Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-05-12, 01:10
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Ωπ! Κατσε! Πια πατεντα? Μπορεις να μας πεις /δείξεις? Είμαι και εγώ με το ενα κλιπσακι σπασμένο. Ευτυχώς δηλαδή που μπαίνει αρκετά σφυνωτα οπότε κάθεται στη θέση του.

Για πες μας όμως για την πατέντα


Όσο για τον θόρυβο όταν είναι μέσα σε έπιπλο προσοχή μην ακουμπάει πουθενά γιατί τότε το έπιπλο δουλεύει σαν αντιχειο και βουίζει πλέον ολόκληρο. Επίσης εγώ εχω βάλει κάτω από το φίλτρο ένα φύλλο από αφρώδες υλικό. Λίγο προσοχή και στους σωλήνες να μην ακουμπάει πάνω στο ξύλο και όλα μια χαρά. Σαν θόρυβο το ίδιο το φίλτρο είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Αν προσεχθούν κάποια πράγματα στην τοποθέτηση, τότε νομίζω ότι απλά ψιριζουμε την μαϊμού.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-05-12, 11:13
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να μας πεις /δείξεις? Είμαι και εγώ με το ενα κλιπσακι σπασμένο. Ευτυχώς δηλαδή που μπαίνει αρκετά σφυνωτα οπότε κάθεται στη θέση του.
Και εμένα μου είχε σπάσει το ένα απτα 2 κλιπσακια αλλά το κόλλησα με εποξική!Προς το παρόν είμαι μια χαρά..θα με ενδιέφερε και εμένα να ακούσω την πατέντα όμως...

Αν προσεχθούν κάποια πράγματα στην τοποθέτηση, τότε νομίζω ότι απλά ψιριζουμε την μαϊμού
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-05-12, 12:09
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

καταθετωντας και την δικη μου εμπειρια το 305 που εχω εγω δεν το λες και αθορυβο τουλαχιστον σε σχεση με το 2215 που ειχα παλιοτερα το οποιο επρεπε για να δω οτι δουλευει να δω την εξοδο οτι βγαζει νερο.παντως σε αποζημιωνει με την πολυ καλη ροη που εχει.
τελικα και ο θορυβος ειναι μια εννοια σχετικη μιας και ο καθενας τον αντιλαμβανεται διαφορετικα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-05-12, 12:53
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas78 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταθετωντας και την δικη μου εμπειρια το 305 που εχω εγω δεν το λες και αθορυβο τουλαχιστον σε σχεση με το 2215 που ειχα παλιοτερα το οποιο επρεπε για να δω οτι δουλευει να δω την εξοδο οτι βγαζει νερο.παντως σε αποζημιωνει με την πολυ καλη ροη που εχει.
τελικα και ο θορυβος ειναι μια εννοια σχετικη μιας και ο καθενας τον αντιλαμβανεται διαφορετικα.
μεχρι να γινει καποια μετρηση...
NOISE
Both filters are quiet by modern standards but the Fluval is a lot noiser then the Eheim measuring out at 43db @ 1 meter vs the Eheims 19db !
The Fluval is quiet but the Eheim is so quiet you have to check it see if its working !

"Πηγη"
http://www.monsterfishkeepers.com/fo...-Pro3-compared
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-05-12, 14:36
Το avatar του χρήστη ΜΑΡΜΑ
ΜΑΡΜΑ Ο χρήστης ΜΑΡΜΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2006
Περιοχή: ΠΑΡΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akakios Miskos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να μας δείξεις την πατέντα?

Ειναι πολυ απλη χωρις κολλες και ιστοριες και ειναι ιδια και στα 2 μοντελα .Ενα κομματακι πλαστικο χρειαζεστε (μαλακο οχι σκληρο να σπαει) πχ απο ενα χαλασμενο ταπερ η ενα σπασμενο κουβα. Το προσαρμοζεις πανω στη ταπα εκει που λειπει το κομματι και στριβει μαζι με την ταπα κρατοντας την κουμπομενη.

Με τα λογια ειναι δυσκολο να καταλαβετε θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο το βραδυ απο το 303.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-05-12, 16:55
Το avatar του χρήστη ΜΑΡΜΑ
ΜΑΡΜΑ Ο χρήστης ΜΑΡΜΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2006
Περιοχή: ΠΑΡΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Λοιπον επιδει βλεπω οτι οι περισσοτεροι εχετε το 305 ανεβαζω φωτο απο το 304 που αποτι βλεπω ειναι σχεδον ιδια.Σας ειπα πριν για πλαστικο κομματι που προσαρμοζουμε στην ταπα της φτεροτης αλλα αυτο ισχιει μονο στο 303 που η ταπα κουμπονει και στριβει.
Στο 304 εχω βαλει ενα πολυ ψιλο ελασμα (σιδερενιο-οτι προχειρο βρηκα στο σπιτι-ειναι σελιδοδεικτης)το οποιο το εβαλα προχειρα μεχρι να φτιαξω κατι σε πλαστικο γιατι πιστευα οτι θα σκουριαζε.Περαρασαν ομως 2 χρονια και το αφησα ετσι.
Αν φτιαξει καποιος το ιδιο σε πλαστικο θα πρεπει να το κανει πιο μακρι μεχρι την αλενοβιδα να την ξεβιδοσει και να την ξαναβιδοσει μαζι με το πλαστικο γιατι αλλιως θα γλιστραει και θα φευγει απο τη θεση του συνεχεια.

Ελπιζω ωα βοηθησα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5010432.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  52,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-05-12, 17:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σιδερενια αντικειμενα οχι στο ενυδρειο.

Τα ιδια φιλτρα ασχετως προδιαγραφων, μπορουν να συμπεριφερθουν και διαφορετικα στον καθενα απο αποψης θορυβου.
Παιζουν κι αλλα ρολο.
Κατασταση φτερωτης, κεραμικου αξονα (παλαιοτητα, ψιλοβλαβη, καθαριοτητα τους) , σωστο priming και εξαερισμος του καδου, καθαριοτητα σωληνων, τοποθετηση σωληνων, μηκος σωληνων, υψος τοποθετησης φιλτρου, τροπος τοποθετηση υλικων, ποσοτητα και ειδος υλικων, χωρος τοποθετησης του φιλτρου (ντουλαπια, ξυλινο πατωμα, μεταδοση κραδασμων).

μερικες πληροφοριες απο εδω http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...reich=produkte

Παράθεση:
Running noises occur only
1. due to wear of the pump wheel,
2. due to a broken ceramic shaft,
3. due to dirty filter media,
4. due to a faulty combination of filter media,
5. due to the hose installation,
6. due to dirty hoses or pump chamber,
7. due to incorrect start-up.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-05-12, 21:58
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Έχω το 405. Σε απόλυτη ησυχία ακούγεται θόρυβος ο οποίος όμως είναι μάλλον από την ροή του νερού και τπτ άλλο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με μεγάλη ιχθυοφόρτιση την βγάζει 1 μήνα πολύ καλά χωρίς καθάρισμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-05-12, 22:19
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιδερενια αντικειμενα οχι στο ενυδρειο.
Το συγκεκριμένο φαίνεται πως είναι από αλουμίνιο και όχι σίδερο....δεν ξέρω τι κακό μπορεί να παρουσιάσει ένα τέτοιου μεγέθους αλουμινένιο αντικείμενο?....

Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-05-12, 22:38
Το avatar του χρήστη ΜΑΡΜΑ
ΜΑΡΜΑ Ο χρήστης ΜΑΡΜΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2006
Περιοχή: ΠΑΡΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akakios Miskos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συγκεκριμένο φαίνεται πως είναι από αλουμίνιο και όχι σίδερο....δεν ξέρω τι κακό μπορεί να παρουσιάσει ένα τέτοιου μεγέθους αλουμινένιο αντικείμενο?....



Ακριβως,δε ξερω αν ειναι αλουμινιο παντως ειναι σιγουρα κραμα μεταλλου το οποιο δε σκουριαζει γι΄αυτο και δεν το αντικατεστησα με πλαστικο.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-05-12, 22:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μονο τιτανιο στο ενυδρειο.
Αλλιως θα ειχαν φτιαξει κι αλλα πραγματα στο ενυδρειακο εμποριο απο αλλο μεταλλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-05-12, 22:46
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Βάλε ανοξείδωτο... καλύτερο θα είναι
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-05-12, 00:11
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
μεχρι να γινει καποια μετρηση...
NOISE
Both filters are quiet by modern standards but the Fluval is a lot noiser then the Eheim measuring out at 43db @ 1 meter vs the Eheims 19db !
The Fluval is quiet but the Eheim is so quiet you have to check it see if its working !
"Πηγη"
http://www.monsterfishkeepers.com/fo...-Pro3-compared
43db στο 1Μ!! Ούτε με σφαίρες. Κάποιο πρόβλημα θα είχε το φίλτρο που μέτρησαν. Πολύ λιγότερο είναι. 'Ισως όχι 19 που λένε για το EHEIM αλλά 43 με τίποτα.

Όσο αναφορά την πατέντα με το λαμάκι. Αν καταλαβαίνω καλά δεν είναι στερεωμένο πουθενά. Απλά το έχεις σφυνώσει μέσα στην εγκοπή που υπάρχει, ώστε να εμποδίζει το καπάκι να φύγει από την θέση του. Καταλαβα, καλά ή όχι? Και αν αυτό το λαμάκι είναι στερεωμένο κάπως τότε πως? Αν όχι τι το εμποδίζει να φύγει από την θέση του?

EDIT: ¶κυρο! Είδα ότι λες ότι φεύγει συνέχεια! Αυτή τι αλενόβιδα είναι όμως? Είναι στεγανή? Υπάρχει και στο 305?

EDIT 2: Όσο για την εποξική κόλλα που αναφέρθηκε, δεν υπάρχει πρόβλημα να βγάλει τίποτα βλαβερό στο νερό και να έχουμε
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-05-12, 16:18
Το avatar του χρήστη ΜΑΡΜΑ
ΜΑΡΜΑ Ο χρήστης ΜΑΡΜΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2006
Περιοχή: ΠΑΡΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

[QUOTE=kesanis;666964]Και αν αυτό το λαμάκι είναι στερεωμένο κάπως τότε πως? Αν όχι τι το εμποδίζει να φύγει από την θέση του?







Δεν φενετε στη φωτο το λαμακι ειναι λυγισμενο κι ετσι κρατιετε.

Για την εποξικη κολλα δε ξερω αλλα πιστευω αν εχει στεγνωσει καλα με μια σταγονα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.Πριν βαλω το λαμακι εγω ειχα βαλει μια σταγονα LOGO αλλα στο επομενο καθαρισμο του φιλτρου εσπασε.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-05-12, 22:14
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Με την εποξική δεν έχεις κανένα πρόβλημα και δεν χρειάζεται να βάλεις μόνο μία σταγόνα,βάζεις όσο θες..απλά πρέπει να στεγνώσει..υπάρχουν κάποιες που στεγνώνουν και μέσα σε 2 ώρες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θορυβος kws Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 20-11-10 11:02
Θορυβος στο φιλτρο komori Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 07-06-10 12:37
θορυβος φιλτρου! yannakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 11-02-10 01:28
θορυβος αεραντλιας.... thanasis76 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 31-01-10 10:43
περιεργος θορυβος stefanos9 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-12-09 23:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06255 seconds with 14 queries