Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-12, 23:15
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Αρχαριος βοηθεια

Καλησπερα σε ολους παιδια. Εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα και θελω να ρωτησω κατι, σε καθε αλλαγη νερου προσθετω βελτιωτικο νερου με βαση αυτο που εκανα αλλαγη και βακτηρια με βαση το συνολικο ποσο των λιτρων, ισχυει?Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-12, 23:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εάν πρώτα βάζεις το νερό της αλλαγής σε ένα κουβά και εκεί μέσα ρίχνεις το αντιχλώριο -αν τέτοιο εννοείς λέγοντας βελτιωτικό- τότε θα το υπολογίζεις βάσει των λίτρων της αλλαγής. Εάν ρίχνεις το νερό κατευθείαν στο ενυδρείο τότε να ρίχνεις από πριν για όλα τα λίτρα.

Τα βακτήρια μπορείς να μην τα ξαναχρησιμοποιήσεις.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-12-12, 23:51
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ριχνω λιγο λιγο το νερο , περιπου το 1/3 κανω αλλαγη, και μου ειπαν οτι πρεπει να ριχνω το βελτιωτικο στο τελος περιπου της διαδικασιας για το ποσο της αλλαγης και οχι για το συνολικο ογκο του νερου του ενυδρειου.Κατι δεν καταλαβαινω μαλλον αλλα σορυ ειμαι νεος στο αθλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-12, 06:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το θεμα των σωστων αλλαγων ειναι ισως το σημαντικοτερο θεμα στο χομπυ μας και λαθος τροπος αλλαγων μπορει να προκαλεσει πολυ σοβαροτερα προβληματα κι απο τις λαθος συνθηκες κι απο οτιδηποτε.
Τα πλεον σημαντικα ειναι το νερο που μπαινει να μην εχει διαφορα συνθηκων απο αυτο που ειναι μεσα στο ενυδρειο (θερμοκρασιας, σκληροτητας, ph). και να ειναι χημικα οσο καθαροτερο γινεται (και αν γινετεται και μικροβιολογικα).
Ο καλυτερος τροπος ειναι να ειναι φιλτραρισμενο απο ενα καλο φιλτρο βρυσης και να εχει "παλιωσει" απο ωρες εως μερες (ετσι δε χρειαζεται επι πλεον χημικα οπως "βελτιωτικα" κτλ). Επισεις μην βαζεις "βακτηρια" (που μονο βακτηρια δεν εχουν), δε γνωριζουμε καν τι περιεχουν αυτα τα μπουκαλακια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-12, 06:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα βακτηρια υποθετω τα βαζεις σε καθε αλλαγη γιατι ειναι αστρωτο ακομα το φιλτρο,η στο ειπε καποιος να το κανεις?πεσμας καμια λεπτομερεια για το ενυδρειο σου,ποσο καιρο λειτουργει,αν εχει ψαρια και τι ψαρια εχεις μεσα,φυτα κλπ.η βαλε και καμια φωτο καλυτερα να δουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-12, 12:42
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Το ενυδρειο το εχω 3 μηνες και κατι και μου ειπαν οτι χρειαζεται μετα αοι καθε αλλαγη βακτηρια τα οποια τα συμπληρωνω με βαση τον συνολικο ογκο νερου του ενυδρειου 120 λιτρα. Ενα φιλαρακι απο εδω μεσα με χρονια εμπειρια μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητα τα βακτηρια, απλα εχω χαθει λιγο και δεν ξερω τι να κανω. Οσον αφορα τωρα τους κατοικους του εχω 8 αρλεκινους μικρους , 1 ξιφοφορο, 1 πλατυ και 1 γκουραμι dwarf.
-------------------------
Η αληθεια ειναι παντως οτι μετα απο μια αλλαγη νερου εχασα δυο ψαρακια στο παρελθον. Δεν ξερω αν φταιει αυτο απλα το αναφερω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34 : 19-12-12 στις 12:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-12, 15:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο το εχω 3 μηνες και κατι και μου ειπαν οτι χρειαζεται μετα αοι καθε αλλαγη βακτηρια τα οποια τα συμπληρωνω με βαση τον συνολικο ογκο νερου του ενυδρειου 120 λιτρα. Ενα φιλαρακι απο εδω μεσα με χρονια εμπειρια μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητα τα βακτηρια, απλα εχω χαθει λιγο και δεν ξερω τι να κανω. Οσον αφορα τωρα τους κατοικους του εχω 8 αρλεκινους μικρους , 1 ξιφοφορο, 1 πλατυ και 1 γκουραμι dwarf.
-------------------------
Η αληθεια ειναι παντως οτι μετα απο μια αλλαγη νερου εχασα δυο ψαρακια στο παρελθον. Δεν ξερω αν φταιει αυτο απλα το αναφερω.

Δεν κανει κακο να βαζεις βακτηρια (αφοσον ηδη τα εχεις κιολας).
Σε νεα ενυδρεια, ιδιως σε χερια αρχαριων, δεν κανουν καθολου κακο. Το αντιθετο.
Βαζε μεχρι να τελειωσουν.
Αυτη ειναι η αποψη μου.

Τα ψαρια τα εχασες απο αλλη αιτια, οχι απο τα βακτηρια.
Καποια στιγμη που θα αποκτησεις εμπειρια και θα εχεις διαβασει αρκετα, θα καταλαβεις και μονος σου ποιο λαθος μπορει να ειχες κανει και τα εχασες.

Κρατα τωρα προληπτικα τις ρουτινες των αρχαριων (αλλαγη καθε εβδομαδα με νερο ιδιας θερμοκρασιας και αργη εισαγωγη του, και αντιχλωριο) και μετρησεις (αμμωνια μηδεν, νιτρωδη μηδεν, νιτρικα μεχρι 20ppm) και ολα θα πανε καλα μεχρι να μελετησεις και τα παραιτερω.

Η συνθεση σου δεν ειναι ιδανικη (εχεις ψαρια σκληρου και μαλακου νερου μαζι).
Κρατα τα ψαρια που μπορεις να τους δωσεις το νερο που μπορεις (προφανως σκληρο αφου δεν ξερεις να επεξεργαζεσαι το νερο ακομα)
Πλατυ και ξιφοφοροι μαζι δεν πρεπει να μπαινουν γιατι υβριδιζουν.
Και θελουν και σωστο αριθμο αρσενικο θηλυκων (3 θηλυκα για καθε ενα αρσενικο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-12-12, 23:25
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Απο οτι καταλαβαινω εχω κανει βλακεια βαζοντας τα πλατυ μαζι με τον ξιφοφορο. Εχει να πρετεινει κανεις τον ξιφοφορο με τα αρλεκινακια πως μπορω να τα συνδυασω για να βγαλω τα πλατυ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-12, 23:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οτι καταλαβαινω εχω κανει βλακεια βαζοντας τα πλατυ μαζι με τον ξιφοφορο. Εχει να πρετεινει κανεις τον ξιφοφορο με τα αρλεκινακια πως μπορω να τα συνδυασω για να βγαλω τα πλατυ?

τα αρλεκινακια μαλλον δεν ειναι για χερια αρχαριων αφου θελουν ειδικες προετοιμασιες νερου για να μαλακωσει και να οξυνθει.
Τα πλατυ και οι ξιφοφοροι ζουν στα ιδια νερα, αλλα ο Σπυρος σου εγραψε οτι δεν κανει να μπαινουν μαζι γιατι υβριδιζουν (τα υβριδια βεβαια που θα γεννηθουν ειναι στειρα, οποτε δεν αποτελουν ειδος, αλλα οσο να ναι ειναι κριμα να ταλαιπωρουνται εχοντας ισως προβληματικη ζωη)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-12, 23:41
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Επομενως βγαζω τα πλατυ και στη θεση τους τι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-12, 23:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

γιατι θεωρεις κακο το να κρατησεις ενα μονο ειδος?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-12, 23:46
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Το ειχα καπως αλλιως στο μυαλο μου, ενα κοπαδι γυρω στα 10 και καναδυο ειδη ακομα συνολο γυρω στα 18 ψαρακια πανω κατω. Λαθος?
-------------------------
Ηλιθιες ερωτησεις αλλα ειπαμε ασχετος ειμαι αλλα τα σεβομαι και δεν θελω να κανω βλακειες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34 : 20-12-12 στις 23:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-12-12, 23:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το "κοινωνικο ενυδρειο" δεν ειναι λαθος αλλα με τα ζωοτοκα ειναι καπως πιο δυσκολο, γιατι τα περισσοτερα ειδη υβριδιζουν ευκολα μεταξυ τους
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-12-12, 00:00
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ειπα να αποφυγω ψαρια επιθετικα γιατι θα τα εκανα μπαχαλο επειδη ειμαι νεος στο χωρο. Τα βρισκω λιγο σκουρα ομως και με το κοινωνικο ενυδρειο. HELP
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-12-12, 00:03
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "κοινωνικο ενυδρειο" δεν ειναι λαθος αλλα με τα ζωοτοκα ειναι καπως πιο δυσκολο, γιατι τα περισσοτερα ειδη υβριδιζουν ευκολα μεταξυ τους
αν θες ζωοτοκα (στο προτεινω , επειδη εισαι αρχαριος) μπορεις να βαλεις
πλατυ,μολλυ,γκαπυ μαζι, ή ξιφοφορους,μολλυ,εντλερ , σε οποιους συνδυασμους τελος παντων θελεις...
Δεν μπορεις ομως να βαλεις ξιφοφορους μαζι με πλατυ και γκαπυ μαζι με εντλερ.
Ετσι θα εχεις αρκετα ψαρακια που εχουν τις ιδιες αναγκες νερου...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-12-12, 00:10
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Eυχαριστω ευχαριστω ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος βοηθεια με ενυδρειο και wet dry sump Κουραμπιές Reef 48 13-08-12 10:51
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΒΟΗΘΕΙΑ NIKOUK Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 06-09-11 22:37
αρχαριος βοηθεια.... chris. Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 30-12-10 14:20
Βοηθεια αρχαριος giorgos_kst Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 29-03-09 13:49
sos ενιδρειο 60 lt ειμαι αρχαριος θελω βοηθεια stefoc Αρχάριοι γλυκού νερού 13 21-01-09 07:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05480 seconds with 13 queries