Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-11, 12:07
MoMoR Ο χρήστης MoMoR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή αιφνίδιος θάνατος... γιατι?

Καλημέρα, ένας φίλος μου είχε ένα μονομάχο σε ενυδρείο 25λίτρων , φίλτρα , θερμοστάτη και ζωντανά φυτά. Ο ψάρης ήταν εχτές μια χαρά ζωηρός ζωηρός και ο μικρός του γιος έκλεισε το φίλτρο για ένα διάστημα 2 - 2 μισή ωρών περίπου , το ψάρι έγινε στην αρχή νωθρό στις κινήσεις , ανέβαινε συχνά στην επιφάνεια του νερού και τελικά απεβίωσε και όλα αυτά σε διάστημα πολύ μικρό , δηλαδή από την ώρα που άνοιξε το φίλτρο πάλι πέθανε μέσα σε μισή ώρα. Είναι δυνατόν να ανέβηκε η αμμωνία τόσο πολύ τόσο γρήγορα? Τι άλλο μπορεί να έγινε?

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε γνώμη έχετε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-11, 12:09
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MoMoR Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, ένας φίλος μου είχε ένα μονομάχο σε ενυδρείο 25λίτρων , φίλτρα , θερμοστάτη και ζωντανά φυτά. Ο ψάρης ήταν εχτές μια χαρά ζωηρός ζωηρός και ο μικρός του γιος έκλεισε το φίλτρο για ένα διάστημα 2 - 2 μισή ωρών περίπου , το ψάρι έγινε στην αρχή νωθρό στις κινήσεις , ανέβαινε συχνά στην επιφάνεια του νερού και τελικά απεβίωσε και όλα αυτά σε διάστημα πολύ μικρό , δηλαδή από την ώρα που άνοιξε το φίλτρο πάλι πέθανε μέσα σε μισή ώρα. Είναι δυνατόν να ανέβηκε η αμμωνία τόσο πολύ τόσο γρήγορα? Τι άλλο μπορεί να έγινε?

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε γνώμη έχετε

μήπως ο νεαρός, πέρα από το κλείσιμο του φίλτρου, πέταξε κατιτίς μέσα στο 25λιτρο? κανένα παξιμάδι, κοψίδι, κοκορετσάκι, πιτόγυρο ή κανένα άλλο εκλεκτό έδεσμα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-11, 12:47
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως ο νεαρός, πέρα από το κλείσιμο του φίλτρου, πέταξε κατιτίς μέσα στο 25λιτρο? κανένα παξιμάδι, κοψίδι, κοκορετσάκι, πιτόγυρο ή κανένα άλλο εκλεκτό έδεσμα?
λογικα κατι θα πεταξε ο μικρουλης μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-11, 14:18
MoMoR Ο χρήστης MoMoR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

από ότι λέει όχι δεν πέταξε τίποτα μέσα , με τον διακόπτη έπαιζε και το έκλεισε δεν άνοιξε το καπάκι καθόλου, απλά από αυτά που λέει είναι σα να πάθαινε το ψάρι ασφυξία και νομίζω ότι έχω διαβάσει τέτοια συμπτώματα για την αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-11, 16:45
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Ναι, και ο δικός μου γιος κάποτε τιποτε δεν είχε πετάξει στο ενυδρειο και καμια 30αριά νεον πήγαν στον αλλο κόσμο μέσα σε λιγες ώρες.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-11, 17:44
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Από ασφυξία (έλλειψη οξυγόνου) αποκλείεται να πέθανε ο μονομάχος (ειδικά αιφνίδια...) Και απο αμμωνία επειδή έκλεισε το φίλτρο 2 ώρες πάλι δύσκολο...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-11, 23:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ασφυξία (έλλειψη οξυγόνου) αποκλείεται να πέθανε ο μονομάχος (ειδικά αιφνίδια...) Και απο αμμωνία επειδή έκλεισε το φίλτρο 2 ώρες πάλι δύσκολο...
+1000

Στρωμενο το ενυδρειο?
Τιμες νερου?
Θερμοκρασια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-11, 15:13
MoMoR Ο χρήστης MoMoR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

οκ....ακούστε τώρα τι έγινε ....το ψάρι ήταν στο χαλίκι κάτω γυρισμένο στο πλευρό του τουλάχιστον 2 ώρες ακίνητο εντελώς, θεώρησε ότι πέθανε , πήγε σε πετ πήρε άλλο ψάρι και γυρίζοντας το είδε να κολυμπάει πάλι αλλά δεν είναι καλά , δεν τρώει και είναι νωθρό πολύ. Έκανε αλλαγή νερού και περιμένει, θερμοκρασία μια χαρά έχει θερμοστάτη και μετρήσεις δεν ξέρω γιατί δεν έκανε. Ξέρω ότι αλλάζει το νερό μια φορά το μήνα ( παρόλο που επιμένω ότι κάνει λάθος ).
Πήραμε μαζί μονομάχους πριν 4 μήνες και είναι ο δεύτερος που χάνει, ίδιο ενυδρείο έχουμε , ίδια φυτά και ο δικός μου ( φτου φτου ) είναι μια χαρά υγιέστατος .
Και τώρα που γράφω ζει το ψάρι αλλά δεν είναι καλά .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-11, 15:42
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αν μπορεις συμπλήρωσε τη φόρμα ασθένειας με τα στοιχεία που έχεις και κάνε ένα ποστ τις "ασθένειες θεραπείες γλυκού νερού" για να σε βοηθήσουν τα παιδιά.. Αν μπορεί, ας κοιτάξει με ένα φακό στο σώμα του ψαριού για μικρά σημάδια (άσπρα ή κίτρινα) γιατί θυμίζουν λίγο "velvet" τα συμπτώματα (νωθρότητα, έντονη αναπνοή)...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-11, 16:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MoMoR Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήραμε μαζί μονομάχους πριν 4 μήνες και είναι ο δεύτερος που χάνει, ίδιο ενυδρείο έχουμε , ίδια φυτά και ο δικός μου ( φτου φτου ) είναι μια χαρά υγιέστατος .
Και τώρα που γράφω ζει το ψάρι αλλά δεν είναι καλά .
Τι κανετε διαφορετικο και αυτος τους χανει??
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-02-11, 01:44
MoMoR Ο χρήστης MoMoR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Μόνο τις αλλαγές δεν κάνουμε, καμία άλλη διαφορά....το ψάρι απεβίωσε τελικά οριστικά και αμετάκλητα.
Καμία ιδέα τι να βάλει τώρα? όχι μονομάχους κάτο πιο ανθεκτικό ίσως?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-02-11, 02:03
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MoMoR Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο τις αλλαγές δεν κάνουμε, καμία άλλη διαφορά....το ψάρι απεβίωσε τελικά οριστικά και αμετάκλητα.
Καμία ιδέα τι να βάλει τώρα? όχι μονομάχους κάτο πιο ανθεκτικό ίσως?
τιποτα πες του φιλου σου να μην βαλει μεσα. αφου οτι βαζει μας χαιρεταει απο ψηλα. πες του οτι δεν τον παει το αθλημα και να αλλαξει χομπυ
ισως ειναι καλυτερα ετσι για ολους! και αυτος δνε θα χανει ψαρακια και τα ψαρακια θα ζουνε!
και λυσε μου μια απορια ρε φιλε, τι εννοεις κατι πιο ανθεκτικο?
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-11, 02:26
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Αν ειναι να κανει αλλαγες μια φορα το μηνα,να μην βαλει τπτ.
Οτι κ να μπει θα βγει "ξαπλα" αργα ή γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-11, 04:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MoMoR Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο τις αλλαγές δεν κάνουμε, καμία άλλη διαφορά....το ψάρι απεβίωσε τελικά οριστικά και αμετάκλητα.
Καμία ιδέα τι να βάλει τώρα? όχι μονομάχους κάτο πιο ανθεκτικό ίσως?
Για πες του να κανει κι αυτος μια φορα την εβδομαδα αλλαγη να δουμε.

ΥΓ και να στρωσει το ενυδρειο πριν βαλει ψαρι μεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-11, 10:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καταλαβαίνω τη λύπη σας για το ψαράκι που χάθηκε αλλά ας μην είμαστε τόσο απότομοι στις απαντήσεις παρακαλώ.. To θέμα είναι να βρεθεί τι έφταιξε/φταίει για τους θανάτους και να μάθει ο εν λόγω χομπίστας τι λάθη έκανε (αλήθεια γιατί δε γράφεται στο φόρουμ να μας ρωτάει απ' ευθείας?). Διότι ούτε οι καθυστερημένες αλλαγές (1 φορά το μήνα) μπορούν να σκοτώσουν έτσι απλά έναν μονομάχο... Στις αλλαγές νερού βάζει αντιχλώριο? Είναι το νερό ίδιας θερμοκρασίας με το νερό του ενυδρείου? Ας κάνει μία φορά μετρήσεις να δει που βρίσκεται γενικά (στο νερό δικτύου και στο ενυδρείο) + το στρώσιμο που ανέφερε και ο Σπύρος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas
και λυσε μου μια απορια ρε φιλε, τι εννοεις κατι πιο ανθεκτικο?
Επίσης νομίζω ότι είναι φίλη και όχι φίλος
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-02-11, 23:45
MoMoR Ο χρήστης MoMoR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Λοιπόν, πρώτα απόλα είναι το ίδιο στεναχωρημένος και αυτός και εγώ με το θάνατο των ψαριών, οι μονομάχοι ειδικότερα είναι ιδιαίτερα ψάρια ( σε αναγνωρίζουν κάνουν διάφορα και γενικά είναι ψάρια με τα οποία μπορείς να δεθείς πόλύ ) δεν τα πήραμε για να γεμίσουμε κάποιο άδειο χώρο στο σαλόνι και καταλαβαίνω ότι έχετε ακούσει πολλά εδώ μέσα και είστε επιφυλακτικοί γενικότερα οπότε δεν υπάρχει θέμα για την αντίδραση, έπειτα το θέμα είναι ότι θέλει να ασχοληθεί με τα ψάρια όχι τόσο εντατικά όσο εσείς αλλά σε επίπεδο τουλάχιστον αξιοπρεπές .
Δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ από το σπίτι για την ώρα γιαυτό δεν μιλάει ο ίδιος εδώ και στο πετ του είπαν ότι ο μονομάχος είναι ευαίσθητος γενικά και να πάρει κάτι με λιγότερες ανάγκες γιαυτό ρώτησα και για κάτι πιο ανθεκτικό.
Αλλαγές έκανε κανονικά με χλώριο και βακτήρια μέσα κανονικά και σε θερμοκρασία νερού ίδια με του ενυδρείου. Μετρήσεις θα κάνει και θα σας πω.
Θα πω κάτι ακόμα ρισκάροντας να ορμήσετε πάλι, πήρε 2 μολλυ και ενα σαλιγκάρι μετά από πρόταση του υπαλλήλου στο πετ, το ένα μόλλυ πέθανε επίσης σήμερα το πρωί . Πριν βάλει τα νέα ψάρια άλλαξε όλα τα φυτά και έκανε μια αλλαγή 50% του νερού στο ενυδρείο κρατώντας νερό και φίλτρα κλπ για μπόλι.
Ειλικρινά αν έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει πείτε μου έτσι κι αλλιώς αν πεθάνει και το άλλο σύντομα δεν θα πάρει τίποτα άλλο από φόβο και μόνο ότι θα πεθάνουν και αυτά .
Ευχαριστώ και ναι είμαι φίλη Μάβερικ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-02-11, 23:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως ειπα και πιο πανω, αφου η προφανης διαφορα σας στην επιτυχη διατηρηση των ψαριων ειναι η συχνοτητα αλλαγων νερου, γιατι δεν σε αντιγραφει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-02-11, 23:56
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι!
αν μας ακουσει ο φιλος σου, θα κανει ενα ενυδριοκι ομορφο, που δεν θα χρειαζεται τιποτα αλλο περα απο μια αλλαγη καθε εβδομαδα!
πες του αυριο κιολας πρωι πρωι, να παει πισω το μολυ(δεν κανει απο αποψη λιτρων, ασε που ο υπαλληλος του εδωσε 2 ζωοτοκα ιμαρτον και αυτοι...)
και να κρατησει τον σαλιγγαρο!
βαλε εσυ μια αγγελεια για μπολι για τον φιλο σου.. παρτε τεστ καντε μετρησεις και μετα να δουμε τι θα κανει! αλλα το πιο πιθανον ειναι να κρατησει εναν μονομαχο με τον σαλιγγαρο στο 25αρι,γιατι δεν εχει και πολλες επιλογες απο αποψη χωρου!!
μπολι γρηγορα για τα ζωντανα που εχει μεσα και μετρησεις!
και παλι εδω ειμαστε!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-02-11, 23:57
MoMoR Ο χρήστης MoMoR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Επίσης να πω κάτι ακόμα που σίγουρα ξέρετε ήδη , απλά σας το θυμίζω, όταν αποφάσισα να πάρω ψάρι και κατέληξα στο συγκεκριμένο επισκέφθηκα ένα πετ και από κει πήρα κάποιες πληροφορίες βασικές, για το μέγεθος του ενυδρείου, για τα χλώρια και τα σχετικά , για τις αλλαγές νερού,την θερμοκρασία, για τη διατροφή του..... τα απολύτως βασικά και σίγουρα όχι αρκετά όπως ανακάλυψα εδώ αργότερα. Αφού πήρα το ψάρι, αφού τον έβαλα στο ενυδρείο μετά από 24 ώρες μόλις να τρέχει με το βελτιωτικό νερού και χλώριο , χωρίς να έχω ιδέα για τον κύκλο αζώτου, για μπόλι, για στρώσιμο κλπ , έμαθα για όλα αυτά και ακόμα μαθαίνω και ακόμα διαβάζω. Ήμουν τυχερή και δεν πλήρωσε ο Μομορ την άγνοια μου? ίσως πάντως είναι γεγονός πως όσο ασχολείσαι με κάτι μαθαίνεις , δύσκολο να τα ξέρεις όλα εκ των προτέρων. Αυτό όχι προς υπεράσπιση κανενός απλά το αναφέρω σαν γεγονός.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια εδώ και σε ότι έχω ρωτήσει μέχρι τώρα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-02-11, 23:58
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Για να σου πουμε τι φταιει θα πρεπει να κανει μετρησεις.Αν κανει κ αλλαγες οπως εσυ τοτε δεν εχει κανενα λογο να φοβαται να ξαναβαλει ψαρια ακομα κ μονομαχο.Αλλα απο τη στιγμη που πεθαινουν θα πρεπει πρωτα να αναζητησei την αιτια.Επειτα μπορει να βρει τι ψαροσυνθεση που του αρεσει.
Κ πες του να μην ακουει το petshop.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-02-11, 23:59
MoMoR Ο χρήστης MoMoR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Μπόλι δεν μπόρώ να του δώσω εγώ? το δικό μου είναι οκ σε όλα.

Αλλαγές δεν έκανε συχνότερα διότι και πάλι από το πετ του είπαν ότι μια φορά το μήνα είναι υπεραρκετό και με θεωρούσε υπερβολική.

Εγώ έχω ακριβώς αυτό τον μονομάχο και ένα σαλιγκάρι και ναι δεν υπάρχει θέμα κανένα .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-02-11, 00:04
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MoMoR Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπόλι δεν μπόρώ να του δώσω εγώ? το δικό μου είναι οκ σε όλα.

Αλλαγές δεν έκανε συχνότερα διότι και πάλι από το πετ του είπαν ότι μια φορά το μήνα είναι υπεραρκετό και με θεωρούσε υπερβολική.

Εγώ έχω ακριβώς αυτό τον μονομάχο και ένα σαλιγκάρι και ναι δεν υπάρχει θέμα κανένα .
αν μετρας αμμωνια 0 σε εσενα, ναι δωσε του μπολι.
καντε μια αλλαγη με αντιχλωρειο πριν βαλετε το μπολι.
βαλτε το μπολι.
καντε μετρησεις και πειτε μας τι βλεπετε!
οσο για τα βακτηρεια(γιατι θα ρωτησεισ) δεν παιζει ρολο, ας κανει οτι θελει
καντε αυτα που ειπαμε και ολα θα πανε καλα!
το μολυ πισω
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-02-11, 00:04
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Αρα φαινεται καθαρα ποια ειναι η διαφορα σας κ ελπιζω να την καταλαβε.
Δωσε του εσυ μπολι αν εχει προβλημα με αμμωνια.Αν παλι δεν κανετε μετρησεις δωσε του για να ειναι σιγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-02-11, 00:04
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Γενικά οι μονομάχοι είναι από τα πιο "ανθεκτικά" ψάρια σε χειρισμούς νέων χομπιστών. Γιαυτό και σου είπα πιο πριν ότι δύσκολα πέθανε από μη συχνές ρουτίνες. Συνήθως οι μονομάχοι αρρωσταίνουν (fin rot πχ) όταν οι συνθήκες δεν είναι καλές, πολύ σπάνιο να πεθαίνουν έτσι αιφνίδια. Μήπως έχει κάνει κάτι που δεν πάει το μυαλό σου? Πχ μήπως έπλυνε το ενυδρείο με σαπούνια και χλωρίνες πριν βάλει νερό και ψάρια? Μήπως το δοχέιο που φτιάχνει το νερό έχει τέτοια κατάλοιπα μέσα?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-02-11, 00:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MoMoR Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπόλι δεν μπόρώ να του δώσω εγώ? το δικό μου είναι οκ σε όλα.

Αλλαγές δεν έκανε συχνότερα διότι και πάλι από το πετ του είπαν ότι μια φορά το μήνα είναι υπεραρκετό και με θεωρούσε υπερβολική.

Εγώ έχω ακριβώς αυτό τον μονομάχο και ένα σαλιγκάρι και ναι δεν υπάρχει θέμα κανένα .
Αφου ειναι ΟΚ το δικο σου γιατι να μη του δωσεις μπολι?
Θα στραγγιξεις τα υλικα σου σε λιγο νερο απο το ενυδρειο σου και το ριξεις μεσα στο δικο του.
Δες το θεμα του μπολιασματος στα "καρφιτσωμενα"

Καλα, δεν βλεπει οτι εσυ η "υπεβολικη" κρατας ζωντανα τα ψαρια και ο "ανετος" ο πετσοπας του τα "καθαριζει" κα του πουλαει αλλα?

Και στην ιχθυοφορτωση σου, "υπερβολικη" εισαι και δεν εχεις προβλημα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-02-11, 00:54
MoMoR Ο χρήστης MoMoR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2010
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Zapatas...(θα ρωτήσω τελικά ) τα βακτήρια είναι περιττά και σε μένα? δεν χρειάζεται να βάζω σε κάθε αλλαγή? μόνο χλώριο?

beat89... θα κάνει μετρήσεις και θα σας πω τα αποτελέσματα

Maverick.... όχι δεν έχει βάλει σαπούνια και τίποτα καθαριστικό το ρώτησα και εγώ , έχει δοχεία μόνο για αυτή τη δουλειά χωρίς να βάζει τίποτα άλλο μέσα.

delta66... αυτό θα κάνω θα του δώσω εγώ μπόλι που έχω αμμωνία 0 και θα αλλάξει το μόλλυ με έναν ( ελπίζω μακροβιότερο ) μονομάχο, το σαλιγκάρι θα το κρατήσει και θα του στείλω όλα αυτά τα ποστ ώσπου να αποκτήσει σύνδεση που θα γίνει σύντομα και να σας ζαλίζει αυτοπροσώπος.

Θα σας πω νεότερα και πάλι ευχαριστώ , καληνύχτα σε όλους
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-02-11, 01:00
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MoMoR Εμφάνιση μηνυμάτων
Zapatas...(θα ρωτήσω τελικά ) τα βακτήρια είναι περιττά και σε μένα? δεν χρειάζεται να βάζω σε κάθε αλλαγή? μόνο χλώριο?
κατα την γνωμη μου, τα βακτηρια ειναι για...πεταμα... τσαμπα τα αγοραζουμε! δεν χρειαζεται να βαζεις οχι, αφου εχεις στρωμενο φιλτρο, οτι θες πλεον θα το κανεις βαζοντας μπολι!
και να ξερεις οτι ποτε μα ποτε δεν καθαριζεις τιποτα ενυδρειακο με καθαρο νερο, παρα μονο με νερο απο το ιδιο το ενυδρειο ωστε να κρατιεται η βιολογια σου ζωντανη! τοτε ναι δεν χρειαζονται πουθενα τα βακτηρια "που ζουν σε μπουκαλακια"
και τελος αν ακολουθησετε αυτα που ειπαμε, ολα θα πανε μια χαρα!
καλη συνεχεια και καλο διαβασμα! διαβαστε μαζι με τον φιλο σου ολα τα υπομνηματα των αρχαριων και δεν θα εχετε προβλημα!
και παλι εδω ειμαστε ολοι!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-02-11, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω παλι κραταω τις επιφυλαξεις για τα βακτηρια εμποριου αφου και επιστημονικα αποδυκνειεται οτι μπορουν να διατηρηθουν σε "μπουκαλακι" μεχρι να μπουν στο νερο.
Ας μη ξεφυγουμε ομως.

Το θεμα ειναι οτι οταν εχει ξεκινησει και εχει αναπτυχθει μια βιολογια (αποικια βακτηριων) στο φιλτρο, μπορει να διπλασιαζει τον πλυθησμο της, αναλογα τις συνθηκες νερου και την παροχη ρυπων, καθε 15-25 ωρες.
Πιο γρηγορα δλδ απο το "ξυπνημα" και αναπτυξη των ενθηλακωμενων βακτηριων εμποριου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-02-11, 10:41
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MoMoR Εμφάνιση μηνυμάτων
τα βακτήρια είναι περιττά και σε μένα? δεν χρειάζεται να βάζω σε κάθε αλλαγή? μόνο χλώριο?
Όπως είπαν τα παιδιά το μπόλι είναι πιο γρήγορο/εύκολο/σίγουρο/τζάμπα οπότε γιατί να βάλει? Εσύ αν το φίλτρο σου είναι ήδη στρωμένο σίγουρα δε χρειάζονται. Όταν λες χλώριο ελπίζω να εννοείς αντιχλώριο Περιμένουμε τις μετρήσεις του φίλου για να δούμε τι γίνεται...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αιφνίδιος θανατος Guppy.. pavlos1988 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 15-11-10 19:29
Αιφνίδιος Θάνατος Θανάσης Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 06-06-07 13:13
Εντός Θέματος ? halvas69 Greek Aquarist's Boards 5 29-05-06 13:35
Θάνατος GALAHER epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 8 03-12-05 14:04
Αιφνίδιος θάνατος Melanotaenia Parva & Preacox Apostolis Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 10 01-11-05 19:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08898 seconds with 15 queries