Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-08, 19:08
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Ποια η γνώμη σας για το JBL e1500?

Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να αγοράσω το JBL e1500 για ενυδρειο γυρω στα 300l. Ξέρει κανείς τι περιέχει η συσκευασία και αν θα πρέπει να αγοράσω και τίποτα έξτρα? Επίσης είναι εύκολο να βρεις ανταλλακτικά σε περίπτωση βλάβης?
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-08, 20:44
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

απο Ελλαδα ανταλλακτικα θα βρεις τα παντα (ετσι λενε τουλαχιστον) στα καταστηματα Pet City

η συσκευασια περιεχει ενα καδο με απλο κεραμικο (μηχανικο) υλικο, και δυο καδους με χοντρο-τρυπα και λεπτο-τρυπα σφουγγαρια (ολα αυτα σαν βιολογικο υλικο), ενω εχει και μια μικρη θηκη ακριβως κατω απο την κεφαλη με μικρη ποσοτητα σφουγγαριων σαν προφιλτρο (σαν ιδεα ειναι πολυ καλο, δεν θα καθαριζεις τοσο συχνα τους καδους) επισης εχει ενσωματωμενη τρομπα για το ευκολο ξεκινημα του φιλτρου, οι σωληνες του ειναι σε μαυρο χρωμα

το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι η προταση της JBL στο γνωστο φιλτρο της Eheim 2028

εκει που υστερει ειναι οτι δεν εχει τα βιολογικα υλικα που εχει η Eheim (κυριως το substrat pro), εχει ενα χρονο περισσοτερη εγγυηση αλλα η Eheim εχει καθιερωθει σαν την εταιρια με την μεγαλυτερη αξιοπιστια (ειναι αληθεια αλλα εχει γιγαντωθει το πραγμα και μεταξυ των χομπυστων)

πες μας τι τιμη το βρισκεις; και εαν εισαι διατεθιμενος να κανεις αγορα απο εξωτερικο να σου πω την προταση μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-08, 00:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφηνεις το κατω καλαθι οπως εχει (μακαρονι και σφουγγαρι για μηχανικο φιλτραρισμα).
Αλλαγη τα σφουγγαρια στο 2ο και 3ο καλαθι με 2+2 λιτρα substrat pro ή siporax.
Ισως λιγο filterwool αναμεσα στα τελευταια σφουγγαρακια πριν την εξοδο του φιλτρου, και με λιγη τυχη (πχ να μη βγει ελλατωματικο ή χανει απο πουθενα) εχει φιλτρο που πεταει σε τιμη τσαμπα.
Καλο ειναι να μη το πολυπειραζεις με καθαρισμα με ανοιξε κλεισε κλπ, χωρις λογο.
Αν το παρει απο γερμανια με χυμα siporax σε τρελλη τιμη, θα σου ερθει τσαμπα.
http://www.aquaristic.net/aquarium/f...00.html?lang=1
http://www.aquaristic.net/aquarium/f...se.html?lang=1

Δες και εδω πως ειναι το στησιμο του.
http://www.thetropicaltank.co.uk/php...8bb5a1ac15898c

Οχι πως το προηγουμενο μοντελο ειναι ασχημο ε? http://www.aquaristic.net/aquarium/f...fi.html?lang=1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-08, 10:16
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
πες μας τι τιμη το βρισκεις; και εαν εισαι διατεθιμενος να κανεις αγορα απο εξωτερικο να σου πω την προταση μου
Αρχικά ευχαρσιτώ γαι τις πληροφορίες.
Σκέφτομαι να το πάρω ή απο το seame.com ή από το aquaristic.net το έχουν 129 και 139Ε(μαζί με τα μεταφορικά) αντίστοιχα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66
Αλλαγη τα σφουγγαρια στο 2ο και 3ο καλαθι με 2+2 λιτρα substrat pro ή siporax.
Ισως λιγο filterwool αναμεσα στα τελευταια σφουγγαρακια πριν την εξοδο του φιλτρου, και με λιγη τυχη (πχ να μη βγει ελλατωματικο ή χανει απο πουθενα) εχει φιλτρο που πεταει σε τιμη τσαμπα.
Δηλαδή χρειάζεται μόνο επιπλέον siporax, καλό αυτό. Σε περίπτωση που βγει ελλατωματικό το καλύπτει όμως η εγγύηση, έτσι δεν είνια?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-08, 10:27
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

καλυτερα να κανεις την αγορα σου απο το aquaristic.net
ειναι και χαμηλτερη τιμη και εχει και το φτηνο siporax

συμφωνω οτι καλο θα ηταν να το γεμισεις (τα δυο καλαθια του) με siporax, περιπου 6 λιτρα, εχε υποψην σου οτι το substrat pro ειναι καλυτερο σαν υλικο απο το Siporax

μηπως να σκεφτεις κατευθειαν το 2028; η το παλιοτερο που πηρα και εγω JBL CristalProfi 500;
2028 190¤ (δεν θελει τιποτα, εχει τα καλυτερα υλικα μεσα)
JBL 500 80¤ +Siporax 30¤=120¤
JBL e1500 120¤ +Siporax 30¤=150¤
υπαρχει επιλογη να αγορασεις ξεχωριστα τα υλικα της Eheim Media Set (ειναι το ιδιο που εχει μεσα το 2028 και κοστιζει 50¤)

η εγγυηση ειναι λιγο θολη, και βεβαια την εχεις, αλλα θα πρεπει να μιλησεις με την Γερμανια η να το στειλεις Γερμανια για οτι προβλημα εχεις, δεν νομιζω ο Ελληνας αντιπρωσοπος να σε καλυψει σε κατι που δεν εισειγαγε ο ιδιος


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bella Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά ευχαρσιτώ γαι τις πληροφορίες.
Σκέφτομαι να το πάρω ή απο το seame.com ή από το aquaristic.net το έχουν 129 και 139Ε(μαζί με τα μεταφορικά) αντίστοιχα.


Δηλαδή χρειάζεται μόνο επιπλέον siporax, καλό αυτό. Σε περίπτωση που βγει ελλατωματικό το καλύπτει όμως η εγγύηση, έτσι δεν είνια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-08, 10:42
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως να σκεφτεις κατευθειαν το 2028; η το παλιοτερο που πηρα και εγω JBL CristalProfi 500;
υπαρχει επιλογη να αγορασεις ξεχωριστα τα υλικα της Eheim Media Set (ειναι το ιδιο που εχει μεσα το 2028 και κοστιζει 50¤)
Αρχικά και εγώ για Eheim σκεφτόμουνα αλλά είδα ότι τα JBL έχουν καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστκά σε χαμηλότερη τιμή και για αυτό κλίνω προς τα εκεί. Το JBL500 διάβασα ότι θα σταματήσει να βγαίνει, δεν ισχύει? Αν δεν γίνει αυτό είναι μια καλή περίπτωση.
Σε κάθε φίλτρο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ότι εταιρείας υλικό θέλουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-08, 14:12
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

επειδη μου το ειπαν και εμενα, ποιος το λεει αυτο;
εχει πει ποτε κατι τετοιο η JBL;
και εγω σου λεω οτι η Eheim θα σταματησει τα Profesionel II γιατι πλεον εχει βγαλει το καινουργιο μοντελο το III, αυτο ομως δεν ισχυει, εδω υπαρχει φιλτρο το clasic που πουλαγε πριν απο 15-20 χρονια

και να σταματησει ομως τι σε νοιαζει; μηπως θα σταματησει να κανει την δουλεια του, η μηπως θα σου ακυρωσει την 4ετη εγγυση;
η μηπως σε ενδιαφερει να εχεις παντα το πιο καινουργιο;

το εχω το 500 και λεω οτι ειναι καλο (σημαντικη σημειωση το εχω παρει εδω και 1,5 μηνες και δεν εχω αξιωθει να το βαλω γιατι αλλαζω ενυδρειο και μου πηρε περισσοτερο απο οσο περιμενα)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-08, 15:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
...συμφωνω οτι καλο θα ηταν να το γεμισεις (τα δυο καλαθια του) με siporax, περιπου 6 λιτρα....
Τα 3 κατω καλαθια εχουν 1,9lt χωρητικοτητα, αν βγαλεις το κατω που θα το αφησει οπως εχει (με μακαρονι και 1 σφουγγαρι) τα αλλα δυο με 4 λιτρα siporax ειναι γεματα.
Αλλα 2 λιτρα για καβατζα δεν κανουν κακο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bella Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά και εγώ για Eheim σκεφτόμουνα αλλά είδα ότι τα JBL έχουν καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστκά σε χαμηλότερη τιμή και για αυτό κλίνω προς τα εκεί.....
Μην βλεπεις μονο τα χαρακτηριστικα γενικα σε μια αγορα προιοντος, παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο για τη διαμορφωση της τιμης.
Σκεφτηκες πχ. την ποιοτητα των υλικων?
Την μεγαλυτερη αξιοπιστια?
Την εγγυηση?
Τη λειτουργικοτητα?

Η αποδοση/τιμη ειναι φυσικα σημαντικος παραγοντας και καλα κανουμε κσι το συζηταμε.
Ετσι κι αλλιως ομως εγω θα κοιταγα να ειχα την πλατη μου καλυμμενη σε ενδεχομενη βλαβη.
Εχω πχ ενα εσωτερικο που εχω αφαιρεσει απο το ενυδρειο ετοιμο να το γεμισω με τα υλικα του εξωτερικου σε περιπτωση βλαβης φτου-φτου και να το ριξω μεσα.
Καποια στιγμη βρεθηκε και μια ευκαιρια ενα εξωτερικο φιλτρο, το "χτυπησα" και αχρειαστο να ειναι.

Σε μεγαλα ενυδρεια καλη προταση ειναι τα δυο πιο οικονομικα εξωτερικα φιλτρα. πχ
Εδω μπορει καποιος να χρησιμοποιησει δυο οικονομικα και ας μην ειναι τοσο "εγγυηση" φιλτρα, με καλα υλικα ομως (πχ το χυμα siporax) και το ενα καλυπτει το αλλο για παν ενδεχομενο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-08, 23:36
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
και να σταματησει ομως τι σε νοιαζει; μηπως θα σταματησει να κανει την δουλεια του, η μηπως θα σου ακυρωσει την 4ετη εγγυση; η μηπως σε ενδιαφερει να εχεις παντα το πιο καινουργιο;
Δεν ψάχνω για το πιο καινούριο απλά με ενδιαφέρει να ξέρω ότι θα υπάρχουν ανταλλακτικά αν χρειαστώ. Όσο για το αν θα σταματήσει έχεις δίκιο ότι ένα καινούριο μοντέλο δεν μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως ένα παλιότερο, απλά μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66
Καποια στιγμη βρεθηκε και μια ευκαιρια ενα εξωτερικο φιλτρο, το "χτυπησα" και αχρειαστο να ειναι.
Εσύ ποιο εξωτερικό φίλτρο χρησιμοποιείς; (αν επιτρέπεται)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-08, 23:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bella Εμφάνιση μηνυμάτων
..Εσύ ποιο εξωτερικό φίλτρο χρησιμοποιείς; (αν επιτρέπεται)
2026 σε ριο180
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-02-14, 16:33
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή JBL CrystalProfi e1500

Εγώ έχω 5 τέτοια φίλτρα,το πρώτο το απέκτησα πριν 2 χρόνια περίπου και με μεγάλη ιχθυοφόρτωση σε ενυδρείο 400 λίτρων δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.Γι' αυτό το λόγο πριν ένα μήνα πήρα άλλα 4 για να υποστηρίξω ένα 550 λίτρων & ένα 700 λιίτρων, επειδή όμως έχω 7 ενυδρεία σκέφτηκα να δώσω κάποια απ'αυτά για να υποστηρίξω με ένα μεγαλύτερο φίλτρο ή sump κάποιο από τα 2 μεγαλύτερα ενυδρεία μου για λόγους κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος και μόνο.ΠΡΟΣΟΧΗ όμως μην το αγοράσετε από e-bay ή άλλο κατάστημα εκτός Ελλάδος γιατί αν ου μη γένετω συμβεί κάποια ανωμαλία δεν έχετε εγγύηση ενώ από Pet City που είναι και οι αντιπρόσωποι έχετε εγγύηση 4 ΧΡΟΝΙΑ!!!Εγώ αν σας ενδιαφέρει μπορώ να σας στείλω με δικά μου έξοδα αποστολής κάποιο καλομεταχειρισμένο ασημάδευτο (ενός μηνός) φίλτρο με καινούρια (άβρεχτα) όλα τα υλικά στον κάδο.
-------------------------
Ξέχασα να αναφέρω αν κάποιος από εσάς ενδιαφέρεται ότι τα φίλτρα που ανάφερα τα πουλάω 160¤ με 4 ΧΡΟΝΙΑ εγγύηση.Όποιος ενδιαφέρεται το συζητάμε!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 03-02-14 στις 16:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-14, 17:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν και το θεμα αυτο ειναι απο το 2008 ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΡΟΣΟΧΗ όμως μην το αγοράσετε από άλλο κατάστημα εκτός Ελλάδος γιατί αν ου μη γένετω συμβεί κάποια ανωμαλία δεν έχετε εγγύηση ενώ από Pet City που είναι και οι αντιπρόσωποι έχετε εγγύηση 4 ΧΡΟΝΙΑ!!!
Δεν ισχυει αυτο που γραφεις Πετρο ... πχ αν το αγορασεις απο aquaristic μια χαρα εγγύηση εχεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-02-14, 17:23
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή JBL CrystalProfi e1500

Συγγνώμη Γιώργο μου,το aquaristic τι είναι,μαγαζί στην Ελλάδα; Γιατί αν αγοραστεί το φίλτρο από ελληνικό μαγαζί φυσικά κι έχει εγγύηση.Αν όμως αγοραστεί από άλλη χώρα η ελληνική αντιπροσωπεία δεν το καλύπτει,πρέπει να το πας ταξίδι!!! Κι αυτό δεν ισχύει μόνο για την συγκεκριμένη εταιρεία αλλά για όλες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-14, 17:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι καταστημα στη Γερμανια ... αν γινει κατι το στελνεις πισω και σου στελνουν καινουργιο!! Δεν μπλεκεσαι με αντιπροσωπιες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-14, 17:32
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή JBL CrystalProfi e1500

Ζητώ συγγνώμη που δεν γνώριζα ότι το aquaristic είναι ελληνικό κατάστημα,νόμιζα ότι ήταν ξένο σαν το e-bay γι΄αυτό είπα ότι χάνεις την εγγύηση γιατί δεν πρόκειτε κανείς να ταξιδέψει για service.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-02-14, 17:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το aquaristic ειναι Γερμανικο καταστημα (δεν ειναι Ελληνικο)! Αλλα και απο οποιο καταστημα και να αγορασεις κατι (ειδικα απο την Ευρωπαικη ενωση) εχεις εγγύηση κανονικα!
Στο ebay υπαρχουν και καταστηματα οχι μονο ιδιωτες που πωλουν τα μεταχειρισμένα!
Φυσικα αν χρειαστει καποιο προιον αντικατασταση η οτιδηποτε δεν ταξιδευεις ο ιδιος σε οποια χωρα αγοραστηκε ... αλλα το προιον ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-02-14, 17:59
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΦΙΛΤΡΟ

Εγώ φίλε έχω πρόβλημα με ένα eheim profetional 3 600 το 2075 δηλαδή και το αναφέρω για να προσέχουν κι άλλοι.Δουλεύει κανονικά αλλά τρέχει γύρω από την κεφαλή.Με το serial number ανακάλυψα ότι ανήκει σε μια παρτίδα παραγωγής στην Ισπανία που έχει αυτό το πρόβλημα αλλά η ελληνική αντιπροσωπεία δεν μου το άλλαξε γιατί δεν είχα την απόδειξη αγοράς.Έμαθα από ένα συνχομπίστα και συμφορουμίτη ότι έπαθε τα ίδια μόνο που είχε ζημιά στο ξύλινο πάτωμα που του φούσκωσε.Η ελληνική αντιπροσωπεία του έκανε τα ίδια κόλπα,η Γερμανία όμως όπου έστειλε e-mail με το πάθημα του και το serial number ττου φίλτρου του ζήτησε να αποστείλει την κεφαλή και απόδειξη της ζημιάς του πατώματος.Ο άνθρωπος έστειλε φωτογραφία και την απόδειξη πληρωμής και.......η Γερμανία του έστειλε καινούρια κεφαλή ( δεν επισκεύασε την παλιά ) και του πλήρωσε και την ζημιά που έπαθε το σπίτι του!!! Γιατί εδώ στην Ελλάδα................; Εγώ φίλε λόγω του ατυχήματος μου έχω ξεχάσει τα αγγλικά και δεν τα μιλάω καλά οπότε δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα,αν μπορέσει κανένας φίλος να με βοηθήσει........
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-02-14, 18:11
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Από την στιγμή που έχει το serial number της προβληματικής παρτίδας δεν χρειάζεται καν η απόδειξη αγοράς, είναι υποχρεωμένοι να σου το αντικαταστήσουν αμέσως από εκεί που το αγόρασες.

Αν είναι αγορασμένο από Ελλάδα
επικοινώνησε με την κα. Βλάχου στη Petline στο 210-6069800 ή στείλε email στο stella@petline.gr
Αναφέρεις τη περίπτωση και το κατάστημα που το αγόρασες και κανονίζει τα υπόλοιπα αυτή.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-02-14, 18:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειχε αγοραστει απο Ελληνικο μαγαζι? η απο ξενο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-02-14, 23:15
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΦΙΛΤΡΟ

Εγώ φίλε Γιώργο για να σου φύγει η αγωνία το είχα πάρει μεταχειρισμένο μαζί με ένα ενυδρείο και ο φίλος που μου το πούλησε το είχε αγοράσει από Ελλάδα.Στον έλεγχο που έκανε η αντιπροσωπεία το βρήκε πωσ είναι από Ελλάδα αλλά κόλησε στην απόδειξη για να γλυτώσει την αλλαγή.
Αααααχ, Ελλάδα αθάνατη!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-02-14, 00:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

αμμμ στα λογια μου ερχεσαι ... αν το ειχες παρει απο το εξωτερικο δε θα ειχες προβληματα!!! θα σου εστελναν ενα καινουργιο και θα τελειωνε!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-02-14, 12:26
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ φίλε Γιώργο για να σου φύγει η αγωνία το είχα πάρει μεταχειρισμένο μαζί με ένα ενυδρείο και ο φίλος που μου το πούλησε το είχε αγοράσει από Ελλάδα.Στον έλεγχο που έκανε η αντιπροσωπεία το βρήκε πωσ είναι από Ελλάδα αλλά κόλησε στην απόδειξη για να γλυτώσει την αλλαγή.
Αααααχ, Ελλάδα αθάνατη!!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
αμμμ στα λογια μου ερχεσαι ... αν το ειχες παρει απο το εξωτερικο δε θα ειχες προβληματα!!! θα σου εστελναν ενα καινουργιο και θα τελειωνε!!
Μου αρέσει που βγάλατε τα συμπεράσματα σας χωρίς καν να δώσετε σημασία σε αυτό που ανέφερα πιο πάνω.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποια η γνώμη σας; Antonios Αρχάριοι γλυκού νερού 10 28-11-13 18:41
Ποια είναι η γνώμη σας? Παναγιώτης Κ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 5 29-03-12 22:49
Ποια η γνώμη σας για τα led??? karajohnnick Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-07-10 13:48
EHEIM PRO, τι είναι αυτό στο πλάϊ του φίλτρου και ποια η γνώμη σας για τα Pro3 & elec Guppy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 21-09-08 00:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07820 seconds with 15 queries