Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-03, 00:02
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή Νεογέννητα Guppies

Και ναι ... απέκτησα γεννητούρια ... πλέω στα σύννεφα!!!
Σήμερα αποφάσισα να κεράσω ένα βραδυνό κολατσό στα ψαρουκαλάκια μου και ξαφνικά μου πετάχτηκαν 3 με 4 μωράκια ... πρέπει να είναι γκαπάκια ... θα εκπλαγόμουν αν ήταν καρδινάλιοι ή κορύντορας. Είναι άσπρα με μεγάλα μάτια και ουρά σαν τις θυληκές γκαπίνες ... αυτή τη στιγμή έχω παρατηρήσει γύρω στα 8. Βέβαια δεν ξέρω πια είναι η μάνα - ΟΛΕΣ ΓΚΑΣΤΡΩΜΕΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΕΣ!
Έχουν πολύ γέλιο ... οι καρδινάλιοι βέβαια έχουν αντίθετη άποψη και τα κυνηγούν αλλά τρέχουν σαν δαιμονισμένα και ευτυχώς που έχω το ceratophylum και κρύβονται μέσα στα φύλλα του. Τα γλυκουλίνια μου ... εντωμεταξύ το ΠΣΚ θα κάνω την καθιερωμένη αλλαγή και φοβάμαι μην χάσω κάποιο αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές. Θα προσπαθήσω να είμαι προσεχτικός και να ψαρέψω όσα τα ρουφήξει το σιφώνι. ΑΧ ΤΑ ΑΓΑΠΟΥΛΗΝΙΑ ΜΟΥ! Είμαι παππούς!!!

Παιδιά, έχετε τίποτα συμβουλές να μου δώσετε για την φροντίδα τους; Φαγάκι, έξτρα προστασία ;;; Μήπως αύξηση της θερμοκρασίας (τώρα είναι στους 25,5 βαθμούς).

Σας αγαπάω όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-03, 00:46
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παει ο ........παππους....σάλεψε......


ΥΓ1. Καλα το χαλβα δεν τον ρωτησες??
ΥΓ2. Και βεβαια το μυνημα ειναι ΟFF TOPIC
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-03, 01:00
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Kαλως ήλθες στο club των γκαποπατέρων-γκαποπαππούδων.

Τα Χριστούγεννα που γέννησε η γκαπίνα μου, μέτραγα καμιά εικοσαριά ψαράκια. Αυτή την στιγμή έχουν μείνει περίπου δέκα.
Τα έχω μόνα τους στο δεκαπεντάλιτρό μου όπου και γεννήθηκαν εξόρισα τα ψαράκια που είχα εκεί στο μεγάλο).
Δεν μπορώ να ξέρω τον λόγο που εξαφανίσθηκαν τα υπόλοιπα, αλλά υποθέτω ότι μερικά δεν άντεξαν κάποια αλλαγή θερμοκρασία σε κάποια αλλαγή νερού ή δεν τρεφόντουσαν σωστά, ή τα ρούφηξε το φίλτρο μου.

Εγώ τους τρίβω flakes και τρώνε κανονικά αλλά δεν νομίζω να είναι και η καλύτερη τροφή που μπορούν να φάνε.
Ελπίζω στις επόμενες γέννες μου να είμαι πιο οργανωμένος.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-03, 01:30
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Βάλε ένα καλσόν μπροστά από το λάστιχο ή ο,τιδήποτε άλλο θα χρησιμοποιήσεις για να βγάλεις το νερό. Με αυτό τον τρόπο τα μικρά δεν θα μπορέσει να τα ρουφήξει και να στα βγάλει έξω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-03, 15:36
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

τάιζε όσο πιο συχνά μπορείς όσο πιο λίγο μπορείς κ αν δεν λυπάσαι το έξτρα έξοδο αγόρασε κ μια τροφη του εμπορίου για μωρά π.χ. της tetra.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-03, 20:45
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris
τάιζε όσο πιο συχνά μπορείς όσο πιο λίγο μπορείς κ αν δεν λυπάσαι το έξτρα έξοδο αγόρασε κ μια τροφη του εμπορίου για μωρά π.χ. της tetra.
αυτο ακριβως. παρε tetramin για να τα ταιζεις, τωρα ποσα θα την βγαλουν καθαρη????
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-03, 00:44
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Aχαααα
Τριμένα φυλλαράκια, από λίγο βέβαια και 3-4 φορές την ημέρα.
Κάνε και τις τακτικές αλλαγές νερού και όλα ΟΚ !!!

Ps άλλος ένας που αγάπησε όλο τον κόσμο μόλις γέννησαν τα ψαράκια του χε,χε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-03, 01:54
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

τελικά η πολύ χαρά καλά κατάλαβα πως σε κακό θα βγει ...
ήρθα σπίτι και μόλις 2 βρήκα ... βρήκα άλλο ένα μέσα στο φίλτρο ζωντανό αλλά δεν το πειράζω ... ας βγει μόνο του!
μάλλον τα καταβρόχθησαν τα κακορίζικα
Καλά έτσι και αλλιώς δεν είχα σκοπό να κάνω παραγωγή ... ας περιλάβει το όλο πράγμα η φύση και όσα ζήσουν έχει καλώς ... όσαν δεν ... μεζεδάκια ...
παιδιά, έχετε υπόψη σας πόσο καιρό πέρνει περίπου ένα γκαπάκι να αναπτυχθεί σε τόσο μέγεθος ώστε να μην αποτελεί φαγητό για τα υπόλοιπα ψάρια;
γενικώς όσοι έχουν γέννες από γκάπυς, αφήνεται τα μωράκια στην τύχη τους ή τα προφυλάσεται (με γεννήστρες, 2ο ενυδρείο, κλπ) ;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-03, 12:34
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

μην στεναχωριέσαι καθόλου, σε δύο μήνες θα έχουν επιβιώσει περίπου 10 μωρά για κάθε τρίο σου (2f, 1 m) - με συντηρητικούς υπολογισμούς. αν δεν τα φάνε τις πρώτες ώρες τότε δεν έχουν πρόβλημα σε ένα ενυδρείο με κρυψώνες. μετά την δεύτερη μέρα τα καταφέρνουν έτσι κι αλλιώς. δεν χρειάζονται καμία προφύλαξη παρά μόνο απο το φίλτρο σου - αυτό που είναι μέσα βγάλτο δεν θα τα καταφέρει μόνο του. φύλαξε μερικά μωρά θηλυκά σε κάποιο δεύτερο ενυδρείο αν έχεις κ διάβασε να δεις πως μπορείς να κάνεις επιλεκτικές παραγωγές για κάποιο συγγεκριμένο strain που θα σου αρέσει.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-03, 18:24
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Όταν τα μωρά φτάσουν τους δύο μήνες ζωής δεν χωράνε στο στόμα των μεγαλύτερων. Στον έναν μήνα τα μεγαλύτερα δεν τους δίνουν καν σημασία.

Εγώ σε ένα ενυδρείο 20 λίτρων που το έχω πυκνοφυτεμένο και με πολλά floating plants όπως Ceratophilum demersum δεν τα βγάζω τα μικρά. Τα αφήνω στην τύχη τους και μέχρι στιγμής έχω 100% επιτυχία. Μηδέν απώλειες. Δηλαδή όσα μωρά μετράω την επόμενη μέρα της γέννας... ζούνε ακόμα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04342 seconds with 14 queries