Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-08, 05:38
jimarassss Ο χρήστης jimarassss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 16
Exclamation Ολοκληρωμένο ενυδρείο

Γειά σας και πάλι παιδιά.

Η βοήθεια που θέλω είναι η εξής. Θέλω να στήσω ένα ενυδρείο περίπου στα 100-140 λίτρα. Θέλω να μου κανετε προτάσεις για το τί πιστεύετε ότι είναι καλύτερο σαν συνδιασμός εξοπλισμού, αλλα και σαν κόστος. Δεν θέλω κάτι το ακραίο. Απλά να δουλεύει σωστά.
Δηλαδή θέλω να μου πείτε πχ:
Ενυδρίο 'ταδε', 120 λίτρα, 150 ευρώ
Φίλτρο 'τάδε' 80 Ευρώ
Θερμαντικό σώμα ΄ταδε΄50 ευρώ
Και ότι άλλο φυσικά χρειάζεται ένα κομπλέ ενυδρείο (λάμπες κτλ).

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-08, 06:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω ειμαι της γνωμης αν ειναι το πρωτο σου ενυδρειο, να δεις τι νερο εχεις πρωτα στη περιοχη σου (μαλακο-σκληρο κλπ) για να αποφασισεις τι θα φιλοξενησεις (απο ψαρια), και πανω σε αυτο θα γινουν πιο σωστες προτασεις.
Πρεοτεινω λοιπον να ψαξεις αν υπαρχουν αλλοι συνχομπιστες κοντα σου και να μαθεις πληροφοριες σχετικα.
Μετα να δωσεις τα πρωτα στοιχεια και να ζητησεις πιο "υπευθηνες" γνωμες.
Μια πρωτη γνωμη για ενυδρειο που σου δινει επιλογες για διαφορα "στησιματα" ειναι ενα Juwel Rio 125 αν και γνωμη μου με πολυ λιγα ¤ παραπανω (γυρω στα 30) πας στο 180 που αρχιζει να ειναι ενυδρειο.

Για τιμες κανε ερευνα αγορας στα μαγαζια γιατι καθε ενας εχει τις δικες του τιμες.
Καπου ειδα μια οτι στη θεσ/νικη που ειναι κοντα σου στο μαγαζι Azores Μ. Μποτσαρη 8 εχει :
RIO 125 231 ¤, RIO 180 264 ¤, RIO 240 412 ¤, RIO 300 494 ¤, RIO 400 673 ¤
με φως Τ5, φίλτρο, θερμοστάτη και βάση.
Μια πρωτη επεμβαση-αναβαθμηση θα γινει βγαζοντας τον αναξιοπιστο κατα γενικη ομολογια θερμοστατη και αντικαθιστωτας τον με ενα Jaeger.
Θα κοιταξεις να παρεις τοσα watt οσα λιτρα νερο εχεις. (εκτος κι αν το ενυδρειο ειναι σε τετοιο χωρο που εχει μεγαλη διαφορα θεμοκρασιας δωματιου με νερου ενυδρειου).
Κοιτα και αυτο το αρθρο για τα αναγκαια.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-08, 06:49
jimarassss Ο χρήστης jimarassss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Α, δηλαδή απ ότι κατάλαβα για τα ενυδρεία των γνωστών εταιριών όπως της juwel στην προκειμένη περίπτωση όταν το αγοράζεις απο το μαγαζί περιλαμβάνουν στο σετ τους όλα τα απαραίτητα για τη λειτουργεία του ενυδρείου.
¶ρα λοιπόν είναι εύκολα τα πράγματα. Αν οι τιμές που αναφέρεις ισχύουν, τότε σύντομα θα γίνει η αγορά!

Υ.Γ. Το νερο της περιοχής μου είναι σκληρό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-08, 07:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimarassss Εμφάνιση μηνυμάτων
...περιλαμβάνουν στο σετ τους όλα τα απαραίτητα για τη λειτουργεία του ενυδρείου....
Μονο τα βασικα.
Η σωστη λειτουργεια ενος ενυδρειου περιλαμβανει πολλα αλλα πραγματα.
Μετα τα βασικα θα παρεις "διακοσμητικα" που στην ουσια δεν ειναι διακοσμητικα αλλα το περιβαλλον που θα ζησουν τα ψαρια.
Αποφευγεις οτιδηποτε πλαστικο και ψευτικο.
Δηλαδη πλαστικα φυτα, βατραχανθρωπους, αστροναυτες, αντιτορπιλικα κλπ και αναλογα τα ψαρια που θα φιλοξενησεις θα παρεις και την καταλληλη "διακοσμηση" (αληθινα φυτα, χαλικι ή αμμο στο βυθο, ισως πετρες αναλογα τα ψαρια ειπαμε.)
Και αν δεν θελεις να μπλεξεις με δυσκολοτερα πραγματα θα κοιταξεις να διατηρησεις ψαρια που ζουν κοντα στις συνθηκες νερου που βγαζει η βρυση σου.
Δηλδη αν εισαι στη θεσ/νικη που βγαζει σκληρο νερο και αποφασισεις να διατηρησεις δισκους την εβαψες.
Ενω σαν αρχαριος, με ζωοτοκα ή λιγο πιο προχωρημενος, με αφρικανικες κιχλιδες, το νερο της βρυσης δεν θελει πολυ "περιποιηση".


Θα δεις στην πορεια οτι τα λιγοτερα χρηματα που ξοδεψες θα ειναι στα "βασικα" (ενυδρειο κλπ).
Αυτα που θα εχει το ενυδρειο μεσα (στο νερο, φυτα ή πετρες, υποστρωμα), απο κατω (στη βαση, εξαρτηματα διαφορα, λιπασματα, αντιχλωρια, υγρα τεστ, τροφες, βιταμινες, εξωτερικο επιπλεον φιλτρο αν χρειαστει κλπ) απο πανω (ανεμιστηρακια με controler eliwell για το καλοκαιρι) θα κοστισουν περισσοτερο .
υπολογισε αλλα τοσα.

Μετα θα εχεις κι αλλα να ασχοληθεις (ενυδρειο καραντινα για καινουρια ψαρια πριν μπουν στο ενυδρειο ή νοσοκομειο για τα αρρωστα κλπ) αλλα προς το παρον αυτα που σου γραφω πιο πανω υπολογιζε τα απο την αρχη.
πχ πως θα ξερεις αν εστρωσε το ενυδρειο σου αν δεν μετρας το νερο.
Αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα, Μετα αν εχει την καταλληλη οξυτητα (pH) και σκληροτητα (kH, gH) για τα ψαρια σου.
Αυτα για να μετρηθουν θελουν τεστ (υγρα πιο αξιοπιστα απο τα στικ) βαλε αλλα 70Ε (για πολλααααααα τεστ ομως πανω απο χρονο).

Και ξαναλεω αν δεν μαθεις μερικα πραγματα για τη λειτουργεια του ενυδρειου, πως "καθαριζει" το νερο δηλαδη και πως διατηρουμε "ζωντανο" αυτο τον κυκλο ζωης δεν θα καταφερεις πολλα και θα απογοτευτεις.
Παρε αποφαση λοιπον οτι το χομπυ που αποφασισες να ασχοληθεις και που σου αρεσει θελει πολλες γνωσεις που θα τις απο κτησεις με διαβασμα.
Ευτυχως που υπαρχει το ιντερνετ και καποιοι καλοι κυριοι εχουν κατσει και ξεστραβωθει να μας γραψουν μερικα πραγματακια να μας βοηθησουν να μαθουμε πως λειτουργει ενα ενυδρειο.
Εγω πραγματικα σε 9 μηνες εμαθα αρκετα πραγματα και εχω 2 ενυδρεια που χαιρουν ακρας υγειας (φτου φτου) κι αυτο ειναι το ζητουμενο.
Ξεκινα λοιπον το διαβασμα.
Πρωτα με τα αρθρα για τους αρχαριους και μετα προχωρα και παρακατω.
Και οτι δεν καταλαβαινεις, κανε "αναζητηση" με λεξη κλειδι ή αν δεν βρεις τις απαντησεις ανοιξε θεμα στην καταλληλη κατηγορια και ρωτα.
ξεκινα λοιπον
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία)
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-08, 08:45
jimarassss Ο χρήστης jimarassss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Φίλε delta66, σ ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο σου. Απλα, σόρρυ που ξέχασα να σου αναφέρω οτι ήδη έχω σε λειτουργεία ενα μινι-ενυδρείο 15 λίτρων με έναν μικρό silver shark και ενα Dwarf gοuramι blue. Φυσικά όπως καταλαβαίνεις τα ψάρια πρέπει οποσδήποτε να φύγουν απο τόσο μικρό ενυδρείο.
Μπορείς να πείς δηλαδή οτι υπάρχουν κάποιες Α στοιχειώδεις γνώσεις. Απλά την πρώτη φορά το στρώσιμο έγινε με τον λάθος τρόπο (χρυσόψαρο). Παρόλα αυτά δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι σήμερα εδώ και 3 μήνες που είναι τα ψάρια μέσα (με αλλαγή νερόυ 50% ανα εβδομάδα).

¶ρα λοιπόν για ένα σωστό ενυδρείο (Rio 180 ας πούμε) θα χρειαστώ περίπου 400+ ευρώ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-08, 16:24
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Φίλε jimarassss τα απολύτως απαραίτητα για να λειτουργήσει ένα ενυδρείο τα μοντέλα που ανέφερε ο delta τα περιλαμβάνουν στην τιμή.
Υπολόγισε λίγα ¤ ακόμα για κάποια που θα χρειαστείς άμεσα όπως π.χ. χαλίκι, φυτά ή τα τεστ για μετρήσεις που όμως μπορεί να έχεις ήδη αφού όπως λες έχεις ενυδρείο.
Τα υπόλοιπα είναι πράγματα που μπορεί να μην αγοράσεις από την αρχή για παράδειγμα δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις θερμοστάτη όταν έρχεται καλοκαίρι ή controler eliwell βάζοντας στην αρχή ένα χρονοδιακόπτη για το ανεμιστηράκι.
Στην συνέχεια βλέπεις τι από αυτά σου είναι απαραίτητα και τι χρήματα είσαι έτοιμος να διαθέσεις και υπάρχουν πολλά που μπορεί να σου κάνουν πιο εύκολη την ζωή και την δικιά σου και των κατοίκων του ενυδρείων σου.
Όμως το βασικό λάθος που κάνουμε όλοι μας όταν ξεκινάμε το χόμπι και από άγνοια αλλά και με την παρότρυνση των πετσοπάδων που έχουν στο μυαλό τους μόνο να πουλήσουν είναι να αγοράζουμε ψάρια πολύ περισσότερα από αυτά που μπορούν να χωρέσουν στο ενυδρείο μας.
Έτσι και εσύ από ότι λες έχεις βρεθεί με ένα silver shark το οποίο για να το κρατήσεις πρέπει να πάρεις ενυδρείο πολύ μεγαλύτερο από 180 λίτρα που αναφέρεις.
Εγώ θα σου πρότεινα σε συνεννόηση με το μαγαζί που το έχεις αγοράσει να το γυρίσεις πίσω και αφού διαβάσεις όπως λέει και ο φίλος delta να αποφασίσεις από την αρχή τι ψάρια θα βάλεις στο καινούριο σου ενυδρείο έχοντας πάντα υπόψη σου το τελικό μέγεθος που θα φτάσει ένα ψάρι και όχι το μέγεθος που έχει όταν το αγοράζεις.
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-08, 18:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimarassss Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε delta66, σ ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο σου. Απλα, σόρρυ που ξέχασα να σου αναφέρω οτι ήδη έχω σε λειτουργεία ενα μινι-ενυδρείο 15 λίτρων με έναν μικρό silver shark και ενα Dwarf gοuramι blue. Φυσικά όπως καταλαβαίνεις τα ψάρια πρέπει οποσδήποτε να φύγουν απο τόσο μικρό ενυδρείο.
Μπορείς να πείς δηλαδή οτι υπάρχουν κάποιες Α στοιχειώδεις γνώσεις. Απλά την πρώτη φορά το στρώσιμο έγινε με τον λάθος τρόπο (χρυσόψαρο). Παρόλα αυτά δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι σήμερα εδώ και 3 μήνες που είναι τα ψάρια μέσα (με αλλαγή νερόυ 50% ανα εβδομάδα).


Και φυσικα ποιος δεν εχει κανει λαθη?
Πολυ καλα τα καταφερες λοιπον που κρατησες ζωντανα τα ψαρακια.
Τωρα βαση αυτων που ειπε ο φιλος dalex, πολυ σωστα, μπορεις να εξοικονομησεις μερικα χρηματα απο το badget κανωντας καποιες περικοπες.
Σου κανει πολυ καλες προτασεις, και θα προσθεσω μια πολυ σημαντικη περικοπη, τα φυτα να μην τα αγορασεις, αλλα να κοιταξεις να μαζεψεις κλαδεματα απο συνχομπιστες που χαριζουν στις αγγελιες και ειναι κοντα στην περιοχη σου. (για να καταλαβεις ποσο καλη δουλεια γινεται ετσι, τα φυτα στα ενυδρεια μου απο κατω ειναι ολα απο κλαδεματα και εχουν γινει ετσι σε 1-2 μηνες χωρις CO2 κλπ).
Καποια στιγμη θα τα χρειαστεις και τα αλλα αλλα προς το παρον, χαλικι, (εγω πηρα ψιλο που ηθελα για τα γατοψαρα Aquatica 0,5-0,8mm με 23¤ το 25κιλο ισα ισα για το 180αρι ενυδρειο), ανεμιστηρακια με τροφοδοτικο καταλληλο, χρονοδιακοπτες απο πρακτικερ (γυρω στα 8¤ ο ενας), για φωτα και ανεμιστηρακια, βυθιζομενο θερμομετρο, υγρα τεστ (APi) και μαλλον καποια καλα βιολγικα υλικα που θα αντικαταστησουν το μαυρο και πρασινο σφουγγαρι του μαμισιου φιλτρου πχ (1 λιτρο substrat pro ή Siporax ή Biomech κλπ, θα διαβασεις σχετικα καποια θεματα σχετικα με υλικα φιλτρου σε RIO, υπολογισε κανα 15-18¤ ακομα).
Ξυλα 2-3 αναλογα το μεγεθος (10-20¤)
Πετρες αναλογα το μεγεθος (10-20¤) μπορεις και να μη βαλει αν δεν χρειαζονται τα ψαρια.
Τωρα για τα ψαρια το καρχαριακι (το Balantiocheilus melanopterus ή αλλιως
Bala shark πρεπει να ειναι) χρειαζεται 400 λιτρα ενυδρειο τουλαχιστον, οποτε η προταση του φιλου
dalex, ειναι σωστη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
....Εγώ θα σου πρότεινα σε συνεννόηση με το μαγαζί που το έχεις αγοράσει να το γυρίσεις πίσω.....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimarassss Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα λοιπόν για ένα σωστό ενυδρείο (Rio 180 ας πούμε) θα χρειαστώ περίπου 400+ ευρώ?
Στην αρχη καπου εκει πιστευω, μετα θα χρειαστεις κι αλλες προσθηκες αναλογα το ποσο δυσκολα ψαρια και φυτα θελεις να διατηρησεις.
Αν πχ τα ψαρια θελουν πολυ μαλακο νερο και στην βρυση εχεις σκληρο, θα πρεπει να παρεις συσκευη ΑΟ (αντιστροφης οσμωσης).
Αν θελεις απαιτητικα φυτα θα πρεπει να παρεις μπουκαλα CO2 και λιπασματα κλπ κλπ.
Μια καλη αρχη ειναι να αρχισεις το ψαξιμο για ευκολα φυτα και ψαρια που δεν θελουν ειδικη διαχειριση και περιποιηση.
Ξεκινας λοιπον βρισκοντας τι νερο βγαζει η βρυση σου.
Ετσι κανεις πιο οικονομικο το χομπι σου.
Ευκολα φυτα και ψαρια για το νερο σου.
Και μενει να κρατας καθαρο το νερο του ενυδρειου (με το καταλληλο φιλτρο και υλικα φιλτρου) και σωστη θερμοκρασια ( με αξιοπιστο θερμαντηρα το χειμωνα και "ψυξη" το καλοκαιρι).
Οχι παραπανω ταισμα απ'οτι χρειαζονται τα ψαρια, τα ξερεις αυτα και λιγα υγρα λιπασματακια (seachem) για τα φυτα και εισαι ανετος.
Αααα και οπως ξερεις τακτικες εβδομαδιαιες αλλαγες γυρω στο 1/3, αν ολα (ιχθυοφορτωση-ταισμα-φυτα) ειναι σε ισορροπια.

ΥΓ. Αν χρειαζονται καποια διορθωση-συμπληρωση οι προτασεις μου, παρακαλω τους πιο εμπειρους να διορθωσουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-08, 20:14
jimarassss Ο χρήστης jimarassss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παιδιά, συμφωνώ με όσα λέτε. Απλά έχω 2 παρατηρήσεις:

1) Ε όχι και 400 λίτρα για έναν silver shark 4 εκατοστών.Είπαμε, αλλα αυτό είναι υπερβολικό. Πιστεύω τα 180 ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ θα είναι μια χαρά Προφανώς αναφέρεται για ψάρια στο πλήρες μέγεθός τους (35 εκ). Εξάλου και στον πετσοπα να το γυρίσω, έχει καμια 5-6 σε ένα 100άρι


2) Η συσκευή ΑΟ έχει καμια σχέση με το γνωστό αφαλατωτή?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-04-08, 00:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimarassss Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, συμφωνώ με όσα λέτε. Απλά έχω 2 παρατηρήσεις:

1) Ε όχι και 400 λίτρα για έναν silver shark 4 εκατοστών.Είπαμε, αλλα αυτό είναι υπερβολικό. Πιστεύω τα 180 ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ θα είναι μια χαρά Προφανώς αναφέρεται για ψάρια στο πλήρες μέγεθός τους (35 εκ). Εξάλου και στον πετσοπα να το γυρίσω, έχει καμια 5-6 σε ένα 100άρι


2) Η συσκευή ΑΟ έχει καμια σχέση με το γνωστό αφαλατωτή?
1. Για να το λενε αυτο κατι θα ξερουν. Και με την απλη λογικη να το δουμε, λεει το ψαρι θα γινει 35 ποντους, τι θα το κανεις οταν αρχιζει και μεγαλωνει και ή σου κανει ζημιες στο ενυδρειο ή δεν μπορει να στριψει τεσπα?
Ο πετσοπας το εχει εκει γιατι θα το πουλησει, (οχι πως ειναι σωστο αυτο που κανει)
Αν εχεις σκοπο να παρεις 400 λιτρα για το ψαρι στο εγγυς μελλον, δεν θα εχεις προβλημα.

2. κανε αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις πολυ "υλικο" να διαβασεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-04-08, 00:33
jimarassss Ο χρήστης jimarassss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Για να το λενε αυτο κατι θα ξερουν. Και με την απλη λογικη να το δουμε, λεει το ψαρι θα γινει 35 ποντους, τι θα το κανεις οταν αρχιζει και μεγαλωνει και ή σου κανει ζημιες στο ενυδρειο ή δεν μπορει να στριψει τεσπα?
Ο πετσοπας το εχει εκει γιατι θα το πουλησει, (οχι πως ειναι σωστο αυτο που κανει)
Αν εχεις σκοπο να παρεις 400 λιτρα για το ψαρι στο εγγυς μελλον, δεν θα εχεις προβλημα.
Γι αυτό ακριβώς έγραψα με κεφαλαια γράμματα το ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ , εννοώντας μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες το πολύ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
2. κανε αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις πολυ "υλικο" να διαβασεις.
Δεν βγάζει κάτι το οποίο να απαντάει άμεσα και συγκεκριμένα στην ερώτησή μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-04-08, 01:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

δες αυτο http://www.ro-man.gr/ro-manwrsys.html
και http://www.ro-man.gr/ro-manfaq.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-08, 09:42
jimarassss Ο χρήστης jimarassss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-04-08, 10:47
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimarassss Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι αυτό ακριβώς έγραψα με κεφαλαια γράμματα το ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ , εννοώντας μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες το πολύ.
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να πάρεις τώρα ένα 180αρι
και μετά από δυο εβδομάδες να πάρεις ένα 400αρι;
Συγνώμη τότε για την παρανόηση.
Είναι καλό πάντως όπως σου είπα και πριν να διαλέγεις
ψάρια ανάλογα με το τελικό τους μέγεθος και όχι με το
Μέγεθος που έχουν τώρα.
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-04-08, 01:07
jimarassss Ο χρήστης jimarassss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να πάρεις τώρα ένα 180αρι
και μετά από δυο εβδομάδες να πάρεις ένα 400αρι;
Συγνώμη τότε για την παρανόηση.
Είναι καλό πάντως όπως σου είπα και πριν να διαλέγεις
ψάρια ανάλογα με το τελικό τους μέγεθος και όχι με το
Μέγεθος που έχουν τώρα.

Όχι, όχι. Έχω ένα 15άρι και θέλω να πάρω το 180άρι. Όπως και να έχει σε 2 εβδομάδες τα ψάρια απο το 15άρι φεύγουν επιστροφή στον πετσοπά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-05-08, 00:21
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Ωραία περιμένουμε να δούμε το καινούριο σου ενυδρείο και την νέα σύνθεση των ψαριών σου.
__________________
Ενυδρείο : 90 λίτρα κοινωνικό με λίγα φυτά.
Ψάρια : 4 αρλεκίνους – 3 ροδόστουμα – 1 Cory Albino – 1 Kryptopterus minor - 7 Ancistrus τα 5 από γέννα.
2 apple snails.

Φυτά : 4 ρίζες Anubias nana - Ceratophyllum demersum.
Φίλτρα : ένα eheim 2213
Φως : 2 λάμπες 18w μια της Arcadia ροζ και μια λευκή της SYLVANIA.



Tο ενυδρείο μου

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ολοκληρωμένο σύστημα CO2 Theokyr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 20-01-06 19:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07138 seconds with 13 queries