Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-01-15, 11:59   #1
Πως μπορώ να φροντίσω δύο χρυσόψαρα;
Billi
Junior Member
Εγγραφή: 25-12-2014
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Billi Ο χρήστης Billi δεν είναι συνδεδεμένος 02-01-15, 11:59
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας καλή χρονιά, είχα 4 χρυσόψαρα σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων τα οποία ψώφισαν σε 2 μήνες χωρίς να καταλάβω ακόμα την αιτία.Τώρα σκέφτομαι να βάλω 2 νέα χρυσόψαρα όμως φοβάμαι μη μου ξαναψωφήσουν.Τι πρέπει να κάνω για να μην μου ψωφήσουν κι αυτά;Ποιός πρέπει να είναι ο εξοπλισμός του ενυδρείου για την αποφυγή βακτηρίων;
Εμφανίσεις: 2127
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-15, 12:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλή χρονιά φίλε μου.
Σε 60 λίτρα ουτε 2 χρυσόψαρα δεν μπορούν , σκέψου 4.
Διάβασε εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-15, 13:02
Billi Ο χρήστης Billi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2014
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή μια επιπλεον ερωτηση για τον εξοπλισμο

Συγγνώμη αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι επιπλέον για τον εξοπλισμό.Σχετικά με το φίλτρο έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν κάτι μικροί κύλινδροι σαν κοφτό μακαρονάκι το οποίο περιέχει ειδικά βακτήρια τα οποία καταπολεμούν τα βλαβερά βακτήρια.Επομένως θα πρέπει να βάλω τέτοια κυλινδράκια ξανά;Επιπλέον θέλω να επισημάνω ότι μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν τα κακά των ψαριών καθώς και άλλες βρόμες επομένως θα υπάρχουν σίγουρα και βακτήρια.Τι πρέπει να κάνω για να καθαρίσω το ενυδρείο και να το εξοπλίσω έτσι ώστε να στρώσει και να μπορούν να επιβοιώσουν τα χρυσόψαρά μου;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-15, 13:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billi Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι επιπλέον για τον εξοπλισμό.Σχετικά με το φίλτρο έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν κάτι μικροί κύλινδροι σαν κοφτό μακαρονάκι το οποίο περιέχει ειδικά βακτήρια τα οποία καταπολεμούν τα βλαβερά βακτήρια.Επομένως θα πρέπει να βάλω τέτοια κυλινδράκια ξανά;Επιπλέον θέλω να επισημάνω ότι μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν τα κακά των ψαριών καθώς και άλλες βρόμες επομένως θα υπάρχουν σίγουρα και βακτήρια.Τι πρέπει να κάνω για να καθαρίσω το ενυδρείο και να το εξοπλίσω έτσι ώστε να στρώσει και να μπορούν να επιβοιώσουν τα χρυσόψαρά μου;
Αυτό το "μακαρόνι" είναι βιολογικό υλικό, και δεν καταπολεμουν τα βλαβερα βακτήρια αλλά κατοικούνται απο βακτήρια που καταναλώνουν την βλαβερή αμμωνία
διάβασε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
αυτα δεν τα πλένεις με νερό βρύσης αλλά τα ξεπλένεις απαλά μόνο με νερο ενυδρείου και πολύ λίγες φορες το χρόνο. Αναλογα βεβαια με τη ποσότητα μπορέις να αντικαθιστας ή να βραζεις μέχρι το 1/3 της ποσότητας κάθε χρόνο, αυτα είναι η καρδια του φίλτρου σου.
Κακα και σκουπιδάκια υπάρχουν στο βυθό αλλά θεωρητικά με το ροη του νερού τα μαζευει το φιλτρο , συγκεκριμμενα τα μαζευουν τα σφουγγάρια που έχουν τα φίλτρα. Αυτα τα μαζεύουμε με σκούπα βυθού, όταν έχουμε όμως χρυσόψαρα δεν είναι απαραίτητο γιατι τα χρυσόψαρα ανακατέυουν συνέχεια το βυθό και τοτε τα σκουπιδάκια αιωρούντε στο νερό και τα μαζεύει το φίλτρο, εκτος και αν εχεις χοντρό χαλίκι και δεν μπορουν τα ψαρια να σκαβουν.
Για να ξέρεις αν έχει στρώσει το φίλτρο του ενυδρείου θα πρέπει να έχεις τα κατάλληλα τεστ (υγρα είναι καλύτερα απο τα χαρτακια) και με τα τεστ θα ξερεις ακριβως τη κατασταση του ενυδρείου σου.
Το ενυδρείο το έστρωσες πριν βάλεις τα ψάρια , και αν ναι με τι τρόπο το έστρωσες ;
Μόνο με τα τεστ μπορουμε να ξερουμε αν το φίλτρο σου είναι στρωμενο, και πολύ φοβάμαι πως έχασες τα ψαράκια απο άστρωτο φίλτρο, και πέθαναν απο την αμμωνία
-------------------------
Σου προτείνω να διαβάσεις εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
σε όλα τα άρθρα αναφέρονται χρήσιμες πληροφορίες για αρχαριους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-01-15 στις 13:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-15, 14:07
Billi Ο χρήστης Billi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2014
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου είχα κάνει το εξής.Παλιά είχα δύο χρυσόψαρα τα οποία ψώφισαν.Τότε έκανα τα έξης βήματα:

  1. άδειασα όλο το νερό που είχε το ενυδρείο.
  2. έβαλα σε μία λεκάνη τα χαλίκια και τα ξέπλυνα με ξύδι και νερό
  3. ξέπλυνα το αγγείο και το πλαστικό φυτό με νερό και
  4. ξέπλυνα το ενυδρείο με νερό και ξύδι πολλές φορές και ύστερα γέμισα το ενυδρείο με νερό από φίλτρο,έβαλα τα αντίστοιχα ml από βιολογική-ζωντανή συμπυκνωμένη ουσία (DAJANA BIOFILTER) και το άφησα για 20 ημέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-15, 15:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Billi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου είχα κάνει το εξής.Παλιά είχα δύο χρυσόψαρα τα οποία ψώφισαν.Τότε έκανα τα έξης βήματα:

  1. άδειασα όλο το νερό που είχε το ενυδρείο.
  2. έβαλα σε μία λεκάνη τα χαλίκια και τα ξέπλυνα με ξύδι και νερό
  3. ξέπλυνα το αγγείο και το πλαστικό φυτό με νερό και
  4. ξέπλυνα το ενυδρείο με νερό και ξύδι πολλές φορές και ύστερα γέμισα το ενυδρείο με νερό από φίλτρο,έβαλα τα αντίστοιχα ml από βιολογική-ζωντανή συμπυκνωμένη ουσία (DAJANA BIOFILTER) και το άφησα για 20 ημέρες.
Δεν έκανες όμως μετρήσεις και άρα δεν ξέρουμε αν έχει στρώσει.
Πρέπει να κάνεις μετρήσεις οπωσδήποτε για να έχουμε καθαρή εικόνα το τι συμβαίνει στο ενυδρείο.
Θα σου πρότεινα να βγάλεις οτιδήποτε πλαστικό ή μη φυσικό έχεις μέσα στο ενυδρείο (κιούπια, αγγείο κλπ διακοσμητικά), στα ενυδρεία βάζουμε μόνο φυσικά υλικά όπως ξύλα και πέτρες και αυτά με προσοχή και ίσως να ,μη χρειάζονται. Τα πλαστικά και μη φυσικά δεν ξέρουμε με τι τοξικά μπορεί να επηρεάσουν το νερό του ενυδρείου, τα ξύλα ίσως να μην είναι απαραίτητα ή και ακόμα να κάνουν ζημιά σε συγκεκριμένους κατοίκους. και πέτρες με προσοχή γιατί μπορεί να είναι ασβεστολιθικές και να μας επηρεάσουν PH και σκληρότητες του νερού.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-15, 20:45
Billi Ο χρήστης Billi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2014
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι στην άρχη δεν έκανα μετρήσεις όμως όταν είδα ότι τα χρυσόψαρά μου ψωφούσαν το ένα μετά το άλλο πήρα ένα τεστ νερού που τα μετρούσε όλα(νιτρικά-νιτρώδη άλατα,pH,Cl,GH,KH)με έξαιρεση απ'οτι κατάλαβα την αμμωνία,όμως όταν έκανα το τεστ οι μετρήσεις βγήκαν καλές.Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο μου είναι άδειο και αποφάσισα να το στρώσω για να βάλλω τροπικά ψάρια.Έτσι αφού άδειασα το νερό έβαλα αντιχλώριο μαζί με ειδικό αλάτι και μπουκάλι βακτηρίων καθώς και θερμαστάτη τον οποίο τον ρύθμισα στους 28 βαθμούς και περιμένω να στρώσει για 2 εβδομάδες.Μόλις τελειώσουν αυτές οι εβδομάδες θα κάνω τεστ νερού μαζί για να δω αν έχει στρώσει.Όμως θελω να ρωτήσω και κάτι άλλο σε ένα ενυδρείο τι ακριβώς είναι το φίλτρο γιατί δεν έχωκαταλάβει ακόμα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Που μπορώ να βρω? Savou Bettas 10 30-12-10 09:08
Μπορώ? enas45 Bettas 2 05-02-09 15:59
Μπορώ? poliko_selas Δίσκοι 7 21-06-08 11:35
Μπορώ??? Alusa Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-12-07 13:14
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04256 seconds with 13 queries