Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-02-11, 09:20   #1
ψάρια και φυτά για αρχάριους
 
Το avatar του χρήστη amangos
amangos
Member
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος 28-02-11, 09:20
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Τι ψάρια και τι φυτά συστήνετε σε αρχάριους?

Έστω ότι δεν υπάρχει θέμα χώρου και συνωστισμού. Για να έχει κάποιος ένα κοινωνικό ενυδρείο, χωρίς απαιτήσεις για "προχωρημένες" γνώσεις και μετρήσεις, χωρίς "δύσκολες" σκληρότητες και ph.
Εμφανίσεις: 3610
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-11, 09:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-11, 11:54
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

αν θες ευκολα φυτα παρε εκχινοδορους..τωρα για ψαρια πρεπει να μας πεις τι σκληροτητες και ph εχεις αποφασισει και ποσα λιτρα εχεις με διαστασεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-11, 12:42
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Από φυτά εγώ προτείνω ανούμπιες.
Από ψάρια ζωοτόκα (guppy,endlers,ξιφοφόροι,platy,molly), cpd και γενικότερα ψάρια που ταιριαζουν σε νερό δικτύου, πρόσεξε μόνο τα ζωοτόκα γιατί γεννάνε συνέχεια.
Πες μας και τα λίτρα σου γιατί ανάλογα με αυτά αλάζουν και τα δεδομένα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-11, 17:09
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

http://www.aquarist.gr/articles/LowP...intplanted.htm

δες κι αυτό το διαφωτιστικό άρθρο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-11, 22:40
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Από φυτά, έχω βάλει 5 είδη, αλλά το ένα "φυτοζωεί"... Δεν ξέρω πως λέγονται όλα. Πάντως μέσα σε όλα, είναι και βαλισνέρια, εχινόδοροι και ανούμπιες νάνα.

Με τα ψάρια τα έχω κάνει σαλάτα, ή μάλλον ψαρόσουπα.

Προς το παρόν όλα πάνε καλά, αλλά σύντομα θα φτιάξω και δεύτερο ενυδρείο (μόλις πείσω την γυναίκα μου) για να τα χωρίσω.

Προς το παρόν, το ενυδρείο μου είναι 90 λίτρα νερού + 20 που έχουν χαθεί στο υπόστρωμα κλπ. Μήκος 73 πόντοι, πλάτος 37 και ύψος 40, αλλά οι 10 σχεδόν πόντοι είναι το υπόστρωμα και το χαλίκι, κλπ.

Θα κρατήσω σε αυτό γκάπυς, πλάτυς και κάτι γαριδούλες που έχω βάλει.
Οι μελανοταινίες ταιριάζουν μαζί με αυτά?

Πρέπει να ξεφορτώσω στο άλλο τα 2 γκουράμια. Αυτά μεγαλώνουν πολύ απότι διάβασα, και δεν θα χωράνε. Θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο. Θα δούμε, εάν δεν την πείσω να φτιάξουμε νέο ενυδρείο, θα πρέπει να τα χαρίσω κάπου. Έχω και 2 γατοψαράκια μικρά, τα οποία θα μεταφερθούν κι αυτά στο νέο ενυδρείο, ή θα πάνε κι αυτά για δόσιμο. Με έφαγε το αρχικό μέγεθος, και η ασχετοσύνη μου σε συνδυασμό με την αλητεία του πετσοπά που δεν του έφταναν όσα έβγαλε από ενυδρεία, τεστ, φίλτρα, κλπ, ήθελε και να πουλήσει όσο πιο πολλά μπορούσε. Τα λεφτά από τα ψάρια ήταν το λιγότερο. Αυτά του έλειπαν?

Στις επόμενες μέρες θα αποφασιστεί τι μέλλει γενέσθαι.

Προς το παρόν, οι μετρήσεις πάνε καλά, αλλάζω νερό κάθε 5 με 7 μέρες.

ΝΗ3-4 και ΝΟ2 μηδέν, ΝΟ3 γύρω στα 10 mg/lt
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-11, 23:05
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

κι άλλο ενυδρείο ε?????
απο τώρα?
ωραίος........

και στο άλλο ενυδρείο μην αγοράσεις υπόστρωμα-έχεις πολύ ήδη
5 πόντοι είναι αρκετοί

και ψάξε και για κριμπένσις -είναι ευκολα ψαράκια-κι ενδιαφέροντα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-11, 07:54
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

H διαφωνία μας με την γυναίκα μου, έγκειται στο ότι σε 1 χρόνο περίπου, θα μετακομίσουμε σε δικό μας σπίτι, και αγχώνεται με το θέμα της μετακόμισης.

Οπότε μάλλον το θέμα που πρέπει να συζητήσουμε, είναι πως μετακομίζεις με ένα ενυδρείο.

Ήδη το υπάρχον είναι βαρύ. Φτιάχνοντας ένα μεγαλύτερο, το βάρος θα είναι τεράστιο. Πως μετακινείς ένα γεμάτο ενυδρείο από ένα σημείο του σπιτιού σε άλλο? Πως μετακομίζεις σε άλλο σπίτι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-11, 08:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήδη το υπάρχον είναι βαρύ. Φτιάχνοντας ένα μεγαλύτερο, το βάρος θα είναι τεράστιο. Πως μετακινείς ένα γεμάτο ενυδρείο από ένα σημείο του σπιτιού σε άλλο? Πως μετακομίζεις σε άλλο σπίτι?
Όχι, προς Θεού δεν μετακινείς ούτε χιλιοστό ένα γεμάτο ενυδρείο. Η αλλαγή θέσης είναι ομολογουμένως μια χρονοβόρα διαδικασία ειδικότερα αν πρόκειται για φυτεμένο με φυτά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς πολλούς κουβάδες να μεταφέρεις υπόστρωμα, φυτά, ξύλα και ψάρια και το ενυδρείο εντελώς άδειο.

Γίνεται όμως!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-03-11, 09:55
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

η μεταφορες που εχουν γινει κατα καιρους (απο σπιτι σε σπιτι ή αλλαγη hardscape) τρωνε περιπου μια μερα (δυο ατομα) και υπαρχουν πολλα βαρελια λεκανες ταπερ ποτηρια ...... και οτι μπορει να κραταει νερο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-03-11, 10:28
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

η μετακομοιση δεν ειναι πολυ ευκολη αλλα γινετε ανετα
μετακομισα πριν 3-4 μηνες περιπου.
το τελευταιο πραγμα που πηρα απο το παλιο σπιτι και το πρωτο που εστησα στο νεο πλεον σπιτι ειναι το ενυδρειο.
αν το σπιτι που μετακομιζεις ειναι κοντα στο παλιο μπορεις να αδειασεις λιγο νερο περιπου το 30% να σκεπασεις πολυ καλα το ενυρδρειο σου με ζελατινη οστε να μην χηθει το νερο κατα την μεταφορα και εισαι οκ!
οπως σου ειπα ομως οτι κανεις να ειναι γρηγορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-03-11, 10:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drak7family Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το σπιτι που μετακομιζεις ειναι κοντα στο παλιο μπορεις να αδειασεις λιγο νερο περιπου το 30% να σκεπασεις πολυ καλα το ενυρδρειο σου με ζελατινη οστε να μην χηθει το νερο κατα την μεταφορα και εισαι οκ!
Δεν τείθεται θέμα να το μεταφέρει με αυτόν τον τρόπο. Το νερό δεν είναι σάκος τσιμέντο όπου θα παραμείνει στη θέση που τον τοποθετείς. Έστω και μια ποσότητα νερού που αναφέρεις μέσα σε ενυδρείο που κουνιέται ασκούνται πολλαπλάσιες πιέσεις προς τα τοιχώματα του με μεγάλο κίνδυνο να ανοίξει κατά την διάρκεια της μεταφοράς. Άσε που το γυαλί της βάσης χωρίς κάποια στεραιά και ίσια επιφάνεια απο κάτω (π.χ. λεπτό φελιζόλ πάνω σε χοντρό ξύλο) μπορεί ανά πάσα στιγμή να ραγίσει.

Οπότε εντελώς κενό ενυδρείο μην του μείνουν τα ψάρια στον κουβά!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-11, 10:39
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δεν θα το εκανα με τπτ (να μεταφερω ενυδρειο με νερο) ειναι πολυ ρισκο για μενα εχω μετακομισει απειρα ενυδρεια μεχρι 500λιτρα με τον ιδιο τροπο αδειασμα καθαρισμα και στησιμο απο την αρχη εστω οτι θα αφησεις μεσα νερο (αρα και το χαλικι) με την μεταφορα το υποστρωμμα θα κανει βολτες οποτε και η αμμωνια θα παει στον θεο οποτε θα θελεις αλλαγη νερου σκουπες κλπ κλπ κλπ και προσοχη αρα γιατι να μην το βγαλεις το νερο απο την αρχη

(εκτος εαν λες για μικρα ενυδρεια 20-30-40 λιτρα που και εκει πρεπει να προσεξεις να μην σπασει ο πατος)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-03-11, 11:22
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Συμπέρασμα: Άκυρο το μεγάλο ενυδρείο στο σπίτι που μένω, νέο ενυδρείο και μάλιστα μεγάλο, στο νέο σπίτι.

Όταν έρθει εκείνη η ώρα, θα τα ξαναπούμε. Απλώς μια απορία: Τα ψάρια τα βάζω σε σακούλες με νερό του ενυδρείου ή με νερό της βρύσης αποχλωριωμένο?

Εάν σταματήσει το φίλτρο για ώρες, δεν θα "πεθάνει"?

Βγάζοντας το υπόστρωμα, χαλίκια, φυτά, κλπ, όταν θα το ξανατοποθετήσω μετά από ώρες, δεν θα χρειαστεί και κάποιες ώρες να ηρεμήσει και να κατακαθίσουν οι όποιες βρωμιές? Σε πόσες ώρες θα ξαναμπούν τα ψάρια, και πόσες ώρες θα αντέξουν στην σακούλα?

Βέβαια, επειδή θα πάω σε δικό μου σπίτι, το πιο πιθανόν να έχω ήδη έτοιμο το νέο ενυδρείο, το νέο φίλτρο, το νέο σπίτι των ψαριών, οπότε... μάλλον θα μετακομίσουν πρώτα τα ψάρια, και μετά το παλιό τους ενυδρείο. Επειδή όμως δεν είναι βέβαιο, με ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες της μετακόμισης σαν να μην υπάρχει άλλο ενυδρείο να περιμένει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-03-11, 11:31
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπέρασμα: Άκυρο το μεγάλο ενυδρείο στο σπίτι που μένω, νέο ενυδρείο και μάλιστα μεγάλο, στο νέο σπίτι.

αναλωγα τι θελεις να πεις με το μεγαλο


Όταν έρθει εκείνη η ώρα, θα τα ξαναπούμε. Απλώς μια απορία: Τα ψάρια τα βάζω σε σακούλες με νερό του ενυδρείου ή με νερό της βρύσης αποχλωριωμένο?

με νερο ενυδρειου πριν κανεις κατι αλλο οπως να βγαλεις φυτα κλπ κλπ κλπ δηλ οσο ειναι ακομα το νερο καθαρο μπορεις να τα βαλεις σε σακουλες εγω τα βαζω σε μεγαλο κουβα ή βαρελι με μια αεραντλια για ωρες αν εχει κρυο πεταω και τον θερμοστατη μεσα

Εάν σταματήσει το φίλτρο για ώρες, δεν θα "πεθάνει"?

Εχω ξεχασει το φιλτρο κλειστο για 24ωρες και το ενυδρειο δεν ειχε κανενα προβλημα απλα για να μην κανω χειροτερη την κατασταση δεν ταισα για 2-3 μερες και εβαζα καθε μερα διπλη δωση πριμε οι μετρησεις δεν χαλασαν ποτε αλλα δεν ειναι καλο να το δοκιμασεις για τοσες ωρες αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να το μεταφερεις κλειστο και οταν πας στο νεο σπιτι πανω σε ενα τραπεζι βαζεις εναν κουβα με νερο ή βαρελι και βαζεις το φιλτρο κατω απο το τραπεζι και μετα το βαζεις σε λειτουργια

Βγάζοντας το υπόστρωμα, χαλίκια, φυτά, κλπ, όταν θα το ξανατοποθετήσω μετά από ώρες, δεν θα χρειαστεί και κάποιες ώρες να ηρεμήσει και να κατακαθίσουν οι όποιες βρωμιές? Σε πόσες ώρες θα ξαναμπούν τα ψάρια, και πόσες ώρες θα αντέξουν στην σακούλα?

αμα βγαλεις υποστρωμμα θα το καθαρισεις με πολυ νερο πριν το ξαναβαλεις ουσιαστικα θα ειναι σαν να κανεις το ενυδρειο απο την αρχη με πολυ καλο μπολι με τον τροπο που σου ειπα πιο πανω μεχρι και μερες αντεχουν τα ψαρια (σε εσωτερικο χωρο και να μην ριχνεις τροφη και να μην ειναι πολλα σε καθε κουβα ή ας πουμε γαριδες με αγγελοψαρα γιατι οι πρωτες δεν θα εχουν που να πανε )

Βέβαια, επειδή θα πάω σε δικό μου σπίτι, το πιο πιθανόν να έχω ήδη έτοιμο το νέο ενυδρείο, το νέο φίλτρο, το νέο σπίτι των ψαριών, οπότε... μάλλον θα μετακομίσουν πρώτα τα ψάρια, και μετά το παλιό τους ενυδρείο. Επειδή όμως δεν είναι βέβαιο, με ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες της μετακόμισης σαν να μην υπάρχει άλλο ενυδρείο να περιμένει.

ειναι λιγο μανικι η κατασταση για αυτο να βρεις χερια
αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-03-11, 11:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλώς μια απορία: Τα ψάρια τα βάζω σε σακούλες με νερό του ενυδρείου ή με νερό της βρύσης αποχλωριωμένο?
Νερό ενυδρείου βέβαια...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν σταματήσει το φίλτρο για ώρες, δεν θα "πεθάνει"?
Θα επηρεαστεί, αλλά δεν θα "πεθάνει" εντελώς. Όλα εξαρτώνται βέβαια από τις πόσες ώρες εννοείς!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάζοντας το υπόστρωμα, χαλίκια, φυτά, κλπ, όταν θα το ξανατοποθετήσω μετά από ώρες, δεν θα χρειαστεί και κάποιες ώρες να ηρεμήσει και να κατακαθίσουν οι όποιες βρωμιές? Σε πόσες ώρες θα ξαναμπούν τα ψάρια, και πόσες ώρες θα αντέξουν στην σακούλα?
Θα είναι όντως φυτεμένο με υπόστρωμα φυτόχωμα κ.λ.π.?
Αν είναι μόνο βοτσαλάκι, τότε αν το πλύνεις και το καθαρίσεις από τις βρομιές, τότε λίγη μόνο θα είναι η βρομιά που θα αφήσει στο νερό.
Τα ψάρια θα πρέπει να μπουν στο ενυδρείο έστω και αν το νερό είναι θωλό. Καλύτερη λύση βέβαια υπάρχει αν πάρεις ένα μεγάλο δοχείο αρκετών λίτρων, να συνδέσεις φίλτρο, αεραντλίες κ.λ.π. πρόχειρα για λίγο χρόνο μόνο ως ότου καθαρίσει εντελώς το νερό του ενυδρείου σου. Αυτό μπορεί να γίνει μάλιστα άμεσα χωρίς να ταλαιπορείς άδικα τα ψάρια σου στις πλαστικές σακούλες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια, επειδή θα πάω σε δικό μου σπίτι, το πιο πιθανόν να έχω ήδη έτοιμο το νέο ενυδρείο, το νέο φίλτρο, το νέο σπίτι των ψαριών, οπότε... μάλλον θα μετακομίσουν πρώτα τα ψάρια, και μετά το παλιό τους ενυδρείο.
Αν μπορείς, είναι το καλύτερο με μηδαμινό ρίσκο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-03-11, 08:40
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τείθεται θέμα να το μεταφέρει με αυτόν τον τρόπο. Το νερό δεν είναι σάκος τσιμέντο όπου θα παραμείνει στη θέση που τον τοποθετείς. Έστω και μια ποσότητα νερού που αναφέρεις μέσα σε ενυδρείο που κουνιέται ασκούνται πολλαπλάσιες πιέσεις προς τα τοιχώματα του με μεγάλο κίνδυνο να ανοίξει κατά την διάρκεια της μεταφοράς. Άσε που το γυαλί της βάσης χωρίς κάποια στεραιά και ίσια επιφάνεια απο κάτω (π.χ. λεπτό φελιζόλ πάνω σε χοντρό ξύλο) μπορεί ανά πάσα στιγμή να ραγίσει.

Οπότε εντελώς κενό ενυδρείο μην του μείνουν τα ψάρια στον κουβά!
εγω ετσι το μετεφερα!
χωρις προβλημα. βεβαια το σπιτι ειναι 5 λεπτα με το αυτοκινητο απο το παλιο!
120 λιτρα ενυδρειο αδειασα περιπου το 40-50 % του νερου το τυλιξα με ζελοφαν πολυ καλα και το μετεφερα πολυ προσεκτικα.
χωρις να παθει τιποτα!
το ξαναγεμισα νερο το δουλεψα και ηταν οκ!
την επομενη μερα εκανα μετρησεις και ηταν σουπερ!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτά για αρχάριους - έμπειρους - προχωρημένους και δισκοενυδρεία Γιώργος Κ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-11-10 21:14
Aπόψεις / Βοήθεια για Νέα Φυτά και Ψάρια ! scissorhands Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-04-09 18:27
Τα ψάρια μου τρώνε τα φυτά! akis07 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-04-05 00:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06853 seconds with 13 queries