Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-06, 18:32
Το avatar του χρήστη marilou
marilou Ο χρήστης marilou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2006
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Καινούργιο ενυδρείο, πρώτη απώλεια!

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέα στο χόμπι και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω ένα ενυδρείο 120λτ, με εσωτερικό (θα πάρω εξωτερικό μόλις μπορέσω) φίλτρο, πλαστικά φυτά και 16 ψαράκια. Από σήμερα δυστυχώς 15. Έχω 2 αγγελόψαρα, 3 κλόουν, 4 γατόψαρα, 4 μελανοταίνιες και είχα 3 pearl gouramies. Το ενυδρείο το στρώνω με ψαράκια, σιγά σιγά και λίγα λίγα. Το έχω σχεδόν 2 μήνες και οι μετρήσεις του πλέον είναι πολύ καλές.
Η μια λοιπόν η gouramitsa, κανα δυο μέρες μετά από τότε που την αγόρασα, πριν από τρεις βδομάδες περίπου, ανέβαινε συνέχεια στο πάνω μέρος του ενυδρείου, στην μεριά του φίλτρου, απομονωμένη από τα άλλα ψάρια. Υπέθεσα πως την ενοχλούσε ο αρσενικός και έτσι πήρα άλλη μια θηλυκιά. Τίποτα όμως. Στην αρχή δεν φαίνονταν τίποτα στο σώμα της από σημάδια. Στη συνέχεια παρατήρησα λίγο φουσκωμένη την κοιλιά της, δεν έτρωγε και οι ακαθαρσίες της ήταν άσπρες και σαν κλωστή μακριά. Προχτές είδα και μια σκούρα βούλα στο πλευρό της. Σήμερα κάθονταν για λίγο στον πυθμένα, αλλά σηκώνονταν όταν πλησιάζα. Το μεσημέρι η πλεύση της ήταν ασταθής, έκανε κάτι σπασμωδικές κινήσεις, σκούρινε το πλευρό της, καρφώθηκε σε έναν βράχο και αποδήμησε εις κύριον. Την έβγαλα αμέσως.
Τι μπορεί να έπαθε το ψαράκι βρε παιδιά? Τι αρρώστεια μπορεί να ήταν αυτή? Κινδυνεύουν και τα άλλα ψάρια? Πρέπει να κάνω κάτι στο ενυδρείο μετά από αυτό? Μήπως θεραπεία για πρόληψη? Τα πτερύγια της ήταν μια χαρά πάντως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-06, 19:34
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Γενικα τα γκουραμις παρουσιαζουν τετοιους θανατους..... Και τα δικα μου ετσι αποδημησαν στον κυριο......Αν και γενικα ειναι ανθεκτικα ψαρια αν προσαρμοστουν στο ενυδρειο σου..... Παντα μετα απο θανατο ψαριου καλο ειναι να κανεις μια γενναια αλλαγη νερου......(30-40%). Απο μετρησεις τι αποτελεσματα εχεις;;;; Αν και η φουσκωμενη κοιλια σε συνδυασμο με τα διαφανα περιττωματα δειχνουν εσωτερικα παρασιτα ..... Πολλες φορες τα ψαρια κουβαλανε αυτα τα παρασιτα μεσα τους και οταν στρεσσαριστουν κατα την προσαρμογη ή λογω κακων συνθηκων εμφανιζουν συμπτωματα με δυσαρεστη καταληξη...... Το να κανεις μια θεραπεια σε ολο το ενυδρειο ειναι αρκετα επικινδυνο και ειδικα σε ενα ευθραυστο καινουργιο συστημα οπως ειναι το δικο σου..... Περιμενε λιγο να δεις αν θα παρουσιασει συμπτωματα και καποιο αλλο ψαρι , κανε συχνες αλλαγες νερου για ενα διαστημα και εξασφαλισε τις καλυτερες δυνατες συνθηκες για τα ψαρακια σου.....Περαστικα
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-06, 19:46
Το avatar του χρήστη marilou
marilou Ο χρήστης marilou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2006
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.Μην φανταστείς καμμιά κοιλιά τούμπανο, απλά φουσκωμένη ήταν. Το ΝΟ2 είναι μηδενικό και το ΝΟ3 γύρω στο 20. Να κάνω την αλλαγή σήμερα, άμμεσα δηλαδή, ή μπορώ να περιμένω μέχρι αύριο που θα έχω και χρόνο? Διάβασα στο forum και για την φυματίωση των ψάριων και φοβήθηκα μήπως ήταν και κάτι τέτοιο. Και καταλαβαίνεις τον τρόμο της καινούργιας. Ούτε το πλησιαζω το νερό! Χα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-06, 12:50
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

λες οτι το ενυδρείο το στρώνεις σιγά-σιγά και με λίγα-λίγα ψαράκια. πιστεύω πως έχεις πολλά ψάρια στο ενυδρείο σου ήδη. λες οτι έχεις ΝΟ3=20... οπότε έχει στρωθεί το ενυδρείο σου... πόσο καιρό το έχεις σε λειτουργία? είναι του carfour? αν ναι είναι 90-100 λίτρα καθαρά και όχι 120. αμφιβάλλω για το ΝΟ3=20 χωρίς φυτά και με τόσα ψάρια. πως το μετράς? κάθε πότε κάνεις αλλαγές?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-06, 18:07
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

o καλυτερος χρονος για μια αλλαγη ειναι παντα το τωρα...... Ειδικα μετα απο θανατο ψαριου.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-06, 20:15
Το avatar του χρήστη marilou
marilou Ο χρήστης marilou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2006
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παιδιά στο μαγαζί που μου τα προμηθεύσανε, μου είπαν να αλλάζω το νερό μια φορά το μήνα και έτσι κάνω.Μετρήσεις παίρνω με sticks. Το ενυδρείο είναι του carfour, αλλά όταν υπολόγισα τα λίτρα ανάλογα με τις διαστάσεις, 120 έβγαινε. ¶λλαξα και κυκλοφορητή, γιατί αυτός που είχε μέσα ήταν πολύ μικρός. Το ενυδρείο το είχα ξαναστήσει πέρισυ, χωρίς όμως να αλλάξω τίποτα από ότι είχε μέσα και είχα χρυσόψαρα. Βέβαια, επειδή ήμουν εντελώς άσχετη και κανείς από τους μαγαζάτορες που είχα πάει δεν μου είχε δώσει σωστές συμβουλές, για παράδειγμα, είχα χρωματιστή αμμο, χάλια κυκλοφορήτή, δεν είχα καν siporax, αλλα κάτι άσχετα μακαρόνια, και κανείς δεν μου είπε να τα βγάλω, τα ψόφησα τα κακόμοιρα τα ψαράκια. Τέλος πάντων. Νομίζω πως αυτή τη φορά το ψάχνω καλύτερα. Το πάθημα, μάθημα λένε. Απλά βρε παιδιά, έχω μπερδευτεί κι εγώ. Στο μαγαζί που πάω τώρα, ο μαγαζάτορας απλά μου είπε κάποια πραγματα παραπάνω και δείχνει και αρκετό ενδιαφέρον. Δεν ξέρω βέβαια αν κι εκεί τελικά πρέπει να έχω εμπιστοσύνη. Αυτός μου είπε ότι και ο αριθμός των ψαριών είναι οκ. Τι να πω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-06, 20:49
Το avatar του χρήστη liquid
liquid Ο χρήστης liquid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Αφού έχεις αλλάξει κυκλοφορητή (και καλά έκανες) πιστεύω πως δεν χρειάζεσαι εξωτ. φίλτρο εκτός αν το αντικαταστήσεις για να γλιτώσεις το χώρο που πιάνει. Καλό θα ήταν όμως αν το εσωτερικό το έχεις μόνο με τα σφουγγάρια να προσθέσεις λίγο βιολογικό υλικό. Αυτό που σου προτείνω εγώ είναι το JBL micromec ή το Seachem Matrix (κοστίζουν περίπου 12 και 16¤ αντίστοιχα).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-06-06, 20:51
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marilou
Παιδιά στο μαγαζί που μου τα προμηθεύσανε, μου είπαν να αλλάζω το νερό μια φορά το μήνα και έτσι κάνω.Μετρήσεις παίρνω με sticks.
νερακι θα αλλαζεις μια φορα τη βδομαδα,και να προμηθευτεις υγρα τεστ,για να εχεις πιο ακριβεις μετρησεις....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-06, 23:03
Το avatar του χρήστη marilou
marilou Ο χρήστης marilou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2006
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας. Να πλένω και το φίλτρο και τα σφουγγάρια μια φορά την εβδομάδα? Στο εσωτερικό φίλτρο έχω σφουγγάρια, άνθρακα, υαλοβάμβακα, και για βιολογικό siporax. Έβαλα επίσης και αντλια οξυγόνου. Καλά είναι? Σίγουρα δεν χρειάζεται να βάλω εξωτερικό φίλτρο? Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-06, 23:23
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marilou
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας. Να πλένω και το φίλτρο και τα σφουγγάρια μια φορά την εβδομάδα? Στο εσωτερικό φίλτρο έχω σφουγγάρια, άνθρακα, υαλοβάμβακα, και για βιολογικό siporax. Έβαλα επίσης και αντλια οξυγόνου. Καλά είναι? Σίγουρα δεν χρειάζεται να βάλω εξωτερικό φίλτρο? Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας.
ναι,να το πλενεις,αλλα μονο με νερο που βγαζεις απο το ενυδρειο σου....,και δεν χρειαζεται απαραιτητα 1 φορα την βδομαδα....η αντλια οξυγονου προς το παρων ειναι αχρηστη,εκτος απο ομορφια.εξωτερικο φιλτρο,θα ηταν μια πολυ καλη επενδυση με πολλα θετικα για το ενυδρειο σου.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-06-06, 11:41
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marilou
Το ενυδρείο είναι του carfour, αλλά όταν υπολόγισα τα λίτρα ανάλογα με τις διαστάσεις, 120 έβγαινε....

...Αυτός μου είπε ότι και ο αριθμός των ψαριών είναι οκ. Τι να πω....
αν το μετρήσεις από τις εσωτερικές επιφάνειες των τζαμιών και από τον πάτο μέχρι την επιφάνεια του νερού θα δεις οτι δεν βγαίνει 120. αφαίρεσε και μερικά λίτρα χονδρικά από όλα αυτά που πιάνουν όγκο μέσα...


τώρα τα πετ σοπ τις περισσότερες φορές έχουν άγνοια ή κοιτάν και το συμφέρον τους οικονομικά, μην παίρνεις και πολύ τοις μετρητοίς αυτά που σου λένε, ψάξε από μόνη σου και φυσικά συμβουλέψου τους έμπειρους ανθρώπους του GAB που έχουν φάει τα νιάτα τους στο χόμπυ "κάτι" παραπάνω ξέρουν
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-06-06, 11:48
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos (STR_thess)
και φυσικά συμβουλέψου τους έμπειρους ανθρώπους του GAB που έχουν φάει τα νιάτα τους στο χόμπυ "κάτι" παραπάνω ξέρουν
Είχες δεν είχες γριές μας είπες τώρα !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-06-06, 11:55
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

χααχχαχαχαχα... τρόπος του λέγειν, δεν σκέφτηκα οτι μπορεί να ακουστεί κι έτσι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-06-06, 18:04
Το avatar του χρήστη marilou
marilou Ο χρήστης marilou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2006
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Να είστε καλά παιδιά! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας κι ελπίζω αυτή τη φορά να τα πάω καλύτερα με το ενυδρείο μου! Να μην τα στείλω αδιάβαστα και αυτά τα ψαράκια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-06-06, 20:21
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

πιστευω πως ο ανθρακας δεν χρειαζεται να ειναι μεσα μονιμα....την αεραντλια αστην να δουλευει γιατι εχεις αρκετα ψαρια.....καλα εκανες και αλλαξες κυκλοφορητη...κατω απο το σφουγγαρακι βαλε ενα καλο μακαρονι η αλλο υλικο με πορους για βιολογια......αν εχεις μεγαλυτερες απαιτησεις και μπορεις παρε ενα εξωτερικο φιλτρο και κερδισε το χωρο που πιανει το εσω....εχω την υποψια οτι το ειχες φορτωμενο πολυ το ενυδρειο σου κατα το στρωσιμο και γιαυτο ισως αρχισαν οι απωλειες τοσο νωρις......εντερικα προβληματα απο εσωτερικα παρασιτα οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω ηταν το προβλημα συμφωνα με τα λεγομενα σου......κανε τις αλλαγες καθε βδομαδα τωρα και αργοτερα καθε δυο βδομαδες 30%.....οσο αφορα την θεραπεια ( αν ειναι αναγκη) το καλυτερο ειναι να την κανεις σε ξεχωριστο χωρο αν μπορεις....αλλιως κανε θεραπεια τοπικη σε ενα μικρο δοχειο με νερο του ενυδρειου και αντλια οξυγονου...διαρκειας 10 λεπτων την φορα......,μη επιβαρυνεις το νεοσυστατο ενυδρειο σου με φαρμακα απο τοσο νωρις......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06704 seconds with 13 queries