Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-09, 15:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή zebra snail - αντοχή στο κρύο;

Μόλις αγόρασα μερικά zebra snails τα οποία μου ήρθαν από Αθήνα.
Το ταξίδι τους κράτησε 24 ώρες, και όταν έφτασαν στα χέρια μου, το σακουλάκι με το νερό τους ήταν πολύ κρύο - υποθέτω γύρω στους 6 βαθμούς που ήταν η εξωτερική θερμοκρασία.

Το μαγαζί που τα έστειλε γράφει στην ιστοσελίδα του ότι συσκευάζονται μαζί με κατάληλα θερμαντικά σώματα, αλλά το 1 σακουλάκι που είχε μέσα στη συσκευασία προφανως δεν ήταν επαρκές.

Η ερώτησή μου είναι: υπάρχει περίπτωση να άντεξαν στη χαμηλή θερμοκρασία ή σχεδόν σίγουρα έχουν "χαιρετίσει"; Προς το παρόν είναι "κλειστά" - και τα έβαλα σε ένα δοχείο για να πάρουν σιγά σιγά τη σωστή θερμοκρασία του περιβάλλοντος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-09, 15:41
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κανε την μεταβαση σιγα-σιγα εως οτου τα βαλεις στο ενυδρειο, να μην βρεθουν αποτομα απο τους 6 στους 26*C. Και να εισαι αισιοδοξος, μαλλον θα αντεξουν. Εγω θυμαμαι καποτε πηρα 3 M.tuberculata απο ενα πετ σοπ να τα ριξω στο ενυδρειακι μου και τα ξεχασα στην τσεπη του παντελονιου μου 3 μερες. Οταν τα θυμηθηκα, τα εριξα στο ενυδρειο και μετα απο λιγη ωρα αυτα ζωντανεψαν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-09, 15:48
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση - αυτό με τα σαλιγκάρια στην τσέπη θα το θυμάμαι... .

Προς το παρόν τα έβαλα με το κρύο νερό μέσα σε δοχείο με θερμότερο (20C) και το άφησα έτσι να ζεσταθεί σιγά σιγά - μετά τα άφησα στους 20 β. και θα τα δω σε κανένα 3ωρο που θα γυρίσω. Θα δούμε....αν τη γλυτώσουν θα γλυτώσει και τα παράπονά μου το μαγαζί....

Σε περίπτωση που συνεχίζουν να είναι κλειστά, μετά από πόσες ώρες (μέρες ; ) ακινησίας θεωρούμε ότι είναι έχει "λήξει το ματς";
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-09, 15:52
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

παντως στη ζεστη αντεχουν σιγουρα εγω τα χα αφησει σε ενα ενυδρειακι χωρις φιλτρο κτλ καταλαθος ενα ολοκληρο καλοκαιρι σε θερμοκρασιες ανω των 34 βαθμων απο τοτε εχουνε περασει 2 χρονια και ειναι κομπλε
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-09, 16:24
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αν ειναι ζωντανα θα πρεπει σε λιγες ωρες να δραστηριοποιηθουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-09, 20:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε την μεταβαση σιγα-σιγα εως οτου τα βαλεις στο ενυδρειο, να μην βρεθουν αποτομα απο τους 6 στους 26*C. Και να εισαι αισιοδοξος, μαλλον θα αντεξουν. Εγω θυμαμαι καποτε πηρα 3 M.tuberculata απο ενα πετ σοπ να τα ριξω στο ενυδρειακι μου και τα ξεχασα στην τσεπη του παντελονιου μου 3 μερες. Οταν τα θυμηθηκα, τα εριξα στο ενυδρειο και μετα απο λιγη ωρα αυτα ζωντανεψαν.
Έτσι ακριβώς!
Αν και καθαρά σαλιγγαράκια που δραστηριοποιούνται κυρίως στο νερό, εντούτοις μπορούν να αντέξουν κάποιο χρονικό διάστημα και έξω με την προϋπόθεση να μην αφιδατωθούν όπου θα είναι και το τέλος τους. Συνήθως όλα τα σαλιγγάρια του νερού μπορούν να κρατήσουν επαρκή ποσότητα νερού στο εσσωτερικό τους σαν ριζέρβα ας πούμε. Κλείνοντας την καλύπτρα τους μπορούν να γίνουν σχεδόν αεροστεγή έτσι που να μην χάνουν καθόλου υγρά. Με τέτοια άμυνα θα μπορούσαν να αντέξουν ακόμα και σε δύσκολες καιρικές συνθήκες όπως αυτές που έχουν ζήσει τα δικά σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-09, 23:38
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Πρόοδος (ελπίζω)... Μετά από 5-6 ώρες 3 από τα 4 έχουν "κολλήσει" στο τοίχωμα και τον πατο του πλαστικού δοχείου, ενώ μέχρι τώρα ήταν με μισάνοιχτη καλύπτρα, σαν τεζαρισμένα. Υποθέτω αυτό σημαίνει ότι ειναι ζωντανά. Το 4ο είναι ακόμα κλειστό...
Η θερμοκρασία τους είναι στους 21C τώρα, θα την ανεβάσω στους 24 σιγά σιγά, και αν όλα πάνε καλά, μπλουμ στο ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-09, 14:42
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τι εγινε με τα σαλιγκαρακια, εζησαν ολα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-09, 15:48
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Όλα καλά - χτες αργά τη νύχτα 'ανοιξε' και το 4ο. Τα έβαλα στο ενυδρείο - τώρα ψάχνω να τα βρώ, γιατί άρχισαν να τριγυρίζουν και βρίσκω μόνο τα 2...

Οπότε τη γλύτωσαν. Το μαγαζί όμως δεν το γλυτώνει το κράξιμο, γιατί διαφημίζει nerita zebra αλλά αυτά που μου έστειλε είναι nerita ruby αν δεν κάνω λάθος (δεν έχουν "ρίγες" όπως θα έπρεπε, αλλά "βουλίτσες"). Τέλος πάντων, κι αυτά όμορφα είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-09, 03:24
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Με τους Νεριτες σου να προσεξεις να ειναι καλα κλεισμενο το ενυδρειο, ιδιαιτερα την νυχτα γιατι ειναι ασοι στις αποδρασεις.
Να σου ζησουν και οποτε μπορεσεις βαλε και μια φωτο να τα δουμε και να μαθαινουμε για τα διαφορα ειδη...γραφω και ενα υπομνημα εδω :http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398 και θα ηθελα να ειμαι ενημερωμενος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-01-09, 10:26
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τους Νεριτες σου να προσεξεις να ειναι καλα κλεισμενο το ενυδρειο, ιδιαιτερα την νυχτα γιατι ειναι ασοι στις αποδρασεις.
Να σου ζησουν και οποτε μπορεσεις βαλε και μια φωτο να τα δουμε και να μαθαινουμε για τα διαφορα ειδη...γραφω και ενα υπομνημα εδω :http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398 και θα ηθελα να ειμαι ενημερωμενος.
Τα σαλιγκάρια είναι αυτά:
http://www.theaquariumwiki.com/Ruby_Nerite_Snail

(κι εγώ δεν τα ήξερα, το έψαξα όταν η παραγγελία μου έφτασε και δεν έμοιαζαν με αυτά που περίμενα).

Όταν λές "αποδράσεις": το ενυδρείο μου είναι Rio180. Το καπάκι έχει 2 τρύπες περίπου 2.5εκ χ 7εκ για σωλήνες, καλώδια κλπ. Απο τη μία περνάνε οι σωλήνες του φίλτρου αλλά η άλλη είναι ανοιχτή.
Πρέπει να την κλείσω;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-01-09, 11:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σαλιγκάρια είναι αυτά:
http://www.theaquariumwiki.com/Ruby_Nerite_Snail

(κι εγώ δεν τα ήξερα, το έψαξα όταν η παραγγελία μου έφτασε και δεν έμοιαζαν με αυτά που περίμενα).

Όταν λές "αποδράσεις": το ενυδρείο μου είναι Rio180. Το καπάκι έχει 2 τρύπες περίπου 2.5εκ χ 7εκ για σωλήνες, καλώδια κλπ. Απο τη μία περνάνε οι σωλήνες του φίλτρου αλλά η άλλη είναι ανοιχτή.
Πρέπει να την κλείσω;
Αν και οι πιθανότητες είναι ελάχιστες να βρουν και να διαφύγουν από την μικρή τρύπα, εντούτοις καλύτερα να την κλείσεις για να αποφύγεις εντελώς το ενδεχόμενο αυτό.

Υπάρχει όμως κάτι που εδώ θα ήταν καλή ιδέα να το αναφέρω ώστε να μαθαίνουμε κάτι παραπάνω. Όταν μιλάμε για κλειστά κυκλώματα όπως τα ενυδρεία μας, θα πεί ότι ακόμα και έξω από το νερό μέσα στο ενυδρείο μας υπάρχει κάποια σταθερή θερμοκρασία αλλά και σταθερή αρκετά ψηλή υγρασία. Μερικά από τα είδη των υδρόβιων σαλιγγαριών μπορούν να αισθανθούν τη διαφορά υγρασίας και θερμοκρασίας μεταξύ του περιβάλλοντος του κλειστού ενυδρείου και αυτής του περιβάλλοντος του εσσωτερικού του σπιτιού μας. ¶ρα κάνουν "δεύτερες σκέψεις" για να διαφύγουν και απλά δεν εγκαταλείπουν το περιβάλλον τους. Οι περισσότερες απόπειρες διαφυγής τους γίνονται κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού όπου οι θερμοκρασία και η υγρασία ενυδρείου και σπιτιού είναι σχεδόν παραπλήσιες. Στις περιπτώσεις αυτές, ίσως εντοπίσουμε το σαλιγγαράκι μας νεκρό ίσως και πολλά μέτρα μακρια από το ενυδρείο μας.

Είναι σχετικά δύσκολο να τα εντοπίζουμε όλα στο ενυδρείο μας κάθε φορά που κάνουμε έλεγχο, γιατί δραστηριοποιούνται κατά τις νυκτερινές ώρες που έχουμε τα φώτα κλειστά, άρα τη μέρα απλά κρύβονται.

Το μόνο σίγουρο σε περίπτωση διαφυγής του είναι ότι δεν θα βρούν σε καμία περίπτωση το δρόμο της επιστροφής, ούτε ακόμα και αν το ενυδρείο σου είναι εντελώς ανοικτό.

Εδώ να πω ότι υπάρχουν σαλιγγαράκια που μπορούν να ζήσουν και σε τεχνητές λίμνες. Αυτό όμως μπορεί να γίνει κατορθωτό μόνο σε λίμνες που ζουν ΜΟΝΟ χρυσόψαρα. "ΤΑ ΚΟΙ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΣΑΛΙΓΓΑΡΑΚΙΑ"
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Neritina natalensis (Zebra snail) PeLeCaN Σαλιγκάρια 7 31-05-08 20:16
Απορίες για zebra snail Vasilizzz Σαλιγκάρια 8 13-03-06 13:37
Apple Snail - Zebra Snail - Τριχοειδής Μαύρη ¶λγη PascM Σαλιγκάρια 5 26-02-06 12:54
Μπορουμε να βρουμε ενα Hypancistrus zebra?(com. Zebra Pleco) mikenuke Γατόψαρα Ν. Αμερικής 14 25-09-03 23:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05322 seconds with 13 queries