Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-06-11, 17:40  
μπορω να βαλω βοτσαλα απο παραλια?
 
Το avatar του χρήστη faceck
faceck
Senior Member
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος 30-06-11, 17:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

στο ενυδρειακι που θελω να βαλω τις γαριδες χω βαλει 5-6 βοτσαλα που ειχα βρει απο παραλια τα επλυνα καλα και τωρα τα εχω μεσα..μπορω?
μου ειπαν ότι μπορει να ανεβει το πεχα αν βαλω κατι ασβεστολιθικο αυτες οι πετρες ειναι?

και αν γινετε να μου πειτε που μπορω να βρω κατι φυλλα δεν θυμαμαι πως λεγονται που κατεβαζουν το πεχα..ευχαριστω
Εμφανίσεις: 12305
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 05-07-11, 07:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ορισες Manuel.
Θα χαρουμε να διαβαζουμε τα σχολια σου.
Αν θελεις μπορεις να πεις ενα γεια στο φορουμ στην κατηγορια Καλωσορισατε ή/και να παρουσιασεις καποιο ενυδρειο σου στην καταλληλη κατηγορια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-07-11, 10:35
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα είμαι νέος στo hobby και αυτό τυγχάνει να είναι το πρώτο μου post στο forum. Διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το thread. Είμαι γεωλόγος και σαν πιο σωστή απάντηση μου φάνηκε η δικιά σου delta, όσον αφορά τη συμπεριφορά της ειδικής σκληρότητας του νερού. Μόνον δηλαδή να βάλεις τις πέτρες μέσα στο νερό και να μετράς ανα τακτά χρονικά διαστήματα το GH.

Διάβασα επίσης για το test με το aqua forte. Ότι αφρίζει στο aqua forte απλά σημαίνει ότι αντιδράει με το χλώριο, δημιουργώντας χλωριούχο άλας. Έτσι λοιπόν στο aqua forte (ΗCl) αντιδράνε φωσφορικά, ανθρακικά, σουλφίδια, οξείδια μετάλλων και άλλα. Το test με aqua forte είναι απλά ελλειπές και όχι διαγνωστικό στοιχείο.

Επίσης άκουσα διάφορα για την αύξηση της σκληρότητας απο ασβεστολιθικά πετρώματα. Η διαλυτότητα του ανθρακικού ασβεστίου είναι 0.00015 mol/L, διαλυτότητα πολύ χαμηλή. Όποιοι έχουν κυκλοφορητή CO2 βέβαια στο ενυδρείο τους, για τα φυτά, αυξάνουν αυτή τη διαλυτότητα. Επίσης όξινο pH αυξάνει κατά πολύ αυτή τη διαλυτότητα. Και άλλωστε μία πέτρα απο ένα ποτάμι η τη παραλία, που είναι συμπαγής και όχι σε σκόνη, διαλύεται ακόμα πιο αργά. (Μικρή επιφάνεια αντίδρασης).

Επίσης έτυχε να πέσω σε ξένα forums παλιότερα και είχα διαβάσει πως ένα ενυδρείο πρέπει να έχει μια αρκετά ικανοποιητική περιεκτικότητα σε ηλεκτρολύτες και ασβέστιο/μαγνήσιο (150 ppm), τα οποία βοηθούν στο φαινόμενο της όσμωσης και κατ'επέκτασην στην ενυδάτωση των ψαριών μας και την καλή τους υγεία.
το ασβέστιο και το μαγνήσιο δεν αντιδρούν με το HCl?
και τι μένει να ανεβάσει σκληρότητες αν αυτά τα δύο τα αποκλείουμε με το τέστ του υδροχλωρίου? τα υπόλοιπα είναι συνήθως σε απειροελάχιστες ποσότητες ,ή όχι?

εντωμεταξύ
πολύ σωστά και αναφέρεις ότι σε βασικό νερό και χωρίς διοξείδιο είναι ελάχιστη η διαλυτότητα-το υποψιαζόμουν
αλλά σε όξινο νερό και μάλιστα με προθήκη διοξειδίου-προφανώς και υπήρξε πρόβλημα στο παρελθόν με "ασβεστόπετρες" και γιαυτό και προέκυψε το κόλπο με το ακουαφόρτε,μιάς και πολλά ενυδρεία είναι στο κάτω του 7 πεχα και αν είναι και φυτεμένα σίγουρα θα έχουν και διοξείδιο

Καλώς ήρθες πάντως-ένας γεωλόγος πάντα μας χρειαζόταν
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-07-11, 11:05
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δηλαδη για να καταλαβω και εγω επειδη μου ειναι ακαταλαβιστικα..εγω μπορω να βαλω τις πετρες ναι η οχι? και δεν εχω διοξειδιο μεσα στο μικρο που εχω τις πετρες μονο στο μεγαλο που εχω μια πετρα λαβας..
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-07-11, 13:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι απλα νομιζω οπως γραφτηκαν μεχρι εδω.
Αν δεν θελεις να σκληρυνει το νερο δεν βαζεις μεσα ασβεστιλιθικα υλικα.
Ενα τεστ που μπορεις να κανεις ειναι με το ακουαφορτε, αλλα δεν ειναι 100% αξιοπιστο.
Αν το κανεις και δεν αφρισει το υλικο, το βαζεις.
Αν ομως παρατηρησεις να ανεβαινουν οι σκληροτητες στο ενυδρειο (ή να μη πεφουν αν βαζεις τυρφη ΑΟ κλπ, δλδ οτι κατεβαζει σκληροτητες) σημαινει οτι μπορει να φταινε οι πετρες σου και να μην το εχει δειξει το τεστ με το ακουαφορτε.
Για σιγουρια τις βαζεις μονες τους σε κουβα με νερο βρυσης και παρακολουθεις με μετρησεις ανα διαστηματα.
Αυτο μπορεις να το κανεις και απο την αρχη αν εχεις χρονο για αναμονη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-07-11, 13:32
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

οκ οι ρεντ τσερυ που θελω να βαλω εγω δεν εχουν προβλημα με τις σκληροτητες απο τι βλεπω και το ενα ειναι 10 οδ αλλα σε δυο μηνες που θα τις βαλω μπορει να εχουν αλλαξει ολα!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-07-11, 14:54
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ οι ρεντ τσερυ που θελω να βαλω εγω δεν εχουν προβλημα με τις σκληροτητες απο τι βλεπω και το ενα ειναι 10 οδ αλλα σε δυο μηνες που θα τις βαλω μπορει να εχουν αλλαξει ολα!

Καλησπέρα σε όλους, το forum μπορώ να πώ πως με έχει ενθουσιάσει. Μπορώ να μάθω πάρα πολλά πράγματα για τα ενυδρεία και να συζητήσω!

Όταν πρωτοέφτιαξα το ενυδρείο μου, είχα διάφορα κοχύλια και ένα συνοθήλευμα απολιθωμένων Ostrea. Τα Ostrea είναι λιμνιαία ασπνόνδυλα, οπότε απολιθώνονται μόνον τα ασβεστολιθηκά μέρη τους.

Έτσι λοιπόν γέμισα το ενυδρείο με όστρακα. Ένας φίλος μου, όταν ήρθε και το είδε μου επεσύμανε το γεγονός με την άυξηση του Ca/Mg ότι μπορεί να μου κάνει ζημειά. Τί ζημειά βέβαια δεν ξέρω!. Έτσι λοιπόν αυτοσχεδιάζοντας πρόσθεσα καμιά 15αριά red rimmed melania (μου τα χάρισε ένας φίλος) στο ενυδρείο μου, τα οποία βέβαια πολλαπλασιάστηκαν (έγιναν εκατοντάδες) παρά το γεγονός ότι έχω δύο botia και δύο pelatus, τα οποία όλη την ώρα σκαλίζουν το βυθό και τα τρώνε.

Το αποτέλεσμα? Τα red rimmed melania (ασπόνδυλα, σαλιγκάρια με ασβεστολιθικό καβούκι) λειτούργησαν ως ρυθμιστές του ασβεστίου δεσμεύοντας το, για τη δημιουργία και άυξηση του καβουκιού τους!

Τελικά εφόσον και οι γαρίδες σου χρειάζονται ασβέστιο για τα σκληρά τους μέρη και εφόσον όπως λες θα έχεις μόνο τις γαρίδες, θα μπορούσες να τις βάλεις στο ενυδρείο και σε ένα excel να βάζεις τις μετρήσεις σου ανά 5 ημέρες. Φτιάξε ένα διαγραμματάκι για να δεις πως μεταβάλλεται η σκληρότητα με το χρόνο. Αν δεις ότι όντως αυξάνει σε μη επιτρεπτά όρια, άλλαξε νερό και βρες πέτρες χαλαζιακές ή πυριτιόλιθο. Γενικά πέτρες απο SiO2 δηλαδή χαλαζία είναι ΑΠΟΛΥΤΑ αδρανείς, όσο και το τζάμι του ενυδρείου σου!!!

Τέτοιες πέτρες μπορείς να βρείς σε παραλίες και ποταμούς. Κάνε copy paste το link για να δεις πως περίπου είναι. Όπου βρεις τέτοιες πέτρες καβάτζωσέ τες!!! (Και εγώ το ίδιο θα κάνω για το ενυδρείο μου!)

http://www.google.gr/search?q=%CF%80...w=1440&bih=708
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-10-14, 19:02
dimitra Ο χρήστης dimitra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

γεια σας. έχω μια νεροχελωνίτσα ένα χρόνο (δεν ξέρω πόσο χρόνο ήταν στο petshop) και θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. 1)μέχρι τώρα είχα την χελώνα σε ένα από τα πλαστικά κλουβιά που πουλάνε τα petshops. το κλουβί είναι αρκετά βαθύ (13-15 εκ.) και θέλω πάνω στην στεριά που ήδη υπάρχει να βάλω μια μεγάλη πέτρα πού βρήκα σε ένα ποτάμι, για να ανεβάσω την στάθμη του νερού από 5 εκ. στα 10 εκ. (το κλουβί κλείνει για να μην μπορεί να φύγει). κάνει ή μπορεί να πάθει κάτι? 2)έχω διαβάσει ότι πρέπει να έχω ενυδρείο με φίλτρο και ειδική λάμπα. εγώ αλλάζω το νερό του μια φορά την εβδομάδα και βάζω νερό που έχω αφήσει σε μπουκάλι για να φύγει το χλώριο, όσο για την λάμπα τον χειμώνα του βάζω ένα προβολάκι για να ζεσταίνετε το νερό. είναι εντάξει αυτό? 3)στην ηλικία που είναι πόση τροφή πρέπει να του δίνω (τώρα το ταΐζω 4 γαριδούλες την ημέρα) τι άλλο πρέπει να του δίνω? 4) χρειάζεται για παρέα άλλη χελώνα? 5) πώς μπορώ να ελέγξω αν είναι υγείες? 6) κάθε φορά πού περνάω από μπροστά του αυτό σκαρφαλώνει στα τοιχώματα τι σημαίνει αυτό?
ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν έγινα ενοχλητική.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-10-14, 19:33
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitra Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας. έχω μια νεροχελωνίτσα ένα χρόνο (δεν ξέρω πόσο χρόνο ήταν στο petshop) και θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα. 1)μέχρι τώρα είχα την χελώνα σε ένα από τα πλαστικά κλουβιά που πουλάνε τα petshops. το κλουβί είναι αρκετά βαθύ (13-15 εκ.) και θέλω πάνω στην στεριά που ήδη υπάρχει να βάλω μια μεγάλη πέτρα πού βρήκα σε ένα ποτάμι, για να ανεβάσω την στάθμη του νερού από 5 εκ. στα 10 εκ. (το κλουβί κλείνει για να μην μπορεί να φύγει). κάνει ή μπορεί να πάθει κάτι? 2)έχω διαβάσει ότι πρέπει να έχω ενυδρείο με φίλτρο και ειδική λάμπα. εγώ αλλάζω το νερό του μια φορά την εβδομάδα και βάζω νερό που έχω αφήσει σε μπουκάλι για να φύγει το χλώριο, όσο για την λάμπα τον χειμώνα του βάζω ένα προβολάκι για να ζεσταίνετε το νερό. είναι εντάξει αυτό? 3)στην ηλικία που είναι πόση τροφή πρέπει να του δίνω (τώρα το ταΐζω 4 γαριδούλες την ημέρα) τι άλλο πρέπει να του δίνω? 4) χρειάζεται για παρέα άλλη χελώνα? 5) πώς μπορώ να ελέγξω αν είναι υγείες? 6) κάθε φορά πού περνάω από μπροστά του αυτό σκαρφαλώνει στα τοιχώματα τι σημαίνει αυτό?
ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν έγινα ενοχλητική.
άνοιξε ένα νέο θέμα με τις απορίες σου στην ανάλογη κατηγορία, σε λάθος σημείο του φόρουμ ρωτάς, μου φαίνεται. εκεί λογικά θα έχεις τις απαντήσεις που θέλεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μπορω να το βαλω? B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 05-03-11 16:56
Μπορω να βαλω? gouts0unin Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-12-09 14:42
Τι μπορω να βαλω? alex_mar ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 16 15-12-09 01:28
Βοτσαλα απο παραλια τι να κανω ? eliteaguarium Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 17-05-09 21:08
μπορω να βαλω... vaios Αρχάριοι γλυκού νερού 18 10-01-09 14:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05037 seconds with 14 queries