Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-14, 21:12
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

Και εγω φιλε ετσι τους εχω χρονια.
Ποτε δεν τους βουτιξα μεσα ουτε παραληλους.
Παντα καθετοι και παντα το καλωδιο του ρευματος με κληση μην παει νερο στην μπριζα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-14, 21:18
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ο συγκεκριμενος θερμαντηρας δεν εχει προβλημα να ειναι ολοκληρος μεσα στο νερο!απλως ετυχες στη περιπτωση της αστοχιας υλικου,οι συγκεκριμενοι θεωρουντε απο τους καλυτερους οπως ειναι γνωστο!και πλαγια δουλευουν χωρις κανενα θεμα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-14, 00:16
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως εγω βρε παιδια ολους τους θερμοστατες μου τους εχω με την πανω μερια εξω απο το νερο..πολυ το φοβαμαι να τους εχω μεσα ολοκληρους..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω φιλε ετσι τους εχω χρονια.
Ποτε δεν τους βουτιξα μεσα ουτε παραληλους.
Παντα καθετοι και παντα το καλωδιο του ρευματος με κληση μην παει νερο στην μπριζα.
Πως πηρε νερο τοτε μέσα?
Η μονη εισοδος τουλαχιστον στους eheim ειναι η πανω μερια .... εκει που ειναι τα πλαστικα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-14, 07:04
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

Φανταζομαι απο υγρασια.
Οπως οταν ανοιγω το καπακι του ενυδρειου και σταζη νερο,
Κατι τετοιο φανταζομαι να εγινε και στον θερμοστατη.
Αφου ηταν να παρη νερο,οπως και εαν τον ειχα θα επερνε μεσα παλη.
Φαντασου να τον βουτουσα μεσα και οριζοντια.
Τοτε φιλτρο θα γινοταν.......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-14, 10:02
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή ρευμα κ νερο κακος συνδιασμος!

καλημερα παιδια , ειδα την ολη ιστορια κ να πω δυο λογακια κ εγω..

υπαρχουν διαφορα πρωτοκολλα για το νερο κ την στεγανότητα σε σχεση με το νερο, τα γνωστα ΙΡ που ειναι διαφορα νουμερα. Στην περίπτωση των ενυδρειακων όλα είναι βυθιζόμενα κ μερικά μαλιστα σου λένε που πρεπει να ειναι το ελάχιστο της σταθμης. αυτό είναι λογικό γιατι πρέπει να είναι όλο μέσα στο νερό για να μην έχει διαφορα θερμοκρασιών ΔΤ.

Η κεφαλη είναι απο πλαστικό κ το σώμα απο γυαλί. δεν έχουν τις ίδιες διαστολές συστολές κ για αυτό πρέπει να είναι όλο μεσα στο νερό.
Η θερμική αντίσταση παράγει την ηλεκτρική ενέργεια σε θερμική άρα δεν έχει τάση επάνω της αλλά βατική ισχύ που μεταφράζεται σε θερμότητα. βέβαια αν με το νερό σκουριάσει κ κοπεί σε ενα σημείο τότε εκείνο το σημείο πλέων θεωρείται καλώδιο κ έχει τάση η μια άκρη (φάση) κ μηδενική τάση η άλλη ακρη (ουδέτερο). Εκεί θα πάιξει σημαντικό ρόλο ο αυτόματος διακόπτης διαφυγής-διαροής (ρελε)

Σε κάθε περίπτωση είτε θερμαντήρας είναι (οχι θερμοστατης) είτε φίλτρο είναι ή οτιδήποτε παίζει σε "ρευμα" τάσης 220V AC τότε πρέπει να είναι κ η φάση κ ο ουδέτερος μέσα στο νερό ώστε σε περίπτωση διαροής να κάνει το θάυμα του ο αυτόματος. ΠΡΟΣΟΧΗ θέλουν τα καλώδια που καμια φορά τρίβονται στα γυαλιά (ειδικά DIY που δεν είναι ρονταρισμένα) κ εκει παίζει κίνδυνος να γδαρθεί το καλωδιάκι κ να βρείς την φάση παντού μέσα κ μόλις βάλεις τα χέρια να κάνεις την γέφυρα κ να σε πετάξει απέναντι!!!



Υ.Γ.

Για όσους δεν γνωρίζουν το "ρελε" είναι ενας ασφαλειοδιακόπτης όπου όση ροή έχει στο ένα αγωγό τόσο πρέπει να έχει επιστροφή κ στο άλλο.. αν έχει διαφορετικότητα τότε κλείνει ο διακόπτης μόνος του. Βρίσκεται βέβαια στον κεντρικό πίνακα του σπιτιού
υπάρχουν διάφοροι με ονομαστικές τιμές διαροής λχ 150mA 75mA κοκ. Βέβαια όσοι έχουν γνώση ηλεκτρολογίας είναι καλό εκτός απο τον κεντρικό πίνακα να βάζουν σε ειδικό εξωτερικό επιτοίχιο κουτί ένα ακόμη ρελέ στην πρίζα - πολύπριζο του ενυδρείου αλλά ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΓΕΙΩΣΗ !!!
επειδή απο τον πίνακα μέχρι την πρίζα στο τοίχο έχει μια αποσταση ΧΧ μέτρων καλωδίου έχει κ μια μικρή καθυστέρηση msec . θα πει κανείς οτι σιγά την διαφορά χρόνου. δεν είναι θέμα χρόνου αλλά θέμα ρεύματος. 10mA του εναλασώμενου είναι αρκετά να κάνουν ζημιά στο νευρικό σύστημα κ πάνω απο 50mA ανάλογα με την ευαισθησία του κάθε ανθρώπου είναι θάνατος...
επειδή με το ρεύμα ΔΕΝ παίζει κανείς καλό είναι να παραμείνει το ενυδρείο σαν απόλαυση κ χόμπυ κ να αποφύγουμε τα δυσάρεστα ενώ ξέρουμε πώς να προφυλαχθούμε!

Καλό θα είναι μια στις τόσο να κάνετε δοκιμή του ρελέ με το διακοπτάκι του κ όσοι δεν εχετε είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΌ να βάλετε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεροχελωνα και θερμοστατης latremena ¶λλα ζώα 4 02-09-12 18:02
θερμοστατης eheim jager PAVLOS79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 20-12-11 12:14
ασπρα σωματιδια στο νερο κατα την επανεκκινηση του εξωτερικου της eheim ecco pro 300 ilias13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 26-08-11 12:50
θολο νερο σε ενυδρειο 2,5 μηνων montoya Γλυκό νερό - Γενικά 16 24-03-11 17:43
θερμοστατης μεσα στο νερο ?? jimmis1974 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 03-05-10 18:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07091 seconds with 15 queries