Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-11, 10:22
dimpep Ο χρήστης dimpep δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-04-2011
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Τεχνιτή λίμνη σε κήπο

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα
Καταρχάς συγχαρητήρια για το πολυ καλό forum.
Βρήκα πολύ ωραία πράγματα που με έχουν βάλει σε ενα "πολύ ωραίο τρυπάκι"
Εδώ και πολύ καιρό σκεφτόμουνα να φτιάξω μια μικρή λιμνούλα στον κήπο μου και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.
Καταρχάς να σας ενημερώσω οτι η λιμνούλα θα φτιαχτεί στο κέντρο ενος κήπου περίπου 35 τετραγωνικών στον οποίο υπάρχουν 2 λεμονιές και μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ συκιά καθώς και 5 λουλούδια(μαργαρίτες κλπ μικρά)
Τη λίμνη σκοπεύω να την βάλω στο κέντρο του κήπου (σχεδιάγραμμα στο συνημμένο)
Εχω βάλει στο μάτι μια λίμνη σαν αυτήν (http://www.cheapet.gr/catalog/produc...roducts_id/858) αλλα λίγο μικρότερη(150 λίτρων)
Στην αρχή σκεφτόμουνα τη χρήση liner αλλα επειδή θα μου βγεί ακριβότερη και να πω την αλήθεια την φοβόμουνα κιόλας λόγω της αρκετής πέτρας που υπάρχει στον κήπο κατέληξα στην "λεκάνη".
Τι πιστέυετε οτι θα χρειαστώ?
Σκοπέυω να βάλω μέσα μερικά χρυσόψαρα και μερικά κοι αλλα είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση απο τους εμπειρότερους (σχετικά με πλήθος και είδη).
Λογικά θα χρειαστώ μια αντλία και δε ξέρω αν χρειάζεται και φίλτρο (αυτά τα 2 μπορούν να γίνουν αντλία που ενσωματώνει φίλτρο αν εχω καταλάβει σωστά?)
Επίσης να τονίσω οτι σκοπεύω να βάλω στην άκρη της λίμνης μερικές πέτρες ωστε το νερό να κατεβαίνει στην λίμνη απο εκει(κάτι σαν καταρράκτης!)
Τι άλλο χρειάζεται να λάβω υπόψη μου?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να μην σας κούρασα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 03-05-11 στις 22:06
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-11, 10:36
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimpep Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Εχω βάλει στο μάτι μια λίμνη σαν αυτήν (http://www.cheapet.gr/catalog/produc...roducts_id/858) αλλα λίγο μικρότερη(150 λίτρων)
......

Σκοπέυω να βάλω μέσα μερικά χρυσόψαρα και μερικά κοι αλλα είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση απο τους εμπειρότερους (σχετικά με πλήθος και είδη).
150 λιτρα δεν θεωρείται λίμνη.
Κοι δεν μπορείς να βάλεις, ίσως 2-3 χρυσόψαρα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-11, 10:41
dimpep Ο χρήστης dimpep δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-04-2011
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση
Σκεφτόμουνα λίγο περισσότερα να σου πω την αλήθεια.
Με 200 λίτρα πόσά μπορώ να βάλω μέσα (δε θέλω να το φτάσω στα όρια του για να μην έχουν προβλήματα οι κάτοικοι της "λίμνης")
Σχετικά με αντλία/φίλτρο κλπ τι άλλο πιστεύεις οτι θα χρειαστώ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-11, 10:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimpep Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση
Σκεφτόμουνα λίγο περισσότερα να σου πω την αλήθεια.
Με 200 λίτρα πόσά μπορώ να βάλω μέσα (δε θέλω να το φτάσω στα όρια του για να μην έχουν προβλήματα οι κάτοικοι της "λίμνης")
Σχετικά με αντλία/φίλτρο κλπ τι άλλο πιστεύεις οτι θα χρειαστώ?
Κατ'΄αρχάς, καλώς όρισες στην ομορφότερη ενυδρειακή παρέα, αυτή των εξωτερικών τεχνητών συστημάτων.

Ομολογώ πως συμφωνώ απόλυτα με τα όσα σου έχει πει ο φίλος lion. Για τόσο μικρά συστήματα ούτε λόγος να γίνεται για κοι. Για κοι μπορείς να μιλήσεις όταν ο συνολικός όγκος του νερού που θα διαθέσεις είναι πέραν των 4,000 και αυτά για μόνο 2-3 ψάρια.

Όσο για τα χρυσόψαρα, αν και συζητείται 50 λίτρα για κάθε ψάρι στην κουβέντα των ενυδρειόφιλων, εκεί έξω θα χρειαστείς τουλάχιστον τα διπλάσια λίτρα για κάθε ψάρι. Οι συνθήκες είναι διαφορετικές, χρειάζονται τον ζωτικό χώρο κ.λ.π.

Αν θες μικρό σύστημα με περισσότερα ψάρια, τότε ψάξε για τα gambusia affinis, ένα μικρόψαρο πολύ ανθεκτικό για τόσο μικρά κυκλώματα.

Οι έτοιμες πλαστικές δεξαμενούλες αν και πολύ εύχριστες, σε περιορίζουν στο θέμα χώρου και σχήματος. Με την ίδια διάθεση χώρου, μπορείς να δημιουργήσεις με λάινερ πολύ μεγαλύτερο σύστημα. Η απόφαση βέβαια είναι δική σου, αλλά προσωπικά θα σου πρότεινα τη λύση του λάινερ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-11, 11:08
dimpep Ο χρήστης dimpep δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-04-2011
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα
Πάμε τώρα στις επισυμάνσεις σου.
Μόλις τώρα διάβαζα κάποια πράγματα για τα κόι και ομολογώ πως τα είχα στο μυαλό μου τελείως διαφορετικά τα πράγματα.
Οπότε ξεχνάμε τελείως τα κοι!
2-3 χρυσόψαρα νομίζεις οτι είναι οκ?
Όπως είπα δε θέλω να τα ζορίσω!
Επίσης διάβασα οτι τα κουνουπόψαρα (σε αυτά δεν αναφέρεσαι?) δεν είναι καλοί συγκάτοικοι με τα χρυσόψαρα.Ισχύει αυτό?
Σχετικά με αντλία/φίλτρο και λοιπό εξοπλισμό?
Το liner απο θέμα ανθεκτικότητας δεν είναι επίφοβο για τον κήπο μου?
Μπορώ να την κάνω και μεγαλύτερη τη λίμνη με την χρήση liner αλλα βγαίνω τελείως εκτός προϋοπoλογισμού ο οποίος είναι περίπου στα 200ε (εξαιρουμένων διακοσμήσεων κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-11, 12:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimpep Εμφάνιση μηνυμάτων
2-3 χρυσόψαρα νομίζεις οτι είναι οκ?
Όπως είπα δε θέλω να τα ζορίσω!
Προσωπικά, δε θα έβαζα χρυσόψαρα σε 200 λίτρα λίμνη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimpep Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης διάβασα οτι τα κουνουπόψαρα (σε αυτά δεν αναφέρεσαι?) δεν είναι καλοί συγκάτοικοι με τα χρυσόψαρα.Ισχύει αυτό?
Το μοναδικό πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει είναι ότι κανένα απολύτως μικρό χρυσοψαράκι δεν πρόκειται να επιβιώσει από τα "σαγόνια" των κουνουπόψαρων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimpep Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με αντλία/φίλτρο και λοιπό εξοπλισμό?
Αναλόγως λίτρων. Εϊναι πολύ νωρείς να προμηθευτείς εξοπλισμό χωρίς πρώτα να έχεις κατασταλάξει στα λίτρα σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimpep Εμφάνιση μηνυμάτων
Το liner απο θέμα ανθεκτικότητας δεν είναι επίφοβο για τον κήπο μου? Μπορώ να την κάνω και μεγαλύτερη τη λίμνη με την χρήση liner αλλα βγαίνω τελείως εκτός προϋοπoλογισμού
Εξαρτάται καθαρά από την ποιότητα του λάινερ που θα έχεις επιλέξει. Υπάρχουν υλικά τα οποία είναι αθάνατα και ιδιαίτερα ανθεκτικά.
Μια λιμνούλα των 3000 λίτρων και μια των 1500 λίτρων έχουν μια διαφορά της τάξεως των 150-200 ευρώ σε σχέση πάντα με την αγορά λάινερ και αντλίας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35
Πρόταση για λίμνη? ermis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 3 19-04-09 21:33
"Λίμνουλα" (κοινώς σκάφη με νερό) στον κήπο Simpethera Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 22-09-03 14:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04750 seconds with 14 queries