Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-12, 14:50
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Unhappy HELP!

Γειά σας κ απο εμένα! Έχω τον μονομάχο μου εδώ και 3-4 μήνες σε ένα 20 λιτρο.Όλα πήγαιναν καλά έως ότου πριν 2 μέρες είδα τον μονομάχο μου να μήν είναι κ πολύ κινητικός.Κάθονταν στον πάτο του ενυδρέιου κ δν έιχε υπερβολική όρεξη για φαγητό. Έκανα μία αλλαγή 50% του νερού και καθάρισα αρκετά το ενυδρείο απο το αλάτι που είχε μαζευτει σε αρκετά σημεία λόγω τις εξάτμισης που υπήρχε. Σήμερα κάθεται ψηλά στον θερμοστατη και δν έχει καθόλου όρεξη για φαγητο. Δν υπάρχουν σημαδια στα πτεριγια του ή οτιδήποτε άλλο παράξενο. Τί φταίει άραγε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-12, 14:52
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-12, 15:31
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Προεπιλογή


-------------------------
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 20 l
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
Περίπου 4 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Περίπου 4 μήνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
1 Betta
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25-30
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1-3 1 φορα την εβδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 11-5-2012
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1 φορα την μερα Bloodworm
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 10
KH:
GH: 17
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά): πάνω απο 40(λιγότερα απο 80)
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:

2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: μη κινητικο
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): ήρεμη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : οχι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 3 μερες τωρα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alusa : 13-05-12 στις 15:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-12, 15:45
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Ο μονομάχος θέλει λίγο κάτω από 7 ph, έχεις 10, φυσικό επακόλουθο η gh πολύ..

Νιτρικά επίσης θες κάτω από 20
όταν φτιάξουν αυτά και συνεχίζει να είναι έτσι το ξανασυζητάμε..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-12, 16:19
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

για τα νιτρικα εχει δικιο ο φιλος απο πανω, πρεπει να ειναι κατω απο 20
για το ph μου φαινεται πολυ το 10. μηπως να ξανακανεις την μετρηση???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-12, 18:13
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

To 10 αποκλείεται να είναι σωστό...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-12, 00:20
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ph στο 10 δυσκολα.
αλλα τα νιτρικα ειναι παρα πολλα!!

με 1/3 αλλαγης την εβδομαδα,πως γινεται να εχεις τοσα νιτρικα;

πρεπει να ριξεις τις σκληροτητες σου βαζοντας catappa leaves και να εμπλουτισεις την διατροφη του!

πιο συχνες και μικρες αλλαγες για την πτωση των νιτρικων,επισης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-12, 00:29
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Προεπιλογή ...

Καλησπέρα και πάλι. Συγνωμη που καθηστέρισα να απαντησω αλλα ήμουν στην δουλειά. Μόλις έκανα ξανα μέτρηση του ph κ το βγάζω στο 8. Ίσως έκανα λάθος. Με το θέμα νιτρικών τι να κάνω? Να κάνω μερική αλλαγή αύριο με εμφιαλομένο νερό(ισως βοηθίσει περισσ.)? Για ποιο λόγο αυξηθηκαν τόσο πολύ???? Σας ευχαριστώ όλους θερμά για το ενδιαφέρον σας!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-12, 08:51
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αλλαγή το μισό νερό με νεράκι βρύσης και αντιχλώριο, ξαναμετράς και αν είσαι πάλι πάνω από το 20 κάνεις άλλη μια αλλαγή μετά από κάποια ώρα. Μόνο προσοχή στην αλλαγή γιατί είναι λίγα τα λίτρα σου και να έχεις φτιάξει και τη θερμοκρασία.

Τον προηγούμενο καιρό μετρούσες νιτρικά; Μέσα σε μία εβδομάδα μόνο αυξήθηκαν τόσο; Πόσο ήταν την περασμένη εβδομάδα; Σκούπα βυθού κάνεις; Το φίλτρο το έχεις καθαρίσει ποτέ;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-12, 12:21
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Προεπιλογή

Το φιλτρο το καθαριζω με το νερο που αλλαζω απο το ενυδρειο οταν δω οτι η πιεση του εχει μειωθει. Τον βυθο τον κανω με αναροφηση. Μετρισης παλαιοτερα οχι...
-------------------------
Μετά απο αλλαγή, γύρω στο 60%, του νερού έκανα νέα μέτρηση και έχω NO3 κάπου λιγότερα απο 20mg/L και PH 8 (άρα το 10αρι το χθεσινό ήταν λάθος όπως είπατε και εσείς). Ήδη ο μικρός ξεκίνησε να κάνει παλι κάποιες βολτίτσες!!!! Να κάνω και μια μικρότερη το απόγευμα λετέ???


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alusa : 14-05-12 στις 12:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-05-12, 12:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alusa Εμφάνιση μηνυμάτων
το χαρτακι που εχεις βαλει πανω τον δοκιμαστικο σωληνα ειναι για θαλασσινο νερο ... εχει αλλο ενα που ειναι για το γλυκο και γραφει freshwater
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-05-12, 12:48
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Προεπιλογή ...

Εχεις δικιο!!!! Απο το ανχος μου όμως ούτε που το πήρα χαμπάρι! ¶ρα τωρα που τα βλέπω τα νιτρικά ειναι γυρω στο 10αρι!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-05-12, 15:54
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ειπα κι εγω!!!


ΥΓ:
μπραβο ρε γιωργο παρατηρητικότητα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-12, 16:00
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Smile χαχαχα

χαχαχαχαχαχα!!!! Με κάνεις να ντρέπομαι τώρα!!!!!! Έκανα κ την 2η αλλαγή, ο μικρός είναι ακόμα καλύτερα! Ελπίζω να το βράδυ να είναι και πάλι φυσιολογικός κ να τσιμπίσει τπτ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-12, 16:05
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ενταξει αφου εχεις νιτρικα στο 10,δεν νομιζω να χρειαζεται κι αλλη αλλαγη...
γνωμη μου...



παντως καλο ειναι να ριξεις λιγο τις σκληροτητες βαζοντας catappa leaves...
γενικα το βοηθα πολυ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-12, 16:11
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Προεπιλογή .

ήδη τα βρήκα χθές στο ebay(σιγα μην έχουν εδω στα pet shops) και αυριο που θα βάλω λεφτα στην κάρτα θα τα παραγγείλω!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-05-12, 06:05
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Post ...

Καλημερα... Δν βλέπω καλά την κατάσταση. Ακόμα νηστικός στην επιφάνεια(σε μία γωνία που δν έχει καθόλου ένταση το φίλτρο),στόμα μόνιμα έξω απο το νερό και πολλές φορές κάνει λές και θέλει να βγει όλος εκτός νερού. Να ξανακάνω όλες τις μετρίσεις ρε παιδιά?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-05-12, 13:05
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alusa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα... Δν βλέπω καλά την κατάσταση. Ακόμα νηστικός στην επιφάνεια(σε μία γωνία που δν έχει καθόλου ένταση το φίλτρο),στόμα μόνιμα έξω απο το νερό και πολλές φορές κάνει λές και θέλει να βγει όλος εκτός νερού. Να ξανακάνω όλες τις μετρίσεις ρε παιδιά?
ναι κανε!
να δεις τι παιζει!

ΥΓ:catappa απο ebay τα πηραμε οι περισσοτεροι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-05-12, 09:42
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Προεπιλογή

χθές δούλευα όλη μερα και σήμερα σχολάω στις 5. Θα σας ενημερώσω μόλις πάω σπίτι....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-05-12, 15:04
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Προεπιλογή

μια απο τα ίδια.....

ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 8(παρα κάτι)
KH:
GH: 17
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):σχεδόν 0


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-05-12, 16:33
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alusa Εμφάνιση μηνυμάτων
μια απο τα ίδια.....

ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH[FONT=Verdana]:8 (παρα κατι)
KH:
GH: 17
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):σχεδόν 0


θα εστίαζα σε αυτά την προσοχή μου, αν και δεν νομίζω να τον επηρεάζουν πια τόσο πολύ. ας πουν και οι πιο έμπειροι.
Μήπως έχει τίποτα άλλο το ψαράκι; ίσως και τίποτα; (βγάζει τα ψυχολογικά του ).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-05-12, 17:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ph 8 και gh 17 ειναι θανατηφορες συνθηκες για ενα ψαρι που στη φυση ζει σε οξινο περιβαλλον και με ελαχιστη σκληροτητα.
Πρεπει ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ να κατεβασεις το ph και τη σκληροτητα εστω και με μερικη προσθεση ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟΥ και οχι εμφιαλωμενου νερου.
Τα εμφιαλωμενα αστα για κανενα χρυσοψαρο η καμια κιχλιδα που θελουν σκληρα νερα, οι betta θελουν ακριβως τις αντιθετες συνθηκες.
Για τα απιονισμενα του εμποριου αλλοι λενε πως κανουν, αλλοι οχι, εγω προσωπικα φτιαχνω ο ιδιος για να χω το κεφαλακι μου υσηχο με ριτινες αλλα στο παρελθον ειχα χρησιμοποιησει χωρις προβληματα αυτα που πουλανε.
Επισεις τα 20 λιτρα ειναι πολυ μικρος χωρος κλαι ασχετα με τους μυθους και τις βλακειες που θα ακουσεις οτι οι μονομαχοι δε θελουν λιτρα γιατι...πνιγονται θελουν κι αυτοι τα λιτρακια τους (θεωρω το ελαχιστο τα 50). Οι μυθοι και οι θρυλοι βγηκαν απο ανεγκεφαλους πετσοπαδες που τους βολευε (και δυστυχως το κανουν ακομα πολλοι) να κρατανε τους μονομαχους σε ποτηρακια και μικρα κουτακια επειδη δε μπορουν να τους βαλουν σε ενυδρεια ολους μαζι. (λες και θα τους χαλαγε τη συνταγη να τους βαλουν σε ενυδρεια αλλων ψαριων εναν - εναν οπως κανουν τωρα μερικα αξιοπρεπη μαγαζια).
Αυτο που προεχει παντως ειναι να του φτιαξεις σταδιακα το περιβαλλον στις καλυτερες δυνατες συνθηκες και να τις κρατησεις μετα οσο πιο σταθερες γινεται (αν και αυτο ειναι δυσκολο για τα 20 λιτρα, ενας ακομη λογος που παντα τα περισσοτερα λιτρα εινα καλυτερα).
Τωρα αν αρχισουμε να μιλαμε για το ποιες ειναι οι ιδανικες συνθηκες απλως θα μας δεις να σφαζομαστε και δε θα βοηθηθεις (εγω πχ υποστηριζω και εχω καλα αποτελεσματα στις φυσικες συνθηκες με σχεδον μηδενικες σκληροτητες και πολυ χαμηλα ph. Αλλοι παλι υποστηριζουν -και πιθανων κι αυτοι εχουν καλα αποτελεσματα- οτι επειδη επι πολλες γενεες το ψαρι εχει εγκαταλειψει το φυσικο του περιβαλλον οτι δε θελει extreme χαμηλα ph ουτε εχει αναγκη τις επικινδυνα χαμηλες σκληροτητες -ομολογουμενως θελει τρελη προσοχη και εμπειρια το πολυ χαμηλο kh και παρολο που ειμαι υποστηρικτης του δεν θα το προτεινα σε αρχαριο ) απλα κρατα ως δεδομενο οτι το ph πρεπει να το ριξεις κατω απο 7 σταδιακα (ο κανονας της απολυτης ασφαλειας ειναι διαφορα 0.2 βαθμοι ανα 24 ωρες, τωρα απο κει και περα οσο πιο αποτομη πτωση προκαλεσες τοσο μεγαλυτερο ρισκο για τη ζωη του ψαριου) και οσο περισσοτερη μπορεις μειωση του gh προσεχοντας να μη ριξεις το kh κατω απο 3 που σου εξασφαλιζει τη σταθεροτητα του ph. (για το gh δεν υπαρχουν περιορισμοι, οσο πιο καλα το κατεβασεις τοσο το καλυτερο, ομως δε μπορεις να το ριξεις στο 3 πχ σε μια μερα γιατι σιγουρα θα το εχεις κανει με μεθοδο που κατα μεγαλο ποσοστο θα επηρρεαστει το ph σου... ολες αυτες οι παραμετροι ειναι αλληλενδετες ) οποτε οτιδηποτε κανεις δεν το κανεις με buffers, μαγικα ζουμια και αλλα επικινδυνα χημικα αλλα με το φυσικο τροπο, χρησιμοποιοντας μαλακο απιονισμενο νερακι, και ακομα καλυτερα κανοντας χρηση τυρφης και catappa.
Η χρηση τυρφης ειδικα σε αρχαριο καλο ειναι να μη γινεται στο φιλτρο αλλα σε βαρελακι προετοιμασιας του νερου. Τα catappa τα βαζεις κανονικα στο ενυδρειο σου και οσο περισσοτερα τοσο πιο μαυρο (και πιο "βιοτοπικο") θα γινει το νερο

Επισεις στη θερμοκρασια γραφεις 25-30! Ελπιζω αυτη η μετρηση να ειναι λαθος οπως ηταν το ph σου.
Οι μονομαχοι ΑΠΑΙΤΟΥΝ -αν θες να ζησουν- απολυτα σταθερες συνθηκες.
26-27 βαθμοι ειναι η ιδανικη θερμοκρασια. (κι εδω δε θα γραψω οτι προσωπικα λογο τροπικου θεωρω 27 ενω αλλοι ορκιζονται στους 26 κλπ κλπ) διαλεξε οποια απο τις δυο τιμες θες, ισως δεν εχει και τρελη διαφορα, αλλα το σημαντικο ειναι να τηρειται αυτη η θερμοκρασια με ευλαβια και να μη σκαμπανευαζει αποτομα στις αλλαγες. Το νερο της αλλαγης πρεπει να προετοιμαζεται εκτος απο το αντιχλωριο (που ελπιζω πως χρησιμοποιεις) και την παραμονη του για να φυγουν τα δηλητηριωδη αερια της βρυσης, και ως προς τη θερμοκρασια ωστε να μην ειχει διαφορα απο το νερο του ενυδρειου (στη χειροτερη και σε emergency αλλαγες που "επιτρεπεται" και η χρηση νερου θερμοσιφωνα το max διαφορας μπορει να ειναι ενας βαθμος το πολυ. σε αλλαγες ρουτινας οι διαφορες πρεπει να ειναι πολυ μικροτερες).
Αν δεν εχεις δευτερο θερμοστατη για να το προετοιμαζεις, τουλαχιστο προμηθευσου δευτερο θερμομετρο, και καλο θα ηταν να εχεις μονιμο βαρελακι (η κουβαδακι) προετοιμασιας με τυρφη .

Ελπιζω να τα καταφερει ο μικρουλης σου. Ακομα -ελπιζω- απο σενα εξαρταται.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-05-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Angry ...

φιλε Νίκο ευχαριστώ για τις συμβουλές σου που μόλις διάβασα.Ήμουν στην δουλειά δυστηχώς και έφυγε και αυτή η μέρα χωρίς κάποια βελτίωση...
Καταρχάς αντιχλώριο χρησιμοποιώ πάντα,η θερμοκρασία νερού αλλαγών γίνεται πάντα με +-1 βαθμό(με 2ο θερμόμετρο), θερμοκρασία ενυδρείου εγραψα 25-30 επειδή ο θερμοστάτης πιστεύω ότι έχει μια απόλεια 2 περίπου βαθμών μέχρι να σβήσει και να ξαναανάψει(τώρα δλδ έσβησε στους 28βαθμούς και μάλλον θα ξαναανάψει γύρω στους 25,26).
Βοήθησε με το θέμα ph και σκληρότητας...Το απιονισμένο το πέρνω και αύριο το πρωί,δν έχω χρόνο για διάβασμα και ρίσκα τύρφης αφού οι μέρες κοιλούν και ο μικρός συνεχίζει να μένει νυστικός. Έχει χλώριο το απιονισμένο? Πόσο απιονισμένο να βάλω για αρχή και πόσο αργότερα? Τα catappa τα αγόρασα απο ebay αλλα μέχρι να έρθουν...............
Δυστηχώς δν έχω προμηθευτέι test για το kh... Όσο για τα λίτρα σίγουρα όσο περισσότερα τόσο καλύτερα, αλλά δέν νομίζω να είναι αυτό το θέμα μου.
Δν ξέρω τι να πώ. Ήδη έχω χαλαστέι αρκετά. Την προηγούμενη εβδομάδα όλο πάνω κάτω ήταν και μόλις του έδιχνα το κίτρινο κουτάκι της τροφής τρελλενόταν και έτρεχε περιμένοντας να το ταίσω. Τώρα τι άλλαξε τόσο απότομα? Δέν μπορώ να καταλάβω. Πιστεύω ότι αν δν κάνω κτ το Σαββατοκύριακο θα τον χάσω...

Πες μου οτι μπορείς σχετικα με το απιονισμένο γτ δν μπορώ να τον βλέπω έτσι κ να κάθομαι με σταυρομένα χέρια. Κάθεται μόνιμα έτσι:


Ευχαριστώ....
-------------------------
τωρα και αν μπερδευτικα εντελώς......

----Η θερμοκρασία πρέπει να είναι 25 - 27 °C και για αναπαραγωγή στους 30 °C. Το pH 6 - 7,5 και η σκληρότητα του νερού μπορεί να είναι μέχρι 25 °dGH. Διαπιστώνουμε ότι οι παράμετροι του νερού όσον αφορά το pH και την σκληρότητα δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο, αρκεί να μένουν σταθερές και να μην γίνονται έντονες διακυμάνσεις όταν αλλάζουμε νερό. Το ίδιο ισχύει και για τα μικρά.----

από εδώ ----> http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alusa : 19-05-12 στις 00:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-05-12, 01:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alusa Εμφάνιση μηνυμάτων
----Η θερμοκρασία πρέπει να είναι 25 - 27 °C και για αναπαραγωγή στους 30 °C. Το pH 6 - 7,5 και η σκληρότητα του νερού μπορεί να είναι μέχρι 25 °dGH. Διαπιστώνουμε ότι οι παράμετροι του νερού όσον αφορά το pH και την σκληρότητα δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο, αρκεί να μένουν σταθερές και να μην γίνονται έντονες διακυμάνσεις όταν αλλάζουμε νερό. Το ίδιο ισχύει και για τα μικρά.----

από εδώ ----> http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm


Ναι, δεν ζουν ολα τα ειδη betta σε μαλακο νερο.
Το κοινο Betta splendens εκτροφης, ζει σε μεγαλη γκαμα πετραμετρων νερου.
pH ουδετερο κοντα στο 7 (6-8 )
GH 7-12 (5-20 dGH)
http://www.fishbase.org/summary/Betta-splendens.html
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile12.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-05-12, 03:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ε οκ το ξερα πως θα υπαρξουν αντιλογοι, αλλα ελπιζω να συμφωνουμε ολοι πως το ασφαλεστερο ειναι χαμηλες τιμες (εστω κι αν οι μονομαχοι θεωρουνται πως εχουν γινει τανκ με οσα εχουν τραβηξει ...αν και μια ματια σε οποιοδηποτε ενυδρειοφορουμ αλλα δειχνει) -και ελπιζω να συμφωνουμε ολοι πως σε χαμηλα ph ζουν και αναπτυσονται λιγοτεροι βλαβεροι μικροοργανισμοι (δυστυχως βεβαια και τα βακτηρια που θελουμε αναπτυσονται πιο αργα αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε ολα)-διαφορετικα δεν εχει νοημα να συζηταμε για τιποτα μια και ολα τα ψαρια ξερουμε πως ζουν στα ενυδρειομαγαζα σε τιμες νερου βρυσης.
Σπυρο, τα χω διαβασει αυτα στη fishbase.org και τη θεωρω πολυτιμο manual, και απο αυτα που γραφεις σε θεωρω αρκετα ενημερωμενο και βλεπω πως τρεχεις σε διαφορα σεμιναρια, διαλεξεις κτλ και σε ενδιαφερει να μαθαινεις πολλα γυρω απο το χομπυ ομως θες την επομενη φορα που θα βρεθω σε περιοχες που ζουν betta splenders να σου φερω 2-3 δειγματακια νερο μπας και πειστεις πως δεν ειναι ετσι τα πραγματα?
Ξερω πως οσοι ενημερωνουν τη συγκεκριμενη βαση δεν ειναι τυχαιοι, ομως στα ιδια μερη που λενε εχω παει κι εγω απειρες φορες και εχω κανει προσωπικες μετρησεις και εχω βγαλει τα προσωπικα μου συμπερασματα τα οποια δεν μπορει να μου γυρισουν τουμπα μερικες τυπωμενες αψυχες λεξεις. Στην τελικη ο μονομαχος που ειδα να ξεπερναει τα 4 χρονια ζωης εζησε σε ph <6 και στην τελικη οι "ειδικοι" που τα γραφουν πηραν καποιες μετρησεις. Μτρησεις πηρα κι εγω, και σε ολες τις φασεις
βροχων και ξηρασιας (με τη διαφορα οτι αυτοι καναν καποιες αποστολες ενω εγω εμενα Νοτιοανατολικη Ασια εναμισι χρονο και σιγουρα πηγαινω πιο τακτικα απο αυτους. Οκ μπορει να μετρανε με πιο επαγγελματικα μηχανηματα σε σχεση με τα ταπεινα υγρα τεστ, ομως οπως και να χει δε νομιζω πια να εχουν τοοοοσο τρομερες αποκλεισεις και στην τελικη με αυτα τα τεστ καλλιμπραρουμε τα ενυδρεια μας)


Τεσπα,


Alusa>
το θεμα ειναι να κατεβασεις τις τιμες σου με μεγαλη προσοχη ωστε να χαμηλωσεις οσο γινεται περισσοτερο τις σκληροτητες αλλα να μην μεταβαλεις αποτομα το ph.
Το απιονισμενο ειναι καλυτερα να το φτιαξεις μονος σου με ριτινες αλλα αν δεν ειναι εφικτο μπορεις -μια και η κατασταση ειναι emergency- να χρησιμοποιησεις αυτο που πουλανε (αν καποιο γραφει πως εχει παραχθει απο αναστροφη οσμωση προτιμησε το, ειναι καθαροτερο απο αυτο που παραχθηκε με βιομηχανικο τροπο απο ριτινες, στο λεω απο προσωπικη πειρα μια και κατασκευαζω αυτοματισμους και για τετοιες μοναδες κι εχω δει τις διαφορες τους).
Κανε μικρες και τακτικες αλλαγες με mix απιονισμενου και βρυσης μεχρι να φερεις το ph κατω απο 7 αλλα με πολυ μεγαλη προσοχη να μην προκαλεσεις στο ψαρακι ph stress (το οριο ασφαλειας οπως σου ειπα ειναι 0.2 /24 ωρες τουλαχιστο θεωρητικα).
Επιβαλλεται επισεις τεστ KH ωστε να μην το ριξεις παρα πολυ γιατι μετα μπορει να δημιουργηθουν συνθηκες για ph crash (αποτομη πτωση, κατι που μπορει ακομα και να σκοτωσει το ψαρι).
Οτι μεταβολη κανεις πρεπει να γινει πολυ αργα.
Οταν φτασεις να εχεις αρκετα χαμηλες σκληροτητες (κρατα ομως τουλαχιστο 3 kh για ασφαλεια) και σωστο ph τοτε πρεπει να κρατησεις τις συνθηκες οσο πιο σταθερες γινεται.
Τα catappa ειναι απαραιτητα, οχι μονο για το θεμα Ph αλλα εχουν κι αλλες ιδιοτητες και θα σου ελεγα να εβαζες αγγελια μηπως βρεθει κανεις να του περισσευει κανενα φυλλαρακι να σου δωσει.
Το νερακι επισεις καλο θα ηταν να δουλευει σε ενα κουβα με ενα μικρο φιλτρακι γεματο με τυρφη για κανα δυο μερες η οποια βγαζει χουμικα οξεα τα οποια βοηθανε αρκετα την κατασταση και ριχνουν και το ph
btw οσο τον βλεπεις στην επιφανεια δεν ειναι κακο σημαδι (εννοω αν τον εβλεπες στο βυθο ειναι χειροτερο)


Παράθεση:
τωρα και αν μπερδευτικα εντελώς......

----Η θερμοκρασία πρέπει να είναι 25 - 27 °C και για αναπαραγωγή στους 30 °C. Το pH 6 - 7,5 και η σκληρότητα του νερού μπορεί να είναι μέχρι 25 °dGH. Διαπιστώνουμε ότι οι παράμετροι του νερού όσον αφορά το pH και την σκληρότητα δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο, αρκεί να μένουν σταθερές και να μην γίνονται έντονες διακυμάνσεις όταν αλλάζουμε νερό. Το ίδιο ισχύει και για τα μικρά.----

από εδώ ----> http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
Μην μπερδευεσαι, η συγκεκριμενη σελιδα εχει απιστευτες πληροφοριες και κατα καιρους εχει υπαρξει ενας καλος μπουσουλας για ολους μας, αλλα οπως μια μεγαλη πηγη πληροφοριων εχει κι αυτη τις ανακριβειες της.
Λιγο πιο πανω απο τις συνθηκες πχ διαβαζουμε τα παρακατω:

Σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων βάζουμε ένα αρσενικό, ενώ σε μεγαλύτερο μπορούμε να βάλουμε περισσότερους.

Και το γραφει σαν το πιο απλο πραγμα στον κοσμο, κατι το οποιο απλα αν πας και το κανεις ετσι χυμα οπως περιγραφεται την επομενη θα βρεις απο ενα εως κανενα ψαρι. (οχι 60 αλλα και 600 λιτρων να ειναι)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-05-12, 04:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι τιμες μετραγες?

Εχεις καμια φωτο απο τα ψαρια που εβρισκες σε αυτα τα νερα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-05-12, 07:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Νομιζω τα εχουμε ξαναπει. Οι τιμες ph ξεκινανε απο πολυ χαμηλα κατω απο 5 και η μεγαλυτερη σε περιοδο ξηρασιας 6.5 η λιγο περισσοτερο.
Σε περιοδο βροχης -οντως ειχα μερικες μετρησεις τις πρωτες μερες στο 8 αλλα μετα απο λιγες μερες οι μετρησεις επεφταν στο φυσιολογικο 6,5 (υποθετω πως τα 8ρια κατα την αρχη των βροχων εχουν να κανουν με τη μολυνση που παρασαιρνει η βροχη μεσα στα νερα).
Οι δε σκληροτητες ειναι kh 0-1 (οχι 1 γεματο, κατω απο 1) gh συνηθως γυρω στο 3 και σε μια περιπτωση 6.
Φωτογραφιες δεν εχω, (γενικα δεν ειμαι καθολου της φωτογραφιας) ομως μπορω να σε διαβεβαιωσω πως μιλαμε για τα μερη που ζουν οι betta splenders στη φυση (συνηθως ξερω να διαλεγω αξιοπιστους οδηγους)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-05-12, 10:56
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Post ....

Καλημέρα! Αντιχλωριο θέλει τελικά το απιονισμένο Σε λιγάκι πάω για ψάξιμο.... Μήπως να βάλω μέσα κάμποσα ξύλα ακόμα για την σκληρότιτα?Τωρα μου ήρθε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-05-12, 11:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το απιονισμένο δεν έχει χλώριο. Με ξύλα μόνο δε θα δεις τόσο σημαντική διαφορά και ούτε για πολύ καιρό.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-05-12, 11:02
Το avatar του χρήστη Alusa
Alusa Ο χρήστης Alusa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 61
Send a message via Skype™ to Alusa
Προεπιλογή ...

ok thnks....παω για απιονισμενο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10437 seconds with 12 queries