Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-14, 08:17
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Μπόλι - 2ο Φίλτρο σε στρωμένο Ενυδρείο

Γειά σας.

Ξεκινώ το στήσιμο ενός νάνο ενυδρείου 20lit το οποίο θα έχει μικρή και απλή φύτευση και ένα αρσενικό μονομάχο.

Έχω ήδη ένα (επίσης μικρό - απολογήθηκα για το μέγεθός του στη γνωριμία) με ένα χρυσόψαρο το οποίο τρέχει (με τροποποιήσεις) εδώ και 11 μήνες.
Τα τέστ (υγρά αμμωνία/στίκ τα υπόλοιπα) δίνουν 0 NH4/4, 0 NO2 και 10 ΝΟ3, εδω και καιρό, πράγμα που με κάνει να το θεωρώ στρωμένο.

Διάβασα τα θέματα με το μπόλι, έχω την εξής απορία.

Μπορώ να βάλω το φιλτράκι του νέου ενυδρείου (το οποίο έχει μαύρο αραιό σφουγγάρι, υαλοβάμβακα και θα του προσθέσω και όσο siporax mini παίρνει) να τρέξει κάποιο χρόνο στο στημένο ενυδρείο και μετά να το μεταφέρω απλά στο καινούριο;
Αν ναι, πόσο χρόνο θα πρέπει να το αφήσω;

Τα ίδια υλικά έχει και το παλιό φιλτράκι.
Θα μπορούσα να ανταλλάξω το σακουλάκι με το siporax, στα φίλτρα, ώστε στο στρωμένο να μείνει το νέο siporax με τον παλιο υαλοβάμβακα; Θα καταφέρει να διατηρήσει την βιολογία το παλιό ενυδρείο και να αποικήσει γρήγορα το siporax;

Δυστυχώς ο μονομάχος είναι ήδη σε ένα 8lit δοχείο στο σπίτι με 2ήμερες αλλαγές νερού, θέλοντας να τον λυτρώσω από το ποτήρι του pet και πρέπει να μπει άμεσα στο νέο, οπότε δεν έχω την πολυτέλεια του να στο στρώσω κανονικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv3glw : 22-09-14 στις 08:27 Αιτία: mistyping....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-14, 08:29
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά...
1. Θέλεις να μεταφέρεις το ψάρι σου στο μεγάλο ενυδρείο. Πάρε κατευθείαν τον μονομάχο βάλτον στο νέο ενυδρείο μαζί με το παλιό φίλτρο και το καινούριο. Σε 10 ημέρες βγάλε το παλιό φίλτρο και είσαι έτοιμος.
2. Αν θες να κρατήσεις και το παλιό ενυδρείο. Βάλε μέσα στο τωρινό ενυδρείο το νέο φίλτρο μαζί με το παλιό και σε 10 ημέρες μετέφερε το νέο φίλτρο στο νέο ενυδρείο και έχεις 2 ενυδρεία-φίλτρα.
Υπερβολικό, αλλά αν θες 2-3 ημέρες μετά στο ενυδρείο με το νέο φίλτρο τάισε με "μέτρο".
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-14, 08:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν βαλεις το νεο φιλτρο στο παλιο ενυδρειο, θα πρεπει να το αφησεις κανενα μηνα να τρεχει ταυτοχρονα, για να στρωσει. Επισης, θα αποδυναμωθει η βιολογια του παλιου φιλτρου, με αυτο τον τροπο, εφοσον οι ρυποι θα ειναι οι ιδιοι, αλλα τα φιλτρα πλεον, δυο.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις, κατα τη γνωμη μου, ειναι να μπολιασεις το νεο φιλτρο απο το παλιο, εφοσον δεν υπαρχει χρονος και το ψαρακι ηδη ταλαιπωρειται. Θα παρεις μερος απο το siporax του παλιου φιλτρου και θα το βαλεις στο νεο. Θα στιψεις και τα σφουγγαρια απο το παλιο στο νεο, επισης.

Μολις γινει αυτο και καθε φιλτρο τοποθετηθει στο ενυδρειο του, ταϊζεις λιγο για καποιο διαστημα, μεχρι να δυναμωσει η βιολογια και στα δυο ενυδρεια. Φυσικα, παρακολουθεις στενα με συχνες μετρησεις, για να διαπιστωσεις αν ολα ειναι καλα.

Διαβασε και αυτο για το μπολιασμα.

Υ.Γ. Δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα μιλαμε για 2 ενυδρεια που θα τρεχουν ταυτοχρονα μετα το μπολιασμα, ετσι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-14, 09:02
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα μιλαμε για 2 ενυδρεια που θα τρεχουν ταυτοχρονα μετα το μπολιασμα, ετσι?
Σωστά.


¶ρα λέτε να πάρω λίγο από το siporax του παλιού (το οποίο θα το αντικαταστήσω με φρέσκο), να το βάλω στο φίλτρο του νέου. Να στίψω και τα σφουγγάρια στο νερό του νέου και να βάλω μέσα το μονομάχο.
1-2 μέρες νηστεία και μετά τάισμα με μέτρο.
Ευχαριστώ.

Η τοποθέτηση των φυτών είναι καλό να γίνει τώρα, ή αφού στρώσει το ενυδρείο?
(Θα μπούν 3-4 cm Fluval Stratum στον πάτο)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-14, 10:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ετσι, οπως και καθημερινη παρακολουθηση των μετρησεων.

Καλυτερα να το εχεις ετοιμο το ενυδρειο πριν μπει το ψαρακι, οποτε φυτευεις κανονικα. Επισης, καλο θα ηταν να εχεις ηδη τρεξει το φιλτρο για μερικες μερες μονο με ανθρακα, ωστε να μην υπαρχει τιποτα βλαβερο στο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-14, 23:55
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv3glw Εμφάνιση μηνυμάτων

Δυστυχώς ο μονομάχος είναι ήδη σε ένα 8lit δοχείο στο σπίτι με 2ήμερες αλλαγές νερού, θέλοντας να τον λυτρώσω από το ποτήρι του pet και πρέπει να μπει άμεσα στο νέο, οπότε δεν έχω την πολυτέλεια του να στο στρώσω κανονικά.
Καλό θα ηταν να λυτρωσεις το χρυσοψαρο που απ οτι κατάλαβα ειναι σε 11 λιτρα;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-09-14, 08:04
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

11 μήνες. Τα λίτρα είναι λίγο περισσότερα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-14, 14:47
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Η Λύτρωση του χρυσόψαρου έρχεται από τα ουράνια.

Το ψαράκι εμφάνισε αστάθεια στην πλεύση, μπήκε σε νηστεία και μετά αρακά, βελτιωθηκε για μία μέρα και σήμερα ετοιμάζεται να αποδημήσει για τον παράδεισο των χρυσόψαρων.

Τουλάχιστον μιλήσαμε με την κόρη μου, κατάλαβε τα λάθη μας για το μέγεθος του ενυδρείου, και ότι δε θα μπορέσουμε να ξαναπαρουμε χρυσόψαρα, αν δεν πάρουμε μεγάλο ενυδρείο....

Και τώρα προκύπτουν τα εξής 2 ερωτήματα:

1. Προφανώς, δεν μπορώ να πάρω μπόλι από το φίλτροαυτού του ενυδρείου για να μπολιάσω το μονομαχοενυδρείο, έτσι δεν είναι? Μπορεί εμένα να μου φαινόταν για νυκτική κύστη, αλλά δε θέλω να ρισκάρω να πάει κάτι στο μονομάχο....

2. Αν επέλθει το μοιραίο στο ενυδρείο του χρυσόψαρου, τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια? Πέταμα όλα; (χαλίκι, φίλτρο ή σφουγγάρια/siporax).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-14, 20:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv3glw Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Λύτρωση του χρυσόψαρου έρχεται από τα ουράνια.

Το ψαράκι εμφάνισε αστάθεια στην πλεύση, μπήκε σε νηστεία και μετά αρακά, βελτιωθηκε για μία μέρα και σήμερα ετοιμάζεται να αποδημήσει για τον παράδεισο των χρυσόψαρων.

Τουλάχιστον μιλήσαμε με την κόρη μου, κατάλαβε τα λάθη μας για το μέγεθος του ενυδρείου, και ότι δε θα μπορέσουμε να ξαναπαρουμε χρυσόψαρα, αν δεν πάρουμε μεγάλο ενυδρείο....

Και τώρα προκύπτουν τα εξής 2 ερωτήματα:

1. Προφανώς, δεν μπορώ να πάρω μπόλι από το φίλτροαυτού του ενυδρείου για να μπολιάσω το μονομαχοενυδρείο, έτσι δεν είναι? Μπορεί εμένα να μου φαινόταν για νυκτική κύστη, αλλά δε θέλω να ρισκάρω να πάει κάτι στο μονομάχο....

2. Αν επέλθει το μοιραίο στο ενυδρείο του χρυσόψαρου, τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια? Πέταμα όλα; (χαλίκι, φίλτρο ή σφουγγάρια/siporax).
Κρίμα,
καλό είναι να μη χρησιμοποιήσεις μπόλι απο αυτό το ενυδρείο.
Χαλίκι , siporax βρασίμο ή πλύσιμο με ελαφρύ διάλυμα χλωρίνης και καλο ξέβγαλμα ,προτιμώ το βράσιμο και αν βάλεις χλωρίνη να βάλεις την απλή χωρίς αρώματα, το φίλτρο πλύσιμο με ελαφρύ διάλυμα χλωρίνης και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ξέβγλαμα, τα σφουγγάρια τα πετάς, τη γυάλα πλύσιμο και αυτή με διάλυμα χλωρίνης, εγώ τις γυάλες τις πλένω με ακουα-φορτε και φεύγουν και τα άλατα και γίνονται καινούριες, με την ανάλογη προσοχή βέβαια, μετά σαπούνισμα και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ξέβγαλμα, και γαντια βέβαια.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-14, 21:19
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Το ακουαφόρτε δε θα χαλάσει τις σιλικόνες??

Επίσης σαπούνισμα?? Διάβαζα ότι απαγορεύεται δια ροπάλου το σαπούνι σε οτιδήποτε έρθει σε επαφή με το νερό...

Ξυδάκι έλεγα να βάλω...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-14, 21:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv3glw Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ακουαφόρτε δε θα χαλάσει τις σιλικόνες??

Επίσης σαπούνισμα?? Διάβαζα ότι απαγορεύεται δια ροπάλου το σαπούνι σε οτιδήποτε έρθει σε επαφή με το νερό...

Ξυδάκι έλεγα να βάλω...
Μόνο τη γυάλα σαπούνισμα με υγρό για τα πιάτα και μετα πολύ καλό ξέβγαλμα.
Η ενυδρειακή σιλικόνη δεν παθαίνει τίποτα από οξέα
-------------------------
Και κάτι άλλο, όλες τις κατασκευές που κάνω με πλέξιγκλας, πριν τις χρησιμοποιήσω, πάντα τις σαπουνίζω με υγρό για τα πιάτα και μετά πολύ καλό ξέβγαλμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 27-09-14 στις 21:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-14, 22:09
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Έχω δεί τις κατασκευές σου και έχω πάθει πλάκα!

Παρακολουθώ επίσης στενά τη διάσωση του μπόμπιρα....

Σε ευχαριστώ για τις υποδείξεις!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-14, 22:23
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο τη γυάλα σαπούνισμα με υγρό για τα πιάτα και μετα πολύ καλό ξέβγαλμα.
Η ενυδρειακή σιλικόνη δεν παθαίνει τίποτα από οξέα
-------------------------
Και κάτι άλλο, όλες τις κατασκευές που κάνω με πλέξιγκλας, πριν τις χρησιμοποιήσω, πάντα τις σαπουνίζω με υγρό για τα πιάτα και μετά πολύ καλό ξέβγαλμα
Ούτε να το ξαναπείς (ούτε να το ξανακάνεις)... ΔΕΝ υπάρχει πιο ύπουλο πράγμα από το σαπούνι.
Υπάρχουν ασφαλέστεροι τρόποι.-
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-14, 22:56
Το avatar του χρήστη drakona
drakona Ο χρήστης drakona δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2014
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε να το ξαναπείς (ούτε να το ξανακάνεις)... ΔΕΝ υπάρχει πιο ύπουλο πράγμα από το σαπούνι.
Υπάρχουν ασφαλέστεροι τρόποι.-
Συγγνώμη που πετάγομαι έτσι απότομα, αλλά μιας και είδα το θέμα περί σαπουνιού για πιάτα έχω την εξής (λίγο άσχετη) απορία: πιο είναι το καλύτερο καθαριστικό για να καθαρίσουμε ένα ενυδρείο ή ακόμα και τα χέρια μας σε περίπτωση που θέλουμε να να τα βουτήξουμε μέσα στο ενυδρείο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-09-14, 23:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε να το ξαναπείς (ούτε να το ξανακάνεις)... ΔΕΝ υπάρχει πιο ύπουλο πράγμα από το σαπούνι.
Υπάρχουν ασφαλέστεροι τρόποι.-
Βρε Νίκο, εδώ με το υγρό για τα πιάτα πλένουμε τα πιάτα και τρώμε. Και εγω τα φοβάμαι ολα αυτά αλλά δίνω μεγάλη σημασία στο ξέβγαλμα, και όντως σαπουίζω τα πάντα. Τι μπορεί να συμβεί με αυτό το τρόπο και ποιες εναλλακτικές υπάρχουν ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-14, 12:25
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ υπάρχει γραμμένη σε αυτό εδώ το forum η μέθοδος του Μάκη (Machem... στο Greek Discus) με την χλωρίνη... έτσι κάνεις και απολύμανση.-
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-14, 23:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ υπάρχει γραμμένη σε αυτό εδώ το forum η μέθοδος του Μάκη (Machem... στο Greek Discus) με την χλωρίνη... έτσι κάνεις και απολύμανση.-
Νίκο θα συμφωνήσω πως η χλωρίνη απολυμαίνει αλλά δυστυχώς δεν καθαρίζει και ειδικά δεν διαλύει λιπαρούς λεκέδες, για αυτό είπα πως σαπουνίζω οτιδήποτε φτιάξω, για να καθαριστούν από υπολείμματα κόλλας ή οτιδήποτε έχει μείνει στις κατασκευές, τα εργαλεία, χέρια, πάγκος δεν είναι πάντοτε τόσο καθαρά και μπορεί να μείνει κάτι επάνω που να κάνει ζημιά. Πάντα με υγρό για τα πιάτα και πολύ καλό ξέβγαλμα, και μάλιστα στην αρχή με πολύ ζεστό νερό από το θερμοσίφωνα (ως γνωστό η μεγάλη θερμοκρασία επιταχύνει τη διάλυση στο νερό). Το ίδιο και ακόμα πιο επίμονο κάνω το ξέβγαλμα από τη χλωρίνη. Προσωπικά τη χλωρίνη τη φοβάμαι περισσότερο από όλα τα καθαριστικά, άτιμο υλικό και πολύ επικίνδυνο, και όσο και να σου κάνει εντύπωση θεωρώ πως το ακουα-φόρτε είναι πιο ασφαλές από ότι η χλωρίνη (σε διάλυμα βέβαια). Εχω παρατηρήσει πως το ακουα-φόρτε (διάλυμα υδροχλωρικού οξέως) διαλύεται πιο εύκολα στο νερό και έτσι ξεβγάζεται και απομακρύνεται πολύ πιο εύκολα από ότι η χλωρίνη, και ως γνωστό , ο εχθρός του υδροχλωρικού οξέως είναι ο αέρας και ήλιος που το εξατμίζουν πολύ γρήγορα. Πολύ θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου χημικού για αυτή τη θεωρία μου. Και τα δύο αυτά υλικά όμως , θέλουν μεγάλη προσοχή στη χρήση τους. Και για την ιστορία να πω πως χλωρίνη και ακουα-φόρτε είναι διαφορετικές ενώσεις, η χλωρίνη είναι διάλυμα υποχλωριώδους νατρίου (NaClO) ενώ το άκουα-φόρτε είναι διάλυμα υδροχλωρικού οξέως (HCl)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-09-14, 00:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου χημικού
“Απολύμανση ενυδρείου και εξοπλισμού”
(ο υπογραφων του αρθου MakChem, που φανερα προτιμα την χλωρινη, ειναι Γεωχημικος καθηγητης πανεπιστημιου και στις ευχαριστιες αναφερονται 2 φαρμακοποιοι και ενας ιατρός μικροβιολόγος. Σου αρκουν? )
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο θα συμφωνήσω πως η χλωρίνη απολυμαίνει αλλά δυστυχώς δεν καθαρίζει και ειδικά δεν διαλύει λιπαρούς λεκέδες,
Η χλωρινη δεν ειναι βασικα για καθαρισμα, αλλα για απολυμανση.
Καθαρισμα κανουμε απλα με σφουγγαρι και ζεστο νερο. ("τα πολλα" που λενε)
Π.χ. απο το πιο πανω αρθρο:
Παράθεση:
Καθαρίζουμε πολύ καλά με καθαρό σφουγγάρι και νερό, όλες τις εσωτερικές επιφάνειες της γυάλας, επιμένοντας ιδιαίτερα στις εσωτερικές ακμές και στο επάνω "χείλος" του ενυδρείου. Αν υπάρχουν αποθέσεις αλάτων, χρησιμοποιούμε σκέτο ξύδι ή κάποιο υγρό acid buffer. Όταν ολοκληρωθεί αυτός ο καθαρισμός, θα πρέπει το ενυδρείο να μοιάζει σαν καινούργιο.
Η χλωρινη τρομαζει, αλλα ξεπλενεται σχετικα ευκολα με νερο.
Πολυ γρηγορα με το ξεπλυμα με νερο, θα δουμε οτι δεν μυριζει καθολου αν κολησουμε τη μυτη μας πανω στο υλικο που απολυμαναμε. (Τοτε ειναι ετοιμο για χρηση. Μπορουμε για σιγουρια να βαλουμε σε νερο υπερδοσολογια αντιχλωριου κα να βαλουμε το υλικο μεσα για καμια ωρα. Προσοχη ομως χρειαζεται σε πορωδη υλικα πχ βιολογικα υλικα, ξυλα κλπ. Δεν ξεβγαζεται ευκολα).
Με καποια σαπουνια και απορυμαντικα, δεν φευγει με τιποτα η μυρωδια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-09-14 στις 00:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-09-14, 07:50
Το avatar του χρήστη sv3glw
sv3glw Ο χρήστης sv3glw δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για την ιστορία να πω πως χλωρίνη και ακουα-φόρτε είναι διαφορετικές ενώσεις, η χλωρίνη είναι διάλυμα υποχλωριώδους νατρίου (NaClO) ενώ το άκουα-φόρτε είναι διάλυμα υδροχλωρικού οξέως (HCl)

Και για να μην έχουμε κανένα ατύχημα, ΠΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ δεν αναμιγνύουμε αυτά τα δύο, ενώ αν χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσουμε διαδοχικά θα πρέπει να έχει ξεπλυθεί πολύ καλά.

Και βέβαια όλα αυτά σε καλά αεριζόμενο χώρο ή καλύτερα σε εξωτερικό χώρο, γιατι οι αναθυμιάσεις είναι πολλές από αυτά τα υλικά....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-09-14, 11:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
“Απολύμανση ενυδρείου και εξοπλισμού”
(ο υπογραφων του αρθου MakChem, που φανερα προτιμα την χλωρινη, ειναι Γεωχημικος καθηγητης πανεπιστημιου και στις ευχαριστιες αναφερονται 2 φαρμακοποιοι και ενας ιατρός μικροβιολόγος. Σου αρκουν? )
-------------------------

Η χλωρινη δεν ειναι βασικα για καθαρισμα, αλλα για απολυμανση.
Καθαρισμα κανουμε απλα με σφουγγαρι και ζεστο νερο. ("τα πολλα" που λενε)
Π.χ. απο το πιο πανω αρθρο:Η χλωρινη τρομαζει, αλλα ξεπλενεται σχετικα ευκολα με νερο.
Πολυ γρηγορα με το ξεπλυμα με νερο, θα δουμε οτι δεν μυριζει καθολου αν κολησουμε τη μυτη μας πανω στο υλικο που απολυμαναμε. (Τοτε ειναι ετοιμο για χρηση. Μπορουμε για σιγουρια να βαλουμε σε νερο υπερδοσολογια αντιχλωριου κα να βαλουμε το υλικο μεσα για καμια ωρα. Προσοχη ομως χρειαζεται σε πορωδη υλικα πχ βιολογικα υλικα, ξυλα κλπ. Δεν ξεβγαζεται ευκολα).
Με καποια σαπουνια και απορυμαντικα, δεν φευγει με τιποτα η μυρωδια.
Σπύρο συμφωνώ για το θέμα της απολύμανσης και με κάλυψες με το θέμα της χλωρίνης (που τόσο φοβάμαι).
Ίσως να είμαι λίγο υπερβολικός αλλά ο προβληματισμός μου δεν είναι στην απολύμανση αλλά στο καθαρισμό (ειδικά καινούριων κατασκευών ή αντικειμένων) από τυχόν τοξικά ή λιπαρά που μπορεί να υπάρχουν, και για αυτό το λόγο χρησιμοποιώ το σαπούνισμα, με ιδιαίτερη έμφαση στο ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΞΕΒΓΑΛΜΑ και μάλιστα και με ζεστό νερό, και πάντα χρησιμοποιώ υγρό για τα πιάτα, με το σκεπτικό πως με αυτό πλένουμε τα αντικείμενα που τρώμε, και ποτέ κάποιο άλλο καθαριστικό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv3glw Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να μην έχουμε κανένα ατύχημα, ΠΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ δεν αναμιγνύουμε αυτά τα δύο, ενώ αν χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσουμε διαδοχικά θα πρέπει να έχει ξεπλυθεί πολύ καλά.

Και βέβαια όλα αυτά σε καλά αεριζόμενο χώρο ή καλύτερα σε εξωτερικό χώρο, γιατι οι αναθυμιάσεις είναι πολλές από αυτά τα υλικά....
Ετσι ακριβώς, επίσης αυτά τα δύο να αποφεύγουμε να τα χρησιμοποιούμε με οτιδήποτε άλλο, οι ενώσεις με χλώριο είναι ασταθές και απελευθερώνουν αέριο χλώριο ή ενώσεις του που είναι ΠΟΛΥ επικίνδυνες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 29-09-14 στις 11:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-09-14, 14:10
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
“Απολύμανση ενυδρείου και εξοπλισμού”
(ο υπογραφων του αρθου MakChem, που φανερα προτιμα την χλωρινη, ειναι Γεωχημικος καθηγητης πανεπιστημιου και στις ευχαριστιες αναφερονται 2 φαρμακοποιοι και ενας ιατρός μικροβιολόγος. Σου αρκουν? )
-------------------------

Η χλωρινη δεν ειναι βασικα για καθαρισμα, αλλα για απολυμανση.
Καθαρισμα κανουμε απλα με σφουγγαρι και ζεστο νερο. ("τα πολλα" που λενε)
Π.χ. απο το πιο πανω αρθρο:Η χλωρινη τρομαζει, αλλα ξεπλενεται σχετικα ευκολα με νερο.
Πολυ γρηγορα με το ξεπλυμα με νερο, θα δουμε οτι δεν μυριζει καθολου αν κολησουμε τη μυτη μας πανω στο υλικο που απολυμαναμε. (Τοτε ειναι ετοιμο για χρηση. Μπορουμε για σιγουρια να βαλουμε σε νερο υπερδοσολογια αντιχλωριου κα να βαλουμε το υλικο μεσα για καμια ωρα. Προσοχη ομως χρειαζεται σε πορωδη υλικα πχ βιολογικα υλικα, ξυλα κλπ. Δεν ξεβγαζεται ευκολα).
Με καποια σαπουνια και απορυμαντικα, δεν φευγει με τιποτα η μυρωδια.
Εδώ είναι που χρειάζεται το Prime... κάνει καλή δουλειά και φτηνά.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο θα συμφωνήσω πως η χλωρίνη απολυμαίνει αλλά δυστυχώς δεν καθαρίζει και ειδικά δεν διαλύει λιπαρούς λεκέδες, για αυτό είπα πως σαπουνίζω οτιδήποτε φτιάξω, για να καθαριστούν από υπολείμματα κόλλας ή οτιδήποτε έχει μείνει στις κατασκευές, τα εργαλεία, χέρια, πάγκος δεν είναι πάντοτε τόσο καθαρά και μπορεί να μείνει κάτι επάνω που να κάνει ζημιά. Πάντα με υγρό για τα πιάτα και πολύ καλό ξέβγαλμα, και μάλιστα στην αρχή με πολύ ζεστό νερό από το θερμοσίφωνα (ως γνωστό η μεγάλη θερμοκρασία επιταχύνει τη διάλυση στο νερό). Το ίδιο και ακόμα πιο επίμονο κάνω το ξέβγαλμα από τη χλωρίνη. Προσωπικά τη χλωρίνη τη φοβάμαι περισσότερο από όλα τα καθαριστικά, άτιμο υλικό και πολύ επικίνδυνο, και όσο και να σου κάνει εντύπωση θεωρώ πως το ακουα-φόρτε είναι πιο ασφαλές από ότι η χλωρίνη (σε διάλυμα βέβαια). Εχω παρατηρήσει πως το ακουα-φόρτε (διάλυμα υδροχλωρικού οξέως) διαλύεται πιο εύκολα στο νερό και έτσι ξεβγάζεται και απομακρύνεται πολύ πιο εύκολα από ότι η χλωρίνη, και ως γνωστό , ο εχθρός του υδροχλωρικού οξέως είναι ο αέρας και ήλιος που το εξατμίζουν πολύ γρήγορα. Πολύ θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου χημικού για αυτή τη θεωρία μου. Και τα δύο αυτά υλικά όμως , θέλουν μεγάλη προσοχή στη χρήση τους. Και για την ιστορία να πω πως χλωρίνη και ακουα-φόρτε είναι διαφορετικές ενώσεις, η χλωρίνη είναι διάλυμα υποχλωριώδους νατρίου (NaClO) ενώ το άκουα-φόρτε είναι διάλυμα υδροχλωρικού οξέως (HCl)

Για όσα έγραψες... προσωπικά αδυνατώ να απαντήσω... το ερώτημα σου όμως θα το θέσω στον Μάκη... και θα στην γράψω.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 29-09-14 στις 14:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-10-14, 02:44
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Η απάντηση του Μάκη... με δικά μου λόγια.
1. Φοβάσαι την χλωρίνη περισσότερο από το aqua-forte... πολύ μεγάλο λάθος.
2. Για το υγρό σαπούνι έχεις λάθος εκτίμηση... ΔΕΝ κάνει αυτά που θεωρείς.
3. Το μόνο σίγουρο καθαριστικό και απολυμαντικό που εφ' όσον ακολουθηθεί η διαδικασία που είπαμε, είναι πλέον και ακίνδυνο... είναι η χλωρίνη.-
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-10-14, 00:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επανέρχομαι στο θέμα με νέες για μένα πληροφορίες.
Τόσο καιρό έχω άνθρωπό με γνώσεις πάνω σε αυτά τα θέματα και δεν το σκέφτηκα καθόλου να τον ρωτήσω, είναι ο αδελφός μου που έχει σπουδάσει μοριακή βιολογία και με έρευνες σε πανεπιστήμια Ν.Υ και Ρότερνταμ και τώρα ερευνητής σε Φαρμακευτική στην Ολλανδία. Το τηλεφώνημα κράτησε 2 ώρες περίπου με ερωτήσεις πάνω στα παραπάνω θέματα.
Έχουμε και λέμε
Σαπούνισμα να το αποφεύγουμε γιατί αφήνει κατάλοιπα, και επειδή τα σαπούνια που χρησιμοποιούμε είναι από πετροχημικά, δεν είναι ότι καλύτερο για τους οργανισμούς. Μου είπε πως και αυτοί στο εργαστήριο δεν σαπουνίζουν τα τζαμάκια που βάζουν στο μικροσκόπιο αλλά τα βάζουν σε αλκοόλες για καθαρισμό και σε ισχυρά οξέα για καθαρισμό και απολύμανση. Για αλκοόλη μπορούμε να βάλουμε οινόπνευμα, το μπλε απαγορεύεται ΑΥΣΤΗΡΑ, έχει πετρέλαιο μέσα, αυτό που κυκλοφορεί στο εμπόριο έχει γλυκερίνη που δεν κάνει κακό, καθαρό είναι πανάκριβο και δεν υπάρχει πλέον στο εμπόριο.
Όταν τον ρώτησα πως όταν χρειάζεται να σαπουνίσουμε κάτι και βάλουμε πράσινο σαπούνι ποια είναι η γνώμη του, μου απάντησε πως είναι πολύ πιο ασφαλές, αρκεί βέβαια να ξεπλύνουμε καλά, επίσης μου πρότεινε να το περνάω με ξύδι μετά το ξέβγαλμα και μετά πάλι ξέβγαλμα. Να σας πως για το ξύδι μου το λέει χρόνια να το χρησιμοποιώ σε πλυσίματα, και ειδικά σε φρούτα και λαχανικά , εξουδετερώνει ή μειώνει τη δράση από φυτοφάρμακα.
¶ρα όταν χρειάζεται καθαρίσουμε κάτι, χρησιμοποιούμε οινόπνευμα ή αν θέλει και σαπούνισμα , είναι προτιμότερο το πράσινο σαπούνι από το υγρό για τα πιάτα , πολύ καλό ξέβγαλμα, ξύδι και πάλι ξέβγαλμα. Μπορούμε να βάλουμε μια πλάκα πράσινο σαπούνι ή σαπούνι Μασσαλίας σε ένα βάζο με νερό και σε μια εβδομάδα να έχει γίνει σαν το υγρό σαπούνι, και αραιώνουμε με νερό ανάλογα πως το θέλουμε.
Για απολύμανση τώρα, τον ρώτησα για το υπερμαγγανικό κάλιο, κατά αρχήν με ρώτησε που το ξέρω, κατά δεύτερο να το ξεχάσω, ισχυρό οξειδωτικό , πολύ καλή απολύμανση, αλλά επικίνδυνο στη χρήση, βρες άλλους τρόπους, μου λέει.
Περιντρόλ ή οξυζενέ, ισχυρό οξειδωτικό, λίγη προσοχή στη χρήση όταν δεν είναι αραιό διάλυμα, διαλύεται στο νερό και ξεπλένεται εύκολα, δεν αφήνει κατάλοιπα. Επ' ευκαιρία , του είπα πως χρησιμοποιούμε οξυζενέ για τη καταπολέμηση μιας άλγης, και όταν το χρησιμοποίησα μια φορά είχα αύξηση αμμωνίας για μία ημέρα και ίσως ήταν από τη νεκρή άλγη, μου απάντησε πως δεν ήταν τόσο από τη νεκρή άλγη, αλλά από ότι το οξυζενέ σκοτώνει βακτήρια και προφανώς μου μείωσε η βιολογία, για αυτό είχα την αμμωνία, άρα προσοχή στη χρήση του οξυζενέ μέσα στο ενυδρείο.
Χλωρίνη, πολύ καλό απολυμαντικό αλλά πολύ καλό ξέβγαλμα, όταν του είπα για τους φόβους μου για τη χλωρίνη και πως πιστεύω ότι το άκουα-φόρτε (υδροχλωρικό οξύ) ξεπλένεται πιο εύκολα, μου απάντησε τα εξής. Η χλωρίνη δεν είναι οξύ, παρόλο που έχει χαμηλό PH, αλλά είναι οξειδωτικό, στην απολύμανση προτιμάμε τα οξειδωτικά από τα οξέα, είναι αλήθεια πως το υδροχλωρικό οξύ διαλύεται πιο εύκολα στο νερό και εξατμίζεται πολύ εύκολα, και πως όταν εξατμιστεί το άκουα-φόρτε έχει εξατμιστεί και το χλώριο, ενώ η χλωρίνη θέλει πιο πολύ χρόνο. Για αυτό όταν πρόκειται για απολύμανση ή για καθαρισμό από οργανικά (πρασινίλες , μικρόβια κλπ) να βάζω χλωρίνη, όταν πρόκειται για ανόργανα όπως τα άλατα να βάζω υδροχλωρικό οξύ. Και μου είπε , αφού είσαι υποχόνδριος και φοβάσαι η χλωρίνη, αφού το ξεβγάλεις πολύ καλά, ξέπλυνε και με ξύδι μετά (μανία με το ξύδι αυτός ο άνθρωπος). Μου εξήγησε πως το ξύδι περιέχει οξικό οξύ που είναι δεν είναι και πολύ ασθενές οξύ, αλλά είναι φυσικό, όπως φυσικό είναι και το κιτρικό οξύ από λεμόνια αλλά είναι πιο ασθενές. Επίσης να μη χρησιμοποιώ οξικό οξύ από το εμπόριο γιατί μπορεί να προέρχεται από πετροχημικά, για αυτό , ξυδάκι, φυσικό και ασφαλές.
Επόμενη ερώτηση, κατά πόσο το άκουα-φόρτε μπορεί να επηρεάσει τη σιλικόνη, η σιλικόνη είναι ουδέτερο υλικό , όπως και τζάμι, και έχουν κάτι κοινό και τα δύο, είναι ενώσεις πυριτίου, μπορεί αν βάλουμε πυκνό διάλυμα υδροχλωρικού οξέως να επηρεάσει μετά από καιρό κάποιο πρόσθετο που μπορεί να έχει η σιλικόνη μέσα και να την αποδυναμώσει, αλλά θεωρητικά δεν την επηρεάζει. Τη σιλικόνη ή και το τζάμι ακόμη μπορεί να το επηρεάσει αλκαλική ένωση, αλλά όχι οξύ, για αυτό τα δυνατά οξέα τα φυλάμε σε γυάλινα μπουκάλια και τα αλκαλικά σε πλαστικά, μου είπε.
Αυτή ήταν σε γενικές γραμμές η συζήτηση , πιστεύω να μη σας ζάλισα , αλλά εγώ έμαθα αρκετά, για αυτό αναθεωρώ την άποψη μου για το σαπούνισμα και θα πάω να πάρω κανά μπουκάλι ξύδι να έχω

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-10-14, 00:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θυμάσαι την πρώτη φορά που σου απάντησα σε κάτι που είχες αναρτήσει... τι μου έλεγες όταν βρεθήκαμε από κοντά;
Ακολουθεί παρόμοιο... περιστατικό.
Σιγά ΜΗΝ έμαθες... και καλό θα ήταν τέτοιου είδους πληροφορίες... να δημοσιεύονται με φειδώ και την δέουσα προσοχή.-
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-10-14, 01:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε Νίκο, το έχουμε ξαναπεί και είναι γνωστό, όλα τα χημικά θέλουν τη δέουσα προσοχή, και εννοείται πως πάντα διαβάζουμε τις προφυλάξεις και τις οδηγίες χρήσεις που γράφουν οι συσκευασίες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-10-14, 01:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων

Περιντρόλ ή οξυζενέ, ισχυρό οξειδωτικό, λίγη προσοχή στη χρήση όταν δεν είναι αραιό διάλυμα, διαλύεται στο νερό και ξεπλένεται εύκολα, δεν αφήνει κατάλοιπα. Επ' ευκαιρία , του είπα πως χρησιμοποιούμε οξυζενέ για τη καταπολέμηση μιας άλγης, και όταν το χρησιμοποίησα μια φορά είχα αύξηση αμμωνίας για μία ημέρα και ίσως ήταν από τη νεκρή άλγη, μου απάντησε πως δεν ήταν τόσο από τη νεκρή άλγη, αλλά από ότι το οξυζενέ σκοτώνει βακτήρια και προφανώς μου μείωσε η βιολογία, για αυτό είχα την αμμωνία, άρα προσοχή στη χρήση του οξυζενέ μέσα στο ενυδρείο.

Επόμενη ερώτηση, κατά πόσο το άκουα-φόρτε μπορεί να επηρεάσει τη σιλικόνη, η σιλικόνη είναι ουδέτερο υλικό , όπως και τζάμι, και έχουν κάτι κοινό και τα δύο, είναι ενώσεις πυριτίου, μπορεί αν βάλουμε πυκνό διάλυμα υδροχλωρικού οξέως να επηρεάσει μετά από καιρό κάποιο πρόσθετο που μπορεί να έχει η σιλικόνη μέσα και να την αποδυναμώσει, αλλά θεωρητικά δεν την επηρεάζει.
1. Ειχες ανοιχτο το φιλτρο?
2. Η σιλικονη που χρησιμοποιουμε στα ενυδρεια, δεν εχει προσθετα.

ΥΓ Το οξυζενε ειναι το αντιυπερμαγγανικο (κατα το "αντιχλωριο")
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-10-14, 01:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ειχες ανοιχτο το φιλτρο?

Δεν θυμάμαι, μάλλον ναι και ίσως για αυτό να έγινε η ζημιά

2. Η σιλικονη που χρησιμοποιουμε στα ενυδρεια, δεν εχει προσθετα.

Αρα δεν έχει πρόβλημα με τα οξέα

ΥΓ Το οξυζενε ειναι το αντιυπερμαγγανικο (κατα το "αντιχλωριο")

Εννοείς πως είναι το αντίδοτο για το υπερμαγγανικό ; Δεν το γνωρίζω αυτό
.....
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-10-14, 01:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς πως είναι το αντίδοτο για το υπερμαγγανικό ;

Οπως και το αντιχλωριο
http://www.youtube.com/watch?v=UwWuXH6_FeA

ΥΓ Ολα πειραζουν με λαθος χρηση και σε λαθος δοσολογια.
Ιδιως τα φασολια.
-------------------------
Το οξυζενε ειναι ιδανικο για απολυμανση ξυλων (αλλα θελουμε το οξυζενε 30% και οχι το 3% που πουλανε στα φαρμακεια και φυσικα μεγαλη προσοχη κλπ) σε διαλυμα με νερο σε αναλογια 1/10 (οξυζενε /νερο), σε λεκανη ή δοχειο που να χωρανε τα ξυλα
Κανε αναζητηση και για elephant's toothpaste
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-10-14 στις 01:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-10-14, 09:41
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Τάκη... το κείμενο σου θα το μεταφέρω για... "χημική ανάλυση".
2. Η χλωρίνη ΔΕΝ είναι οξύ αλλά... συμπεριφέρεται σαν οξύ... και φεύγει με την πολλαπλάσια δόση αντιχλώριου.
3. Το υδροχλωρικό οξύ... μπορεί ακόμα και να σου καταστρέψει την σιλικόνη.
4. Το ξύδι ΔΕΝ κάνει τίποτα... χρειάζεσαι οξικό οξύ.-
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-10-14, 13:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Τάκη... το κείμενο σου θα το μεταφέρω για... "χημική ανάλυση".
Και βέβαια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Η χλωρίνη ΔΕΝ είναι οξύ αλλά... συμπεριφέρεται σαν οξύ

Σύμφωνα με τη χθεσινή συζήτηση, είναι οξειδωτικό, και είναι πιο αποτελεσματικό (όπως τα περισσότερα οξειδωτικά, οξυζενέ, υπερμαγγανικό κάλιο κλπ) για να καθαρίσεις οργανικές ενώσεις (μικρόβια άλγη κλπ) καταστρέφει πιο γρήγορα τη κυτταρική μεμβράνη, ενώ σε ανόργανες ενώσεις δεν είναι τόσο αποτελεσματική, όπως τα άλατα, σε αυτά τα οξέα είναι πολύ πιο αποτελεσματικά. Όλα αυτά σε αραιό διάλυμα που κυκλοφορούν στο εμπόριο και όχι για εργαστηριακή ή βιομηχανική χρήση, γιατί οπουδήποτε και αν βάλεις καθαρό οξύ δεν θα μείνει τίποτα, οργανικό ή ανόργανο, εκτός από κάποια πλαστικά, γυαλί κλπ


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Το υδροχλωρικό οξύ... μπορεί ακόμα και να σου καταστρέψει την σιλικόνη.
Μου είπε όχι, εκτός και αν διαλύσει κάποια πρόσθετα, που θεωρητικά η ενυδρειακή σιλικόνη δεν έχει, αντίθετα, έχει παρατηρηθεί διάβρωση γυαλιού από βάση (αλκαλική ένωση) και αντίστοιχα θα διαβρωθεί και η σιλικόνη.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Το ξύδι ΔΕΝ κάνει τίποτα... χρειάζεσαι οξικό οξύ.-
Βρε Νίκο σίγουρα το οξικό οξύ θα κάνει καλύτερη δουλειά, το ξύδι έχει διάλυμα οξικού οξέως αλλά είναι φυσικό , φθηνό και πιο ασφαλές, εδώ με λίγη προσπάθεια καθαρίζουμε άλατα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με στρωμένο ενυδρείο Spyro55 Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 14-11-13 10:29
Στρωμένο φίλτρο? kilo_me Αρχάριοι γλυκού νερού 2 11-03-10 23:15
Στρωμένο φίλτρο και στρώσιμο καινούργιου ενυδρείου lucky13 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-02-09 16:50
Απορίες σε «στρωμένο» ενυδρείο krom Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-01-09 20:53
Δεύτερο φίλτρο σε στρωμένο ενυδρείο. skourkou Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 03-08-07 08:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12743 seconds with 13 queries