Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-08, 16:24
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Διώροφο

Καλησπέρα

μετά από ένα μικρό ατυχηματάκι με το μικρό το ενυδρείο, σε συνδυασμό με την ευγενική χορηγία του christ129 (ευχαριστώ για άλλη μια φορά) και λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη (ας έκανα και διαφορετικά) την απαίτηση της γυναίκας ότι τα ενυδρεία δεν γίνεται να απλωθούν άλλο σκέφτηκα την λύση να σηκωθούν σε ύψος.
Έχουμε τα εξής δεδομένα : ενυδρειο επάνω 80χ40χ30, ενυδρείο κάτω 100χ40χ30 (χωρίς καπάκι αρα πάμε για DYI), ορατά από όλες τις μεριές, με το κάτω ενυδρείο θα στηρίζεται σε χωριστό μηχανισμό με ρόδες (αυτό φαίνεται σαν μαύρο πλαίσιο κάτω χαμηλά) ώστε να μπαινοβγαίνει από μια κατεύθυνση ώστε να καθαρίζεται εύκολα (κάτι σαν συρτάρι ή σαν εντοιχισμένο στην κούφια βάση του επάνω) μου βγαίνουν δύο σχέδια και αρκετές ερωτήσεις γιαυτό και ζητάω την γνώμη σας.

α) Στο πρώτο (αρχειο enydreia) τα ενυδρεία "στοιχίζονται" στην δεξια μεριά και μένει χώρος σαν το πράσινο σχήμα για να μπουν τα φιλτρα (θέλω να βάλω εξωτερικά και στα δύο) και τα ηλεκτρολογικά και αργότερα η φιάλη CO2.
Είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται να χωρέσουν όλα τα παρελκόμενα στο χώρο 40χ20χ30 αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να χωρέσω από τα παραπάνω για να δω που θα βάλω τα υπόλοιπα?
Τα εξωτερικά φίλτρα πρέπει να είναι πάντα κάτω από την επιφάνεια του νερού ή μπορούν και επάνω?
Επίσης με κόκκινο χρώμα είναι επιπλέον κοιλοδοκός (δεν νομίζω ότι με ξύλα γίνεται με ασφάλεια αυτή η κατασκευή) που στέφτομαι για μοίρασμα του βάρους?

β) Στο δεύτερο σχήμα (αρχείο enydreia2) τα ένα ενυδρείο "κεντράρεται" πάνω από άλλο και θα κάνω χωριστό χώρο για τα παρελκόμενα.

Πόσο χώρος χρειάζεται από την πείρα σας (ΧΧΧ χ ΥΥΥ χ 30)?

Γενικές διευκρινήσεις & ερωτήσεις.
Και στα δύο σχήματα οι μαύρες χοντρές γραμμές είναι κοιλοδοκός. Καμιά ιδέα για το πως μπορεί να καλυφθεί μετά και ειδικά τα κάθετα, από σισθητικής άποψης (στο ενδιάμεσο κενό μάλλον πλάκες ξύλο κατι θα κάνουν)?

Πώς είναι καλύτερο να πατήσουν τα ενυδρεία πάνω στο κοιλοδοκό? Να βάλω μια λεπτή λαμαρίνα και από επάνω φελιζόλ? Τα πλαινά κάθετα θεωρώ ότι δεν πρέπε να εφάπτοται με το τζάμι, τι μπορώ να βάλω?

Τι χώρος χρειάζεται από το πλάι για να ανεβοκατέβουν οι σωλήνες των εξωτερικών φίλτρων?

Καλύτερα κοιλοδοκός ή γωνία?

Ακόμη δεν έχω σκεφτεί τι θα κάνω με το καπάκι του κάτω ενυδρείου όποτε θα επανέρθω αργότερα

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε κριτική και βοήθεια σας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreia.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  72,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreia2.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  61,1 KB  
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-08, 16:43
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

καλησπερα Γιωργο το σχεδιο Β μου αρεσε περισσοτερο και πρεπει ειναι και πιο λειτουργικο φανταζωμαι
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-08, 17:17
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Καλησπέρα Χρήστο και εγώ για το Β προσανατολίζομαι αλλά έχω κάποιες απορίες-δυσκολίες λόγω άγνοιας π.χ χρήση εξωτερικού φίλτρου, φιάλη CO2, ή λόγω αισθητικής
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-01-08, 17:44
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

για τα 2 πρωτα ερωτηματα εχω απαντηση για το θεμα αισθητικης απλα δεν ειναι ευκολο να σου τα διατυπωσω ειναι καλυτερο να κανω ενα σχεδιαγραμα και να σου το στειλω
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-08, 18:48
Το avatar του χρήστη spookie
spookie Ο χρήστης spookie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: ηγουμενιτσα
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Φιλε alati σκεψου οτι αν το ενυδρειο που θα μπαινοβγαινει ειναι το κατω ισως εχεις ενα μικρο προβλημα στο μεσα εξω λογω βαρους. Στο δικο μου ακριβως των ιδιων διαστασεων εχω βαλει οχτω ροδακια και για να μεταφερθει εστω και λιγο πρεπει να αδειασω τουλαχιστον το μισό.
__________________

Θοδωρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-08, 19:17
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spookie Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε alati σκεψου οτι αν το ενυδρειο που θα μπαινοβγαινει ειναι το κατω ισως εχεις ενα μικρο προβλημα στο μεσα εξω λογω βαρους. Στο δικο μου ακριβως των ιδιων διαστασεων εχω βαλει οχτω ροδακια και για να μεταφερθει εστω και λιγο πρεπει να αδειασω τουλαχιστον το μισό.
Εννοείται ότι το κάτω ενυδρείο θα μπαινοβγαίνει.

Μια άλλη λύση που σκέφτομαι, εκτός από το ενυδρείο να είναι πάνω σε τάβλα με ροδάκια όπως το δικό σου που δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δυσκολεύει η μετακίνηση του αφού είναι λιγότερο από 150Kg, είναι το ενυδρειο να είναι πάνω σε τάβλα που θα κάθεται πάνω σε γωνία μεταλλική που αυτή με την σειρά της θα κυλάει με ρουλεμανάκια πάνω στον σκελετό ενω τα ροδάκια θα είναι βοηθητικά (βλέπε σχήμα σε τομή με κίνηση εμπρός πίσω)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rodakia.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  45,0 KB  
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18705 seconds with 15 queries