Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-07, 20:44
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή Απρόσκλητος επισκέπτης

Πηγαίνοντας σήμερα στη λιμνη μου ειδα μια περιεργη κινηση που με παραξενεψε. Οχι δεν ηταν ο συνηθης βατραχος που εγκατασταθηκε μονιμα πια με τα κοι και τα χρυσοψαρα, αλλα μια περιεργη ουρα που κινηθηκε υποπτα κατω απο το φυλλο ενος νουφαρου. Μετα το ειδα κανονικα, ενα φιδακι ροζ χρωματος, γυρω στα 30 εκατοστα που κολυμπαγε προσπαθωντας να κρυφτει. Ξερει κανεις τί είδους φιδι μπορει να ειναι; Δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο με ροζ χρωμα σαν σκουληκι, εκτος και αν ειναι μωρο καποιου ειδους.. Με θορυβησε γιατι συνηθιζω να αραιωνω τα φυλλα απο τα νουφαρα με γυμνα χερια.... Τα ψαρια παντως δεν τα ειδα να εχουν καποια διαφορετικη συμεριφορα..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-07, 07:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγαίνοντας σήμερα στη λιμνη μου ειδα μια περιεργη κινηση που με παραξενεψε. Οχι δεν ηταν ο συνηθης βατραχος που εγκατασταθηκε μονιμα πια με τα κοι και τα χρυσοψαρα, αλλα μια περιεργη ουρα που κινηθηκε υποπτα κατω απο το φυλλο ενος νουφαρου. Μετα το ειδα κανονικα, ενα φιδακι ροζ χρωματος, γυρω στα 30 εκατοστα που κολυμπαγε προσπαθωντας να κρυφτει. Ξερει κανεις τί είδους φιδι μπορει να ειναι; Δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο με ροζ χρωμα σαν σκουληκι, εκτος και αν ειναι μωρο καποιου ειδους.. Με θορυβησε γιατι συνηθιζω να αραιωνω τα φυλλα απο τα νουφαρα με γυμνα χερια.... Τα ψαρια παντως δεν τα ειδα να εχουν καποια διαφορετικη συμεριφορα..
Kαλημέρα.

Τέτοια ζωντανά, καλό είναι να τα απομακρίνουμε από τη λίμνη μας, όταν και αφού τα εντοπίσουμε. Πρώτο, γιατί προέχει η ασφάλεια μας και δεύτερο ο μίνι βιότοπος μας. Δεν έχουμε δα και την μεγαλύτερη έκταση λίμνης, με αποτέλεσμα οι απώλειες να είναι δυσαναπλήρωτες. Μην ξεχνάς ότι τα ψάρια στις λιμνούλες μας παίζουν τον παράγοντα του κυνηγού.

Όλοι στις λίμνες καθαρίζουμε τα πάντα με το χέρι και καλό είναι που ήρθε αυτό το θέμα στο παρασκήνιο, για να προσέχουμε κιόλας. Αν έχεις δυκτάκι, πρέπει να απομακρίνεις τον απρόσκλητο επισκέπτη σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-07, 09:28
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημέρα.

Τέτοια ζωντανά, καλό είναι να τα απομακρίνουμε από τη λίμνη μας, όταν και αφού τα εντοπίσουμε. Πρώτο, γιατί προέχει η ασφάλεια μας και δεύτερο ο μίνι βιότοπος μας. Δεν έχουμε δα και την μεγαλύτερη έκταση λίμνης, με αποτέλεσμα οι απώλειες να είναι δυσαναπλήρωτες. Μην ξεχνάς ότι τα ψάρια στις λιμνούλες μας παίζουν τον παράγοντα του κυνηγού.

Όλοι στις λίμνες καθαρίζουμε τα πάντα με το χέρι και καλό είναι που ήρθε αυτό το θέμα στο παρασκήνιο, για να προσέχουμε κιόλας. Αν έχεις δυκτάκι, πρέπει να απομακρίνεις τον απρόσκλητο επισκέπτη σου.
Πέστα πέστα γιατί τα λέω εγώ και γίνομαι κακιά (φρινοφόνισσα )
Πάλι μιλιούνια οι γυρίνοι στη λιμνούλα μου

Όσο για τον όφη... Ηλίαααααααα (Strahos) τα φώτα σου!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-07, 11:33
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις δυκτάκι, πρέπει να απομακρίνεις τον απρόσκλητο επισκέπτη σου.
Προσπαθησα, αλλα μολις με αντιληφθηκε εξαφανιστηκε... πού θα παει, θα το γραπώσω.
Και μια και μιλαμε για φιδια θυμαμαι περισι που ειχα βρει αναμεσα στις πετρες που περιστοιχιζουν τη λιμνη ενα "πουκαμισο" από κανονικό φίδι, 1.5 μετρο.. Ευτυχώς δεν το συναντησα ποτε...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-07, 12:09
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Θα ειναι λιγο δυσκολο να το πιασεις .Εγω θα σου προτεινα να αδειασεις αρκετα την λιμνη σου για να μην μπορι να σου ξεφυγει ,η και τελειως για να καθαρισεις και απο τους γυρινους .
Μια που ειπα γυρινους πως και δεν ειδες τα αυγα τους για να κανεις νωριτερα εκαθαριση ;
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-07, 14:55
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eon123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ειναι λιγο δυσκολο να το πιασεις .Εγω θα σου προτεινα να αδειασεις αρκετα την λιμνη σου για να μην μπορι να σου ξεφυγει ,η και τελειως για να καθαρισεις και απο τους γυρινους .
Μια που ειπα γυρινους πως και δεν ειδες τα αυγα τους για να κανεις νωριτερα εκαθαριση ;
Μπα, εγω απο γυρινους και βατραχια δεν εχω προβλημα... Δυο αδηφαγα ευσωμα κοι και καμποσα χρυσοψαρα κανονιζουν για τετοιους επισκεπτες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-07, 17:12
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Α, εδώ, εγώ έχω πρόβλημα με τα βατράχια και κυρίως με τους γυρίνους.
Κάθε φορά που γεννά ένα βατράχι μαζεύω χιλιάδες αυγά και πετάω, πάντα όμως ένας καλός αριθμός μου ξεφεύγει και εκκολάπτονται αρκετά.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04867 seconds with 12 queries