Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-11-11, 22:20   #1
αποριες για ριζες red moorwood και λαμπες
MONA VAMP
Junior Member
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 22

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
MONA VAMP Ο χρήστης MONA VAMP δεν είναι συνδεδεμένος 06-11-11, 22:20
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σας,

εχω 1 ενυδρειο γλυκου νερου 60λιτρα εδω και 2,5 μηνες με λιγα φυτα κε με 1 λευκη και 1 γαλαζια λαμπα απτην μαννα του. Σκοπος μου ειναι ναχω 1 φυτεμενο ενυδρειο,γνωριζω οτι ο φωτισμος μου ειναι λανθασμενος και σκεφτομαι να τον αλλαξω.

Περαν αυτου την τελευταια βδομαδα εβαλα 2 ριζες red moorwood 4κιλα, απτην στιγμη εκεινη μεσα σε μια εβδομαδα το νερο εγινε καφε, εχασα 2 ψαρια, και περαν της φυσιολογικης γλυτσας οι ριζες γεμισαν με λευκα χνουδια, και το φιλτρο μπουκωσε και υπολειτουργουσε. Η εικονα του ενυδρειου εγινε παντελως αρρωστη. Θα ηθελα αν γνωριζετε να μου εξηγησετε γιατι συνεβη αυτο?τι εκανα λαθος?δεν μπορω να ενοχοποιησω μονο τον ακαταλληλο φωτισμο μου?
κατοπιν τουτου απομονωσα τα υπολοιπα ψαρια σε ενυδρειο εωος φιλου και αποφασισα να το διαλυσω και να το στησω απτην αρχη. γι'αυτο εχω καποιες αποριες.

1.Οταν το στρωσω να ξαναβαλω τις ριζες και αν ναι πως να τις απολυμανω για να μην ξαναεχω μολυνση
2. εχω δει την παρακατω αμμο και χαλικι?ποιο απτα δυο ειναι καταλληλο για την αναπτυξη φυτων?η αμμος ειναι απαγορευτικη?
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1838

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=669

3.αυτο το χαλικι & την αμμο ξερετε αν μπορω να τα βρω καπου στην Αθήνα?

4.που μπορω να βρω στην Αθήνα λαμπα Τ5 24watt της ARCADIA

5. αυτη η λαμπα ξερετε σιγουρα τι χρωμα δινει ροζ ή γαλαζιο και αν ειναι καλη γενικα?? http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1927

6.σκεφτομαι να παρω εξωτερικο φωτιστικο με 2 λαμπες ροζε 24watt και να χω ανοικτο ενυδρειο (χωρις καπακι) πιστευετε εκτος απο το φωτιστικο και τις λαμπες θα χρειαστω κανενα αλλο εξαρτημα?
Εμφανίσεις: 4644
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-11, 23:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επλυνες καλα τις ριζες με καυτο νερο πριν τις βαλεις στο ενυδρειο?
Αν οχι, αυτη μπορει να ειναι η αιτια των προβληματων.
Το καφε χρωμα στο νερο ειναι φυσιολογικο οταν βαζουμε φρεσκα ξυλα.
Οι θανατοι δεν ειναι απαραιτητο να προηρθαν σιγουρα απο τις ριζες.
Το μπουκωμα του φιλτρου απο τι εγινε? Αυτο ειναι μια ακομα πιθανη αιτια για τους θανατους.

1. Συνηθως ενα πλυσιμο με καυτο νερο αρκει, αλλα στη θεση σου και με αυτες τις εξελιξεις εγω θα προχωρουσα σε απολυμανση. Αναλογα το μεγεθος και των ριζων, αν χωρανε σε δοχειο, θα γεμιζα το δοχειο με νερο και πρασινη απλη χλωρινη σε αναλογια 19 προς 1 και θα τις αφηνα για 2-3 ωρες. Μετα θα ξεπλενα πολυ καλα με φρεσκο νερο μεχρι να μην μυριζουν καθολου χλωριο στη μυτη μου.

2. Η αμμος δεν ειναι απαγορευτικη για φυτεμενο χαμηλων και μετριων απαιτησεων. Αν ομως χρειαστει σε υψηλων προδαγραφων φυτεμενο, να βαλει καποιος υποστρωμα λιπανσης, τοτε δεν ειναι συμβατη η αμμος και παμε σε χαλικι.
Το "χαλικι" που παρεθεσες στο λινκ δεν ειναι απλο χαλικι.
Διαβασε εδω http://www.seachem.com/Products/prod...ouriteRed.html
Τι φυτα εχεις ή θα εχεις?

3. Ναι θα το βρεις και σε πετσοπ στην Αθηνα.

4. Σε πετσοπ επισης

5. Δεν την εχω δοκιμασει.
Το χρωμα αναγραφεται στην περιγραφη
"Λαμπτήρας φθορισμού Τ5 κατάλληλος για φυτεμένα ενυδρεία. Ο συγκεκριμένος λαμπτήρας προσφέρει το κόκκινο και το μπλε χρώμα, φάσμα φωτός το οποίο είναι απαραίτητο για την ανάπτυξη των φυτών. Παράλληλα τονίζει τα χρώματα των ψαριών ειδικά αυτά που έχουν έντονο κόκκινο χρώμα".
Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο? Χωραει η 24W?

6. Δεν νομιζω να χρειαζεσαι κατι αλλο εκτος απο να ρυσθμισεις σωστα τις ισορροπιες σε ενταση φωτος, φωτοπεριοδο, λιπασμα (θρεπτικα γενικως και απο τα παραγωγα του ενυδρειου νιτρικα και φωσφορικα), διοξειδιο του ανθρακα (diy ή μπουκαλα) και αλλαγες νερου
Μη βαλεις δυο ροζ και γινει μπαρμπι το ενυδρειο.
Δεν ειναι οι ροζ οι μονες σωστες λαμπες για φυτεμενο.
Και πιο σωστα "δεν ειναι οι πιο σωστες".
Το ανοιχτο ενυδρειο εξαρταται και απο τα ψαρια που εχεις αφου πολλα ειδη ειναι αλτες και θα τα βρεις εκτος.
Τι ψαρια εχεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-11, 00:03
MONA VAMP Ο χρήστης MONA VAMP δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

αρχικα μολις εβαλα τις ριζες τις ειχα πλυνει μονο με κρυο νερο.
το μπουκωμα του φιλτρου προερχεται μαλλον επειδη επεσε λιγο σε σχεση με τις ριζες και τα φυτα που ειχα, σημειωτεον οτι εχω το φιλτρο της μανα του δεν εχω παρει καποιο πολυ ισχυρο φιλτρο(θα το κανω σε κανα 2 μηνες).

οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι: 58,5χ41χ31cm
ως τωρα απο φυτα ειχα καποια που ειχα μαζεψει απο τον λουσιο ποταμο,δεν θυμαμαι πως λεγονται τα οποια τα ειχα δεσει στις ριζες, και anubia η οποια λογω του κακου φωτισμου μου χαλασε

σκεφτομαι να βαλω 2χ24watt λαμπες για αρχη και να χω μεχρι φυτα μεσαιων απαιτησεων βοηθουμενα απο υγρο co2 αναμεσα στα οποια και MARSILEA HIRSUTA,bolbitis heudeloti,vesicularia dubyanna java moss, ceratophyllum demersum,valisneria spiralis tiger, echinodorus major,aponogeton crispus

διαβασα τις ενδειξεις του χαλικιου http://www.seachem.com/Products/prod...ouriteRed.html και μου φαινεται πολυ αξιολογο, λογικα θα κανει για τα φυτα που θελω να βαλω ??

τα ψαρια που εχω ειναι FIRE MOUTH CICHLID (KENTR.AMERIKH)
και BOESMANIA PAKISTANΙ. δεν εχω ξεκινησει με πολλα ψαρια επιτηδες μεχρι να μπει το ενυδρειο σε μια σειρα.αυτα που ψοφησαν ηταν τα pakistani.σκοπευω στο μελλον να βαλω αγγελοψαρα και Bumblee bee Goby,dario dario,Puntius titteya,Celestichthys margaritatus,Tanichthys albonubes
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-11, 00:16
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MONA VAMP Εμφάνιση μηνυμάτων
αρχικα μολις εβαλα τις ριζες τις ειχα πλυνει μονο με κρυο νερο.
το μπουκωμα του φιλτρου προερχεται μαλλον επειδη επεσε λιγο σε σχεση με τις ριζες και τα φυτα που ειχα, σημειωτεον οτι εχω το φιλτρο της μανα του δεν εχω παρει καποιο πολυ ισχυρο φιλτρο(θα το κανω σε κανα 2 μηνες).

οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι: 58,5χ41χ31cm
ως τωρα απο φυτα ειχα καποια που ειχα μαζεψει απο τον λουσιο ποταμο,δεν θυμαμαι πως λεγονται τα οποια τα ειχα δεσει στις ριζες, και anubia η οποια λογω του κακου φωτισμου μου χαλασε

σκεφτομαι να βαλω 2χ24watt λαμπες για αρχη και να χω μεχρι φυτα μεσαιων απαιτησεων βοηθουμενα απο υγρο co2 αναμεσα στα οποια και MARSILEA HIRSUTA,bolbitis heudeloti,vesicularia dubyanna java moss, ceratophyllum demersum,valisneria spiralis tiger, echinodorus major,aponogeton crispus

διαβασα τις ενδειξεις του χαλικιου http://www.seachem.com/Products/prod...ouriteRed.html και μου φαινεται πολυ αξιολογο, λογικα θα κανει για τα φυτα που θελω να βαλω ??

τα ψαρια που εχω ειναι FIRE MOUTH CICHLID (KENTR.AMERIKH)
και BOESMANIA PAKISTANΙ. δεν εχω ξεκινησει με πολλα ψαρια επιτηδες μεχρι να μπει το ενυδρειο σε μια σειρα.αυτα που ψοφησαν ηταν τα pakistani.σκοπευω στο μελλον να βαλω αγγελοψαρα και Bumblee bee Goby,dario dario,Puntius titteya,Celestichthys margaritatus,Tanichthys albonubes
H ανουμπια και καντηλι να εχεις αντι για λαμπα δεν χαλαει.
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου και πως εστρωσες το φιλτρο σου?
Θελει μελετη για το τι ψαρια μπορεις να βαλεις στα λιτρα σου,εγω για παραδειγμα στα λιτρα αυτα εχω μονομαχο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-11, 00:32
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MONA VAMP Εμφάνιση μηνυμάτων

σκεφτομαι να βαλω 2χ24watt λαμπες [/SIZE][/COLOR][/FONT]
η λάμπα που θέλεις να βάλεις είναι 60 εκατοστά στο μήκος. Πως θα τη στριμώξεις στα 58,5 που είναι το ενυδρείο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-11, 06:26
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αν θελεις να ανεβεις στα 48 watt για το ενυδρειο σου κανουν οι Juwel λαμπες των 24watt, λογω του ιδιαιτερου μηκους που εχουν.... μια Day και μια Nature δλδ και θα εισαι ο.κ.
Για χρωμα στο ενυδρειο πολυ καλη ειναι και η colour.

υ.γ...τσεκαρε τους κατοικους ως προς τη διαβιωση σε 60λιτρο ενυδρειο.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-11, 08:29
MONA VAMP Ο χρήστης MONA VAMP δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

το ενυδρειο το εχω σχεδον 2,5 μηνες και το εστρωσα με μπολιασμα απο το φιλτρο ενος φιλου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-11, 10:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μετρησεις εκανες καθολου πριν η μετα που πεθαναν τα ψαρια?

το ασπρο χνουδι στο ξυλο ειναι μυκητας. καποια στιγμη θα σταματησει να βγαζει.(τα δικα μου κανανε 1μιση μηνα να καθαρισουνε.)

υποψιν οτι αν το φιλτρο σου ειναι το μικρο εσωτερικο που λες υπαρχει περιπτωση να μπουκωσε και απτο χνουδι αυτο αν ειναι πολυ και το πειραζες μεσα στο νερο για να καθαρισει.(η και μονο του που φευγει σιγα σιγα)ειχα το ιδιο προβλημα στο εσωτερικο φιλτρο του juwel 60 αλλα το καθαριζα μερα παρα μερα για να μη μπουκωσει.(τις γριλιες)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-11-11, 10:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To flourite ειναι πολυ καλο για φυτεμενο.
Η ανουμπια δεν χαλαει απο μειωμενη ενταση φωτος, αντιθετα συμπαθει τα σκιερα μερη του ενυδρειου.

Το ενυδρειο ειναι ακαταλληλο για firemouth (ιδιως παρουσια και αλλων ψαριων) οπως και για μελανοταινιες.
Aλλα και τα ειδη που σκεφτεσαι να βαλεις χρηζουν μελετης για συμβιωση. (τα αγγελοψαρα δεν μπαινουν καν, σε 60αρι)
Μελετησε τα προφιλ τους (ph, gh, θερμοκρασια, τελικο μεγεθος, συμπεριφορα κλπ) πριν την επιλογη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sopasis Εμφάνιση μηνυμάτων
η λάμπα που θέλεις να βάλεις είναι 60 εκατοστά στο μήκος. Πως θα τη στριμώξεις στα 58,5 που είναι το ενυδρείο σου?
To στανταρ μηκος Τ5 24watt ειναι 549mm.
Oι juwel λαμπες (και οσες εταιρεις βγαζουν λαμπες για juwel ενυδρεια), που ειναι πιο μακρυες στα ιδια watt, ειναι 590mm.
-------------------------
Κατι τετοιο θα εκανε καλη δουλεια στο φωτισμο.
http://www.hagen.com/pdf/aquatic/GLO...Program-EN.pdf
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-11-11 στις 10:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-11-11, 13:16
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

To στανταρ μηκος Τ5 24watt ειναι 549mm........
Oι juwel λαμπες (και οσες εταιρεις βγαζουν λαμπες για juwel ενυδρεια), που ειναι πιο μακρυες στα ιδια watt, ειναι 590mm.
http://www.juwel-aquarium.de/en/high...47.htm?cat=686 .....
28 watt
http://www.juwel-aquarium.de/en/high...47.htm?cat=687
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-11, 13:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-11, 00:04
MONA VAMP Ο χρήστης MONA VAMP δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

συγκεκριμενα η λαμπα που ειχα και που μου χαλασε τα φυτα που ειχα βαλει την ειχε απο κατασκευης του το ενυδρειο (ειναι κινεζικο) ειναι η 4-pin with 1 U-shape tube (ΒΛΕΠΕΤΕ)

http://www.aquaticquotient.com/forum...of-PL-lightsΤΑ

τα στοιχεια της ειναι:

PL LIGHTING ELECTRONIC BALLAST MODEL: AA-L30-24
PL 24W 220-240V/50-60Hz , U-OUT 230V

και εβγαζε λευκο και γαλαζιο φως.

οσον αφορα το φιλτρο μου ειναι το εργοστασιακο του που ειχε το σετ,ειναι εσωτερικο και οντως μπουκωθηκε απο χνουδιααυτο που με ανησυχει απο κατασκευης του το καπακι του ενυδρειου ειναι καπως καμπυλωτο και αν θελω να το τρυπησω για να βαλω λαμπα δεν θα'χω καθαρο πανω απο 49 cm μηκος, εξου και σκεφτηκα την λυση να ξιλωσω το καπακι και να βαλω εξωτερικο φωτιστικο, οχι ομως οτι με ικανοποιει ιδιαιτερα η σκεψη της απωλειας νερου το καλοκαιρι και η διαχυση υγρασιας στο δωματιο...
-------------------------
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας, ηθελα να ρωτησω επιπλεον

1. εκτος απο τις ριζες θα πρεπει να κανω απολυμανση με χλωρινη οπως προειπαμε και στο χαλικι ,θερμομετρο, θερμοστατη και στα πλαστικα μερη του φιλτρου (ειναι εσωτερικο)???

2. το συστημα εξωτερικο φωτιστικο & λαμπες γνωριζετε που ακριβως μπορω να το βρω στην Αθήνα? γιατι το'χω βρει μονο Θεσ/κη .http://www.hagen.com/pdf/aquatic/GLO...Program-EN.pdf

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MONA VAMP : 08-11-11 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-11-11, 00:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τωρα εκει που εφτασες, μπορεις να κανεις στα παντα απολυμανση, αλλιως δεν ωφελει να κανεις στα μισα.
Ακομα και στα υλικα του φιλτρου και στο ενυδρειο και να ξεκινησεις απο την αρχη.

Για το φωτιστικο κανε και μια ερωτηση στην κατηγορια των καταστηματων
-------------------------
Νομιζω τελικα δεν θα σου κανει το φωτιστικο των 24 watt γιατι το ειδα να γραφει 61 εκ
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2324
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-11-11 στις 00:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ριζες Ριζες Ρίζες παντού drakoulis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-12-05 20:05
Αποριες για συνδιασμο με λαμπες. SpyNet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 16-12-04 13:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14910 seconds with 15 queries