Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-13, 21:20
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τωρα που αρχιζω να ξανασκεφτομαι το θεμα της φιλτρανσης με την νεα ιχθυοσυνθεση, εχω την εξης απορια. ΑΝ οπως ειναι το σιποραξ, το σπασουμε ενα ενα με το χερι, θα χωρεσει σχεδον το διπλασιο σε καθε καδο με ενα αρνητικο στο θεμα ροης σιγουρα, αλλα λογω δισκων ισα ισα γινεται θετικο. Πως το βλεπετε σαν ιδεα? Ηθελα να μπολιασω ενα μικρο εσωτερικο παλια και αυτο εκανα επειδη ηταν για μονομαχο, και χωρεσε πολυ πραμα.

Κάτι μάλλον έχεις καταλάβει λάθος, στο θέμα της ροής. ¶λλο θέμα η ροή στο ενυδρείο... άλλο μέσα από το υλικό.
2. Το σπασμένο.... θα δουλέψει σαν βιολογικό υλικό... απόλυτα φυσιολογικό είναι... σαν siporax όμως ΔΕΝ θα δουλέψει, αφού θα έχεις τροποποιήσει το σχήμα του.-
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-13, 21:29
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Mα ΟΛΟ τo θεμα ειναι τι επιφανεια αποικισης εχει ανα δεδομενη μοναδα τετραγωνικου. Δεν με ενδιαφερει να λειτουργησει σαν σιποραξ, με ενδιαφερει να μπορω να βαλω περισσοτερο σιποραξ εκει μεσα ωστε να εχω μεγαλυτερη επιφανεια για βιολογια. Οσον αφορα την ροη, εννοω οτι ενα δισκαδικο δεν χρειαζεται παρα πολυ ροη, εγω πχ δεν εχω πολλα, δυο εξωτερικα το ενα παροχη 1000 και το αλλο 1500 λιτρα, το 1500 τοχω μειωμενη ροη ομως γιατι το κανει αρκετα πλυντηριο. Αν του σπασω το σιποραξ ομως μεσα, λογικα θα μειωθει λιγο η ροη μονο και μονο απο αυτο, συν την εξτρα επιφανεια αποικισης βακτηριων.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-13, 21:55
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις (το λ με προφορά) ;
Γιατί να σπάσεις το siporax... βάλε άλλο (ή και κάποιο άλλο) υλικό με μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης.
ΔΕΝ σε υποχρεώνει κανείς να βάλεις... μόνο siporax ή μόνο substrat ή... ΔΕΝ ξέρω τι άλλο.-
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-13, 21:58
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις (το λ με προφορά) ;
Γιατί να σπάσεις το siporax... βάλε άλλο (ή και κάποιο άλλο) υλικό με μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης.
ΔΕΝ σε υποχρεώνει κανείς να βάλεις... μόνο siporax ή μόνο substrat ή... ΔΕΝ ξέρω τι άλλο.-
ακριβως ετσι .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-13, 22:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν διαφωνω κανεις δε με υποχρεωνει, αλλη ηταν η ερωτηση μου, καμια σχεση με αυτο. Τι ακριβως ετσι? Σε αλλη συχνοτητα μου φαινεται γραφουμε. Η ερωτηση ηταν πολυ συγκεκριμενη, αν το αν σπασουμε το σιποραξ μπορει να μας δωσει κιαλλη επιφανεια αποικισης η οχι, και αν θα βοηθησει στην βιολογικη λειτουργια του φιλτρου. Οχι αν θα ειναι ιδιο με καποιο αλλο υλικο με το οποιο μπορω να το αντικαταστησω. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος τωρα.

Αν σπασει το σιποραξ θα γινει οπτικα σαν το sibiont οποτε λογικα θεμα δεν εχει. Στο επομενο ανοιγμα φιλτρο θα σπασω κανα δυο καδους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-13, 22:12
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

σπαζοντας το σιποραξ θα μπουκωσεις το φιλτρο σου με αποτελεσμα πολυ μειωμενη ροη που παροτι εχεις δισκους πλεον την χρειαζεσαι και παλι .εκτος απο το οτι δεν κανει να το σπας γιατι απο οτι λεει η σερα μειωνεται η αποδοση του .γιατι να το κανεις αυτο και να μην βαλεις καποιο αλλο υλικο? σου λεει πολυ σωστα ο fun .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-13, 22:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οκ αν η σερα λεει οτι μειωνεται η αποδοση δεκτο. Απλα επειδη ουτως η αλλως το σιποραξ υπαρχουν υποννοιες οτι ειναι απλα ενα βιομηχανικο υλικο με ιδιοτητες που μας βολευουν και μοσχοπουλιεται, αποσο διαβαζω και εδω, οπως η μεγαλυτερη απατη ειναι το matrix της seachem που αποτι φαινεται δεν ειναι τιποτα αλλο παρα διαλεγμενη ελαφροπετρα σε μικρη κοκκομετρια. Αν ισχυει η επιφανεια αποικισης που λεει η seachem οτι εχει, τοτε μλκια κανουμε ολοι με τα σιποραξ και τα substrate pro κλπ. Παμε απτο πρακτικερ να παρουμε ελαφροπετρα που υπαρχουν σακια μικρης κοκομετριας, οπως εκανε ο stivv. Αν θυμαμαι καλα το rating του siporax ειναι καπου 200-300/μ2 και του matrix 1500. Aν ισχιει τοτε για εκει ειμαστε ολοι.
Απλα η λογικη μου μου λεει οτι επειδη το σιποραξ ειναι χωρις λογο πολυ "αραιο" λογω σχηματος, σε σχεση με οποιοδηπωτε αλλο υλικο δεις, το να το σπασεις μονο καλο μου φαινεται και ας λεει η σερα οτι την συμφερει. Θα μοιαζει οπτικα με το sibiont πολυ, και αν παρουμε σαν παραδειγμα το ιδιο φιλτρο γεματο απειραχτο σιποραξ και απειραχτο substratepro, λογω σχηματος και μονο πιστευω οτι το σιποραξ θαχει μεγαλυτερη ροη.
Ξαναλεω δεν αντιλεγω στο οτι μπορω να παω να παρω ενα αλλο υλικο, απλα η ερωτηση μου δεν αφορουσε την αγορα καποιου αλλου, αφορουσε τα θετικα-αρνητικα μιας τετοιας κινησης, σωστα τα λεει ο fun και δεν διαφωνω.

ΥΓ αυτο με τα τυρια αστα να πανε....προχτες εκραζα εναν απτα γιαννιτσα (stivv οχι εσενα, αλλον ) που μουλεγε την κεφαλογραβιερα κασερι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που πρέπει να εξετάσεις..... πχ. λες ακριβό... ποίο ακριβό; Όταν αγόραζα το siporax έκανε 18 ευρώ το λίτρο (στο κουτί του) και το χύμα το παίρνεις 5 ευρώ το λίτρο (ή κάνω λάθος; )
ΔΕΝ είναι αραιό λόγω σχήματος.... το σχήμα του βοηθάει σε συγκεκριμένες λειτουργίες γι' αυτό είναι έτσι φτιαγμένο.
Το video πιο πάνω το κοίταξες;
Το ότι θα μοιάζει με κάτι... ΔΕΝ σημαίνει ότι θα δουλεύει και το ίδιο.-
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-13, 22:22
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σίγουρα μιλάμε σε άλλη συχνότητα... έλα 50 ΚHZ κάτω!!!
Τι είναι βαρύτερο 1 κιλό σίδερο.... ή 1 κιλό βαμβάκι;
Όταν θέλεις να ρίξεις τυρί που λιώνει στα μακαρόνια... ΔΕΝ ρίχνεις φέτα (κι' αυτή τυρί είναι όπως ξέρεις... άσχετα με το πως τα λέτε εκεί στα βόρεια).
Είπαμε ότι θα έχεις επιπλέον επιφάνεια αποίκησης (αυτό καταλαβαίνω ότι είναι το θέμα σου) λόγω μεγαλύτερης ποσότητας που θα μπεί... αλλά ΔΕΝ καταλαβαίνω, γιατί ΔΕΝ το κάνεις με κάποιο άλλο πχ. με κίσσηρη;
Το πλεονεκτήμα του siporax λόγω σχήματος (και θα το χάσεις)..... ΔΕΝ σε απασχολεί προφανώς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-13, 16:11
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον θέμα παιδιά!!

Εγώ θα σας πω μια σύντομη ιστοριούλα μου: εδώ και 3,5 μήνες περίπου από την έναρξη λειτουργίας του ενυδρείου μου, κράταγα πολύ καλή βιολογία (σε Rio125) με 4 σφουγγάρια της Juwel + υαλοβάμβακα Fluval, μικρή ποσότητα Cirax (βιολογικό της Juwel) και 10 τεμάχια Bio-Chem Stars (που μου έδωσε ο Σάββας ο Klipitiklopos για το μπόλιασμα)...
Πριν 2 εβδομάδες που "τακτοποίησα" εσωτερικά το φίλτρο και έβγαλα τα 3 σφουγγάρια και τα αντικατέστησα με 2 λίτρα Sera Siporax σε κάλτσες, απόρησα πραγματικά πως στο καλό κατάφερνα και κρατούσα τόσο καιρό σταθερές συνθήκες με μηδαμινή αμμωνία με χρήση ελάχιστης ποσότητας βιολογικού υλικού και μάλιστα με κενούς χώρους στο εσωτερικό του φίλτρου...
Η απάντηση μάλλον δώθηκε από την πρώτη δημοσίευση του φίλου maxmike και τώρα καταλαβαίνω γιατί ο Σάββας ο Klipitiklopos επέμενε ότι δεν τα αλλάζει με τίποτα τα Bio-Chem Stars!!...

¶ρα συνεπώς αφού είχα ήδη αρκετά ικανοποιητική βιολογική φίλτρανση, τώρα που αντικατέστησα τα παχιά σφουγγάρια με Siporax, θα είμαι ακόμα πιο πλήρης πιστεύω
-------------------------
...το παραπάνω ποστ μου αφορά το 1 από τα 2 φίλτρα που έχω, το εσωτερικό φίλτρο της Juwel με 600L/h...
Έχω και δεύτερο φίλτρο, εξωτερικό, το Eheim 2213 και μέχρι στιγμής το τρέχω με 2 σφουγγάρια (από τα 4 που είχε σύνολο) και το υπόλοιπο με ελαφρόπετρα. Είχα πει ότι προσωρινά θα κρατήσω την ελαφρόπετρα μέχρι να την αντικαθιστώ σταδιακά (Θεού θέλοντος και οικονομικών επιτρέποντος) με Siporax ή με Eheim SubstratPro... συμφωνείτε??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 14-03-13 στις 16:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-03-13, 17:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κουραμπιές... αυτό που ρωτάς θα έπρεπε να γίνει στον Untergasser που είναι ο εμπνευστής του (νομίζω). Αυτά που περιγράφεις θεωρώ πως .... συμπεριλαμβάνονται σίγουρα.
nospanos... αυτό που έχεις βάλει της fluval.... είναι συνθετικό (ενυδρειακό) βαμβάκι και όχι υαλοβάμβακας.-
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-03-13, 17:50
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

βασικα πιστευω οτι για να δει καποιος την αποτελεσματικοτιτα του καθε υλικου πρεπει να το κανει μονος του παιρνοντας μετρησεις για ενα διαστημα πχ 6μηνο σε καθε υλικο επισης πιστευω οτι το καθε υλικο δουλευει διαφορετικα σε καθε συστημα καθως και η ιχθυοφορτιση αλαζει αλλα και η ροη του νερου απο το υλικο κατι το οποιο ειναι σημαντικος παραγοντας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-03-13, 20:08
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-16, 17:12
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Έχεις κάποιος link για καποιο κατάστημα που πουλάει Easy-Life Symbiont?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-16, 17:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

http://www.pethabit.gr/enidrio/ylika...01-detail.html
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-11-16, 18:24
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Το http://www.pethabit.gr/ είναι απ'οτι καταλαβα για επαγκελματίες... έχουμε υπόψην κάποιον άλλον? Θα το τοποθετήσω σε JEbao 503. Ας δώσω κάποια χρήματα παραπάνω αρκεί να γίνει καλή δουλίτσα.

Παρακολούθησα το παρακάτω βίντεο και σκέφτομαι να το κάνω κάπως έτσι..

https://www.youtube.com/watch?v=szrUlHTW5Zo
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-11-16, 19:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

βαλε ελαφροπετρα,
τσαμπα λεφτά θα δώσεις, και θα το πληρώσεις χρυσάφι
------------------------------------
με ένα κιλό , ουτε το ένα καλαθακι δεν θα γεμίσεις,
άρα θες πάνω από 2 κιλά , ένα 80αρι Ευρώ τουλάχιστον
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-08-13, 22:43
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι μάλλον έχεις καταλάβει λάθος, στο θέμα της ροής. ¶λλο θέμα η ροή στο ενυδρείο... άλλο μέσα από το υλικό.
2. Το σπασμένο.... θα δουλέψει σαν βιολογικό υλικό... απόλυτα φυσιολογικό είναι... σαν siporax όμως ΔΕΝ θα δουλέψει, αφού θα έχεις τροποποιήσει το σχήμα του.-




Γιατί το λες αυτό ; Το μίνι σιποραξ που πουλούν άλλο σχήμα έχει και έχει τις ίδιες ιδιότητες
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-08-13, 17:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λεει καθαρα "αφού θα έχεις τροποποιήσει το σχήμα του"
Ο τροπος που γινεται η ροη του νερου πανω σε ενα υλικο παιζει ρολο στα αποτελεσματα της φιλτρανσης.
Αλλου χανει αλλου κερδιζει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-08-13, 11:03
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

παντως το siporax το εχω στο σαμπ τωρα κοντα 6,5 χρόνια και όλα μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογικό υλικό kospets Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-02-12 19:28
Βιολογικά Υλικά. kesanis Γλυκό νερό - Γενικά 21 02-03-11 21:15
Βιολογικό υλικό george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-10 15:46
Βιολογικό υλικό panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-05-08 17:49
Υπόστρωμα - Βιολογικό υλικό lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 24-02-05 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07937 seconds with 15 queries