Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-10, 15:44
Το avatar του χρήστη christosvn
christosvn Ο χρήστης christosvn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή java fern

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους! ειναι αληθεια οτι η java fern δεν κανει να ειναι φυτεμενη στο χαλικι αλλα πρεπει οι ριζες της να ειναι δεμενες σε καποιο ξυλο?? εγω εχω στο ενυδρειο μου καποιες ριζες απο java fern,αλλες φυτεμενες και αλλες δεμενες πανω σε ξυλο.τα μεν φυτεμενα στο χαλικι δεν εχουν καποια αναπτυξη,η αλλη ριζα που ειναι κολλημενη σε ξυλο έχει βγαλει καποιες παραπανω ριζες αλλα και αυτες σαν να εχουν τριχοειδη..ειναι κανονικη η αναπτυξη των ριζων που ειναι κολλημενες στο ξυλο? παραθετω φωτο!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P050110_15.26.JPG
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  63,8 KB  
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg P050110_15.25.JPG (84,9 KB, 226 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-10, 15:55
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

βγαλε την φερν απο το χαλικι γιατι μαλον θα σαπισει...ειναι φυτο για να δενεται σε ριζες πετρες κλπ//...η φερν ειναι φυτο αργης αναπτυξης...θα δεις αναπτυξη των ριζων μετα απο καιρο...επισης κατω απο τα φυλλα θα διαπιστωσεις οτι θα αρχισουν να βγαινουν τριχιδια...με τον καιρο και με σωστο τροπο θα μπορεις να τα κλαδεψεις και να μεταφυτεψεις
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-10, 16:01
Το avatar του χρήστη christosvn
christosvn Ο χρήστης christosvn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

εχουν ηδη βγει τριχιδια (αυτα μαλλον φοβομουν οτι ειναι τριχοειδης αλγη). αυτα τα τριχιδια θα τα κοψω και θα τα δεσω και αυτα πανω στη ριζα??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-10, 16:04
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Τις φτέρες όπως και τις ανουμπιες μπορουμε να τις δέσουμε(πετρες,ξύλα,σφουγγάρια κλπ) ή να φυτέψουμε στο χαλίκι.

Στη δευτερη περίπτωση πρέπει να προσέχουμε οι ρίζες να είναι θαμένες στο υπόστρωμα αλλά ο κόνδυλος να παραμένει απέξω,διαφορετικά ο φυτό θα σαπίσει.

Αν εχεις φυτέψει μόνο τις ρίζες και ο κονδυλος είναι απέξω,πας καλά.μπορεί το φυτό να μην αναπτύσεται επειδη είναι στο πάτο και δεν περνει αρκετό φώς(αν και δεν εχει ιδιαίτερες απαιτησεις..)
Εξάλλου οπως σου είπαν ειναι φυτό αργης αναπτυξης,δώστου χρόνο.οταν μεγαλώσουν τα φύλλα θα βγάλουν στις ακρες μικρες "φερν" που μπορεις να μεταφυτέψεις ή απλά να κόψεις τον κονδυλο στο επιθυμητό σημείο και να δημιουργήσεις 2 ή περισσότερα φυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-10, 16:08
Το avatar του χρήστη christosvn
christosvn Ο χρήστης christosvn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ παιδια! η αληθεια ειναι οτι μονο οι ριζες ειναι μεσα στο χαλικι και οχι ο κονδυλος. εχω δει αυτα τα τριχιδια στα φυλλα του αλλα δεν ηξερα οτι αυτο μπορω να το μεταφυτεψω..παω για φυτεμαααααααααα!!

και παλι ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-10, 16:12
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christosvn Εμφάνιση μηνυμάτων
εχουν ηδη βγει τριχιδια (αυτα μαλλον φοβομουν οτι ειναι τριχοειδης αλγη). αυτα τα τριχιδια θα τα κοψω και θα τα δεσω και αυτα πανω στη ριζα??
αν τα κόψεις δεν εχει νοημα να τα κολήσεις πουθενα.τα σουτάρεις!ετσι κι αλλιώς τα φυτό θα βγάλει αλλα.δεν μπορω να διακρίνω καλα στη φωτογραφία αλλα δεν νομίζω να είναι αλγη,πιο πολυ μοιαζει με τα φυσικά τριχίδια που εχει το φυτό για να προσροφά ουσιες..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christosvn Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ παιδια! η αληθεια ειναι οτι μονο οι ριζες ειναι μεσα στο χαλικι και οχι ο κονδυλος. εχω δει αυτα τα τριχιδια στα φυλλα του αλλα δεν ηξερα οτι αυτο μπορω να το μεταφυτεψω..παω για φυτεμαααααααααα!!

και παλι ευχαριστω!
Οχι δεν καταλαβες,δεν θα μεταφυτέψεις τα τριχιδια!στην ακρη του φύλλου θα βγουν στην κάτω μερια τριχίδια και στην πάνω φυλλαράκια μικρα και ανοιχτόχρωμα.τα αφηνεις λιγο καιρο να μεγαλώσουν και μετα απαλά με το χέρι το τραβάς και βγαίνει μια μικρή φερν που μπορείς να μεταφυτέψεις.

Εχεις τέτοια φυλλαράκια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rigel : 05-01-10 στις 16:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-10, 16:16
Το avatar του χρήστη christosvn
christosvn Ο χρήστης christosvn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

ααααα,τωρα καταλαβα! μονο τριχιδια εχω.. σε αυτη τη φωτο που εχω δεν φαινεται..σε αλλες ριζες εχουν βγει..οποτε περιμενω να βγουν τα φυλλαρακια αυτα και μετα θα τα μεταφυτεψω.

Υ.Γ: Μολίς εκανα και μια παρουσιαση του ενυδρειου μου..ριξτε καμια ματια και περιμενω νουθεσιες! thanx και παλι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κλάδεμα java fern neos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 20-05-09 19:55
java fern ετοιμοθανατη... Steve Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 13-09-07 13:19
Που μπορώ να βρώ Java moss - Java Fern? torm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 21-03-05 10:21
java fern propagation George-A Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 05-10-03 23:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03807 seconds with 14 queries