούλα ko$ta$ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-04-09 15:49
Απο το πανεπιστήμιο Αιγαίου............ aristomenis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 19-01-08 00:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17329 seconds with 15 queries