Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-05, 01:20
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Unhappy Problem or my fantasy ?

μολις πριν λίγο γυρνώντας σπίτι και ενώ οι μονομάχοι μου ήταν σε βαθύ ύπνο ανάβοντας το φώς ξυπνάνε και ενστικτωδώς τους χαζεύω για λίγο ...
παρατηρώ πως στους δυο απο τους μονομάχους 3 στο κεφάλι τους στα πλάγια και λίγο απο κάτω μου φάνηκε πως ήταν σαν να έχουν κάτι σαν να έχουμε ξύσει πολύ το δέρμα μας και να έχει κάνει σαν ένα είδος απολέπισης ... φυσικά στα ψάρια φαίνεται χρωματικά η αλλαγή και όχι με την καθε αυτού έννοια ..
μετά απο λίγο τα ξαναβλέπω και μου φάνηκαν φυσιολογικά .....
τελικά είναι άραγε ι ιδεα μου? μήπως εγώ νύσταζα παραπάνω απο ότι αυτά όταν τα είδα? ή μήπως είναι κάτι ανυσηχυτικό που πρέπει να προλάβω? αλλαγή νερού έγινε πριν 3 μέρες και μέχρι τότε όλα καλα ..... και αντιχλώριο μπήκε και τα πάντα ....
το να ρίξω λίγο αλάτι προληπτικά είναι καλή ιδέα ?
καμιά ιδέα ?
και να ανεβάσω φωτό για να τα δείτε δεν πρόκειται να φαίνεται κάτι στην φωτό
  #2  
Παλιά 31-08-05, 08:51
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Καλό είναι όταν έχεις κλείσει τα φώτα το βράδυ να μην τα ξανα ανάβεις γιατί τα ξυπνάς και τα ενοχλεί πολύ. Τουλάχιστόν τα 2 δικά μου προσπαθούν να κρυφτούν στα φυτά. Να μην ρίξεις τίποτα ούτε ΑΛΑΤΙ αν δεν είσαι σίγουρος πως όντως τρέχει κάτι μην τα επιβαρίνεις με περιτά πράγματα τους κάνεις κακό. Πολλές φορές όταν κοιμούνται μπορεί το χρώμα τους να αλλάξει είτε στο πιο σκούρο είτε στο πιο ανοιχτό έως και ξεθώριασμα, μου έχει τύχει πολλές φορές. Τώρα παρατήρισε τα σήμερα και αν θες ανέβασε φώτο
  #3  
Παλιά 31-08-05, 11:43
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Καλημέρα ..... όντος σήμερα που τα παρατήρησα φαίνοντε όλα φυσιολογικά....
ναι, παρατήρησα και ένα ξεθόριασμα χρώματος χτες βράδυ αλλά μάλλον ήταν απο τον ύπνο ..... δλδ ο κόκκινος φαινόταν πορτοκαλι ...
όσο για τα φώτα δυστυχώς δεν μπορώ να μην τα ξυπνάω μια και η ώρα που έρχομαι σπίτι το βράδυ για αυτά είναι πολύ αργά ... οπότε μια διαταραχή κοινής ησυχίας αναπόφευκτα την έχουνε ..... αλλά δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς ... ίσως να τους βάλω μια κουρτίνα μπροστά ,χαχα
πάντος εμένα ή κρύβοντε πίσω απο το φυτό τους όσο μπορούν για να ξανακοιμηθούν ή βάζουν το κεφάλι τους ανάμεσα στις πέτρες για να μην τα πέρνει το φώς ...και πολλές φορές μέχρι να καταλάβω τι ακριβώς κάνουν είχα ψιλο τρομάξει βλέποντάς τα έτσι χωμένα εκεί μεσα ...
ευτυχώς όλα φαίνονται φυσιολογικά σήμερα .....
  #4  
Παλιά 31-08-05, 11:49
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
Καλημέρα ..... όντος σήμερα που τα παρατήρησα φαίνοντε όλα φυσιολογικά....
ναι, παρατήρησα και ένα ξεθόριασμα χρώματος χτες βράδυ αλλά μάλλον ήταν απο τον ύπνο ..... δλδ ο κόκκινος φαινόταν πορτοκαλι ...
όσο για τα φώτα δυστυχώς δεν μπορώ να μην τα ξυπνάω μια και η ώρα που έρχομαι σπίτι το βράδυ για αυτά είναι πολύ αργά ... οπότε μια διαταραχή κοινής ησυχίας αναπόφευκτα την έχουνε ..... αλλά δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς ... ίσως να τους βάλω μια κουρτίνα μπροστά ,χαχα
πάντος εμένα ή κρύβοντε πίσω απο το φυτό τους όσο μπορούν για να ξανακοιμηθούν ή βάζουν το κεφάλι τους ανάμεσα στις πέτρες για να μην τα πέρνει το φώς ...και πολλές φορές μέχρι να καταλάβω τι ακριβώς κάνουν είχα ψιλο τρομάξει βλέποντάς τα έτσι χωμένα εκεί μεσα ...
ευτυχώς όλα φαίνονται φυσιολογικά σήμερα .....
Αν τα έχεις στο δωμάτιό σου πάρε ένα πορτατίφ και άναβε αυτό το βράδυ, κατευθύνοντας το φώς του μακριά τους. Εγώ έτσι κάνω. Ανάβοντας το φώς την ώρα που κοιμούνται τα τρομάζεις και τα στρεσσάρεις χωρίς λόγο.
  #5  
Παλιά 31-08-05, 12:10
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Να μην ρίξεις τίποτα ούτ...ε ΑΛΑΤΙ αν δεν είσαι σίγουρος πως όντως τρέχει κάτι μην τα επιβαρίνεις με περιτά πράγματα τους κάνεις κακό...

να ξεκαθαρισουμε κατι...το αλατι ΔΕΝ κανει κακο στους μονομαχους,ακομα κι αν δεν εχουν τιποτα,οποτε δεν μπορουμε να το χαρακτηρισουμε σαν "περιττο".ξαναλεω οτι πολλοι το βαζουν συνεχεια στα ενυδρεια των μονομαζων για να μειωσουν τις πιθανοτητες εμφανισης ασθενειων.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
  #6  
Παλιά 31-08-05, 12:54
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

δηλάδη προτείνεται ανεπιφύλακτα η προσθήκη λίγου αλατιού προλύπτικά σε κάθε αλλάγη νερού μια και δεν έχω φίλτρο για να καθαρίζει το νερό ?
και αν ναι, τί ποσότητα αλατιού να ρίχνω στα 4.5 λίτρα του κάθε ενυδρίου ?
  #7  
Παλιά 31-08-05, 13:48
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Εγώ σου λέω όχι. έχω τόσα χρόνια betta και δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ κάτι τέτοιο. Ξαναλέω έχει ich, είναι γκάπυ ή μόλλυ που θέλουν αλάτι;;; Τα betta στη φύση υπάρχουν σε νερά με PH 5-7.5, PH 7.2 θέλουν τα betta CF, τα σπλεντες 6.5, δεν θα βρεις μονομάχο σε υφάλμυρο νερό.Προληπτικά αν θες να είσαι σωστός φροντίζεις για τις σωστές αλλαγές νερού κάθε βδομάδα, για φίλτρο, θεμροστάτη και μεγαλύτερο χώρο και αν θες για να μην σου αρωστήσει βάζεις φίλτρο με άνθρακα. Τα ψαράκια αυτά εξελίχθηκαν με το πέρασμα του χρόνου για αυτούς τους λόγους, για αυτό και έχουν και τον λαβύρινθο ως έξτρα τρόπο για να αναπνέουν, και γι αυτό δεν γεμίζουμε μέχρι επάνω το ενυδρείο. Έτσι με το αλάτι αδρανείς το ανοσοποιητικό του σύστημα. Αν ακολουθήσει τα παραπάνω δεν μπορεί να σου αρωστήσει ή να στρεσαριστεί αν του παρέχεις τον κατάληλο χώρο. Αν κάνεις τα παραπώνα το αλάτι για μένα είναι περιττό και τζάμπα έξοδο.Όλα αυτά τα γράφω φιλικά και γιατί πριν 10 μέρες είχα την ίδια συζήτηση με τον Μάνθο Βαγιωνάκη που αρχολείται 20 χρόνια αποκλειστικά με betta.
  #8  
Παλιά 31-08-05, 13:51
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Α!!! αν θέλουμε να είμαστε ακόμη πιο σωστοί φτάχνουμε και το PH ανάλογα το betta που έχουμε, πράγμα που δεν νομίζω να απασχολεί κανέναν γιατί όλοι τα βάζουμε με ph βρύσης. Πάντα φιλικά Τζίνια
  #9  
Παλιά 31-08-05, 14:31
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

ok .. no salt in the water ...
εξάλλου οι αλλαγές νερού γίνονται κανονικά ..... άλλα προβλήματα ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έχω .... άρα είμαστε οκ ...
τώρα οσο αφορά το PH που αναφέρεις ... όντος το νερό που βάζω είναι βρύσης και η μόνη προσθήκη είναι το αντιχλώριο ....
ααα και μερικές σταγόνες απο βιταμίνες που μού είχαν προτίνει σε ενα πετ σοπ ... .. αυτά .. κατα τα άλλα .. και 4.5 λίτρα έχουν στην διαθεσή τους το καθε ένα .. και αρκετό χώρο για να αναπνέουν και απο όλα ...
μάλιστα για να έχουν καλύτερη οξυγόνωση έκανα την εξής πατέντα ....
το καπάκι του κάθε ενυδρίου ήταν χοντρό πλαστικό μάυρο ....
η λάμπα φθωρίου που τους έχω βάλει ήταν απο πάνω τους και φώς είχανε μόνο απο τα πλάγια που ήταν το τζάμι του ενυδρίου ...
έκοψα λοιπών περιμετρικά το πλαστικό το απο πάνω και έμεινε μόνο το περίγραμα πλαστικού που "κουμπώνει" στα ενυδριάκια ....
απο πάνω απο το περίγραμα κόλλησα τούλι ώστε να έχουν και φώς απο την λάμπα .... και περισσότερο αέρα ... και να μην έχω τον φόβο να πηδήξουν απ' έξω ....
δηλαδή έγινε το ακόλουθο ....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kapaki.JPG
Εμφανίσεις:  562
Μέγεθος:  58,8 KB  
  #10  
Παλιά 31-08-05, 14:39
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Ναι μια χαρά είναι το καπάκι έτσι. Τώρα για το θέμα του φως που το ανάβεις το βράδυ εγώ τους βάζω πριν να ανάψω το φως ένα χαρτόνι μπροστά και no problem
  #11  
Παλιά 31-08-05, 14:42
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Tις βιταμίνες καλύτερα να του βάζεις 2-3 σταγόνες στο φαγητο του και να τον ταϊζεις μετά. Μπορεί αυτό να το κάνεις μετά απο κάθε αλλαγή νερού τους κάνει καλό έτσι πέρνουν μεγαλύτερο μέρος βιταμινών απο το να το ρίξεις στο νερό.
  #12  
Παλιά 31-08-05, 14:56
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

σωστό και αυτό .... δεν το είχα σκεφτεί ποτε έτσι ...
  #13  
Παλιά 31-08-05, 17:17
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μην τρελαθουμε τελειως....οπως εχει βρεθει οτι στα ζωοτοκα τα οποια θελουν πιο σκληρο νερο και με την προσθηκη αλατιου μειωνεται σημαντικα η εμφανιση ασθενειων,ετσι και στους μονομαχους εχει παρατηρηθει το ιδιο.φυσικα και η διατηρηση ενος προγραμματος αλλαγων νερου και η φροντιδα ωστε το νερο να'ναι παντα καθαρο και χημικα να'χει την καταλληλη συσταση εχει ως αποτελεσμα να μην ειναι απαραιτητη η προσθηκη αλατιου.χωρις αυτο ομως να σημαινει οτι η προσθηκη του κανει κακο στους μονομαχους κτλ.ουτε το οτι αν καποιοι προσθετουν αλατι σημαινει οτι αφου το προσθετουν δε χρειαζεται να προσεχουν τοσο πολυ για την ποιοτητα του νερου τους.καποιοι εκτροφεις προσθετουν συνεχεια αλατι,καποιοι αλλοι(και εγωμεσα σ'αυτους,χωρις να εχω 20 χρονια εμπειρια)μονο σε περιπτωση εμφανισης ασθενειων(γι'αυτο κι η Κωνσταντινα το ανεφερε γιατι της το ειχα συστησει εγω οταν νομιζε οτι ο μονομαχος της μπορει να εχει φινροτ).οπως επισης να πω οτι η προσθηκη πολυ μικρης ποσοτητας αλατιου ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν μπορει να θεωρηθει οτι κανει το νερο υφαλμυρο.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
  #14  
Παλιά 31-08-05, 17:25
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ξεχασα να πω οτι θεωρω πολυ χειροτερο απο την προσθηκη αλατιου το να "φτιαξεις" το πε-χα με χημικα μεσα....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
  #15  
Παλιά 31-08-05, 17:50
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Το mineral salt της sera κάνει; Ή άλλου τύπου αλάτι είναι αυτό που βάζετε;
__________________
  #16  
Παλιά 31-08-05, 18:38
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

να ξαναπω και να τονισω οτι εγω προσωπικα βαζω αλατι ΜΟΝΟ οταν καποιο ψαρακι ειναι αρρωστο.απλα οσα ειπα πριν τα ανεφερα γιατι ξερω πολλους εκτροφεις που βαζουν σε συνεχη βαση αλατι χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα στους μονομαχους τους.οταν βαζω αλατι προσθετω καποιο απο αυτα που πουλανε τα πετ-σοπ ειδικα για ενυδρεια.



ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΕΔΩ
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
  #17  
Παλιά 31-08-05, 20:01
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
να ξαναπω και να τονισω οτι εγω προσωπικα βαζω αλατι ΜΟΝΟ οταν καποιο ψαρακι ειναι αρρωστο.απλα οσα ειπα πριν τα ανεφερα γιατι ξερω πολλους εκτροφεις που βαζουν σε συνεχη βαση αλατι χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα στους μονομαχους τους.οταν βαζω αλατι προσθετω καποιο απο αυτα που πουλανε τα πετ-σοπ ειδικα για ενυδρεια.



ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΕΔΩ
ΑΨΟΓΟ !!!!!!

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Ο ΑΛΛΟΣ......και αφου βεβαια εκανες και το τραγικο λαθος να αφησεις να ενΩηθει οτι<< το αλατι ειναι η χρυση λυση >>> κλειδωνεις και το θεμα

ΑΨΟΓΟ
απο το κακο στο χειροτερο εδω μεσα!!!!!!!
λυπαμαι ...
και φυσικα θα κατσω να το αναλυσω σε καινουργιο ποστ ολα ΑΥΤΑ που θα επρεπε να εξηγησεις σε ενα αρχαριο ...
αντι να γραψεις << πολλοι εκτροφεις βαζουν αλλατι για να προλαβουν αρρωστειες>>>>
μαζι με το αλατι βαζουν και αλευρι ?????και μετα στο τηγανι???

με το αλατι θεραπευεις και το ΙΡΝ????


για σοβαρευτητε λιγο..........

και φυσικα δεν προκειται να απαντησω σε κανενα σχολιο η απαντηση σε αυτα που εγραψα....
  #18  
Παλιά 31-08-05, 20:24
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
ΑΨΟΓΟ !!!!!!

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Ο ΑΛΛΟΣ......και αφου βεβαια εκανες και το τραγικο λαθος να αφησεις να ενΩηθει οτι<< το αλατι ειναι η χρυση λυση >>> κλειδωνεις και το θεμα

ΑΨΟΓΟ
απο το κακο στο χειροτερο εδω μεσα!!!!!!!
λυπαμαι ...
και φυσικα θα κατσω να το αναλυσω σε καινουργιο ποστ ολα ΑΥΤΑ που θα επρεπε να εξηγησεις σε ενα αρχαριο ...
αντι να γραψεις << πολλοι εκτροφεις βαζουν αλλατι για να προλαβουν αρρωστειες>>>>
μαζι με το αλατι βαζουν και αλευρι ?????και μετα στο τηγανι???

με το αλατι θεραπευεις και το ΙΡΝ????


για σοβαρευτητε λιγο..........

και φυσικα δεν προκειται να απαντησω σε κανενα σχολιο η απαντηση σε αυτα που εγραψα....


βρε,βρε!!!επιτελους! τουλαχιστον αυτο το ποστ σε εκανε να ξαναεμφανιστεις και να δειξεις οτι υπαρχεις και εσυ σε αυτη την κατηγορια ως moderator.....

σα δε ντρεπομαστε λιγακι...νομιζω οτι δε σου εχω δωσει το δικαιωμα να μου πουλας ειρωνεια και να μου μιλας μ'αυτον τον τροπο.ουτε εβρισα κανεναν στο μην μου ουτε ξεπερασα τα ορια,σε αντιθεση με εσενα.αντι να ανοιξεις θεμα αν θες στο board talk η να το συζητησουμε οι δυο μας ερχεσαι μετα απο αιωνες εδω και γραφεις ενα μην σε κατασταση παραληρηματος...τι ακριβως θες να δειξεις??το ξεκλειδωμα θεματος που εχω ηδη κλειδωσει τι ακριβως ειναι???επιδειξη ισχυος??χωρις να με ρωτησεις καν πιο πριν...

καταρχην δε θα σχολιασω το θεμα για την πληροφορηση των αρχαριων και το αν το κανω η οχι,γιατι απ'οσο ξερω εγω ειμαι η ΜΟΝΗ που εδινα πηροφοριες σε αρχαριους τον τελευταιο καιρο εδω μεσα...αν σ'ενδιεφερε τοσο πολυ το να μην παραπληροφορουνται απο εμενα θα μπορουσες να διορθωσεις τοσον καιρο ολα τα "λαθη" που προτεινω...

αν το θεμα ειναι η διορθωση λαθων,μπορω να ξεκατινιαστω κι εγω και να βρω παλια ποστ με "λαθος" συμβουλες που εχεις δωσει κι εσυ κλειδωνοντας μαλιστα τοπικς χωρις να εξηγησεις και απαντωντας με τον ειρωνικοτατο τροπο που σε διακρινει...

νομιζω οτι ξεκαθαρισα τη θεση μου κι αυτο που ειπα ηταν πολυ σαφες.μη βαζεις στο στομα μου λογια που δεν ειπα,και μην ερμηνευεις αυτα που ειπα οπως θες εσυ.ειπα τα εξης:ΠΟΛΛΟΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΑΛΑΤΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΗ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝ ΤΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ.ΑΛΛΟΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΨΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ.Η ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΑΛΑΤΙΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΟΤΑΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ.αν για σενα δεν ειναι σαφες λυπαμαι,δεν ειναι δικο μου προβλημα....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
  #19  
Παλιά 31-08-05, 20:44
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

ώπα ρε παιδιά ... μην αρπάζεστε ...
ο καθένας μπορεί να έχει τις δικές του εμπειρίες που με αυτές να έλυσε κάποια Χ προβλήματα που μπορεί να είχε ...
Όλα βάση εμπειρειών είναι .... αλλά δεν είναι λόγος να αρπαχτείτε για αυτό ...
και ιδίως απο mod σε mod είναι λίγο τραβιγμένη η όλη αντίδραση ... cool...
  #20  
Παλιά 31-08-05, 20:52
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

και μιας και το βρηκα...δεν ηθελα να γινει αυτο δημοσια,αλλα επειδη δε δεχομαι καποιοι να το παιζουν "παντογνωστες" και να αμφισβητουν το τι εγω ξερω...


http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6831


σωστη συμβουλη νουμερο 1

Παράθεση:
Επειδη βλεπω οτι επειμενεις με την ζωντανη τροφη , πρεπει να προσεξεις κατι βασικο ...ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΙNFOSORIA η" liquid fry τροφη...
μετα προχωραμε σε ζωντανη τροφη η¨ τροφη σε σκονη..

μετα απο 20 χρονια εμπειριας θα επρεπε να ηξερες οτι τα μωρα στην αρχη τρωνε ΜΟΝΟ ζωντανη τροφη.η ινφουσορια δεν τα καλυπτρι διατροφικα για πανω απο τις 3 πρωτες μερες και ο,τι δεν κινειται(βλεπε liquidfry)δε θα το φανε.αρα πανε τα μωρα...

σωστη συμβουλη νουμερο 2

Παράθεση:
το πρωτο σου προβλημα ειναι οτι ξερεις μονο τα γονιδια που βλεπεις στο ΒΕΤΤΑ τα φαινοτυπα .αλλα απο την στιγμη που δεν γνωριζεις τον εκτροφεα &lt;&lt; κοινος το ψαρι ειναι απο τον σωρο >>, δεν μπορεις να ξερεις τι αλλα γονιδια μπορει να κουβαλαει , αυτο οσο αφορα οτι ειναι short fin , και βεβαια τα χρωματα του .
ΟΠΟΤΕ
αγοραζοντας ενα θυληκο απο ενα πετ σοπ εχεις και εδω τα ιδια προβληματα!!!!!!
ΤΩΡΑ
αν τα ζευγαρωσεις εχεις 70% να γεννηθουν μωρα short fin ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΙΑ ..
βασικες γνωσεις γενετικης λυκειου...ενας plakat μονομαχος ειναι ομοζυγος για το γονιδιο αυτο,εστω aa.μια θηλυκια απο πετ-σοπ veiltail ειναι ειτε ετεροζυγη Αa,ειτε AA.στην πρωτη περιπτωση το 50% των μωρων της πρωτης γενιας ειναι με κοντη ουρα.στη δευτερη 0% ειναι με κοντη ουρα.αν η θηλυκια ειναι plakat(η διακριση ειναι δυσκολη) δηλ.aa τοτε 100% των μωρων ειναι με κοντη ουρα.σε καμια περιπτωση δεν ειναι 70%...


αυτα....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
  #21  
Παλιά 31-08-05, 21:03
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ΝΑΙ βεβαια .... πες το μας και αυτο ?????
λες και δεν εχουμε αλλες δουλειες να κανουμε και ειμαι υποχρεομενος να παραταω ολες τις αλλες δουλειες μου και να ειμαι εδω για να σε διωρθωνω..
αλλη δουλεια δεν ειχα.....

και σε ρωταω λοιπον .. λες οταν ενα ψαρι ειναι αρρωστο βαζεις αλατι ???? ετσι λες
ΑΥΤΟ δεν ειναι ανακριβεια??? <<< ξεχνας οτι αυτο θα το διαβασει και καποιος αρχαριος ??? και οτι αφηνεις να ενοειθει οτι το αλατι κανει για ολα???>>> εξηγησες για τι μπαινει και που μπαινει το αλατι.....

ΠΟΛΛΟΙ εκτροφεις βαζουν αλατι ......
τι αλατι βαζουν ???? και ποιοι εκτροφεις μηπως καποιοι που ειναι σε περιοχη που εχει μαλακο νερο ?????


εγω οσους ξερω παντως για να ελαχιστοποιησουν καποιες τυχον αρρωστειες χρησιμοποιουν UV ΛΑΜΠΕΣ.....

Αλλα το θεμα δεν ειναι εκει το θεμα ειναι οτι ενω καποιο παιδι γραφει παραπανω οτι εχει το ΒΕΤΤΑ σε γυαλα δεν του εξηγεις οτι το χειμωνα αν πεσει η θερμοκρασια χαμηλα το ανωσοποιητικο συστημα του ψαριου θα ειναι αχρηστο......
αλλα το ολο θεμα εδω γυρναει γυρω απο το αλατι????
δηλαδη αν ειναι δυνατον ...
ολοι ξερουμε οτι ο βασικοτερος λογος που αρωσταινουν τα ψαρια ειναι το STRESS και αντι να εξηγησουμε τι δημιουργει κατι τετοιο κολλαμε στο αλατι...??????
μετα αν καποιος ρωτησει οτι ανεβηκε η θερμοκρασια το καλοκαιρι και το ΒΕΤΤΑ στην γυαλα πεθανε τι θα του πουμε ??? αλατι εβαλες????
ενω στην ουσια το ψαρι εχει γινει βραστο......

και τελος γιατι να κλειδωσεις το θεμα????
αφου υπηρχε συζητηση σε εξελιξη και δεν προκειται για διαφωνεια μονο 2 ανθρωπων .....

εγω οσες φορες χρειαστηκε να κλειδωσω τοπικ η να διαγραψω και παντα ενυμερωνα τους ενδιαφερομενους με Π.Μ ...
και αν ηθελες μπορουσες καλιστα αφου ηθελες να κλειδωσεις αυτο εδω να ανοιξεις ενα αλλο θεμα γυρω απο το αλατι.....
το οτι δεν εχω τον χρονο να ειμαι εδω δεν σημαινει οτι δεν παρακολουθω η οτι δεν ξερω τι γινεται....
και μην τρελενεσαι....
ακους εκει επειδειξη ισχυος????
το ξεκλειδωσα το τοπικ γιατι νομιζω οτι επρεπε να αφησεις την << καρπιδα ζηνια >> να απαντησει και μετα να κανει οτιδηποτε.....
το οτι εισαι εδω τοσο καιρο και απαντας η σκοτωνεσαι μονη σου εδω ... δυστηχως ετσι ειναι η κατασταση τι περιμενεις αναγνωριση???? απο κανενα ???
για το κεφι σου το κανεις και για το χομπυ....εχεις την εντυπωση οτι κατι τετοιο δεν εκανα και εγω η και αλλοι στο παρελθον????(( αυτη ειναι αλλου ειδους κουβεντα,, ισως την κανουμε καπου αλλου))....
τωρα αν εσυ θες σωνει και καλα να το κλειδωσεις.. καντο τι να σου πω...
και αν ενοχληθηκαν οι ADMIN ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ που εγραψα ας με βγαλουν απο mod..... κανενα προβλημα....

σου ειπα και στην αρχη εχουμε δουλεια και οικογενεια δεν εχουμε ολοι ελευθερο χρονο τοσο οσο για να ειμαστε εδω συνεχεια......
  #22  
Παλιά 31-08-05, 21:21
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
ΝΑΙ βεβαια .... πες το μας και αυτο ?????
λες και δεν εχουμε αλλες δουλειες να κανουμε και ειμαι υποχρεομενος να παραταω ολες τις αλλες δουλειες μου και να ειμαι εδω για να σε διωρθωνω..
αλλη δουλεια δεν ειχα.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
σου ειπα και στην αρχη εχουμε δουλεια και οικογενεια δεν εχουμε ολοι ελευθερο χρονο τοσο οσο για να ειμαστε εδω συνεχεια......

η αφανης παρουσια ενος μοντ δε νομιζω οτι βοηθαει ιδιαιτερα σ'ενα φορουμ.δηλαδη τι νομιζεις???οτι εγω δεν εχω δουλειες και απλα απανταω εδω γιατι εχω τοσον ελευθερο χρονο που δεν εχω τι να κανω??πριν ποσον καιρο απαντησες τελευταια φορα???το να διαβαζεις μονο τα μηνυματα και τις αποριες,δε βοηθαει και πολυ ξερεις...




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
και σε ρωταω λοιπον .. λες οταν ενα ψαρι ειναι αρρωστο βαζεις αλατι ???? ετσι λες
ΑΥΤΟ δεν ειναι ανακριβεια??? <<< ξεχνας οτι αυτο θα το διαβασει και καποιος αρχαριος ??? και οτι αφηνεις να ενοειθει οτι το αλατι κανει για ολα???>>> εξηγησες για τι μπαινει και που μπαινει το αλατι.....
ναι,το αλατι κανει για την αντιμετωπιση των πιο πολλων απο τις συνηθισμενες αρρωστιες.πολλες φορες μονο του,αλλες σε συνδυασμο και με φαρμακα.το θεμα εδω δεν ηταν η αντιμετωπιση ασθενειων.καθε φορα που παρουσιαζεται μια ασθενεια τα μελη μας λενε τα συμπτωματα,δειχνουν φωτο και μετα λεμε ποια ειναι η σωστη θεραπεια.





Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
ΠΟΛΛΟΙ εκτροφεις βαζουν αλατι ......
τι αλατι βαζουν ???? και ποιοι εκτροφεις μηπως καποιοι που ειναι σε περιοχη που εχει μαλακο νερο ?????.....
εκτροφεις που ξερω απο οχι μονο διαφορετικες χωρες,αλλα και ηπειρους με διαφορετικα νερα



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
Αλλα το θεμα δεν ειναι εκει το θεμα ειναι οτι ενω καποιο παιδι γραφει παραπανω οτι εχει το ΒΕΤΤΑ σε γυαλα δεν του εξηγεις οτι το χειμωνα αν πεσει η θερμοκρασια χαμηλα το ανωσοποιητικο συστημα του ψαριου θα ειναι αχρηστο......
αλλα το ολο θεμα εδω γυρναει γυρω απο το αλατι????
δηλαδη αν ειναι δυνατον ...
ολοι ξερουμε οτι ο βασικοτερος λογος που αρωσταινουν τα ψαρια ειναι το STRESS και αντι να εξηγησουμε τι δημιουργει κατι τετοιο κολλαμε στο αλατι...??????
μετα αν καποιος ρωτησει οτι ανεβηκε η θερμοκρασια το καλοκαιρι και το ΒΕΤΤΑ στην γυαλα πεθανε τι θα του πουμε ??? αλατι εβαλες????
ενω στην ουσια το ψαρι εχει γινει βραστο......


καταρχην αν θυμαμαι καλα δεν ειναι γυαλα,ειναι ορθογωνιο ενυδρειακι.ειδες πουθενα οτι δεν εχει θερμοστατη???



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ASCCO1
και τελος γιατι να κλειδωσεις το θεμα????
αφου υπηρχε συζητηση σε εξελιξη και δεν προκειται για διαφωνεια μονο 2 ανθρωπων .....

εγω οσες φορες χρειαστηκε να κλειδωσω τοπικ η να διαγραψω και παντα ενυμερωνα τους ενδιαφερομενους με Π.Μ ...
και αν ηθελες μπορουσες καλιστα αφου ηθελες να κλειδωσεις αυτο εδω να ανοιξεις ενα αλλο θεμα γυρω απο το αλατι.....

το ξεκλειδωσα το τοπικ γιατι νομιζω οτι επρεπε να αφησεις την << καρπιδα ζηνια >> να απαντησει και μετα να κανει οτιδηποτε.....
κλειδωσα το θεμα γιατι εξελιχτηκε να ειναι ασχετο με το αρχικο ερωτημα.αν ηθελε καποιος μπορουσε ν'ανοιξει νεο τοπικ με το αναλογο θεμα.και που ξερεις αν ειδοποιησα η οχι για το κλειδωμα?εκτος αν καποιος σε ειδοποιησε...στην προκειμενη περιπτωση δεν εστειλα πμ γιατι εκεινη την ωρα ειχα δουλεια,και θα εστενα αργοτερα.


αυτο ειναι το τελευταιο μην που στελνω σαν απαντηση.


αποχωρω απο μοντ γιατι δε δεχομαι να με προσβαλλουν δημοσια,ειδικα καποιος που ειναι μοντ στην ιδια κατηγορια μ'εμενα.θεωρω απαραδεκτη τη συμπεριφορα σου και κυριως το οτι εγινε δημοσια και ο τορπος που εγινε.απο'δω και περα μπορεις να συνεχισεις μονο σου να εισαι μοντ....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
  #23  
Παλιά 31-08-05, 21:30
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Exclamation

παιδιά λυπάμαι που πήρε τέτοια τροπή η κατάσταση μιας και ήμουν εγώ που, ως αρχάρια, ξεκίνησα το θέμα με το αλάτι... προσωπικά θα είμαι πιο επιφυλακτική στο μέλλον

Κωνσταντίνα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
  #24  
Παλιά 31-08-05, 21:33
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Celda δεν φταις εσύ, μην φοβάστε να ρωτάτε για αυτό υπάρχει το forum.
Το τι έγινε με τον Μάνθο και την Mariel είναι στην ουσία άλλη υπόθεση.
Κeep on
  #25  
Παλιά 31-08-05, 21:38
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

εσεις celda δεν ειχατε να κανεται τιποτα με το πως πηγε το θεμα .....
αλλου ειναι το θεμα..........
το οτι ενα mod την ειπε σε αλλο μοδ......
ασχετα αν ειμαι mod εδω η οχι παλι τα ιδια θα εγραφα και απο τι στιγμη που αναφερθηκε το ονομα μου ειχα καθε δικαιωμα να απαντησω....και μπορεσα επειδη ειμαι mod και μπορουσα να ξεκλειδωσω το θεμα αλλιως αν δεν ειμουν δεν θα μπορουσα γιατι το θεμα βιαστηκε καποιος να το κλειδωσει...

καταλαβες που ειναι το προβλημα....

εχουμε κολησει εκει στο αλατι που καποιοι εκτροφεις το χρησιμοπιουνε αλλα εμεις το βαζουμε σε αρρωστεις μονο........

ενω το ζητουμενο ειναι πως να ενυσχησουμε το ανωσοπιητικο συστημα του ψαριου ωστε να μπορει να ανταπεξελθει στις αρρωστειες.......

εσυ πες μου για το αλατι τι συμπερασμα εβγαλες???
  #26  
Παλιά 31-08-05, 21:56
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

επιλέγω να μην ανακατευτώ με την διαφορα σας...

προσωπικά αν όντως αντιμετωπίσω πρόβλημα θα πειραματιστώ με όποια μέθοδο μου προτείνει κάποιος αφού συνδιαστεί με προσωπικό διάβασμα και έρευνα. Απο κει και πέρα η Μάριελ ήταν εκείνη που μου απάντησε, χωρίς να υποννοώ κάτι για τον άλλο moderator. παρόλα αυτά δεν ακολουθώ την γνώμη κανενός τυφλά. και σε προσωπικα μηνύματα με την Μάριελ προτεραιότητα δόθηκε στα συμπτώματα που νόμιζα ότι είχε ο μονομάχος μου και στις συνθήκες στις οποίες τον κρατώ.

αυτού του είδους η δημόσια αντιπαράθεση, λυπάμαι, αλλά με βρίσκει αντίθετη... κυρίως διότι με στεναχωρεί
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
  #27  
Παλιά 31-08-05, 22:10
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

δεν με καταλαβες μαλλον.......
δεν σου ζητω να παρεις μερος στην αντιπαραθεση(( προς θεου)))...

για την χρηση του αλατιου ρωταω την γνωμη σου???
  #28  
Παλιά 31-08-05, 22:11
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Να προσθέσω ότι και η Τζίνια με εχει βοηθήσει πολύ όπως και πολλοί άλλοι...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
  #29  
Παλιά 31-08-05, 22:40
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Μανθο καιρός είναι να περάσει η εποχή του «εγώ θα σας πω το σωστό και μάλιστα προσβλητικά»
Το στυλ του αυστηρού παντογνώστη μπορεί να μας εκθέσει.
Ήρεμα λοιπόν και αν έχουμε να πούμε κάτι το λέμε, αλλά χωρίς να προσβάλουμε τον άλλο. Αυτή η στάση από άλλους έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στο παρελθόν, αν το θυμάσαι...
  #30  
Παλιά 31-08-05, 22:42
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ναι ρε τακη ριχτα σε μενα..... τωρα.....
οταν αναφερεται το ονομα καποιου δημοσιος χωρις αυτος να ειναι παρον τουλαχιστον να εχουμε την στοιχειωδει ευγενεια, να τον αφησουμε να απαντησει πριν κλειδωσουμε το τοπικ............ειδηκα οταν αυτος ειναι mod...
και το ονομα του μαλιστα το πραγματικο και οχι καποιο ψευδωνιμο....
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
problem dim Greek Aquarist's Boards 11 26-08-05 21:51
NO3,NO2=0 problem? goldmary Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 12-02-05 21:40
Kribensis problem soza Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 6 28-12-02 14:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10729 seconds with 16 queries