Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-12-14, 21:36   #1
τι φίλτρο σε φυτεμένο ενυδρείο 100λ
 
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian
Member
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος 22-12-14, 21:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα σκέφτομαι να στήσω ένα 100αρι φυτεμένο και έχω αυτό το φίλτρο. http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...-hw-302-detail τι λέτε είναι εντάξει η θα είναι μεγάλο??
Εμφανίσεις: 2341
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-14, 23:18
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

ενας σωστός τύπος γρήγορου υπολογισμού για τα λίτρα ανά ώρα είναι να περάσουν όλα τα λίτρα του ενυδρείου 4 φορές μέσα απο το φίλτρο


δηλαδή στα 100 λίτρα νερό πρέπει να περάσουν 4 φορές άρα χρειάζεσαι 400λαω

Με λιγότερα θα έχει αποτέλεσμα πιο βρώμικου ενυδρείου ενώ με περισσότερα λίτρα δεν θα είναι πιο καθαρό απο το καθαρό αλλά σίγουρα θα είναι πιο καλά γυμνασμένα τα ψαράκια γιατί θα τραβάνε μεγάλη ανηφόρα!

Αυτό που είναι καλό να κοιτάς πάντα σε ένα φίλτρο είναι , την χωρητικότητα που έχει στον κάδο του , την ροή που πρέπει να υπολογίζεις βάσει την φόρμουλα που προανέφερα κ βέβαια την κατανάλωση σε ΒΑΤ για να μην το πληρώνεις χρυσό


ένα φίλτρο διαφέρει σε τιμή με άλλο για πολλούς λόγους κ δεν είναι μονο θέμα τιμής του ονόματος

Παραθέτω μερικά πράγματα που δεν πρέπει να ξεχνάμε σαν πάμε να κάνουμε αγορά ενός φίλτρου:

α) ποιότητα υλικών που έχει στους κάδους του. βέβαια μπορείς να βάλεις κ δικά σου αργότερα αλλά αν τα έχει κ απο την αρχή ακόμη καλύτερα!

β) ΒΑΤ. όσο κ αν φαίνεται περίεργο η διαφορά των 8 κ 10W είναι στο τέλος της ημέρας πολύ μεγάλη! ένα φίλτρο που δουλεύει στα 12W με ένα αντίστοιχο που τρώει 22W τότε μας δίνει 10W X 24h = 240Wh X60 = 14400Wh ή 14.4KWh στο δίμηνο που είναι ο λογαριασμός της ΔΕΗ! άντε αυτό να το βάλεις Χ διάφορα ενυδρεία που έχει ο καθένας μας (δύσκολα μένεις μόνο με ένα!!!) για να δεις ότι ζούμε για την ΔΕΗ!!!!

κ βέβαια λέω για την διαφορά των 10W

στην πραγματικότητα ένα φίλτρο των 12W κατανάλωση, στο δίμηνο μας τρώει 12W την ώρα άρα 12Χ24h(ανά ημέρα)=288Wh την μέρα άρα 17.28ΚWh στο σύνολο του διμήνου...

ενώ στα 22W μας βγαίνει στο σύνολο 22Χ24=528Wh Χ 60=31.68ΚWh

γ) θόρυβος , μπορεί να ακούγεται τρελό να αναφέρει κάποιος τον θόρυβο της κεφαλής αλλά μετά από 2-3 ώρες συνεχόμενου "γκκκρρρρρρρρρρρρρμμμ" θα με θυμηθείς τι εννοούσα!!!

δ) ανταλλακτικά κ βέβαια εγγύηση. Κανείς δεν αγοράζει κάτι ΜΟΝΟ για 365 μέρες κ βέβαια μια "στραβοτιμονιά" που μπορεί να κοστίσει την ζωή από ένα λαστιχάκι ή τσιμούχα , θα πρέπει να αντικατασταθεί με καινούργιο αν δεν θέλετε να σφουγγαρίζετε όλη μέρα , όλη νύχτα! ¶λλωστε τα ατυχήματα συμβαίνουν κ για αυτό πάντα είναι καλό να ξέρουμε αν θα βρίσκουμε ανταλλακτικά

Για τον εν λόγω φίλτρο δεν ξέρω να σου πω βέβαια δεν μπορώ να σου πω για την Ελληνική αγορά.
Εγώ έχω ένα της sunsun που μου το δώσανε κ τελικά το έκανα μόνο σκούπα βυθού

επειδή έχεις βάλει λινκ από κατάστημα , εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλό ή όχι γιατί θα είναι σαν να "βοηθώ" ή να "κατηγορώ" το ηλεκτρονικό κατάστημα κ δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό κ δεν θα κάνω καριέρα τώρα!!

για αυτό κ έγραψα μερικές ιδέες για το πως να πάρεις ένα φίλτρο κομμένο κ ραμμένο στα μέτρα ή καλύτερα στα λίτρα του ενυδρείου σου!

ο καθένας κάνει καλύτερα κουμάντο στην τσέπη του αλλά με τα παραπάνω εύχομαι να σε βοήθησα λίγο για την καλύτερη επιλογή σου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-14, 00:11
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Εχεις δικιο σε αυτα που λες απλος το εχω αυτο το φιλτρο και γιαυτο ειπα να το βαλω για να μην κανω αλλα εξοδα αλλα και εγω το βλεπω καπως μεγαλο. Εσυ τι θα μου προτεινες να αγορασω?
-------------------------
επίσης απο την λίγη εμπειρία μου έχω παρατηρήσει πως όσο λιγότερη ρου έχει ενα φίλτρο τόσο μικρότερο κάδο έχει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astrapcian : 23-12-14 στις 00:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-14, 00:12
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

αν το έχεις , δεν σου προτείνω τίποτα , κ αν δεν το είχες πάλι δεν θα σου πρότεινα γιατί απλά τα φίλτρα είναι τα όμορφα "κολλήματα" των χομπιστων!

για εμένα λχ μου αρέσουν τα τάδε φίλτρα κ δεν τα αλλάζω με τίποτα! ότι θες πες μου κ ότι θες απέδειξε!

χαχαχαχαχα Αυτό ξέρετε , αυτό εμπιστεύεστε!!!

αν το έχεις αδερφέ τότε βάζεις αυτό απλά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παίξεις με την έξοδο κ την είσοδο...

αν η σωλήνα σου λχ είναι 20μμ αν βάλεις πιο στενή στην έξοδο θα βγαίνει με πιο μεγάλη πίεση , όπως σαν πιέζουμε την σωλήνα ποτίσματος!
εγώ έχω ένα τερατάκι στο ενυδρείο μου που είμαι κατά 250λιτρα περίπου παραπάνω όμως στην έξοδο έβαλα σωλήνα πλαστική όπου ήταν σφραγισμένη στην άλλη άκρη κ απλά απο κάτω την έκανα σχισμή τριγωνική , η πιο στενή προς την σωλήνα του φίλτρου κ η πιο φαρδιά προς το τέλος της πλαστικής σωλήνας... αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μου βγάζει ομοιόμορφα το νερό σε σχεδόν όμοια πίεση κατά μήκος της σωλήνας κ να μου δημιουργεί κάτι σαν "νεροκουρτίνα" (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το όρο...) κ αντίστοιχα στην εισαγωγή είχα κάνει άλλη πατέντα που έμοιαζε σαν στόμιο φαρδύ πλατύ απο ηλεκτρική σκούπα...

τα λίτρα ήταν πάλι τα ίδια απλά με αυτό το τρόπο διασκόρπιζα σε μεγαλύτερη επιφάνεια την πίεση..



Βέβαια ένα άλλο ενυδρείο που έχει παλι μεγαλύτερο φίλτρο για τα λίτρα του κάνει διπλό φιλτράρισμα , κ πανω κ κατω απο τον βυθό... αυτό είναι πιο πολύπλοκο μιας κ απαιτεί να έχεις "σηκώσει" όλο το πυθμένα σου πάνω απο σχάρα κ να υπολογίσεις την ροή τόσο απο πάνω όσο κ απο κάτω στον βυθό σου γιατί δεν θες να τα σηκώσεις όλα στον "αέρα"

αν θες περίεργα σχέδια για DIY πες το μου κ το κανονίζουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-12-14, 00:33
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

τρελαίνομε για πατέντες.... Όμως πραγματικά θα ήθελα να μου προτείνεις κάτι. έχω ακόμη 2 ενυδρεία σε αυτά τα λίτρα και χρησιμοποιώ τις τετρα το εχ 600. δεν έχω παράπονο απο το φίλτρο αυτό αλλά να πάρω πάλι τετρα?? θα με πούνε κολλημένο....... και το παίζω ανοιχτόμυαλος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-14, 00:43
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

κ θες να σου πω εγω τι φιλτρα εχω σε όλα τα ενυδρεια μου για να με πουνε εμενα μετα κολλημένο!!

λοιπόν , έχω κ EHEIM (στην πλειοψηφία) Tetra , JBL κ DIY sump...


με ενα 1000αρι θα μπορούσες να τροφοδοτούσες 2 ενυδρεία αν ήθελες μετρια ροή , για φυτεμένο μόνο ή κ λίγα ζωντανά. απλά θα πρεπε να τα χες κοντά ώστε να ταν το ενα διπλα στο αλλο κ μια σωλήνα να χωριζόταν σε δυο μόνο κατα την εισοδο τους στα ενυδρεία.. οι εξόδοι δεν έχουν τόσο θέμα μιας κ λόγο υψομετρικής διαφοράς θα έχουν πίεση. καλό θα ταν να ηταν ομως ίδιες σωλήνες, μήκος , διαμέτρους κλπ...

βασικά θα ήταν σαν ένα μικρό sump ενός πετσοπ αλλά θα το χες σε εξωτερικό φίλτρο..

πολλοί δεν θα το συνιστούσαν κ έχουν εν μέρη δίκιο , αν λχ κ τα δυο ενυδρεία είχαν ζωντανά , ψαράκια κ έπεφτε φορτίο με τροφή κοκ

για μονο φυτά όμως κάνεις την δουλειά σου. έχω δυο 125αρια έτσι με ένα ΕΗΕΙΜ ΡΙΙΙ κ παίζει άνετα μπάλα σε μονο φυτεμένο γαριδάδικο..

όσο για το "κολλημένο" σου είπα είναι θέμα συμπάθειας...

αλλοι θέλουν μονο αφρικάνες... άλλοι παλι μονο παφερακια... γουστα ειναι αυτα κ ολοι έχουν το δίκιο τους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-14, 01:02
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

αυτό το ενυδρείο θέλω να το βάλω στο γραφείο και θέλω να γίνει εκθαμβωτικό με αρκετά ψάρια και φυτά.. θα το βλέπει καθημερινά πολύ κόσμος και θέλω να τους τρελάνω... άσε που περνάω περίπου 12 ώρες καθημερινά στο γραφείο. θέλω να το βλέπω και να χαίρομε... πρέπει να κάνω ότι καλύτερο μπορώ... ποιο φίλτρο θα μου προτείνατε να πάρω??
-------------------------
εσύ με το τετρα είσαι ευχαριστημένος ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astrapcian : 23-12-14 στις 01:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-14, 01:21
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

αν θα το "φορτώσεις" με ζωντανα , αστο καλυτερα όπως είναι απλά κάνε διαπλάτυνση της σωλήνας για να σπάσεις την πίεση....


δεν έχω παράπονο απο το τέτρα.... οκ άλλα στην κατηγορία αυτου που εχω εγω είχε κατα πολυ λιγο περισσότερο όγκο στα καλαθάκια για υλικό.... για να είμαι ειλικρινείς καθε ενυδρείο φοράει δυο φιλτρα το λιγότερο.

ειδεμή δεν είχα κάποιο πρόβλημα. τι να πω, δεν ξέρω ότι μου έρχεται σαν φιλτρο έχουν καποιο πρόβλημα αλλά τα αλλάζω όλα , λαστιχάκια , φλατζες τσιμουχες κ στο καθαρισμό των φίλτρων , περνάνε απο τρελό καθάρισμα ΟΛΑ τα σημεία... γωνιές , εσοχές , εξοχές , λαστιχάκια , αξονάκια, προπελάκια , μέχρι κ τα ελάσματα τα ελέγχω(!)

ειχες δεν ειχες με εκανες να βγαλω τα "κολλήματα" μου εξω! χαχααχα
απλα πιστευω οτι το φιλτρο ειναι το Α κ το Ω μετα απο ενα καλό κ υγειές νερό...
Επίσης επειδη ταξιδευω αρκετά για δουλεια κ προσωπικούς λόγους , δεν εμπιστεύομαι ΠΟΤΕ μονο ενα φίλτρο κ ετσι όπως είπα πριν εχω απο 2 φιλτρα κ πανω στα ενυδρεια μου.

τι ψαρακια θα βάλεις μέσα?

ενας καλος προγραμματισμος θα ειναι το κολπο για να εχεις ενα υπεροχο ενυδρειο που θα το χαιρεσαι κ τις 12 ωρες που θα εισαι εκει , παρα να τρεχεις με κουβαδες με νερα!

αν δεν θες μεγαλη ροη στο νερο , αν θες μεγαλη ροη κοκ θα παιξει κ αυτο ενα ρολο στο φιλτρο σου..

οι "δισκοπαθείς" νομιζω δεν θελουν μεγαλες ροές ... αν δεν κανω λαθος...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-12-14, 01:44
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

δεν έχω αποφασίσει ακόμη για ψάρια αλλά σίγουρα δεν θα βάλω δίσκους. εύκολα ψαράκια θα βάλω και μάλλον μικρά σε κοπάδια. θα το σκεφτώ αργότερα αυτό... φίλε μου πολύκαρπε τώρα που τελείωσα με την ανακαίνιση στο σπίτι στο playroom θα μπει πολύ ενυδρείο... είδη ξεκίνησα ένα ξύλινο 800 αρι ( να δω πότε θα βρω χρόνο να το τελειώσω )..
-------------------------
επίσης στα τετρα εχω παρατήρηση πως είναι λάθος τα υλικά από την μάνα τους. δεν ξέρω αν κάνω λάθος. έχει πέσει στην αντίληψη σου κάτι τέτοιο???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη astrapcian : 23-12-14 στις 01:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το φυτεμένο μου ενυδρείο nOmOreAbuse Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 25 21-09-10 12:28
Φυτεμένο ενυδρείο Evgenios Αρχάριοι γλυκού νερού 14 18-01-09 01:11
Φίλτρο βυθού και φυτεμένο koko Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 02-04-05 14:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04958 seconds with 15 queries