Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 14-09-06, 12:43
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation Πρόβλημα με το ενυδρείο (DIY) - Probably SOS!!!

Εχθές το απόγευμα αντιμετώπισα πρόβλημα με την μια κόντρα (επάνω) εκ των τριών που έχουν τοποθετηθεί κάθετα στην μεγάλη επιφάνεια (display). Βασικά ξεκόλλησε απο την μία πλευρά και φυσικά έγειρε μέσα στο νερό και μετά απο λίγο ξεκόλλησε και απο την άλλη μεριά του τζαμιού (η μεσαία και η άλλη ακριανή είναι οκ μέχρι στιγμής). Η σιλικόνη που έχω χρησιμοποιήσει είναι αυτή απο την Ολλανδία νομίζω οτι την λένε Dan Braun ή κάτι τέτοιο. Στις υπόλοιπες δύο κόντρες και στο υπόλοιπο ενυδρέιο δεν έχω πάθει κάτι ευτυχώς. Λόγω φόβου για το γεγονός έδεσα το ενυδρείο ψηλά με ιμάντα γιατι ξέρω γω τι μπορεί να γίνει?(!). Θέλω λίγο τα φώτα σας για να δώ τι θα κάνω. Ψάρια δεν μπορώ να βγάλω εκτός ενυδρείου σε καμμία περίπτωση λόγω μεγέθους (δεν μπορούν να μπούν σε άλλο ενυδρείο γιατί δεν υπάρχει τόσο μεγάλο που να ξέρω). Πιστεύω ότι η κόντρα ξεκόλλησε λόγω βάρους (16άρι πάχος και η κόντρα). Εαν βάλω πιο μικρή διάσταση (σε πάχος) κόντρα θα έχω πρόβλημα? Υπόψιν οτι παρατήρησα καμπυλότητα στην μεγάλη επιφάνεια του ενυδρείου. Πόσο πάχος μπορώ να βάλω στην κόντρα? Ας πούμε μπορώ να βάλω 1 πόντο πάχος? Επίσης έκανα και μια αναζήτηση και είδα και την λύση με τις γωνίες της αλουμινενιες, σιδερένιες δεν ξέρω τι έιναι. Ποιος μπορεί να με βοηθήσει στο που μπορώ να πάρω κάτι τέτοιο για να ξενοιάζω απο το συγκεκριμένο πρόβλημα. Οποιαδήποτε πιθανή λύση-σκέψη ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08096 seconds with 15 queries