Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-11, 23:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή κιεκει που καθοντουσαν,γεννησανε! lol

χρειαζομαι βοηθεια!επειγωντος! σημερα το ενα θυληκο μου betta γεννησε!το θεμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη βρισκονται ολα τα ψαρια στο ιδιο ενυδρειο.ο αρσενικος φυλλαει τα αυγα και αποτι εχω διαβασει σε κανα δυο μερες θα ρχισουνε να εκολαπτωνται.τι κανω?να μετακομισω τον αρσενικο μαζι με τα αβγα σε αλλο ενυδρειο η να μετακινησω ολα τα υπολοιπα?η τιποτα απτα δυο?σιγουρα εχουν απαντηθει ολα αυτα κιαλλου αλλα ειδα τωρα τα αβγα και επαθα πλακα!ειχα δει κατι σημαδια ζευγαρωματος το μεσημερι αλλα δεν το περιμενα οτι θα γινοτανε κατινα πω οτι ειχα βαλει μεσα ενα κομματι μπαμπου πριν 3 μερες ωστε να εχει ο μονομαχος μερος να πηγαινει να κανει φωλια,και ταχει εκει μεσα αλλα δεν περιμενα οτι θαπιανε τοσο γρηγορα!οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-11, 23:08
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
χρειαζομαι βοηθεια!επειγωντος! σημερα το ενα θυληκο μου betta γεννησε!το θεμα ειναι οτι αυτη τη στιγμη βρισκονται ολα τα ψαρια στο ιδιο ενυδρειο.ο αρσενικος φυλλαει τα αυγα και αποτι εχω διαβασει σε κανα δυο μερες θα ρχισουνε να εκολαπτωνται.τι κανω?να μετακομισω τον αρσενικο μαζι με τα αβγα σε αλλο ενυδρειο η να μετακινησω ολα τα υπολοιπα?η τιποτα απτα δυο?σιγουρα εχουν απαντηθει ολα αυτα κιαλλου αλλα ειδα τωρα τα αβγα και επαθα πλακα!ειχα δει κατι σημαδια ζευγαρωματος το μεσημερι αλλα δεν το περιμενα οτι θα γινοτανε κατινα πω οτι ειχα βαλει μεσα ενα κομματι μπαμπου πριν 3 μερες ωστε να εχει ο μονομαχος μερος να πηγαινει να κανει φωλια,και ταχει εκει μεσα αλλα δεν περιμενα οτι θαπιανε τοσο γρηγορα!οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη!
συμβουλεψου τον ζαπατα η τον μαβερικ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-11, 23:16
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Σε τι ενυδρείο συνέβη το αναπαντεχο? Τι άλλα ψάρια έχει μέσα?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-11, 23:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
-------------------------
ειναι 60αρι,και εχει μεσα 3 θυληκα ενα αρσενικο betta,ενα ανσιστρους,2 κορυ,γαριδες ρεντ τσερυ και 4 χαρα τζερντονι και 2 kuhli.δεν εχω παρατηρησει προβλημα μεταξυ τουw αλλα τωρα με τα μικρα μαλλον αλλαζει το θεμα.εχω δει μερικα αρθρα εδω μεσα ωραια που θα κατσω τωρα να τα ξεσκονισω αλλα τα ειδα τα αβγα τωρα και πανικοβληθηκατωρα ταπογευμα πρεπει ναγινε η ιστορια αλλα ελειπα γμτ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 31-05-11 στις 23:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-11, 23:27
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
συμβουλεψου τον ζαπατα η τον μαβερικ

φιλε μου καλησπερα! εγω παλι αναρωτιεμαι πως γινεται να μην ειχες προβληματα με ολα αυτα τα ψαρια μεσα στο ενυδρεια και ποσο μαλλον με 3 θηλυκιες μεσα και να ζευγαρωσανε κιολας..
τωρα κατα την ταποινη μου γνωμη πρεπει να μεταφερεις τον αρσενικο με τα αυγα σε αλλο ενυδρειο οπου θα ειναι μονος του..
σιγα σιγα με ενα μεγαλο κουταλι της σουπας και ο θεος βοηθος....
μην αφησεις εκει μεσα τον αρσενικο με τα μικρα με τιποτα.
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-11, 23:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων

φιλε μου καλησπερα! εγω παλι αναρωτιεμαι πως γινεται να μην ειχες προβληματα με ολα αυτα τα ψαρια μεσα στο ενυδρεια και ποσο μαλλον με 3 θηλυκιες μεσα και να ζευγαρωσανε κιολας..
τωρα κατα την ταποινη μου γνωμη πρεπει να μεταφερεις τον αρσενικο με τα αυγα σε αλλο ενυδρειο οπου θα ειναι μονος του..
σιγα σιγα με ενα μεγαλο κουταλι της σουπας και ο θεος βοηθος....
μην αφησεις εκει μεσα τον αρσενικο με τα μικρα με τιποτα.
αυτο λεω κιεγω!να τα μεταφερω αλλα δυστηχως δεν εχω αλλο ενυδρειο αυτη τη στιγμη,θα πρεπει να παρω,αλλα δεν ξερω τι θα πρεπει να παρω!δυστηχως δεν εχω πολυ χωρο και δεν ξερω τι θα χρειαστω προς το παρον,μεχρι να κατσω να ξεστραβωθω δηλαδη αργοτερα αποψε.θα προσπαθησω να τα μεταφερω αυριο το πρωι ολα μαζι με το bamboo ωστε να μεινουν εκει μεσα.το αρσενικο δε θα πρεπει να το αφησω μεσα να τα προσεχει μεχρι να εκκολαφθουνε?και μετα να τον βγαλω?το ενυδρειο που θα παρω θα πρεπει να ειναι μεγαλο η κανει και καποιο μικρο 20λιτρο ας πουμε με φιλτρο κ θερμοστατη για το γονο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-11, 23:40
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

ενα 40 λιτρων ειναι ιδανικο για τετοιεσ περιπτωσεις, μακαρι να τα καταφερεις. εννοειται πως και τον πατερα θα βαλεις μεσα στο ενυδρειο.με ενα αεροφιλτρο και θερμοστατη. με θερμοκρασια στους 27-28.
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-11, 23:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο θα κανω.σιγουρα θα υπαρξουνε πολλες απωλειες αλλα θα δουμε πως θα παει.
-------------------------
αν ηξερα οτι θα γεννουσανε θαχα βαλει και αρτεμια να ετοιμαζεται.τωρα τι θα τα ταισω τα μικρα?θα πρεπει να παρω καποια τροφη για γονο αλλα τι?εχουμε καμια ιδεα?μεχρι να βαλω αρτεμια δηλαδη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 31-05-11 στις 23:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-11, 00:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχω διαβασει οτι υπαρχει τροφη για γονους ναι, αλλα μεχρι να την παρεις αμα δεν την αγορασεις αμεσα μπορεις να τριψεις τα φυλλαρακια παρα μα παρα πολυ να γινουν σαν σκονη. Ετσι ταισε φιλος μου τα μωρα αγγελοψαρα του, αν κανω λαθος σορρυ...

Μπραβο για τη γεννα, ελπιζω ολα να πανε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-06-11, 00:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο θα κανω.σιγουρα θα υπαρξουνε πολλες απωλειες αλλα θα δουμε πως θα παει.
-------------------------
αν ηξερα οτι θα γεννουσανε θαχα βαλει και αρτεμια να ετοιμαζεται.τωρα τι θα τα ταισω τα μικρα?θα πρεπει να παρω καποια τροφη για γονο αλλα τι?εχουμε καμια ιδεα?μεχρι να βαλω αρτεμια δηλαδη.
Aν τα μικρά γεννήθηκαν σήμερα έχεις ακόμα 3-4 μέρες μέχρι να αρχίσουν να τρώνε οπότε προλαβαίνεις για αρτέμια Τωρα μπορείς να προσπαθήσεις να τα μετακινήσεις αλλού με πολλή προσοχή και μαζί με νερό από το ίδιο ενυδρείο για να αποφύγεις απότομες αλλαγές στις συνθήκες. Έτσι κι αλλιώς για τις πρώτες μέρες 10 πόντοι νερό είναι αρκετοί. Υπάρχει και η επιλογή να τα αφήσεις όπως είναι και να δεις πως θα εξελιχθεί η κατάσταση (αν και μπορεί να πέσει ξύλο).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-06-11, 02:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ακομη δεν εχουν βγει απτα αυγα.οποτε νομιζω οτι κανει κανα δυο μερες για να γινει αυτο.το θεμα ειναι οτι θ απρεπει να τα μεταφερω οπωσδηποτε γιατι βλεπω να στρεσσαρονται τα υπολοιπα πολυ.οποιο κανει το λαθος και πλησιασει εστω και απο αποσταση στη φωλια τρωει τετοιο κυνηγι που δεν εχει ξαναφαει.μιλαμε για μενος ετσι?απιστευτο!φοβαμαι μην χαθουνε πολλα αυγα στη μεταφορα και μετα δεν τα δει να τα ανεβασει παλι και πανε χαμενα. αλλα θα προσεξω οσο μπορω.θα παω να παρω ενα 20λιτρο αυριο γιατι για 40λιτρο δε με κοβω,λογω χωρου και χρηματος.θα δω ομως τι θα βρω.ειχε το waterinn τις προαλλες ενα cube dennerle 10λιτρο.μονο τη γυαλα.βεβαια ειναι μικρο και αμα μεγαλωσουνε λιγο δεν ξερω τι θα κανω αλλα τελος παντων.ισως ειναι καιρος να φροντισω να παρω ενα 120αρι και να κρατησω το 60αρι γιαυτες τις περιπτωσεις....

θα αφησω αναμενο το φως αποψε αλλα αποτι βλεπω μπορει και να τον ματιασα,πολλα αυγα του φυγανε απτη φωλια και σκορπισανε στο ενυδρειο.ελπιζω κατι να καταφερει και να επιβιωσει κανενα.δεν θα τα μεταφερω τελικα τα αυγα με τον αρσενικο,θα μεινουνε στο "μεγαλο" και θα μπουνε τα θηλυκα σε αλλο,η σε ενυδρειο φιλου μεχρι να εκολαφθουνε οποια μικρα.ειναι η πρωτη φορα για τον αρσενικο και ειναι λιγο αδεξιος.μαζευει 5 και σκορπαει αλλα τοσα με τα πτερυγια του οπως γυρναει μεσα στη φωλια.ακομα κιαν δεν επιβιωσει κανενα,αυτη η ιστορια ειναι σιγουρα μεγαλο μαθημα και για μενα ωστε ναμαι πιο καλα προετοιμασμενος την επομενη φορα.α! και ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις!
-------------------------
καλα ειναι απιστευτο ετσι?οσο και να διαβασεις για κατι, αλλο να το διαβαζεις κιαλλο να το βλεπεις.τον λυπαμαι που δεν εχει σταματησει καθολου με τα αυγα,θα εξαντληθειπαντως αυτη η φυση ρε παιδι μου δεν παιζεται ε?ειναι πραγματικα συναρπαστικο να βλεπεις μπροστα σου τετοια προσπαθεια.θα προσπαθησω να ανεβασω βιντεο.

δεν τα καταφερε να τα σωσει τα αυγα του ο μονομαχος μου.δυστυχως κριμα για τα μικρα αλλα για να πω την αληθεια δεν ημουνα προετοιμασμενος.τουλαχιστον ειδα οτι μπορει(ενδιαφερεται και δεν τα τρωει) και προσπαθει.ητανε και η πρωτη του φορα...ξαναεβαλα τα θυληκα μεσα στο ενυδρειο για να μην ταλαιπωρουνται στη λεκανη που τις εβαλα χτες το βραδι.σημερα θα παω να παρω ενα ενυδρειακι μικρο(οσο πιο μεγαλο μπορω) για ναχω σε περιπτωση που ξανασυμβει.παντως μετα απο αυτα που ειδα δε μπορω παρα να νιωσω σεβασμο γιαυτο το ψαρι.
http://www.youtube.com/watch?v=nnb0ydDLb_g

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 01-06-11 στις 02:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-06-11, 09:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Είναι ιδιαίτερα κουραστική διαδικασία για τον αρσενικό. Γιαυτό στα ενυδρεία αναπαραγωγής έχουμε πολύ χαμηλά τη στάθμη (10-12 πόντους) για να τον διευκολύνουμε στη συλλογή των αβγών που πεφτουν απ'τη φωλιά Εγώ πάντως βρίσκω πολύ βολικά αυτά http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/70102972 για τις αναπαραγωγές (το μόνο ελάττωμα είναι ότι δεν βλέπεις καλά μέσα για φωτογραφίες κλπ).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-06-11, 11:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

περασε απτο μυαλο μου κατι τετοιο αλλα δεν ημουνα σιγουρος οτι μπορει να χρησιμοποιηθει.θα τοχω υποψιν
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-06-11, 14:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν θελεις να μπλεξεις με ... "μικρα ψαρια που να τα βαλω", "πρεπει να τα χωρισω γιατι έιναι πολλα και μαλωνουν", αγγελιες "ελα να παρεις" κλπ, αστα οπως ειναι και οτι βγει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-06-11, 18:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι αυτο εχω καταλαβει. ΟΧΙ ΡΕ ********* ξαναζευγαρωνει παλι! με την αλλη θηλυκια αυτη τη φορα!τιποτα,θα φυγουνε τα θηλυκα αποκει μεσα γιατι δεν παλευεται!αυτη τη φορα θα βγει ο μονομαχος με τα αυγα και θα μπει σε δοχειο και οτι γινει.κοιτα ρε να δεις!δεν το πιστευω!
ε τωρα αμα τα κανει σκ@&* παλι αυτος θα φταιει.αλλο ενα θηλυκο εχει μεινει.ολες τις περασε το κωλοψαροοτι κατσει τωρα.τι να κανω,και τωρα πριν κανονισα να παρω ενυδρειο μεγαλυτερο το απογευμα σημερα.κοιτα να δεις που δε θα προλαβω παλι!

εκατσα και τραβηξα βιντεο αυτη τη φορα θα το ανεβασω μετα.ειναι κανα 10λεπτο.αν μη τι αλλο εχουμε αυτο τουλαχιστον.κατι εμαθα....
-------------------------
το βιντεακι απτο δευτερο ζευγαρωμα. http://www.youtube.com/watch?v=GNU-jDLR7ZI
mod edit: πιπερι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 01-06-11 στις 22:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γεννησαμε!!! antonis1988 Γλυκό νερό - Γενικά 3 28-03-11 19:39
Γεννησαμε!!!!! soza ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 38 31-01-08 14:03
γεννησαμε!!!! octania246 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 53 25-01-08 09:06
Γεννησαμε!!!!! imichal Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 18 17-01-08 12:27
ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!!!! sarcastic Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 22-11-07 10:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06277 seconds with 15 queries