Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-14, 17:33
polyniki Ο χρήστης polyniki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή πως ξέρω ότι έστρωσε το ενυδρείο;

Καλησπέρα στην παρέα,

πήρα το πρώτο μου ενυδρείο και πριν δύο εβδομάδες ξεκίνησα με το στρώσιμο - το γέμισα με νερό της πηγής, γι' αυτό και δεν χρησιμοποίησα αντιχλώριο. Έβαλα το φίλτρο σε λειτουργία. Πήρα έτοιμα βακτηρίδια για στρώσιμο και έριξα τη συνιστώμενη ποσότητα, και εδώ και δύο εβδομάδες που έλειπα ζήτησα από τον σύντροφό μου να βάζει καθημερινά ελάχιστα φυλλαράκια τροφής τριμμένης. Τώρα που επέστρεψα έκανα την πρώτη μέτρηση με στικάκια, τα οποία παρεμπιπτόντως δεν μετράνε αμμωνία. ΝΟ2 δεν έχει καθόλου και ΝΟ3 έχει 10 mg ανά λίτρο. Επίσης στις δύο βδομάδες έπιασε λίγη πρασινίλα στο τζάμι, την οποία καθάρισα με ειδικό σφουγγαράκι για ενυδρεία, και η επιφάνεια του νερού έχει κάτι κηλίδες, που μοιάζουν όπως το αντηλιακό ή η βενζίνη πάνω στη θάλασσα. Είναι φυσιολογική αυτή η βρωμιά;

Πως ξέρω πότε το ενυδρείο μου είναι έτοιμο, πότε κάνω την πρώτη αλλαγή νερού και πόσο νερό αλλάζω;

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-14, 18:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λογικα απο τη στιγμη που δεν εχεις ΝΟ2 και εχεις ΝΟ3 ειναι στρωμενο.
Ομως πως ξερεις οτι τα ΝΟ3 προερχονται απο το νερο το ιδιο που εβαλες και οχι απο τον κυκλο του αζωτου?
Εχεις μετρησει το νερο που χρησιμοποιεις?
Το πινετε το νερο αυτο?

Οι κηλιδες δεν ειναι καλο δειγμα.

Τα "ελαχιστα τριμμενα φυλαρακια", η τοποθεσια κατοικιας που δηλωνεις (Χαλικδικη - υπαρχουν ενδειξεις οτι το νερο των πηγων δεν ειναι πανατα καταλληλο) και ο χρονος στρωσιματος (δυο εβδομαδες, χωρις να ειναι αδυνατο να συμβει) ειναι δειγματα οτι οι μετρησεις σου μαλλον ξεγελανε.

Χρειαζεται ελεγχος του νερου της πηγης.
Ολα.
ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, GH, KH, και TDS αν ειναι δυνατον. Αυτο δειχνει κι αλλα για την καθαροτητα του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-14, 18:24
polyniki Ο χρήστης polyniki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Το είχα μετρήσει και πριν ξεκινήσω και το ΝΟ3 ήταν κάτασπρο, τώρα ροζίζει. Θα κάνω όμως και λίγες μέρες ακόμα μετρήσεις μπας και με ξεγελάει το μάτι μου, να παίρνει πιο πολύ χρώμα το στικάκι. Το νερό είναι πόσιμο. Οι κηλίδες εξαφανίστηκαν. Υποθέτω ότι δημιουργήθηκαν μόλις έτριψα την πρασινίλα από το τζάμι - μαζεύτηκε η βρωμιά στην επιφάνεια, λίγο όμως αφού έγραψα αυτή τη δημοσίευση είχε εξαφανιστεί.

PH 7.2, GH μετράει όχι την ακριβή τιμή, αλλά έχει διαβαθμίσεις, κι εμένα δείχνει άνω του 7. Η επόμενη ένδειξη θα ήταν άνω του 14, άρα κάτι ανάμεσα σ' αυτά τα 2, ΚΗ 6.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-14, 18:26
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Στην επιφάνεια υπάρχει ανατάραξη;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-14, 18:29
polyniki Ο χρήστης polyniki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην επιφάνεια υπάρχει ανατάραξη;
Ναι, δουλεύει το φίλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-14, 18:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραια.
Ξεκινα κανε μια αλλαγη νερου και βαλε το πρωτο ψαρακι και ξαναμετρα την αλλη μερα.
Καλο θα ηταν αν ειχες και τεστ ΝΗ3/4

(φυσικα να ειναι συμβατο το ψαρακι με τις συνθηκες νερου και διαστασεις του ενυδρειου).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-14, 18:41
Το avatar του χρήστη Γιαννης186
Γιαννης186 Ο χρήστης Γιαννης186 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2014
Περιοχή: Ηρακλειo Κρητης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Αν και δεν εχεις μετρησει την αμμωνια αλλα τα no2 ειναι 0 και αφoυ εχεις και no3 10 τoτε τo ενυδρειo ειναι στρωμενo
Τωρα ευτες oι κυλιδες πoυ λες με ανυηχoυν αλλα καλυτερα να σoυ πει καπoιoς πιo εμπειρoς
Κoιτα πρεπει να κανεις και αλλες μετρησεις oπως kh Ph gh για να δεις πoυ βρισκεσαι σε σχεση με τα ψαρακια πoυ σoυ αρεσoυν
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-14, 18:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και που ξερουμε στανταρ οι τα στικς μετρανε σωστα και τα ΝΟ2 ειναι μηδεν?
Εγγυαται καποιος? Οπως και να εχουν τα πραγματα, κανουμε ολοι υποθεσεις αν δεν υπαρχουν σιγουρες μετρησεις.

Ερωτηση: υποθετω οτι θα κανεις παντα τις αλλαγες νερου απο το νερο της ιδιας πηγης?

Ασχετο: χαλκιδικη που εισαι ακριβως?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-11-14, 18:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι με τα υγρα τεστ ειμαστε σιγουροι?

Οπως και ναχει πρεπει να κοβει και το ματι μας,
Αν δει τιποτα περιεργες συμπεριφορες, λαχανιασμα, "τρομο", θολο νερο κλπ, αμεσα αλλαγη νερου (με νερο σε σωστη θερμοκρασια κλπ) και προσθηκη επιπλεον seachem prime.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-11-14, 18:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σιγουροι δεν ειμαστε με κανενα τεστ, τουλαχιστον εγω. Πλεον τα εχω να καθονται και τα χρησιμοποιω μονο σε νεα ενυδρεια, για εξτρα σιγουρια. Απλα αποτελει ενα δειγμα, οπως και να το κανουμε...τουλαχιστον καλυτερα απο το να μην εχουμε ολες τις μετρησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-11-14, 19:02
polyniki Ο χρήστης polyniki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας, λέω να περιμένω λίγο ακόμα να ανέβουν τα ΝΟ3, να πάρει πιο πολύ χρώμα το χαρτάκι, για να είμαι σίγουρη ότι δεν νομίζω ότι είναι ροζ. Επίσης τα βακτηρίδια θέλουν αύριο επαναληπτική δόση, γι' αυτό λέω να κάνω την επανάληψη και να περιμένω καλού κακού καμιά βδομάδα πριν αλλάξω πρώτη φορά το νερό. Πόσο νερό πρέπει να αλλάξω; Τα ψαράκια μπαίνουν μετά την αλλαγή αμέσως;

delta66 διάβασα το άρθρο σου για χρυσόψαρα και μου άρεσε πολύ. Το ενυδρείο μου πήρε 110 λίτρα νερό μαζί με το υπόστρωμα και τις πέτρες, οπότε λέω να βάλω 2 fancy και ένα φυτό anubia. Με ποια σειρά να τα βάλω;
-------------------------
Παράθεση:
Ασχετο: χαλκιδικη που εισαι ακριβως?
Στην ορεινή Χαλκιδική

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polyniki : 15-11-14 στις 19:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-11-14, 19:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ριχνε για μερικες μερες μιαμιση φορα την ποσοτητα τροφης που θα εριχνες για το πρωτο ψαρι.
Βαλε τα φυτα.
Την αλλη μερα κανε αλλαγη 50% και μετα απο μερικες ωρες βαλε το ενα ψαρι (με αναλογη προσαρμογη - προτιμησε τη μεθοδο σε κουβα με σωληνακι).
Αστο μερικες μερες (καμια βδομαδα) παρακολουθα αν ολα πανε καλα, κανε αλλαγη παλι και βαλε και το αλλο ψαρι (παντα με προσαρμογη)
Μετα, με μια ρουτινα αλλαγης νερου απο 25-50% (ενα δειγμα ειναι οι μετρησεις ΝΟ3 πριν την αλλαγη) καθε βδομαδα, θα ειναι μια χαρα.
-------------------------
Μετα θα κολλησεις και θα ζητας μεγαλυτερο ενυδρειο
-------------------------
ΥΓ Ενδεχεται απο τα μπουκαλοβακτηρια να δημιουργειται φυσιολογικη θολουρα (αν ειναι το γραφει στο χαρτι τους), οποτε μη το θεωρησεις δεδομενο ως κακο σημαδι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-11-14 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-11-14, 19:16
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Θα έλεγα πριν βάλεις ψάρια να κάνεις μετρήσεις με υγρά τεστ για ποιο σίγουρα!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-11-14, 19:27
polyniki Ο χρήστης polyniki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
προτιμησε τη μεθοδο σε κουβα με σωληνακι).
Δεν τη γνωρίζω. Γράφει κάπου στο φόρουμ γι' αυτήν;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
(ενα δειγμα ειναι οι μετρησεις ΝΟ3 πριν την αλλαγη)
Αυτό είναι που δεν κατάλαβα ακόμα. Τι πρέπει να μου λένε οι μετρήσεις για να καταλάβω πότε να αλλάξω το νερό και πόσο να αλλάξω;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-11-14, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσαρμογή νέων ειδών στο ενυδρείο μας

Αλλαγη νερου χρειαζεται οτι και να λενε οι μετρησεις.
Απλα μια ενδειξη μπορει να ειναι τα νιτρικα πχ να μη ξεπερνουν max τα 25ppm. (10-15 κατα την αποψη μου, πιο πανω ειναι καρκινογονα)
Εκτος αν εχουμε πολλα φυτα και τα καταναλώνουν, οποτε αυτη ειναι λαθος ενδειξη για τη ρουτινα αλλαγης νερου.

Δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε τοσες πολλες μετρησεις οσες χρειαζονται (NO3 PO4 ORP BOD COD Ca Mg TDS κλπ κλπ ) για να καταλαβουμε ποτε ειναι αναγκαια η αλλαγη νερου, γιαυτο κανουμε και χωρις να το λενε οι μετρησεις που διαθετουμε.
Γιαυτο αυτο το "καθε εβδομαδα" το λενε δεν το λενε οι μετρησεις, ειναι ενας μπουσουλας καλος.
Και βλεπουμε και με τα ματια και μυριζουμε τη μυτη (με την εμπειρια διαφορες ενδειξεις απο τα ψαρια χρωμα συμπεριφορα, το βυθο, τα αλλα ζωντανα, το νερο) αν κατι δεν παει καλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-11-14, 20:44
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Με το καλο και τα ψαρακια, ετσι χωρις να βιαζεσαι,να το χαιρεσαι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα και δεν ξέρω γιατί... antricos Αρχάριοι γλυκού νερού 11 20-11-12 23:34
Επιτέλους έστρωσε! Μια-δυο απορίες μόνο... kostas epam Αρχάριοι γλυκού νερού 4 27-07-12 11:48
Βοήθεια δεν ξέρω τι είναι... kapsok Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 09-01-11 16:39
έστρωσε; maria1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 22 26-02-10 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05580 seconds with 15 queries