Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-12-13, 16:05  
aquili test
 
Το avatar του χρήστη korman709
korman709
Member
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος 04-12-13, 16:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

ποσο αξιοπιστα ειναι τα συγκεκριμενα τεστ? τα εχει καποιος? αναφερομαι στα τεστ των νιτρωδων και νιτρικων.
Εμφανίσεις: 14793
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 06-05-14, 14:06
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποτελεσμα Κh με Sera = 4 - - με Aquili = 5
Aποτελεσμα Gh με Sera = 7 - - με Aquili = 7
Aποτελεσμα No3 με Sera = 0 - - με Aquili = 0
no3 0?Σιγουρος?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-05-14, 14:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Υes...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εστειλα email στην aquili για το ποτε ληγουν τα τεστ τους, γιατι σε 2 πετ σοπ που ρωτησα, δεν βλεπουν να εχει ημερομηνια ληξης (και αλλα παιδια ρωταγαν για το αν ληγουν, ποτε κλπ) και μου απαντησαν 3 χρονια.

Απο ποτε ειναι το θεμα? Εχουν ημερομηνια παραγωγης πανω?
Toυσ εστειλα τωρα email να μου πουν αν μπορουμε να δουμε καπου την ημερομηνια παραγωγης τους για να υπολογισουμε τα 3 αυτα χρονια...
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 06-05-14 στις 14:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-05-14, 14:42
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΑΡΙ = ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
τα μπουκάλια είναι αυτά,μήπως είναι το Lotto άλλα και πάλι δεν καταλαβαίνω κάποια χρονολογία...
Εγώ θα παρέμβω για να σας πω ότι τα τεστ της ΑΡΙ είναι τα πιο αξιόπιστα.Γιατί λοιπόν να πληρώσεται οποιοδήποτε ποσόν αν δεν σας προσφέρει την απόλυτη σιγουριά;Είναι εύκολα στη χρήση τους.Η τιμή τους δεν τα κάνει απαγορευτικά παντού.Σας δηλώνω υπεύθυνα ότι τα τεστ για ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3/ΝΗ4,Ph (7,4-8,8 ) & Gh/Kh γίνονται δικά σας με 67,62¤ μόνο.Ενώ αν θέλετε μόνο τα ΝΟ2 (180 test),ΝΟ3(90 test) & τα ΝΗ3/ΝΗ4(130 test) μπορείτε να τα αποκτήσετε με 43¤.Δεν έχω υπολογίσει βέβαια τα έξοδα αποστολής αλλά είναι μικρά.Οι τιμές που σας ανάφερα είναι αγοράζοντας από άλλο μαγαζί το κάθε τεστ και αν θέλει κάποιος ασ μου στείλει π.μ. να το κάνω γι' αυτόν.
Φιλικά
Πέτρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 06-05-14 στις 15:40 Αιτία: ΛΑΘΟΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ 8,8
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-05-14, 14:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Τι αλλα τεστ εχεις δοκιμασει περα απο api? Γιατι να μην ειναι τα elos ή τα salifert τα πιο αξιοπιστα? Και γιατι να δωσει καποιος (αν δεν εχει τα χρηματα) αυτα που ζητανε τα api (ενημερωτικα: 400% πανω σε σχεση με της aquili)?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-05-14, 15:08
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι αλλα τεστ εχεις δοκιμασει περα απο api? Γιατι να μην ειναι τα elos ή τα salifert τα πιο αξιοπιστα? Και γιατι να δωσει καποιος (αν δεν εχει τα χρηματα) αυτα που ζητανε τα api (400% πανω σε σχεση με της aquili)?
+1 από εμένα...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-05-14, 15:36
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Ξαναμπήκα για να ενημερώσω ότι τα έξοδα αποστολής είναι 7¤ για όλη την Ελλάδα εκτός Αττικής.για ν' απαντήσω στους δυο σας θα πω ότι η χρηματική διαφορά σε αυτό οφείλεται και ότι ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟ 'ΧΕΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ,εσείς κρυφό καμάρι;Αν κάποιοι βάζουν λάσπες στα ενυδρεία τους,αλάτι ΚΑΛΑΣ,κι αγγούρι για τροφή δεν σημαίνει ότι είναι σωστό κι όμως έχω ακούσει αυτά κι άλλα πιο τρελά αλλά δεν τα υιοθετώ ούτε τα συστήνω.Οπότε μην συστήνετε κι εσείς τεστ που όλος ο κόσμος ξέρει ότι δεν είναι αξιόπιστα ή δεν τα γνωρίζει καθόλου.Όταν θα κινδυνεύσουν τα ψάρια σας και δείτε ότι θα τα προλαβαίνατε αν κάνατε σωστά τεστ τότε να μιλάτε.Εγώ πλήρωσα και τα λάθη μου και τα λάθος τεστκι από τότε που χρησιμοποιώ ΑΡΙ κοιμάμαι ήσυχος.Εύχομαι να καταλάβετε το πιο φρόνιμο πριν να ζήσετε ένα ανάλογο σοκ με το δικό μου.
-------------------------
Το φθηνότερο δεν είναι το καλύτερο γιατί αν θέλετε το μικρότερο έξοδο πάρτε stickers.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 06-05-14 στις 15:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-05-14, 15:53
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Επειδη ο κοσμος δεν τα ξερει τα κανει αυτοματα και αναξιοπιστα (ειναι και νεα τεστ, δεν ειναι πολλα χρονια)? Επειδη ειναι πιο φθηνα, ειναι και αναξιοπιστα? Δεν τα εχουν απο οτι βλεπω πολλοι, αρα πως ξερουν οτι ειναι αναξιοπιστα? Και εχοντας παλαιοτερα και api τεστ, να πω οτι μια χαρα μου δειχναν τις μετρησεις και δεν τα κραζω σε καμια περιπτωση και ΟΥΤΕ παροτρυνω να παρει κανεις τα aquili. Εγω τα πηρα, εβαλα σε σχεση με της sera που εχω τεστ τα αποτελεσματα τους και αν κανεις θελει να τα παρει λογω της φθηνης τους τιμης ή για οποιοδηποτε αλλο λογο, ας το κανει.

Ακομα, εκανες μετρηση με api και με aquili και ειδες η aquili να λεει λαθος?

Αμα σου πω εγω δηλαδη, ελα Πετρο, εχω το ταδε ταδε προβλημα και μετραω με aquili gh ταδε, kh ταδε, no3 ταδε, ph ταδε κλπ, τι θα μου πεις? Να παω να παρω πρωτα api και να συνεχισουμε την κουβεντα μετα? Ή θα σου αρεσε να σου πω μια ωραιοτατη μετρηση απο sticks γιατι με οσο κανουν τα τεστ της aquili μονο στικακια παιρνεις? Και σε ξαναρωταω: Γιατι να μην ειναι της tetra τα καλυτερα, ή της elos ή της salifert ή της jbl και να ειναι τα api? Επειδη το λενε οι πιο πολλοι και εχει γινει καραμελα? Και ακομα, μπορει η api να εχει την πιο αξιοπιστη μετρηση αμμωνιας, η salifert το καλυτερο ph, η sera το καλυτερο δεν ξερω γω τι κλπ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φθηνότερο δεν είναι το καλύτερο γιατί αν θέλετε το μικρότερο έξοδο πάρτε stickers.
Tωρα αληθεια το λες αυτο? Το εγραψα και πιο πανω, οσο εχουν τα sticks τοσο κανουν ολα (πλην αμμωνιας,...ουτε τα χαρτακια εχουν αμμωνια, ουτε το τεστ κιτ της aquili) της aquili και βγαζουν και 1000 τεστ παραπανω απο οτι τα χαρτακια και εννοειται πιο αξιοπιστα...
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 06-05-14 στις 15:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-05-14, 16:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, προσωπική άποψη,
πρώτα από όλα πρέπει να είμαστε βέβαιοι πως τα τεστ μας δείχνουν σωστά αποτελέσματα, και έστω τα aquili και σύμφωνα με αυτά που αναφέρουν κάποιοι φίλοι παραπάνω δεν φαίνεται να έχουν κάποιο πρόβλημα, άρα θεωρούμαι πως δείχνουν σωστά.
Το επόμενο είναι η σχέση τιμής / πλήθος τεστ, από αυτά πάλι που αναφέρθηκαν παραπάνω δεν έχουμε ακριβείς μετρήσεις αλλά θεωρητικά κάποιοι φίλοι είπαν γύρω στα 100 τεστ.
Έχουμε και λέμε τώρα, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τα API και τα παίρνω από ebay.

Το τεστ της aquili NO2 βγάζει γύρω στα 100 τεστ και κοστίζει 3,99 + μεταφορικά, το τεστ της API το παίρνω από ebay, μου κοστίζει περίπου στα 7,50-8 Ευρώ, δεν έχει μεταφορικά, και σύμφωνα με τον κατασκευαστή βγάζει 180 τεστ, και εγώ με το κόλπο που έχω αναφέρει σε άλλα θέματα κάνω τα διπλάσια , 360 τεστ, άρα για το συγκεκριμένο τεστ θα χρησιμοποιήσω API γιατί θεωρώ το Aquili ακριβότερο.
Το τεστ NO3 , το Aquili κάνει 3,99 + μεταφορικά και βγάζει 100 τεστ, της API κάνει 8,5 Ευρώ χωρίς μεταφορικά , βγάζει 90 τεστ που τα κάνω 180, και από ότι παρατήρησα το τεστ της Aquili είναι σε σκόνη το ένα αντιδραστήριο που προσωπικά δεν το έχω συνηθίσει, εδώ έχουμε περίπου την ίδια σχέση τιμής / πλήθος τεστ αν η αγορά των Aquili γίνει και με κάτι άλλο μαζί να μοιραστούν τα μεταφορικά, αλλιώς για 1 κομμάτι μόνο του με συμφέρει της API.
Πιστεύω πως με τον ίδιο τρόπο πρέπει να γίνει σύγκριση και με τα υπόλοιπα τεστ. Δεν ξεχνάμε πως με τα επώνυμα προιόντα και ειδικά των μεγάλων εταιριών, ένα σημαντικό μέρος του κόστους οφείλεται στο ότι πληρώνουμε και το marketing της εταιρίας, τη διαφήμιση, φούμαρα κατ'εμέ. Κάντε λοιπόν τέτοιου είδους συγκρίσεις πριν κάνεται οποιαδήποτε αγορά.

Πρώτα από όλα όμως σύγκριση στη ποιότητα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-05-14, 16:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σωστα Tακη οσα λες και μπραβο σου που ΞΕΡΕΙΣ για ποιον λογο επιλεγεις οτι επιλεγεις. Προσωπικα, μεχρι να κανω τοσα τεστ (με τον διπλασιασμο που λες) θα εχουν ληξει τα τεστ της api αλλα ειναι η χρηση που κανει ο καθενας, ποσα ενυδρεια εχει κλπ..

Γενικα και οχι σε σενα το παρακατω:

Κανεις δεν προτυνε σε κανεναν παρε aquili αντι για μακουιλι, λογω αυτου, εκεινου του αλλου κλπ. Αντιθετα, δεν μπορω να καταλαβω καποιους που γινονται fanboys εταιρειων..(αλλο να πω την αποψη μου και αλλο να προσπαθω να την επιβαλλω).

Και εδω παραθετω και ενα παλιο θεμα περι αξιοπιστιας των τεστ που εχει καποια ωραια ποστ προς σκεψη.. (αν και παλιο το θεμα, πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε, αλλα εχει καποιες σκεψεις ατομων περι τεστ και αν οντως ειναι απαραιτητη η απολυτα σωστη μετρηση οταν τηρουμε σωστα τις ρουτινες κλπ..)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33501
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-05-14, 16:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις δεν προτυνε σε κανεναν παρε aquili αντι για μακουιλι, λογω αυτου, εκεινου του αλλου κλπ. Αντιθετα, δεν μπορω να καταλαβω καποιους που γινονται fanboys εταιρειων..(αλλο να πω την αποψη μου και αλλο να προσπαθω να την επιβαλλω).
Εγώ φίλε stratigos24 λέω πως καλά κάνετε και αναφέρεται για τα τεστ aquili για να μαθαίνουμε όλοι τι επιλογές υπάρχουν και να συγκρίνουμε τις μας συμφέρει ή τι μας αρέσει. Και προσωπικά αν βρεθώ σε έκτακτη ανάγκη και πρέπει να πάρω τεστ από την Ελληνική αγορά, σίγουρα θα προτιμήσω τα Aquili από τα API, γιατί τα API από εδώ είναι ακόμα πολύ ακριβά.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-05-14, 16:53
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Και να σου πω και κατι Τακη? Προσφατα ο φιλος με τον οποιο πηραμε τα aquili μαζι επρεπε να προμηθευτει και αμμωνια γιατι δεν ειχε το κιτ. Του ειπα παρε salifert γιατι ειχε 10 ευρω ενω η api 15. Oμως δεν προσεξα οτι η salifert λεει 50 τεστ και η api 130... (και νομιζω εληγε και πιο μετα το api..κανα χρονο +)

Το αστειο ειναι οτι ο φιλος το προσεξε αλλα μου το ειπε οταν ειχαμε φυγει απο το μαγαζι...αχαχ.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-05-14, 17:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να σου πω και κατι Τακη? Προσφατα ο φιλος με τον οποιο πηραμε τα aquili μαζι επρεπε να προμηθευτει και αμμωνια γιατι δεν ειχε το κιτ. Του ειπα παρε salifert γιατι ειχε 10 ευρω ενω η api 15. Oμως δεν προσεξα οτι η salifert λεει 50 τεστ και η api 130... (και νομιζω εληγε και πιο μετα το api..κανα χρονο +)

Το αστειο ειναι οτι ο φιλος το προσεξε αλλα μου το ειπε οταν ειχαμε φυγει απο το μαγαζι...αχαχ.
Για αυτό είπα και πριν , τα τεστ εκτός από την ποιότητα να κοιτάμε και τη σχέση τιμής/απόδοσης. Αυτό ισχύει για τα πάντα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-05-14, 17:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
λέω πως καλά κάνετε και αναφέρεται για τα τεστ aquili για να μαθαίνουμε όλοι τι επιλογές υπάρχουν και να συγκρίνουμε τις μας συμφέρει ή τι μας αρέσει.
Ειναι ακριβως αυτο που γραφεται σε ενα ποστ στο θεμα που εβαλα και πιο πανω:

''Η διαφωνία μου είναι ότι πρέπει να δίνουμε περισσότερη προσοχή στο τι χρειάζεται ένας νέος (και οχι μονο να συμπληρωσω εγω) που μόλις ξεκινά ένα ενυδρείο και να μην του προτείνουμε με τόση ευκολία πράγματα σαν να έχουν μηδενικό κόστος.
Αν κάτι το χρειάζεται ναι, θα το προτείνουμε να το πάρει. Αν κάτι μπορεί να το αποφύγει θα πρέπει να τον βοηθήσουμε να το αποφύγει.''

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=25
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό είπα και πριν , τα τεστ εκτός από την ποιότητα να κοιτάμε και τη σχέση τιμής/απόδοσης. Αυτό ισχύει για τα πάντα
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 06-05-14 στις 17:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-05-14, 17:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μια που μιλάνε για τεστ, έχω παρατηρήσει πως οι περισσότερες εταιρίες αναφέρουν στα τεστ πως είναι για 50 χρήσεις, εκτός από την API. Επίσης κάπου παραπάνω ή σε άλλο θέμα είδα πως της SERA είναι 15 ml και της Aquili 18 ml ή αντίστροφα, της API είναι 30 ml. Δεν κάνω διαφήμιση της API με τίποτα, απλά αναφέρω τι έχω παρατηρήσει στο περιεχόμενο των τεστ.
Επίσης να πω, πως με αυτά που διαβάζω , σίγουρα αυτά που συμφέρουν καλύτερα να αγοραστούν από την Ελληνική αγορά, φαίνεται πως είναι τα Aquili
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-05-14, 17:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nαι:

Sera 15ml.

Aquili 18ml.

Api 30ml.

Aρα συνολικα και μακροχρονια η api βγαινει πιο φθηνη (αναλογικα με την τιμη και το συνολο των τεστ των περισσοτερων εταιρειων), αρα και ειναι αναξιοπιστη...χαχαχαχα

Περα απο την πλακα...και γιατι να μην κανεις ''διαφημιση'' στην api πχ στην προκειμενη για τον λογο που ανεφερες?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-05-14, 19:10
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Εχω της Api αλλα πιστευω της jbl είναι μακραν καλυτερα στην χρωματικη συγκριση των <<τιμων>> της api είναι κατά τη γνωμη μου δυσανάγνωστα χρωματικα αλλα συμφερουν οικονομικα σε σχεση με τα jbl, τωρα ποια είναι πιο αξιοπιστα ότι και να λεμε είναι στον αερα και βασιζομαστε εμπειρικα με βαση την πλειοψηφια.Για οποιαδήποτε εταιρεια, αν καποιος εχει την απορια ας παει ένα δειγμα νερου (ενυδρείου) στο χημειο να του κανει συγκεκριμένες μετρήσεις και μετα να συγκρινει με τα τεστ του τοτε θα υπαρχει ένα μετρο σύγκρισης
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-05-14, 19:22
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Συγγνώμη stratigos24 έγραψα σ' ένα ποστ την άποψη μου και σε ένα άλλο σχολίασα την κριτική σου στα σχόλια μου και τον τρόπο που στηρίζεις την δική σου άποψη μειώνοντας τον άλλο.Έχεις γράψει 7 ποστ για εμένα,μπορείς σε παρακαλώ να σταματήσεις να κομπάζεις γιατί το φούσκωμα του..........πετεινού δεν θα σου πηγαίνει σίγουρα.Πότε πρόλαβες να έχεις εμπειρία στα 24 σου χρόνια και με τι ψάρια ασχολείσαι;Η άποψη μου για σένα μιας κι αναφέρθηκες σε μένα είναι ότι είσαι κακοήθης.Ο Τάκης που έγραψε στο θέμα είναι πολύ καλός γνώστης και πρέπει να τον ευχαριστήσουμε γιατί έχει βρέξει τόσα τεστ όσα έχουμε βρέξει καμιά εκατοστή από όλους έμας μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-05-14, 19:35
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το ποστ σου...

Σε μειωσα που σε ρωτησα ποσα τεστ εχεις δοκιμασει περαν απο api? (για να μας πεις δηλαδη απο που εχεις βγαλει το συμπερασμα οτι ειναι τα καλυτερα το ρωτησα...). Στα υπολοιπα 7 ποστ που λες, γινοταν συζητηση γενικα...(εκτος αν καποιος εχει τη μυγα)

Η ηλικια που κολλαει (ειμαι και λιγο παραπανω απο οτι εγραψες αλλα οκ, δεν ξερω που κολλαει πραγματικα..).

Oσον αφορα την εμπειρια τωρα...το προφιλ μου λεει ελαχιστη..

Με το τι ψαρια ασχολουμαι? Παλι αυτο τωρα που κολλαει? Αλλα τεστ θελουν καποια ψαρια και αλλα καποια αλλα?

Ειπα τιποτα για τον Τακη?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-05-14, 21:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Φίλοι μου... ας ξεκινήσω με το απλό...
1. Δυστυχώς κανένα test από αυτά που αγοράζουμε... ΔΕΝ είναι ακριβές. Αν το συγκρίνουμε με ένα εργαστηριακό.... η απόκλιση τους είναι σημαντική.
2. Από τα τόσα χρόνια ασχολίας, αυτό που μπορώ να πω είναι ότι... αξιόπιστα θεωρώ τα API, SALIFERT, JBL (όχι απαραίτητα... με την σειρά που γράφτηκαν).
3. Είναι μεγάλη η διαφορά τιμής τους με το εξωτερικό... και ΔΕΝ καταλαβαίνω τον λόγο.-
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-05-14, 21:40
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Χαλαρά ρε παιδιά,εδώ είμαστε για να συζητάμε και να βοηθάει ο ένας τον άλλον και όχι για να αρπαζόμαστε.Η άποψη μου είναι ότι γενικά δεν πρέπει να είμαστε δογματικοί,πόσο μάλλον σε ένα χόμπι.Η λογική του ότι πληρώνεις παίρνεις σίγουρα έχει κάποια βάση,ομως δεν ειναι και το μοναδικο κριτηριο ποιοτητας ενος υλικου,με αυτη την λογικη ολοι θα επαιρναν ενυδρεια μαρκας και κανενας δεν θα ειχε DIY,ετσι δεν ειναι;
Ολα εξαρτωνται απο την οικονομικη κατασταση του καθενος,εγω για παραδειγμα δεν μπορω να διαθεσω τα λεφτα που απαιτει η API στα ελληνικα μαγαζια,την παραγγελια μεσω ebay ειδικα σε τεστ την αποφευγω γιατι καπου ειχα διαβασει εναν συνχομπιστα που του ηρθαν αν οχι ληγμενα,στο οριο,κι εκει τρεχα γυρευε μετα.Τα τεστ που εχω ειναι υγρα της sera και ειπα αφου μου εληξαν τα ΝΟ2 και ΝΟ3 να δοκιμασω την aquili λογο χαμηλης τιμης,που το κακο;
Ας συνεχισουμε εποικοδομητικους διαλογους
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-05-14, 23:43
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

μια που υπαρχει το θεμα να ρωτησω και εγω κατι για να χαλαρωσουμε
ποια ειδη τεστ ειναι απαραιτητα για αρχη?δηλαδι τα PH - NO2 - NO3 - NH4 -KH - GH ειναι οκ για την δουλεια που τα θελουμε? χρειαζεται κατι ακομα?
για γλυκο νερο παντα ετσι? στη δικη μου περιπτοση για χρυσοψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-05-14, 00:06
Αχιλλεας Ο χρήστης Αχιλλεας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Αγορασα πριν απο μερικες μερες τα τεστ της aquili (και εχω χρησιμοποιησει αμμωνια-API, Ph-SERA).
Θα ηθελα να γραψω και εγω την αποψη μου:
1.δεν νομιζω οτι μπορουμε να μιλαμε με για ακριβεια διοτι βαθμολογουν ανα 0,5 βαθμους πχ το ph (sera kai aquili που εχω)
2. σημαντικο ρολο παιζει ο λογος τιμη προς τεστ(τεμαχιο) και οχι τιμη προς
κουτι τεστ
3. στην αρχη κανεις δεν θελει να δωσει 70-80 ευρω για τεστ οσο δηλαδη
μπορει να κανει ολο το ενυδρειο
4.Ναι,συγκρινοντας τα τεστ api-aquili-sera εχουν διαφορες,
συσκευασια,μπουκαλακια, ποιοτητα κλπ επι της ουσιας ομως δεν ειμαι παρα πολυ σιγουρος οτι διαφερουν ως προς το αποτελεσμα

Την αποψη μου αυτη την στηριζω τοσο ως νεος στο χομπι αλλα και ως χημικος.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-05-14, 07:26
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkougi Εμφάνιση μηνυμάτων
μια που υπαρχει το θεμα να ρωτησω και εγω κατι για να χαλαρωσουμε
ποια ειδη τεστ ειναι απαραιτητα για αρχη?δηλαδι τα PH - NO2 - NO3 - NH4 -KH - GH ειναι οκ για την δουλεια που τα θελουμε? χρειαζεται κατι ακομα?
για γλυκο νερο παντα ετσι? στη δικη μου περιπτοση για χρυσοψαρα
καλημέρα νομίζω ότι τα ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνίας) και ΝΟ2 με ΝΟ3 είναι αρκετά αλλά και τα υπόλοιπα θα τα χρησιμοποιήσεις ίσως στην αρχή και μετά αν διατηρήσεις τις ρουτίνες αλλαγής νερού θα είσαι κομπλέ.Έτσι νομίζω,θα σου απαντήσουν όμως και οι πιο έμπειροι.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-05-14, 09:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkougi Εμφάνιση μηνυμάτων
μια που υπαρχει το θεμα να ρωτησω και εγω κατι για να χαλαρωσουμε
ποια ειδη τεστ ειναι απαραιτητα για αρχη?δηλαδι τα PH - NO2 - NO3 - NH4 -KH - GH ειναι οκ για την δουλεια που τα θελουμε? χρειαζεται κατι ακομα?
για γλυκο νερο παντα ετσι? στη δικη μου περιπτοση για χρυσοψαρα
καλημέρα νομίζω ότι τα ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνίας) και ΝΟ2 με ΝΟ3 είναι αρκετά αλλά και τα υπόλοιπα θα τα χρησιμοποιήσεις ίσως στην αρχή και μετά αν διατηρήσεις τις ρουτίνες αλλαγής νερού θα είσαι κομπλέ.Έτσι νομίζω,θα σου απαντήσουν όμως και οι πιο έμπειροι.
Οπως ακριβώς σου είπε ο φίλος st@vros, ΝΗ3/ΝΗ4 (Αμμωνία), ΝΟ2 Νιτρώδη και ΝΟ3 (Νιτρικά). PH , KH & GH χρειάζεται έτσι πληροφοριακά να μάθεις τις τιμές που έχει το δίκτυο της περιοχής σου, αν οι τιμές είναι υπερβολικά διαφορετικές από αυτό που θέλουν τα χρυσόψαρα (που αμφιβάλω) ίσως να χρειαστεί να κάνεις κάτι. Αν ήσουν Αθήνα θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου, στη Ρόδο όμως δεν ξέρω το νερό. Αν βρεις εκεί κοντά σου έναν συνχομπίστα που να έχει τα τεστ να σου κάνει μία μετρήση θα ήταν το καλύτερο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-05-14, 10:39
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα νομίζω ότι τα ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνίας) και ΝΟ2 με ΝΟ3 είναι αρκετά αλλά και τα υπόλοιπα θα τα χρησιμοποιήσεις ίσως στην αρχή και μετά αν διατηρήσεις τις ρουτίνες αλλαγής νερού θα είσαι κομπλέ.Έτσι νομίζω,θα σου απαντήσουν όμως και οι πιο έμπειροι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως ακριβώς σου είπε ο φίλος st@vros, ΝΗ3/ΝΗ4 (Αμμωνία), ΝΟ2 Νιτρώδη και ΝΟ3 (Νιτρικά). PH , KH & GH χρειάζεται έτσι πληροφοριακά να μάθεις τις τιμές που έχει το δίκτυο της περιοχής σου, αν οι τιμές είναι υπερβολικά διαφορετικές από αυτό που θέλουν τα χρυσόψαρα (που αμφιβάλω) ίσως να χρειαστεί να κάνεις κάτι. Αν ήσουν Αθήνα θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου, στη Ρόδο όμως δεν ξέρω το νερό. Αν βρεις εκεί κοντά σου έναν συνχομπίστα που να έχει τα τεστ να σου κάνει μία μετρήση θα ήταν το καλύτερο
σας ευχαριστω πολυ και τους δυο. μα κανω και μια χαζη ερωτηση? τα ΝΗ3/ΝΗ4 ειναι δυο ξεχωριστα ή δυο σε ενα?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-05-14, 10:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkougi Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω πολυ και τους δυο. μα κανω και μια χαζη ερωτηση? τα ΝΗ3/ΝΗ4 ειναι δυο ξεχωριστα ή δυο σε ενα?
Καθόλου χαζή η ερώτηση σου.
Τα τεστ μετράνε συνολικα ελεύθερη αμμωνία και αμμώνιο (ΝΗ3/ΝΗ4). Η ελεύθερη αμμωνία είναι άκρως τοξική και δηλητήριο, το αμμώνιο είναι λιγότερο βλαβερό, τα τεστ μετράνε το άθροισμά τους. Και τα δύο στοιχεία συμμετέχουν με τον ίδιο τρόπο στη βιολογία
-------------------------
Δες εδώ κάποια θέματα για την αμμωνία
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57560
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16769
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 07-05-14 στις 10:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-05-14, 11:06
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

μαλλον λαθος διατυποση εκανα.. εννοουσα τα μπουκαλακια για το τεστ ειναι δυο διαφορετικα? ενα για το ΝΗ3 και ενα για το ΝΗ4? ή ειναι ενα μπουκαλακι που τα μετρασ και τα δυο?
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 07-05-14, 11:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tkougi Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον λαθος διατυποση εκανα.. εννοουσα τα μπουκαλακια για το τεστ ειναι δυο διαφορετικα? ενα για το ΝΗ3 και ενα για το ΝΗ4? ή ειναι ενα μπουκαλακι που τα μετρασ και τα δυο?
Με το ίδιο τεστ μετρας το άθροισμα ΝΗ3 + ΝΗ4
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 07-05-14, 11:10
Το avatar του χρήστη tkougi
tkougi Ο χρήστης tkougi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το ίδιο τεστ μετρας το άθροισμα ΝΗ3 + ΝΗ4
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-10-14, 21:53
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Oταν κανετε τεστ Νο3 με της aquili, να κουνατε το αντιδραστηριο οταν βαζετε τη σκονη και μετα παλι οταν βαζετε τις 6 σταγονες απο το αντιδραστηριο, γιατι ετσι οπως λεει η εταιρεια να το κανετε (''Βαλε 5ml νερο, ριξε ενα κουταλακι σκονη (εχει κουταλακι και σκονη το τεστ μεσα για να ριξεις), εξι σταγονες απο το αντιδραστηριο, καπακωσε το και μετα απο 5 λεπτα συγκρινε με τα χρωματα'') δειχνει 0.

Ακομα, με ενα τεστ api που μετρησα το νερο μου εδειξε κοντα στο 10, με ενα sera 10 και με το aquili 5.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δοκιμαστικο paludarium 80l-test-test..1-2...test!! kwstas_original Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 60 04-08-10 11:31
marine PH test vs freshwater PH test DimmyF Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 11-07-05 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09942 seconds with 14 queries