Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-10, 22:37
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Thumbs up Τελικά κατέληξα αλλά θέλω να το συζητήσουμε!!

Λοιπόν παιδιά..!! Τελικά κατέληξα τη θα κάνω το 120 λίτρο μου.. Αλλά για να γίνει σωστά και με μεράκι θέλω να το συζητήσουμε να μου πείτε τις απόψεις σας.. Ελπίζω να μην γίνομαι βαρετός απλά είμαι ακόμα αρχάριος και για να μην τρέξω και κάνω λάθη που θα μετανιώνω θα το συζητήσω για να πάνε όλα καλά..Να δούμε τη μου λυπεί τη χρειάζομαι να αγοράσω και γενικά να μου δώσετε τις συμβουλές σας..!! Ξεκινάω λοιπών..Στην διάθεση μου έχω..!!

- Μέγεθος ενυδρείου (λίτρα) : 120 λύτρα
- Εξοπλισμός (φίλτρο, φωτισμός κ.α.): Φίλτρο έχω τις JBL CristalProfi i 100 με σφουγγάρια και στην μια θέση, Φωτισμός είναι Sulvania Standard cool white F25w είναι ο μαμισιος , Θερμοστάτη έχω τον Tetratec HT200, Αεραντλία έχω μια κινέζικη Helaia.
- Φυτά 27 φυτάΤώρα υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο):4 Hygophila polusperma, 1 cryprocyne, 2 echinodorys, 2 Vallisneries, 2 anubies barteri, 3 anubies nana
- Κάτοικοι ενυδρείουΤωρα υπαρχουν μεσα στο ενυδρείο):3 κλασικά χρυσόψαρα.
-Λίπασμα φυτών:Τις JBL to Ferropol (μια φορά την βδομάδα)
- Λειτουργία ενυδρείου: 2-08-2010(με χρυσόψαρα)
-Τελευταίες μετρήσεις:
ΝΟ3=15
ΝΟ2=0
kKG=>14od
ΚΗ=6od
PH=7,2
NH4=<0,05

Αυτές ήταν μερικές πληροφορίες για το πως είναι τώρα το ενυδρείο..
Τώρα να σας πω πως θέλω να γίνει και σίγουρα θα γίνει με την βοήθεια σας.!!
Πριν αρχίσω να ξέρετε ότι κάθε γνώμη είναι δεχτή και ότι ξέρετε ότι χρειάζεται να αγοράσω να το πείτε για να καταφέρω με την βοήθεια σας να στήσω κάτι που θα είναι ωραίο... Αρχίζω λοιπόν να σας λέω τη έχω στον νου μου για το concept.
Σκέφτομαι πολλά φυτά μέσα στο ενυδρείο με διάφορα κοπαδόψαρα όπως πχ. καρδιναλίους,neon tetra, και ότι άλλο μπορώ.Θα σας δώσω μερικά Link με πορόμοια ενυδρεία για να καταλαβαίνετε τη εννοώ..!!
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Apostolis2.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...s/parMagda.htm

Βέβαια μιλάμε σε κάτι παρόμοιο τέτοιο..Με εύκολα και μεσαία φυτά όχι δύσκολα..
Περιμένω πραγματικά τις απαντήσεις σας και αυτό το θέμα να αναπτυχθεί όχι μονό για μένα αλλά και για πολλούς φίλους μας που ίσως θέλουν να φτιάξουν κάτι παρόμοιο..
Περιμένω να μιλήσουμε για τα πάντα από φωτισμό μέχρι εξ. φίλτρα, λιπάσματα , φυτά,.
Περιμένω να ακούσω για τα πάντα..Σας ευχαριστώ..!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-10, 22:42
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Τα λινκ σε εμενα δεν δουλευουν.Δεν τα ξανακοιτας;(εκτος αν εχω μονο εγω το προβλημα)

Μοd edit: Tα εφτιαξα και τωρα δουλευουν τα link.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-10, 22:58
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

εμένα πάντως δουλεύουν αλλά είμαι άσχετος με φυτεμένα!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Savou Εμφάνιση μηνυμάτων
δενξερω γιατι γινετε αυτο μισο λεπτο να δω αν μπορω να το διορθωσω..!!
-------------------------
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...Apostolis2.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...s/parMagda.htm
-------------------------
τωρα ειναι ενταξει..!!!


Τα εφτιαξε ο raven τα λινκς.
Καταρχην για να κανεις τετοιου ειδους ενυδρειο θα πρεπει να μαθεις τι απαιτησεις χρειαζεται το καθε φυτο που θα βαλεις.Για να εχεις καλη και σωστη αναπτυξη θα χρειαστεις μπουκαλα co2(εκτος αν θες να το γεμισεις μονο με ανουμπιες και κερατοφυλλο),χωρια οτι το διοξειδιο ειναι ο εχθρος της αλγης.Απο εκει και περα θες υποστρωμα και οσον αφορα την λιπανση,θα πρεπει να αποφασισεις με ποιον τροπο θα λιπαινεις(θα αγορασεις ολα τα ζουμια ή θα κανεις την ΕΙ;Δες παρακατω.)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
Η καλη κυκλοφορια σε φυτεμενα ειναι μονοδρομος,ετσι ωστε να μεταφερονται ολα τα θρεπτικα συστατικα καθως και η καλη αναταραξη της επιφανειας(αυτο μπορει να στο προσφερει ενα καλο φιλτρο,αν ειναι και εξωτερικο,ακομα καλυτερα για την βιολογια σου).Φυσικα τα τεστ ειναι απαραιτητα(και δεν μιλαω μονο για τα συνηθισμενα τεστ αμμωνιας,ph κτλ αλλα τεστ φωσφορικων,νιτρικων,σιδηρου).Ο φωτισμος τωρα ειναι κατι που θα πρεπει να αποφασισεις εσυ.Ισχυρος φωτισμος(1 watt+ στο λιτρο)γκαζωνει τα φυτα(με σωστη λιπανση και διοξειδιο),αλλα θα πρεπει να εχεις το νου σου για αλγες(και φυσικα οχι αποτομη αυξηση του φωτισμου) ή βαζεις μια ακομα λαμπα και πας στο 0.5 watt στο λιτρο και εχεις λιγο πιο αργη αναπτυξη,αλλα και λιγοτερο κινδυνο για αλγες. Απο κει και περα αν τα εχεις ολα αυτα,μπορεις να προχωρησεις στο στησιμο συμφωνα με το γουστο σου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-10, 19:29
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εφτιαξε ο raven τα λινκς.
Καταρχην για να κανεις τετοιου ειδους ενυδρειο θα πρεπει να μαθεις τι απαιτησεις χρειαζεται το καθε φυτο που θα βαλεις.Για να εχεις καλη και σωστη αναπτυξη θα χρειαστεις μπουκαλα co2(εκτος αν θες να το γεμισεις μονο με ανουμπιες και κερατοφυλλο),χωρια οτι το διοξειδιο ειναι ο εχθρος της αλγης.Απο εκει και περα θες υποστρωμα και οσον αφορα την λιπανση,θα πρεπει να αποφασισεις με ποιον τροπο θα λιπαινεις(θα αγορασεις ολα τα ζουμια ή θα κανεις την ΕΙ;Δες παρακατω.)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
Η καλη κυκλοφορια σε φυτεμενα ειναι μονοδρομος,ετσι ωστε να μεταφερονται ολα τα θρεπτικα συστατικα καθως και η καλη αναταραξη της επιφανειας(αυτο μπορει να στο προσφερει ενα καλο φιλτρο,αν ειναι και εξωτερικο,ακομα καλυτερα για την βιολογια σου).Φυσικα τα τεστ ειναι απαραιτητα(και δεν μιλαω μονο για τα συνηθισμενα τεστ αμμωνιας,ph κτλ αλλα τεστ φωσφορικων,νιτρικων,σιδηρου).Ο φωτισμος τωρα ειναι κατι που θα πρεπει να αποφασισεις εσυ.Ισχυρος φωτισμος(1 watt+ στο λιτρο)γκαζωνει τα φυτα(με σωστη λιπανση και διοξειδιο),αλλα θα πρεπει να εχεις το νου σου για αλγες(και φυσικα οχι αποτομη αυξηση του φωτισμου) ή βαζεις μια ακομα λαμπα και πας στο 0.5 watt στο λιτρο και εχεις λιγο πιο αργη αναπτυξη,αλλα και λιγοτερο κινδυνο για αλγες. Απο κει και περα αν τα εχεις ολα αυτα,μπορεις να προχωρησεις στο στησιμο συμφωνα με το γουστο σου.

σιγουρα ολα αυτα που μου ειπες θα τα αποκτεισω διαβαζω αρκετους μηνες..Και <<παιζω>> με καποια φυτακια..και πυστευω οτι ηρθε η ωρα να ξεκινισω..αλλα σιγουρα μια καλη συζητηση θα ειναι πολυ καλο για εμενα γιατι σιγουρα θα ακουσω καποια πραγματα παραπανω με αυτα που εχω διαβασει..!!Αλλα εγω θα ελεγα να τα πιασουμε ενα ενα..πχ. Φωτησμος,Φυλτρο,Co2..!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 03-11-10 στις 00:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-10, 23:00
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Τι ακριβως θελεις να μαθεις,Για να καταλαβω και να σου πω την γνωμη μου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-10, 23:19
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ακριβως θελεις να μαθεις,Για να καταλαβω και να σου πω την γνωμη μου.
Δεν θελω να μαθω κατι συγκεκριμενο απλα θελω να συζητησουμε πχ. Για τν εξοπλησμο και ολα τα σχετικα για να πανε ολα καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-10, 01:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Savou Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα ολα αυτα που μου ειπες θα τα αποκτεισω διαβαζω αρκετους μηνες..Και <<παιζω>> με καποια φυτακια..και πυστευω οτι ηρθε η ωρα να ξεκινισω..αλλα σιγουρα μια καλη συζητηση θα ειναι πολυ καλο για εμενα γιατι σιγουρα θα ακουσω καποια πραγματα παραπανω με αυτα που εχω διαβασει..!!Αλλα εγω θα ελεγα να τα πιασουμε ενα ενα..πχ. Φωτησμος,Φυλτρο,Co2..!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ακριβως θελεις να μαθεις,Για να καταλαβω και να σου πω την γνωμη μου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Savou Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θελω να μαθω κατι συγκεκριμενο απλα θελω να συζητησουμε πχ. Για τν εξοπλησμο και ολα τα σχετικα για να πανε ολα καλα...
Savou γεια σου.
Βλεπω οτι εχεις ορεξη και μπραβο σου. Για να μπορεσουμε ομως να σε βοηθησουμε ολοι μας εδω μεσα θα πρεπει να επικεντρωνεις τις ερωτησεις σου σε μια απορια σου καθε φορα.
Αυτο που ζητας ειναι αδυνατον να γινει, δηλαδη να αναλυθουν τα παντα για τα φυτεμενα ενυδρεια σε ενα μονο θεμα σου. Ουτε 10 τομοι βιβλιων δεν ειναι αρκετοι για ολες τις πληροφοριες.

Θα σου προτεινω λοιπον να ξεκινησεις διαβαζοντας ολα τα θεματα στην κατηγορια φυτεμενων ενυδρειων , τα αρθρα και εκμεταλλευσου την δυνατοτητα "αναζητηση" θεματων. Διαβαζοντας θα βρεις ετοιμες πολλες απαντησεις στα θεματα που σε απασχολουν.
Αν κατι δεν σε καλυψει και σου δημιουργηθουν αποριες τοτε ρωτας συγκεκριμενα και σιγουρα θα παρεις απαντησεις.
Τα φυτεμενα θελουν κυριως υπομονη και μεθοδικοτητα..

Με ενα-ενα βημα καθε φορα θα λυσεις καλυτερα τα πρακτικα προβληματα και θα εμπλουτισεις και το γνωστικο σου πεδιο, ωστε να πανε ολα καλα με το ενυδρειο σου (στο ευχομαι ολοψυχα)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-10, 08:29
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Αντε καλη αρχη θελουμε Μποσταναδες στην Παρεα

welcome to the green side
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-10, 17:55
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ειδη εχω διαβασει πολλα και διαβαζω ακομα αλλα πραγματικα πυστευω ξερεται και εσεις πως ειναι αυτα..θελεις να εισαι σιγουρος για τα παντα..!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικά κατέληξα…Aquascaping tank AQUA PURA Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 65 30-04-11 01:10
Τι να διαλέξω τελικά; giorgos147 ¶λλα ζώα 2 08-06-09 15:35
Τελικά τα έχασα τα Guppys Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 1 19-10-07 17:59
τελικά τον έχασα.... garfield Χρυσόψαρα 12 05-03-07 17:41
Τελικά δεν τη γλύτωσε... Maverick Bettas 7 11-12-05 16:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05988 seconds with 13 queries