Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-12, 01:07
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή Ο αχόρταγος γάτος..

Καλησπέρα!
Έχω 4 loaches (Botia Kubotai) και 2 catfish (Synodontis aterrima). Τα loaches είναι περίπου 6cm το καθένα. Τα γατόψαρα είναι το ένα 7cm και το άλλο 10cm.
Τα ταϊζω μία φορά κάθε βράδυ 6-8 δισκάκια.
Το loaches είναι πιο αργά από τα γατόψαρα στο να εντοπίσουν το δισκάκι. Παρόλα αυτά, τα loaches μόλις το εντοπίσουν προσπαθούν να το ξύσουν με δυνατές δαγκωματιές (χαρακτηριστικός είναι κι ο ήχος που κάνουν (κλακ!) όπως και τα υπόλοιπα είδη των loaches). Όσο λοιπόν προσπαθούν με τα δόντια τους να σπάσουν κομματάκια, ο μεγάλος γάτος έχει αρπάξει ολόκληρο το δισκάκι στο στόμα του και το μασουλάει. Αφού το καταβροχθίζει σε γρήγορο χρόνο πάει για το επόμενο ενώ τα αργοπορημένα loaches προσπαθούν να ροκανίσουν ακόμα το πρώτο.
Η Tetra βγάζει κι αυτή την τροφή η οποία είναι ταμπλέτες και όχι δισκάκια...... Μήπως μ'αυτήν θα δώσω πιο πολύ χρόνο στο γεύμα του κάθε ψαριού ώστε να μην προλαβαίνει να τρώει την τροφή των άλλων....?
......βασικά ποια η διαφορά wafers-tablets?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-12, 10:26
ChrisLust Ο χρήστης ChrisLust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

με αντιστοιχα ψαρια,εγω μπορω να πω οτι τα μποτια μου ειναι πανγρηγορα και οχι τα συνοδοντις...αλλα αυτα συμβαινουν...εγω ταιζω πελλετσ...http://www.ebay.com/itm/Cichlid-Pell...item2321f2e37b αυτο το προιον απο ιμπει...ειναι περισσοτερα και μικροτερα απο τα waffers και προλαβαινουν μια χαρα να φανε ολα τα γατοψαρα...την ριχνω κιολας την τροφη σολο το μηκος του ενυδρειου οποτε εχουν χωρο και χρονο νασχοληθουν να ψαξουν και να φανε ολα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02914 seconds with 14 queries