Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-05, 21:01
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή γεννα gappy!!!!!

καποια απο τις γκαπινες μου γεννησε αλλα δεν το ειδα
ειδα τρια μωρα να κολυμπανε. να περιμενω κ αλλα? αυτα επιβιωσαν?
πως καταλαβενουμε οτι ειναι σε τοκετο η μαμαδες απο συμπεριφορα?
τα μωρα ειναι 5mm ποτε λετε να γεννηθηκαν?
τι κανω τωρα? (ειμαι κατα της γεννηστρας)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-05, 22:22
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή Re: γεννα gappy!!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldmary
καποια απο τις γκαπινες μου γεννησε αλλα δεν το ειδα
ειδα τρια μωρα να κολυμπανε. να περιμενω κ αλλα? αυτα επιβιωσαν?
Αν έχεις αρκετά φυτάκια στο ενυδρείο μπορεί να δεις και αλλά, συνήθως κρύβονται ακόμα και στο υπόστρωμα τις πρώτες 2-3 ημέρες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldmary
πως καταλαβενουμε οτι ειναι σε τοκετο η μαμαδες απο συμπεριφορα?
Το οφθαλμοφανές είναι η κοιλιά τους που είναι τούμπανο στην κυριολεξία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goldmary
τα μωρα ειναι 5mm ποτε λετε να γεννηθηκαν?
τι κανω τωρα? (ειμαι κατα της γεννηστρας)
Τάιζε όπως πάντα, θα βρούν τροφή από τα τρίματα που θα ξεφεύγουν-δημιουργούν τα μεγαλύτερα ψάρια.
Aν θες μπορείς να ρίχνεις λίγη τροψή σε φυλαράκι πολύ καλά τριμμένη, αλλά δεν θα το συνιστούσα για αποφυγή υπερβολών στο τάισμα και επιβάρυνση του νερού.
Μπορείς να κάνεις και μία extra αλλαγή νερού μέσα στην εβδομάδα, καλό θα κάνεις έτσι στα πιτσιρίκια.
Αστα μέσα στο ενυδρείο καθ'ότι αφού πήρε πρός η γκαπίνα σου και γεννάει θα ξαναγεννήσει σε 25 με 30 ημέρες.
Μπορεί να χάσεις αρκετά από τα μεγαλύτερα ψάρια αλλά από την άλλη αυτό είναι καλό γιατί έτσι θα υπάρχει ένας μερικός-φυσικός έλεγχος του πληθυσμού τους.
Λίγο άκαρδο, αλλά αν δεν θες να γεμίσεις ψάρια σε 2-3 μήνες έτσι είναι καλύτερα να κάνεις.
No to gennistra
Άντε καλορίζικα και welcome to the Χαζομπαμπά-μαμά team
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-05, 07:48
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

εκτος απο την κοιλια τους που ειναι τουμπανο κ οφθαλμοφανες κ το ξερα υπαρχει κατι αλλοσαν ενδειξη οτι θα γεννησουν σημερα πχ? για να το δω
στη φυση υπαρχουν γεννηστρες
σε ευχαριστω για τα καλα λογια κ τις συμβουλες σου
η χαζομπαμπα-μαμα
μαρια
Υ.Γ οταν εχω φωτο θα σας τα δειξω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-05, 09:26
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Στα ζωοτόκα ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια ημέρας το πότε θα γεννήσουν. Απλά από το μέγεθος της κοιλιάς, και την παρατήρηση των μικρών μεσα στην κοιλιά (φαίνονται από τα μάτια τους) αλλά και την κυκλική κίνηση που κάνουν τα θυληκά γκάπυ όταν κοντεύουν να γεννήσουν μπορούμε να έχουμε κάποιες ενδείξεις για να περιμένουμε την γέννα.
Τωρα Μαρία για την φύση φυσικά και δεν υπάρχει γεννήστρα εκεί αλλά ούτε και τα λίτρα είναι όσα τα λίτρα του ενυδρείου αλλά και τα φυτά είναι πολύ περισσότερα. Δεν στριμώχνονται σε 100 λίτρα 10 γκάπυ με άλλα 10 ψάρια μαζί . Έτσι στην φύση οι πιθανότητες να ζήσουν κάποια μωρά είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι σε ένα ενυδρείο. Φυσικά και η λύση της γεννήστρα δεν είναι η καλύτερη για τα ψάρια μας αφού τα στρεσσάρι σε πολύ μεγάλο βαθμό. Όμως η λύση του ενυδρείου μαιευτήριο είναι μια πολύ καλή και με πολύ μεγάλες πιθανότητες να ζήσουν πολύ περισσότερα από τα μωρά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-05, 13:43
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

τι πρεπει να κανω για να εχω τις καλυτερες συνθηκες φτιαχνοντας ενα μαιευτηριο για τις μαμαδες? μπορω να φανταστω αλλα καλυτερα να μην κανω πειραματα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-05, 16:27
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Πρέπει στο ενυδρείο μαιευτήριο το νερό να έχει τις ίδιες παραμέτρους με αυτό στο κανονικό ενυδρείο για να μην υπάρξει στρες κατά την εισαγωγή του ψαριού. Πρέπει να έχει κρυψώνες για τα μωρά καθώς κινδυνεύουν και από την ίδια την μητέρα. Καλό λοιπόν θα ήταν να υπήρεχε κάποιο φυτό σαν γκαζόν που θα κρύβονταν τα μωρά ή και φυτά επιφανείας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-05, 01:31
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

jpatou το μαιευτηριο ειναι κιολας ετοιμο πηρα νερο απο το αλλο ενυδρειο κ
οι μαμαδες ειναι στο θαλαμο οδυνων κ περιμενω εναν ανωδυνο τοκετο.
εβαλα τη java moss για κρυψωνα ειναι οκ? τι αλλο πρεπει να προσεξω? θερμοκρασια? αλλες παραμετρους νερου? τροφη?
halvas69 ειχες δικιο σημερα μετρησα 10 κ ισως αυριο περισοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-05, 09:19
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Μπράβο Μαρία πολύ σωστή κίνηση να φτιάξεις το ενυδρείο όπως είπες. Εγώ στο δικό μου εχω θερμοκρασία 28 βαθμούς. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το πόσο ταίζεις και είδικά όταν θα έχεις τα μωρά και θα ρίχνεις τροφή σε σκόνη ή ζωντανή. Είναι πολύ έυκολο να ανεβάσει αμμωνία και για αυτό θα πρέπει οι αλλαγές σου να είναι ποιο τακτικές.
Πάντως θα δείς πόσο ποιο εύκολα θα είναι τα πράγματα με τις γέννες και οτι θα έχεις πολύ λιγότερες απώλειες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-05, 10:00
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Mαρία μου εύχομαι να τα χιλιάσεις σύντομα γιατί αυτό θα γίνει μεσα σε λίγους μήνες..... η χαρά και η απόλαυση πάνε μαζί όταν τα βλέπεις να μεγαλώνουν και απο μιά μικρή κλωστούλλα που ήταν να γίνονται σε 4 μήνες σχεδόν έτοιμα για αναπαραγωγή ..... αυτη η εξέληξη ειναι εκείνη που σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα...... και να τους προσφέρεις οτι καλύτερο μπορείς.... τρίψε στο μιξεράκι φιλλαράκια και καντα σκόνη και δώστα στα μικρά σου σαν τροφή.... Και μιά συμβουλή άρχισε απο τώρα να ψάχνεις θετούς γονείς για τα μικρά σου ...... γιατί θαρθει η στιγμή που δεν θα χεις χώρο για να τα βάλεις..... Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε οτι κάνεις.. βάλε και λίγα φυτά να επιπλέουν εκεί βρήσκουν τα μικρά κρυψώνες εγώ συνήθως τα βρήσκω στην επιφάνεια του νερού κρυμμένα ανάμεσα στα φύλλα που επιπλέουν.....
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-05, 17:43
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Μαρία να σου ζήσουν τα μωράκια. Εγώ τις δικές μου τις καταλαβαίνω και απο το ότι τις κυνηγάνε επίμονα τα αρσενικά και απ το ότι αρχίζουν και αναπνέουν πιό γρήγορα. Σιγά - σιγά θα αρχίσεις και εσύ να τις καταλαβαίνει. Πάτνως έχει δίκο σε 3 μήνες δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις τα μωράκια. Τζίνια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-03-05, 23:03
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια.
πεστεμου τωρα τι να κανω με τα μωρα κ τις μαμαδες διοτι θα λειψω 3 μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-03-05, 11:34
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

κλαψ κλαψ κλαψ
εχασα τις γκαπινες μου, το πρωι μετα την αλλαγη νερου που εκανα, διοτι θα φυγω τις ειδα να ειναι στα προθηρα ......
μετα απο λιγο βρηκα τρεις απο τις πεντε στην επιφανεια,τις αλλες δυο τις εβαλα στο μεγαλο ενυδρειο μηπως και γλιτωσουν,
μεχρι στιγμης ειναι καλα δεν ξερω τι θα βρω οταν γυρισω?ιδομεν
ΥΓ. απο τα μωρα εμειναν 2
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-03-05, 12:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή


καλα τι ετσι στα καλα καθουμενα?
Και τι σχεσι ειχε η αλλαγη νερου?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-03-05, 13:00
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

στα καλα καθουμενα ναι.
αλλαξα τονερο γιατι θα φυγω το απογευμα για 3 μερες
μην ανεβουν νιτρικα, νιτρωδη κλπ προληψη πηγα να κανω
κ ιδου το αποτελεσμα
μεχρι τωρα αυτες που εβαλα στο μεγαλο ειναι μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-03-05, 18:45
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Μαρία σε ρώτησα και την περασμένη φορά που είχες το ίδιο πρόβλημα από που τις πήρες;; έκανες στο μαγαζί κάποιο τηλεφώνημα να τον ρωτήσεις να είχε πρόβλημα με τα άλλα;;; το ενυδρείο σου είναι στρωμένο ;;; όταν γεννάνε είναι ευαίσθητες , εγώ είχα χάσει μια από σοκ γιατί άναψα φως κάτι που έκανα κάθε βράδυ αλλά ήταν μια και τότε είχα άλλα 2 που είχαν γεννήσει και ήταν μια χαρά Πάντως ψάξτο γιάτι αν θυμάμαι καλά πριν μια βδομάδα δεν τις πήρες;;; Τζίνια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-03-05, 12:55
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

δεν ειχε κανενα προβλημα ,καθε μερα περναω απο εκει κ βλεπω κ μονη μου.
πιστευω πως το σοκ της αλλαγης ειναι η αιτια λογο της ευαισθησιας τους
το ενυδρειο το εχω ενα μισο χρονο.μου εμεινε μια!!δεν παει καλα ομως κ αυτη !!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-03-05, 14:12
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Τι υπόστρωμα έβαλες?
Τι μετρήσεις είχες?
Τι άλλα διακοσμητικά εκτός από φυτά έβαλες?
Έκανες προσαρμογή στα ψάρια?
Θερμοκρασία νερού?
Καθάρισες το ενυδρείο πριν βάλεις τα ψάρια μέσα?
Μέτρησες καθόλου το νερό όταν έχασες τα ψάρια?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-03-05, 19:23
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

χαλαζιακη αμμο.
δεν τις εγραψα, πηρα νερο απο το μεγαλο, αρα ηταν ιδιες.
μονο φυτα.
οχι.
η θερμορασια 27.
ναι.
ναι κ ειχα ακριβως τις ιδιες τιμες με την προηγουμενη μετρηση κ με το μεγαλο αυτο θυμαμαι μια κ δεν τις εγραψα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-04-05, 12:12
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

"BEFORE"
Filtro exeis sto mikro enydreio? kai posa litra einai akribws? An toy exeis balei filtro alla einai astrwto, tote kata pasa pi8anothta anebase apotoma ammwnia to enydreio soy kai gi' ayto pe8anan oi gappines. To na baleis nero apo to strwmeno soy enydreio sto kainoyrgio den arkei gia na dhmioyrghseis tis aparaithtes apoikies bakthridiwn.
Egw gia na e3asfalisw oti to kyriws enydreio kai to 'maieythrio' exoyn panta thn idia poiothta neroy kanw ka8hmerines metafores neroy apo to ena sto allo. Den kanw dhladh allagh neroy me fresko nero sto maieythrio, kanw kanonika tis allages moy sto megalo enydreio, apla ka8e mera metaferw ena 10-15% apo to ena enydreio sto allo.
An kaneis allages sto maieythrio xrhsimopoiontas kainoyrgio nero, tote meta apo ligo kairo to nero twn 2 enydreiwn de 8a einai to idio kai ta psarakia soy 8a exoyn problhma sth metafora apo to ena enydreio sto allo.
A, telos exe ypopsh soy oti an bazeis polles gappines se ena enydreio gia na gennhsoyn 8a exeis mallon ftwxa apotelesmata - h mia 8a gennaei kai oi ypoloipes 8a ta trwne. Otan mia 8hlykia gappy gennaei paragei kapoia enzyma poy meiwnoyn thn ore3h ths (kala, den thn e3afanizoyn kiolas) wste na mhn trwei ta mikra ths me to poy gennioyntai - etsi prolabainoyn synh8ws na kryftoyn. An yparxoyn kai alles mesa de 8a prolaboyn na kryftoyn kai polla omws..

------------------------------------------------------------------------------------
Από εδώ και κάτω αναλαμβάνει ο Mod

"AFTER"

Φιλτρο εχεισ στο μικρο ενυδρειο?
και ποσα λιτρα ειναι ακριβςσ?
Αν του εχεισ βαλει φιλτρο αλλα ειναι αστρςτο, τοτε κατα πασα πι8ανοτητα ανεβασε αποτομα αμμςνια το ενυδρειο σου και γι' αυτο πε8αναν οι γαππινεσ.
Το να βαλεισ νερο απο το στρςμενο σου ενυδρειο στο καινουργιο δεν αρκει για να δημιουργησεισ τισ απαραιτητεσ αποικιεσ βακτηριδιςν.
Εγς για να ε3ασφαλισς οτι το κυριςσ ενυδρειο και το 'μαιευτηριο' εχουν παντα την ιδια ποιοτητα νερου κανς κα8ημερινεσ μεταφορεσ νερου απο το ενα στο αλλο.
Δεν κανς δηλαδη αλλαγη νερου με φρεσκο νερο στο μαιευτηριο, κανς κανονικα τισ αλλαγεσ μου στο μεγαλο ενυδρειο, απλα κα8ε μερα μεταφερς ενα 10-15% απο το ενα ενυδρειο στο αλλο.
Αν κανεισ αλλαγεσ στο μαιευτηριο χρησιμοποιοντασ καινουργιο νερο, τοτε μετα απο λιγο καιρο το νερο τςν 2 ενυδρειςν δε 8α ειναι το ιδιο και τα πσαρακια σου 8α εχουν προβλημα στη μεταφορα απο το ενα ενυδρειο στο αλλο.
Α, τελοσ εχε υποπση σου οτι αν βαζεισ πολλεσ γαππινεσ σε ενα ενυδρειο για να γεννησουν 8α εχεισ μαλλον φτςχα αποτελεσματα - η μια 8α γενναει και οι υπολοιπεσ 8α τα τρςνε.
Οταν μια 8ηλυκια γαππυ γενναει παραγει καποια ενζυμα που μειςνουν την ορε3η τησ (καλα, δεν την ε3αφανιζουν κιολασ) ςστε να μην τρςει τα μικρα τησ με το που γεννιουνται - ετσι προλαβαινουν συνη8ςσ να κρυφτουν.
Αν υπαρχουν και αλλεσ μεσα δε 8α προλαβουν να κρυφτουν και πολλα ομςσ..


Η "μετάφραση" έγινε με τον Μετατροπέα Χαρακτήρων version 1.0
By: Δημήτρης Σισκόπουλος (dimitris@siskopoulos.gr)
Site: http://www.code.gr/repchars/

Όχι τέλειος γιατί από είδατε έχει μία Αγρινιώτικη "αξάν" αλλά κάτι καταλαβαίνουμε τώρα
Χαχαχα σιγά μην καθόμουν να το ξαναγράψω !!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-04-05, 18:01
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Χάρηκα και εγώ που νόμισα ότι τίμησε ο Πρόεδρος με την παρουσία του τα ζωοτόκα.
Άσε τα Greeklish θα τα φτιάξω εγώ , είμαι πονόψυχας !!!

YΓ Εεεεεε Θορν και Καρολάιν κίτρινη κάρτα,
Γράφε Ελληνικά please !
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-04-05, 18:02
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις συμβουλες σου torm, αλλα τωρα εχω μονο μια στο μεγαλο, δεν εχω παρει αλλες αν κ πρεπει, η οποια γεννησε χτες αλλα δεν εχω δει ακομα μικρα συγκατοικει με 6 αρσενικους. μηπως τα φαγανε ειδη? η αργουν να εμφανιστουν?τελικα κατεληξα πως το προβλημα ηταν ο χαλασμενος θερμοστατης, το παραπανησιο φαι, κ το αστρωτο φιλτρο για την απωλεια των 5 μαμαδων. halvas69 συμφωνω κ εγω χαρικα με τον προεδρο ειδες?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-04-05, 08:20
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Sorry για τα greekish (ωχ μη, μη βαρατε δε θα το ξανακάνω!).

Αν η θηλυκιά είναι σε ενυδρείο με άλλα ψάρια δεν πρόκειται να δείς μικρά να επιζούν. Τα αρσενικά guppy θα φάνε τα μικρά σε χρόνο dt. Αν έχεις και κάνα scalari, εκεί να δείς.. Αν το ενυδρείο σου είναι πυκνοφυτεμένο και έχει γενικά αρκετές κρυψώνες, τα πιο αλανιάρικα απο τα μικρά σου θα καταφέρουν να ξεφύγουν. Και πάλι βέβαια εξαρτάται απο τα μεγαλύτερα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο γιατί κάποια απο αυτά (βλέπε scalari) κάνουν πάσχα με νεογέννητα guppakia...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-04-05, 09:14
goldmary
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

εχω γκαπυς 3 ξιφοφορους κ γατοψαρα κ επειδη δεν θελω μεγαλο πλυθησμο αφηνω την μανα φυση να κανει τηδουλεια της.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07284 seconds with 12 queries