Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-08, 14:26
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή Θόλωσε το νερό λόγω ανακατοσούρας του υποστρώματος

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργια στο χώρο. Εχω ένα ενυδρείο180 λίτρων σε διαδικασία στρωσίματος. Χθες μου ανέβασε αμμωνία (λογικά). Ανησύχησα για τα ψαράκια κ έκανα αλλαγή νερού 40-50%. Προτίμησα να καθυστερήσει το στρώσιμο παρά να πεθάνουν τα ψαράκια. Ολα καλά.
Όμως ένας φίλος μη γνωρίζοντας ότι στον βυθό υπάρχει υπόστρωμα (λίπασμα) ανακάτεψε το υπόστρωμα κ θόλωσε όλο το ενυδρείο.
Εβαλα υαλοβάμβακα κ σήμερα είναι αρκετά καλύτερα. Αλήθεια ανησυχώ μήπως την άλλη εβδομάδα μου βγάλει άλγη.... Εσείς τι λέτε;
Κ μια άλλη ανησυχία που έχω τι θα γίνει όταν ξαναανεβεί η αμμωνία για να μετατραπεί σε νιτρώδη. Θα αντέξουν τα ψαράκια μου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-08, 14:34
asteris_veroia Ο χρήστης asteris_veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asteris_veroia
Προεπιλογή

βγαλε τα ψαρακια σου και βαλτα αλλου σε στρωμενο ενυδρειο.ακολουθησε το στρωσιμο με αμμωνια.http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-08, 14:53
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Να τα πάρουμε ένα ένα με τη σειρά, γιατί έχεις κάνει κάποια λαθάκια που πρέπει γρήγορα να διορθώσεις!

Πρώτα απ'όλα, πρέπει να διαβάσεις (ή, να ξαναδιαβάσεις) τι σημαίνει στρώσιμο, και για ποιο λόγο το κάνουμε όλο αυτό, γιατί έχω την αίσθηση ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα: στρώσιμο κάνουμε ΠΡΙΝ βάλουμε τα ψαράκια! Επίσης το "σήκωσε αμμωνία" είναι κάτι που δεν το βλέπουμε "με το μάτι", αλλά το μετράμε με τα σχετικά τεστάκια!

Ρίξε μια ματιά λοιπόν εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
και εδώ:
www.tsamisaquarium.gr
και να πας να αγοράσεις τεστάκια υγρά (προτίμησε της API), σε πρώτη φάση για NH3, NO2, NO3.. (και μετά παίρνεις και GH, KH, pH), για να κάνεις μετρήσεις..

Επίσης, για να επιταχύνεις το στρώσιμο (εφόσον έχεις άστρωτο ενυδρείο), μπορείς να πάρεις "μπόλι" από κάποιον γνωστό/φίλο με στρωμένο ενυδρείο, ή, να προσθέσεις βακτηρίδια του εμπορίου.. Επίσης, όσο το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο, να κάνεις πολύ συχνές αλλαγές νερού! (καθημερινά δηλαδή) Δε χρειάζεται φαντάζομαι να σου πω ότι τώρα πλέον που έχεις ψάρια δε μπαίνεις στη διαδικασία προσθήκης αμμωνίας κ.τ.λ. για στρώσιμο, έτσι? α! και καλό θα ήταν να μήν ταίζεις για κάποιες μέρες.. Μήν ανησυχείς για τα ψαράκια σου.. Σίγουρα αντέχουν πολύ περισσότερο αν δεν τρώνε, παρά αν τρώνε και το νερό επιβαρύνεται με αμμωνία!

ΟΚ, όλοι μας κάναμε και κάνουμε τέτοια λάθη, υπομονή, μήν απογοητευτείς, και με τη βοήθεια όλων εδώ θα πάνε ελπίζω όλα καλά!

Τώρα, σε ό,τι αφορά το υπόστρωμα, φοβάμαι πως η μόνη σου εναλλακτική είναι να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις.. Μεγάλη διαδικασία αυτή.. Γιατί αν "αιωρείται" το λίπασμα, και δεν βρίσκεται κάτω από μερικά εκατοστά χαλίκι, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχεις πολλές άλγες, πόσο μάλλον τη στιγμή που το ενυδρείο είναι νεοστημένο.. Ένα ένα όμως, διαβάζοντας θα δεις πώς γίνεται κι αυτό..

Καλό διάβασμα, και ό,τι άλλο χρειαστείς, τα λέμε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-08, 23:36
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Πόσα και ποια ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου;
Τεστ αμμωνίας και ΝΟ2 φαντάζομαι πως έχεις.
Το ενυδρείο είναι στρωμένο όταν μηδενίσουν αυτά.
Καλή κίνηση η αλλαγή του νερού που έκανες.
Το μπόλι και η μεταφορά των ψαριών μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι η καλύτερη λύση.
Αν δεν μπορείς να το κάνεις και κρατήσεις το ενυδρείο ως έχει προσοχή στο τάισμα (όσο μπορείς πιο λίγο) και καθημερινές μετρήσεις επεμβαίνοντας με αλλαγές νερού όταν είναι αναγκαίο.
Περίπου ένα μήνα κρατάει το στρώσιμο.
καλή επιτυχία
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-08, 23:49
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

τα παιδια με κάλυψαν απολυτα σε αυτα που σου ειπαν αλλα κατι τους ξεφυγε:ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΠΟΤΕ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-08, 15:06
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα πάρουμε ένα ένα με τη σειρά, γιατί έχεις κάνει κάποια λαθάκια που πρέπει γρήγορα να διορθώσεις!

Πρώτα απ'όλα, πρέπει να διαβάσεις (ή, να ξαναδιαβάσεις) τι σημαίνει στρώσιμο, και για ποιο λόγο το κάνουμε όλο αυτό, γιατί έχω την αίσθηση ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα: στρώσιμο κάνουμε ΠΡΙΝ βάλουμε τα ψαράκια! Επίσης το "σήκωσε αμμωνία" είναι κάτι που δεν το βλέπουμε "με το μάτι", αλλά το μετράμε με τα σχετικά τεστάκια!

Ρίξε μια ματιά λοιπόν εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
και εδώ:
www.tsamisaquarium.gr
και να πας να αγοράσεις τεστάκια υγρά (προτίμησε της API), σε πρώτη φάση για NH3, NO2, NO3.. (και μετά παίρνεις και GH, KH, pH), για να κάνεις μετρήσεις..

Επίσης, για να επιταχύνεις το στρώσιμο (εφόσον έχεις άστρωτο ενυδρείο), μπορείς να πάρεις "μπόλι" από κάποιον γνωστό/φίλο με στρωμένο ενυδρείο, ή, να προσθέσεις βακτηρίδια του εμπορίου.. Επίσης, όσο το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο, να κάνεις πολύ συχνές αλλαγές νερού! (καθημερινά δηλαδή) Δε χρειάζεται φαντάζομαι να σου πω ότι τώρα πλέον που έχεις ψάρια δε μπαίνεις στη διαδικασία προσθήκης αμμωνίας κ.τ.λ. για στρώσιμο, έτσι? α! και καλό θα ήταν να μήν ταίζεις για κάποιες μέρες.. Μήν ανησυχείς για τα ψαράκια σου.. Σίγουρα αντέχουν πολύ περισσότερο αν δεν τρώνε, παρά αν τρώνε και το νερό επιβαρύνεται με αμμωνία!

ΟΚ, όλοι μας κάναμε και κάνουμε τέτοια λάθη, υπομονή, μήν απογοητευτείς, και με τη βοήθεια όλων εδώ θα πάνε ελπίζω όλα καλά!

Τώρα, σε ό,τι αφορά το υπόστρωμα, φοβάμαι πως η μόνη σου εναλλακτική είναι να το βγάλεις και να το ξαναβάλεις.. Μεγάλη διαδικασία αυτή.. Γιατί αν "αιωρείται" το λίπασμα, και δεν βρίσκεται κάτω από μερικά εκατοστά χαλίκι, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχεις πολλές άλγες, πόσο μάλλον τη στιγμή που το ενυδρείο είναι νεοστημένο.. Ένα ένα όμως, διαβάζοντας θα δεις πώς γίνεται κι αυτό..
Λες να ξανακάνω αλλαγή νερού;
Δεν θα ταίσω τα ψαράκια όπως μου λες για λίγες ημέρες. Σε ευχαριστώ και πάλι

Καλό διάβασμα, και ό,τι άλλο χρειαστείς, τα λέμε!
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές κ δεν με ενοχλείς καθόλους.
Με τεστάκι υγρό τσεκάρισα ότι έχω αμμωνία.
Έβαλα μπόλι από το παλιό μου ενυδρείο εκ των υστέρων.
Καθάρισε το ενυδρείο τελείως. (έβαλα υαλοβάμβακα και σε ένα 2ο φιλτράκι).
Σήμερα θα ξανακάνω τεστ αμμωνίας και νιτρώδη.
Εύχομαι να μην δημιουργηθεί άλγη μετά το συμβάν μια και καθάρισε τελείως το ενυδρείο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσα και ποια ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου;
Τεστ αμμωνίας και ΝΟ2 φαντάζομαι πως έχεις.
Το ενυδρείο είναι στρωμένο όταν μηδενίσουν αυτά.
Καλή κίνηση η αλλαγή του νερού που έκανες.
Το μπόλι και η μεταφορά των ψαριών μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι η καλύτερη λύση.
Αν δεν μπορείς να το κάνεις και κρατήσεις το ενυδρείο ως έχει προσοχή στο τάισμα (όσο μπορείς πιο λίγο) και καθημερινές μετρήσεις επεμβαίνοντας με αλλαγές νερού όταν είναι αναγκαίο.
Περίπου ένα μήνα κρατάει το στρώσιμο.
καλή επιτυχία
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. θα αφήσω τα ψαράκια εκεί που είναι κ θα σταματήσω το τάισμα για λίγο. Σήμερα θα ξαναμετρήσω αμμωνία με τεστ (υγρό) και τεστ με στικάκια για νιτρώδη και σκληρότητα κ Ph.
θα σε ενημερώσω. Κ πάλι ευχαριστώ.
Τώρα που είναι σε στρώσιμο κάνει καλό να κάνω συχνές αλλαγές νερού ή κάνω κακό στην βιολογία του ενυδρείου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα παιδια με κάλυψαν απολυτα σε αυτα που σου ειπαν αλλα κατι τους ξεφυγε:ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΠΟΤΕ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ
Συμφωνώ. Όσο ζούμε μαθαίνουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STAMATIA : 28-05-08 στις 15:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-08, 16:06
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STAMATIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύχομαι να μην δημιουργηθεί άλγη μετά το συμβάν μια και καθάρισε τελείως το ενυδρείο.
Το εύχομαι κι εγώ.. Δεν είπες τι υπόστρωμα έχεις και πόσα εκατοστά χαλίκι (και τι χαλίκι) έχεις από πάνω.. Αν έχει ανακατευτεί τοπικά ίσως τη γλιτώσεις.. Αν όμως είναι λίγο το χαλίκι σου, και έχει ανακατευτεί πλήρως με το υπόστρωμα, φοβάμαι ότι θα έχεις πρόβλημα.. Και το κακό είναι ότι είναι δύσκολο και να τα ξεδιαλύνεις.. Θέλει ολόκληρη διαδικασία.. ¶δειασμα, νέο υπόστρωμα, ξέπλυμα το χαλίκι, προσθήκη του χαλικιού, ξαναγέμισμα, κτλ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STAMATIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που είναι σε στρώσιμο κάνει καλό να κάνω συχνές αλλαγές νερού ή κάνω κακό στην βιολογία του ενυδρείου;
Επιβραδύνεις ίσως τη διαδικασία, μειώνοντας αμμωνία και νιτρώδη, αλλά αφού έχεις ψαράκια δε μπορείς να κάνεις και αλλιώς! Πάντως κακό δεν κάνεις.. Με αντιχλώριο πάντα οι αλλαγές, έτσι?

Τελικά δε μας είπες λίτρα, μετρήσεις, ψαράκια, κ.τ.λ.
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-08, 12:41
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εύχομαι κι εγώ.. Δεν είπες τι υπόστρωμα έχεις και πόσα εκατοστά χαλίκι (και τι χαλίκι) έχεις από πάνω.. Αν έχει ανακατευτεί τοπικά ίσως τη γλιτώσεις.. Αν όμως είναι λίγο το χαλίκι σου, και έχει ανακατευτεί πλήρως με το υπόστρωμα, φοβάμαι ότι θα έχεις πρόβλημα.. Και το κακό είναι ότι είναι δύσκολο και να τα ξεδιαλύνεις.. Θέλει ολόκληρη διαδικασία.. ¶δειασμα, νέο υπόστρωμα, ξέπλυμα το χαλίκι, προσθήκη του χαλικιού, ξαναγέμισμα, κτλ..



Επιβραδύνεις ίσως τη διαδικασία, μειώνοντας αμμωνία και νιτρώδη, αλλά αφού έχεις ψαράκια δε μπορείς να κάνεις και αλλιώς! Πάντως κακό δεν κάνεις.. Με αντιχλώριο πάντα οι αλλαγές, έτσι?

Τελικά δε μας είπες λίτρα, μετρήσεις, ψαράκια, κ.τ.λ.
Καλημέρα. Το ενυδρείο είναι 180 λίτρα. Η αμμωνία και τα νιτρώδη μηδενίστηκαν έχω νιτρικά γύρω στα 10. Ψάρια 3 SAE ένα γατόψαρο.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα διακόσμησης λόγω ενυδρείου! xxone_17 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 13-03-08 01:39
Το νερό θόλωσε... _antonis_ Γλυκό νερό - Γενικά 4 26-12-07 11:17
Χάσιμο χρώματος ψαριών λόγω ύπνου;;;; pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 11 06-04-07 21:45
Γιατί μυρίζει το νερό το βράδυ; catfish Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-11-05 21:40
ξαφνική αλλαγή στο νερό του ενυδρείου pani Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 08-12-03 12:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06967 seconds with 13 queries