Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 17-10-10, 19:13
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή Εξωτερικο φιλτρο και υψος/αποσταση απο το ενυδρειο.(ξεκινημα ενυδρειου)

Καταρχην καλησπερα σε ολο τον κοσμο!
Εχει μερικες μερες που γραφτηκα στο site και εχω ηδη εκτυπωσει και διαβασει πανω απο 2-3 φορες καμμια 500αρια σελιδες με τα ΒΑΣΙΚΑ και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για το ξεκινημα/συντηρησης ενος ενυδρειου...(χαλαλι το μελανι που ξοδεψε ο νεος μου epson )
Εμπειρια απολυτως καμμια (γυαλα με χρυσοψαρο πιτσιρικας και ενα μικρο ενυδρειο πριν 15-16 χρονια που τα μονα που ηταν γνωστα τοτε για τη συνθεση ενος ενυδρειου ηταν ενυδρειο/ψαρια/φιλτρο και τελειωσαμε,δεν τα λες εμπειρια οπως και να το δεις!)
Το λοιπον ειμαι ηδη κατασταλαγμενος στο τι και πως,ευκολα ψαρακια ζωοτοκα(guppy/ξιφοφορους και ΙΣΩΣ καμμια γαριδα) και 2-3-4 (θα δουμε) ΕΥΚΟΛΑ φυτακια...
Ενυδρειο στο μερος που θα θελα να το εγκαταστησω ειναι μεσα σε ενα μεγαλο παλιο συνθετο τηλεορασης με διαστασεις 86*56*50 οποτε για το ενυδρειο φανταζομαι η καταλληλη διασταση (για να υπαρχει και καποιος ελευθερος χωρος να μπει χερι) ειναι 80*35-40*35 (μηκος*βαθος*πλατος) γυρω στα 100 λιτρακια δηλαδη..
Εχω πολλα στο μυαλο μου και ηδη εχω βρει σε καποιον εισαγωγεα δικης τους κατασκευης ενυδρειο 80*45(με το καπακι)*35 στα 110 ευρω με φιλτρο/θερμοστατη/αντιχλωριο/φωτισμο.
Επειδη οπως διαβασα συνηθως τα φιλτρα που πανε *πακετακι* με ετοιμα ενυδρεια δεν ειναι και οτι καλυτερο σκεφτομαι (αφου συννενοηθω για την τιμη) να ζητησω να το παρω σκετο για να επιλεξω πιο καταλληλο/αξιοπιστο εξοπλισμο!(το ενυδρειακι ειναι δικης τους κατασκευης και δεν ειναι ασχημο να πω την αληθεια)
Λογω του θεματος χωρου τωρα και επειδη εχει πεισει το ματι μου στο EHEIM 2213
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2726
η ερωτηση μου ειναι!
Αν τοποθετηθει πιο ψηλα απο το ενυδρειο (το πολυ 20cm σε ραφι που επαρχει ακριβως απο πανω απο τον χωρο που θα μπει το ενυδρειο) θα υπαρχει προβλημα στο να αντλήσει νερο απο το ενυδρειο?Εχει καποιος ετσι τοποθετημενο το φιλτρο του?Εχω ψαξει/διαβασει πολλα ποστ αλλα το ματι μου σε κατι τετοιο δεν εχει πεσει!
Ζητω συγνωμη για το μεγαλο κειμενο απλα θελω να ειμαι οσο πιο κατανοητος γινεται..
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτο Για ενυδρειο με υψος 1,20 gmavro Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 52 12-11-12 10:18
Εξωτερικο ενυδρειο-φιλτρο κατι σαν sub POURITANOS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 31-10-08 19:05
ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 70lt angelos7577 Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-06-07 16:10
ΒΑΣΗ-επιπλο ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.....ΠΙΟ ΥΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΗΛΟ? maria-paok DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 01-01-05 14:14
ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΛΑΜΠΑΣ METAL HALIDE ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ bluefin Φωτισμός 2 15-03-04 13:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04254 seconds with 14 queries