Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 02-01-13, 18:01
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εχεις παρει απο το κολεκτερ οχι απο σωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 02-01-13, 18:07
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Στην αρχη επαιρνα απο σωμα αλλα μετα το εβαλα κατευθειαν στον πινακα και για να ειναι ποιο ευκολη η προσβαση στις βανες αλλα και γιατι ειχα ακυρωσει το σωμα για να παιρνει μονο το ενυδρειο και με τα πολλα κρυα παγωσε ο κ...ς μας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 02-01-13, 18:21
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αρχη επαιρνα απο σωμα αλλα μετα το εβαλα κατευθειαν στον πινακα και για να ειναι ποιο ευκολη η προσβαση στις βανες αλλα και γιατι ειχα ακυρωσει το σωμα για να παιρνει μονο το ενυδρειο και με τα πολλα κρυα παγωσε ο κ...ς μας!
απλα ανεβαζεις την καταναλωσει ετσι οχι οτι δεν δουλευει συστημα σου ποιο καλα απο καλοριφερ οπως το ειχες πριν ειναι η γνωμη μου .
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 02-01-13, 20:53
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου υπαρχει η δυνατοτητα να το κανεις με τα καλοριφερ κατευιειαν γιατι δεν το κανεις?Δεν χρειαζετε και πολυ περτελαιο για να ζεστανει το ενυδρειο!Με χαλκοσωληνα εναν υδροστατη αποστασης που θα ανεβει και μονος του καλοριφερ χωρις να χρειαζετε να αναψει η αδερφη σου εισαι οκ!Εμενα ετσι δουλευει και ειναι μια χαρα!Καιω 10-12 λιτρα πετρελαιο την μερα και για το σπιτι και για το καλοριφερ και εμεις εδω εχουμε καλα κρυα περυσι χωρις το ενυδρειο εκαιγα 8-11 λιτρα οποτε 2-3 λιτρα την μερα θες!

Αλλα η χαλκοσωληνα 20 μετρα δεν θα σε καλυψει!Εγω εβαλα για 1000 λιτρα 17 μετρα αλουμινοσωληνα και το πιανει ακριβως!Αρα εσυ μιλαμε για πανω απο 35 μετρα γιατι θα χεις και το πλακακι αναμεσα ενω εγω κατευθειαν το υποστρωμα!
Να δες εδω τι σου λεω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66465
αυτο που λες ειναι 4 ευρω την ημερα Χ 30 = 120 ευρω το μηνα, τα θεωρεις λιγα? δεν εβαζε θερμοστατες καλυτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 02-01-13, 21:14
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

παραπανω ειναι αλλα ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα αλλιως βλεπεις το λογαριασμο της δεη που μπωρεις να υπολογισεις αλλιως το πετρελαιο που δεν ξερεις τι καις αν σου βγαλω μελετη στο τι μπορει να καις αστα.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 02-01-13, 22:58
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Κοιτα τα 120 που λες μπορει να ακουγονται πολλα αλλα περυσι με ποιο πολλα ενυδρεια και με θερμοστατες στο συνολο 3000watt πληρωνα τρελη ΔΕΗ και δεν ειναι μονο το κοστος της κιλοβατορας ανεβαινουν ολα σαν τρελα!Εγω παντος ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση του!ΚΑι σκεψου οτι ειναι 1100 λιτρα τι θερμοστατες θα ηθελα και τι ρευμα θα πληρωνα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 02-01-13, 23:24
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα τα 120 που λες μπορει να ακουγονται πολλα αλλα περυσι με ποιο πολλα ενυδρεια και με θερμοστατες στο συνολο 3000watt πληρωνα τρελη ΔΕΗ και δεν ειναι μονο το κοστος της κιλοβατορας ανεβαινουν ολα σαν τρελα!Εγω παντος ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση του!ΚΑι σκεψου οτι ειναι 1100 λιτρα τι θερμοστατες θα ηθελα και τι ρευμα θα πληρωνα?
με 1200watt και να δουλευουν 14 ωρες την ημερα δεν ξεπερνας τα 2.5 ευρω την ημερα, δηλαδη 75 τον μηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 02-01-13, 23:37
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

θα μου το κρατουσαν 1200 βατ στους 29?Λιγο δυσκολα και θα δουλευαν και στα ορια τους οι θερμοστατες!και δεν ειναι η τιμη οπως την λες!Γιατι 2 φορες περασα τις 2050 κιλιβατορες το τετραμηνο και μονο και μονο για αυτο ολα στον λογαριασμο ανεβαιναν σαν τρελα!Πχ πληρωνα δικτυο μεταφορας 80 ευρο κλπ!!Επισης θα εχανα και το κοινωνικο τιμολογιο με αυτες τις κιλοβατορες αν τις ειχα τωρα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 03-01-13, 00:18
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

φιλε ειχες 2.5 φορες μεγαλυτερη ισχυ σε πολλα ενυδρεια.
με θερμοκρασια χωρου 20 βαθμους κρατας ανετα 29 στο ενυδρειο με 1 watt ανα λιτρο.
τα 3 λιτρα πετρελαιο την ημερα σε κοστος ειναι υπερβολικα περισσοτερα απ οτι το ρευμα.
εχεις αποφασισει τον τροπο της θερμανσης σου και πολυ καλα κανεις, δεν θελω να σε αποτρεψω απο αυτην, απλα λεω την αποψη μου ετσι ωστε καποιος που θα παρει ιδεες απο αυτο το ποστ, πριν κανει κατι να εχει και μια αλλη γνωμη για να σκεφτει.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 03-01-13, 08:53
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις αποφασισει τον τροπο της θερμανσης σου και πολυ καλα κανεις, δεν θελω να σε αποτρεψω απο αυτην, απλα λεω την αποψη μου ετσι ωστε καποιος που θα παρει ιδεες απο αυτο το ποστ, πριν κανει κατι να εχει και μια αλλη γνωμη για να σκεφτει.
Πολυ σωστα το κανεις και το λες ετσι αλλα οπως τα εβαλα εγω κατω και τα ειδα ειναι πολυ καλυτερα για μενα προσωπικα μιλαω παντα και με συμφερει γιατι εχω απο περυσι 2-3 λιτρα διαφορα στο πετρελαιο αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορει να ειναι μονο για το ενυδρειο και οχι και για καποιους λογους που μπορει να αυξησαν την καταναλωση μου!Αυτο θα το καταλαβω καλυτερα κανοντας τις επομενες μερες ενα πειραμα θα αφησω το καλοριφερ μονο στο ενυδρειο και οχι για το σπιτι οταν δω την καταναλωση του σε 3-4 μερες τοτε θα ξερω ακριβως να απαντησω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 03-01-13, 14:48
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ σωστα το κανεις και το λες ετσι αλλα οπως τα εβαλα εγω κατω και τα ειδα ειναι πολυ καλυτερα για μενα προσωπικα μιλαω παντα και με συμφερει γιατι εχω απο περυσι 2-3 λιτρα διαφορα στο πετρελαιο αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορει να ειναι μονο για το ενυδρειο και οχι και για καποιους λογους που μπορει να αυξησαν την καταναλωση μου!Αυτο θα το καταλαβω καλυτερα κανοντας τις επομενες μερες ενα πειραμα θα αφησω το καλοριφερ μονο στο ενυδρειο και οχι για το σπιτι οταν δω την καταναλωση του σε 3-4 μερες τοτε θα ξερω ακριβως να απαντησω!

Νομίζω έτσι δε θα είχες σωστά αποτελέσματα. Αυτό γιατί απ'όσο ξέρω κάθε καυστήρας έχει βελτιστοποιηθεί κατά κάποιο τρόπο για συγκεκριμένες θερμίδες κατανάλωσης από τα σώματα. Οπότε δε μπορούμε πχ να πούμε ότι ας πάμε να κλείσουμε όλα τα σώματα μιας πολ/κίας και ας αφήσουμε ανοιχτό μόνο ένα, μετά να μετρήσουμε την κατανάλωση κι έπειτα να πολλαπλασιάσουμε επί τα σώματα όλα για να βρούμε το σύνολο! επίσης υπάρχουν και οι απώλειες του ίδιου του καυστήρα κλπ..

Στην πράξη νομίζω ότι η ενέργεια που καταναλώνει το ενυδρείο είναι μικρή. Ίσως με ένα θερμιδομετρητή (μέτρηση της θερμοκρασίας του νερού εξόδου από το ενυδρείο) θα μπορούσε να βγεί πιό ασφαλές συμπέρασμα.

Ένα ίσως αρκετά αξιόπιστο πείραμα θα ήταν σε δύο διαφορετικές τυπικές κατά το δυνατόν χειμωνιάτικες ημέρες με ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας/υγρασίας (σημαντικό αυτό), να δούλευε στην ίδια θερμοκρασία ο θερμοστάτης του καλοριφέρ, με τη διαφορά ότι στη μία θα σήκωνε και το ενυδρείο ενώ κατά την άλλη όχι (θερμοστάτες..). Η διαφορά σε χρόνο λειτουργίας του καυστήρα θα έδειχνε τον παραπάνω χρόνο που χρειάστηκε λόγω του ενυδρείου. Τέλος, ο υπολογισμός των παραπάνω αυτών λίτρων επί τιμή λίτρου, το πραγματικό κόστος.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 03-01-13, 15:16
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα ίσως αρκετά αξιόπιστο πείραμα θα ήταν σε δύο διαφορετικές τυπικές κατά το δυνατόν χειμωνιάτικες ημέρες με ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας/υγρασίας (σημαντικό αυτό), να δούλευε στην ίδια θερμοκρασία ο θερμοστάτης του καλοριφέρ, με τη διαφορά ότι στη μία θα σήκωνε και το ενυδρείο ενώ κατά την άλλη όχι (θερμοστάτες..). Η διαφορά σε χρόνο λειτουργίας του καυστήρα θα έδειχνε τον παραπάνω χρόνο που χρειάστηκε λόγω του ενυδρείου. Τέλος, ο υπολογισμός των παραπάνω αυτών λίτρων επί τιμή λίτρου, το πραγματικό κόστος.
Aυτο που λες θα μπορουσε να γινει και να βγει αποτελεσμα σε μια διαρκεια 10-12 ωρων?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 03-01-13, 15:47
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

τσαμπα θα παιδευτεις και δεν θα βγαλεις συμπερασμα στηβ μην κατσεις και παγωσεις το σπιτι σου φιλε .ειναι τελειος διαφορετικος ο τυπος που βγαζουμε μετρησεις τετοιες ειναι πολες συναρτησεις παιδια μην ταλαιπωριεσται αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 03-01-13, 15:55
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

απο οτι βλεπω, ο λεβητας δεν συμφερει, η Δεη δεν συμφερει...
οποτε η παμε στον ηλιο η.... φτιαχνουμε μια κρεμαλα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 03-01-13, 16:21
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

θαναση εσυ αφου εχεις 7 ωρες ηλιο και μπετα που ειπαμε κατι εχω σκεφτει απλα στον τροπο ελεγχου εχω κολησει πως θα ειναι πιο οικονομικος και εννωειτε ο συλεκττης θα ειναι 1χ2οχι 1χ1.5 οπως αυτος που μου εδειξες και θα ειναι σε βαση κανονικη 45 μοιρες και οχι στον τοιχο καθετα. ο ποιο οικονομικος τροπος ειναι ο ηλιος αλλα θελει κεφαλαιο για να πεις οτι θα καλυπτεσαι ολη μερα.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 03-01-13, 16:40
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
θαναση εσυ αφου εχεις 7 ωρες ηλιο και μπετα που ειπαμε κατι εχω σκεφτει απλα στον τροπο ελεγχου εχω κολησει πως θα ειναι πιο οικονομικος και εννωειτε ο συλεκττης θα ειναι 1χ2οχι 1χ1.5 οπως αυτος που μου εδειξες και θα ειναι σε βαση κανονικη 45 μοιρες και οχι στον τοιχο καθετα. ο ποιο οικονομικος τροπος ειναι ο ηλιος αλλα θελει κεφαλαιο για να πεις οτι θα καλυπτεσαι ολη μερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 03-01-13, 17:18
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτο που λες θα μπορουσε να γινει και να βγει αποτελεσμα σε μια διαρκεια 10-12 ωρων?
πιστεύω ότι θα αρκεί ένα 24ωρο (τουλάχιστον) με όσο το δυνατόν ίδιες συνθήκες κατά τα άλλα.. ώστε το δείγμα των ωρών να μην είναι πολύ μικρό και αυξηθεί έτσι το σφάλμα στον υπολογισμό..
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 04-01-13, 08:48
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι βλεπω, ο λεβητας δεν συμφερει, η Δεη δεν συμφερει...
οποτε η παμε στον ηλιο η.... φτιαχνουμε μια κρεμαλα....
'H το κανεις με ψαρια κρυου νερου
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 04-01-13, 09:31
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι βλεπω, ο λεβητας δεν συμφερει, η Δεη δεν συμφερει...
οποτε η παμε στον ηλιο η.... φτιαχνουμε μια κρεμαλα....
έχω την εντύπωση ότι αν ήδη χρησιμοποιούμε καλοριφέρ (όχι λέβητα μόνο για ενυδρείο) συμφέρει 100%
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 04-01-13, 11:40
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
θαναση εσυ αφου εχεις 7 ωρες ηλιο και μπετα που ειπαμε κατι εχω σκεφτει απλα στον τροπο ελεγχου εχω κολησει πως θα ειναι πιο οικονομικος και εννωειτε ο συλεκττης θα ειναι 1χ2οχι 1χ1.5 οπως αυτος που μου εδειξες και θα ειναι σε βαση κανονικη 45 μοιρες και οχι στον τοιχο καθετα. ο ποιο οικονομικος τροπος ειναι ο ηλιος αλλα θελει κεφαλαιο για να πεις οτι θα καλυπτεσαι ολη μερα.
Στελιο οποτε θελεις πες μου τι εχεις σκεφτει να το μελεταω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 04-01-13, 16:45
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

1 http://www.e-max.gr/Solar-Water-Heat...-m2-_23980.php

2 http://www.bestgr.gr/kykloforites/158-kikloforites.html

3 http://www.telethermansi.gr/el-gr/Pr...9#.UObmy-SUP6U oλο το πακετο μαζι με τους 2 αισθητητες

4 http://www.hvacsolutions.gr/default....4&ProdID=AMI-S ενα στους 5 ποντους και ενα στους 15

5 1 φουσκα απανω για αναπληρωση αντιψυκτικου

6 αντιψυκτικο οχι αυτοκινητου αλλα προπυλενογληκολη ζητας


και εναν καλο μαστορα γιατι αν δεν μπουν και ρυθμιστουν σωστα ολα αυτα δεν προκειτε να δουλεψει. απο τον διαφορικο αν ηθελες θα μπορουσες να παρεις και απο το καλοριφερ και αν δεν εχει ηλιο να δινει εντολη στο καλοριφερ παντως να ξερεις οτι με αυτον τον τροπο θα εχεις ζεστη μονο οσες ωρες εχει ηλιο και οχι συνεφια της υπολοιπες παλι θες θερμοστατες μποιλερ μικρο δεν μπενει παρα μονο το 150 που ειπαμε . αν θες την αποψη μου φιλε ειναι υπερβολη το ολο εγχειρημα και δεν θα κερδισεις κατι το ιδιετερο δυστηχως τους θερμοστατες τους θελουμε χειμωνα και το συστημα αυτο και οπως ολα το χειμωνα ποναει γιατι 5 στις 10 μερες εχει συνεφια.
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 04-01-13, 17:24
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 http://www.e-max.gr/Solar-Water-Heat...-m2-_23980.php

2 http://www.bestgr.gr/kykloforites/158-kikloforites.html

3 http://www.telethermansi.gr/el-gr/Pr...9#.UObmy-SUP6U oλο το πακετο μαζι με τους 2 αισθητητες

4 http://www.hvacsolutions.gr/default....4&ProdID=AMI-S ενα στους 5 ποντους και ενα στους 15

5 1 φουσκα απανω για αναπληρωση αντιψυκτικου

6 αντιψυκτικο οχι αυτοκινητου αλλα προπυλενογληκολη ζητας


και εναν καλο μαστορα γιατι αν δεν μπουν και ρυθμιστουν σωστα ολα αυτα δεν προκειτε να δουλεψει. απο τον διαφορικο αν ηθελες θα μπορουσες να παρεις και απο το καλοριφερ και αν δεν εχει ηλιο να δινει εντολη στο καλοριφερ παντως να ξερεις οτι με αυτον τον τροπο θα εχεις ζεστη μονο οσες ωρες εχει ηλιο και οχι συνεφια της υπολοιπες παλι θες θερμοστατες μποιλερ μικρο δεν μπενει παρα μονο το 150 που ειπαμε . αν θες την αποψη μου φιλε ειναι υπερβολη το ολο εγχειρημα και δεν θα κερδισεις κατι το ιδιετερο δυστηχως τους θερμοστατες τους θελουμε χειμωνα και το συστημα αυτο και οπως ολα το χειμωνα ποναει γιατι 5 στις 10 μερες εχει συνεφια.
ευχαριστω!!! θα τα μελετησω, γιατι σε λιγο θα σχολασω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 04-01-13, 17:27
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

+ καποια ψιλοπραγματα ακομα ειναι αυτοματος πληρωσης και αλλα θα στα πει ο δικος σου αυτα .
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 04-01-13, 17:28
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

ώχ αμάν, μαζί με μαστορέματα, απρόβλεπτα κλπ μυρίζει 1000άρικο!
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 04-01-13, 17:31
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

οχι τοσα κατι ποιο λιγο αν ο υδραυλικος ειναι φιλος αλλιως
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 04-01-13, 19:00
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι τοσα κατι ποιο λιγο αν ο υδραυλικος ειναι φιλος αλλιως
κατι ποιο λιγο????? μονο...??? οχ θα με πιασει η καρδια μου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 04-01-13, 19:20
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

και λιγα ειναι φιλε μετα καμινετα γυρω γυρω χαχχαχ
το ρητο με τα μεταξωτα βρακια το ξερεις υποθετο ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 05-01-13, 07:43
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
και λιγα ειναι φιλε μετα καμινετα γυρω γυρω χαχχαχ
το ρητο με τα μεταξωτα βρακια το ξερεις υποθετο ετσι?
τα ξερω τα μεταξωτα βρακια αλλα μαλλον λεω να ξεκινησω απο τα υφασματινα...
μηπος με συμφερει να παω στην ταρατσα εναν οικονομικο ηλιακο ( 400+ ευρω ) και να καθαρισω...??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 05-01-13, 08:56
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

καλημερα .

και τι θα κερδισεις ετσι θαναση ??παλι θες κυκλοφοριτη και συστυμα ελεγχου φιλε.
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 05-01-13, 09:34
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα .

και τι θα κερδισεις ετσι θαναση ??παλι θες κυκλοφοριτη και συστυμα ελεγχου φιλε.
δεν ξερω εχω μπερδευτει λιγακι...
τα ειχα λιγο πιο απλα στο μυαλο μου και τωρα που πεφτουν πολλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-11-12 12:27
θερμανση ενυδρειου! Sakisdraminos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 01-05-12 22:04
κατασκευη ενυδρειου mixalis p DIY . Φτιάχτο μόνος σου 34 23-01-11 22:02
κατασκευη ενυδρειου! gramm.n Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-03-10 18:56
Κατασκευη ενυδρειου xaris1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-01-06 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09418 seconds with 16 queries