Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-14, 16:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Καποιες σκεψεις μου για το τροπο γραφης, που ισως φανουν χρησιμες

Απογοητεύτηκα λιγο, οταν χαρακτηριστηκα απολυτος στα γραπτα μου (οχι συγκεκριμενα στο εδω φορουμ), αφου εχω μαθει εδω και πολυ καιρο οτι στα ενυδρεια δεν υπαρχει απολυτοτητα και εχω μαθει να προσπαθω παντα, να γραφω αναλογα.
Πχ σε θεματα που υπαρχει διασταση αποψεων, ξεκιναω με το: "συνηθως στα ενυδρεια .... ", "συνηθως αυτα τα ψαρια .... ".
Και στις υπολοιπες περιπτωσεις: " η αποψη μου ειναι οτι ....".
Ισως ο χαρακτηρισμος οφειλεται στον τροπο που ανεφερομαι σε καποια θεματα που δεν υπαρχουν ... αποψεις, δεν αλλαζουν και ειναι εκ φυσεως "απολυτα". (δεδομενα)
(πχ μπορουν να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις στο θεμα αν το pH, η θερμοκρασια και η GH, επηρεαζουν την λειτουργια ενος υδροβιου οργανισμου)?
Ομως οταν γραφω σχετικα με αυτα, συνηθως παραθετω τις πηγες μου. Κυριως οταν υπαρξει αμφισβήτηση στα γραφομενα μου, ή οταν δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για την αξιοπιστια των πηγων μου. Μεταθετω δλδ την αποφαση να γινουν αποδεκτες οι πληροφοριες, στον ιδιο τον αναγνωστη.

Εχω μαθει επισης, οτι παντα πρεπει να κραταμε επιφυλαξεις για την δικη μας αποψη, αφου στο κοντινο μελλον μπορει να αλλαξει, βαση των νεων γνωσεων και πληροφοριων που θα αποκτησουμε και οταν ακουμε κατι νεο και "ανατρεπτικο" για τα οσα γνωριζαμε μεχρι τωρα για το ενυδρειο, να το ερευνουμε και να ζηταμε περισσοτερες πληροφοριες απο τον γραφοντα, πριν το απορριψουμε ή και πειραματιστουμε (με ασφαλεια) πανω σε αυτο.
Και βασικα να προσεχουμε τι αναπαραγουμε, απο αυτα που εχουν γραφτει απο αλλους, οι οποιοι δεν γνωριζουμε κατα ποσο ειναι αξιοπιστες πηγες, ή/και δεν το εχουμε ερευνησει και μονοι μας το θεμα, ή/και πειραματιστει (ακομα καλυτερα) πανω σε αυτο.

Το μονο που δεν μπορω να ανεχτω, ειναι η επιδεικτικη αδιαφορια καποιου προς τη ζωη των ψαριων στα ενυδρεια, και σε αυτες τις περιπτωσεις ΑΝ γραψω, θα γραψω σκληρα και δεν θα ξανασχοληθω με θεματα του συγγραφεα.
Η αγνοια ομως (πχ του αρχαριου), ειναι κατι εντελως διαφορετικο και εκει ειναι που πρεπει να προσεξουμε τον τροπο γραφης μας να μην ειναι επικριτικος, αλλα απλα ενημερωτικος και μαλιστα με σταδιακη ενημερωση, στην αρχη με τα πιο απαραιτητα για την επιβιωση των οργανισμων, χωρις δυσκολους ορισμους.
Και αργοτερα ερχεται και η ενημερωση για βελτιωση και εξιδανικευση των συνθηκων διατηρησης τους.
Ολοι υπηρξαμε αρχαριοι και ξερουμε τι σημαινει αυτο.

Διαβαστε ενα πολυ χρησιμο αρθρο για την "ιντερνετικη συμπεριφορα" που πρεπει να εχουμε, και για να αποφευγονται τα αναιτια προβληματα : Τι είναι η nettiquette
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-14, 16:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Με πληγώνεις!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-14, 18:30
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αγνοια ομως (πχ του αρχαριου), ειναι κατι εντελως διαφορετικο και εκει ειναι που πρεπει να προσεξουμε τον τροπο γραφης μας να μην ειναι επικριτικος, αλλα απλα ενημερωτικος και μαλιστα με σταδιακη ενημερωση, στην αρχη με τα πιο απαραιτητα για την επιβιωση των οργανισμων, χωρις δυσκολους ορισμους.
Και αργοτερα ερχεται και η ενημερωση για βελτιωση και εξιδανικευση των συνθηκων διατηρησης τους.
Ολοι υπηρξαμε αρχαριοι και ξερουμε τι σημαινει αυτο.
+1

Έχω παρατηρήσει και εγώ ότι κάποιες φορές οι αρχάριοι γίνονται στόχοι επικριτικών σχολίων (όχι από τον delta66 πάντως, απ' όσο έχω παρατηρήσει). Ίσως λησμονούμε εύκολα το παρελθόν μας, ίσως, επίσης, ο γραπτός λόγος είναι από τη φύση του πιο επικριτικός. Επίσης, μην ξεχνάμε, ότι όταν οι συνθήκες διαβίωσης των περισσότερων συν-ανθρώπων μας, όπου το άγχος και η ταλαιπωρία περισσεύουν, απέχουν πολύ από τα να θεωρούνται ιδανικές, συνήθως δεν τους περισσεύει κουράγιο για να ασχοληθούν με την πρέπουσα σοβαρότητα να προσφέρουν τις, κατά το δυνατόν, ιδανικές συνθήκες στα ζωάκια τους.

Στο θέμα του Σπύρου, τώρα, προσωπικά δεν τον θεωρώ απόλυτο ή απότομο, αλλά ο Σπύρος εκφράζεται στο γραπτό λόγο κάπως 'σοβαρά', 'επίσημα' και με ακρίβεια. Ίσως επειδή και εγώ προσπαθώ να εκφράζομαι ανάλογα στο γραπτό λόγο να μην με πειράζει αλλά σκέφτομαι ότι, πιθανά, αυτός ο τρόπος γραφής να προάγει την αυστηρότητα
Ίσως να βοηθάει αν χρησιμοποιούνται συχνότερα τα emiticons
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-14, 19:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διευκρινιζω οτι δεν ανοιξα το θεμα για τον χαρακτηρισμο (δεν χρειαζομαι παρηγορια , και σιγουρα εχω γραψει απολυτα καποια στιγμη. Ολοι θα κανουμε τα λαθη μας σε καποια κακια στιγμη και μακαρι στη συνεχεια και την αυτοκριτικη μας).
Αυτο ηταν το έναυσμα για να παραθεσω τον τροπο σκεψης μου για τη γραφη, και που ισως υπενθυμισει και οδηγησει τον συνχομπιστα να ξανασκεφτει τον τροπο γραφης του, ή και αν υπαρχει αντιπροταση ετσι ωστε να εχουμε πιο θετικο για το χομπι αποτελεσμα, να παρατεθει.
Επικεντρωθειτε σε αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-14, 19:56
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ αλλά στο δικό μου μυαλό, δεν ειναι ολοι ίδιοι
Αρχάριος από αρχάριο διαφέρει, όπως επίσης διαφέρει έμπειρος από έμπειρο

Κάποιοι ρωτάνε, με σκοπό να κάνουν στο τέλος,οτι τους προταθεί
Άλλοι κάνουν το παραπάνω, φιλτράρουν όμως τις απάντησεις βάσει των αναγκών τους
Άλλοι ρωτάνε, έχοντας ήδη αποφασίσει τι θα κάνουν - Άρα τσάμπα οι απαντησεις
Άλλοι ρωτάνε, αλλά στο τέλος μπλέκονται και κάνουν ότι να ναι

Ξεκίνησα στην 1η κατηγορία και νομίζω πως πλέον ανήκω στη 2η κατηγορία αρχαριών

Αναφορικά με τους έμπειρους
Κάποιοι απαντάνε, με σκοπό να βοηθήσουν και να μεταφέρουν γνωσεις κι εμπειρία
Άλλοι απαντάνε με σκοπό να δείξουν στους άλλους πόσα πολλα γνωρίζουν

Θεωρώ λοιπόν, πως οι απαντησεις διαμορφώνονται ανάλογα με τον αποδέκτη
Ο τρόπος γραφης είναι αντιπροσωπευτικός του χαρακτήρα μας

Συμφωνώ πως πίσω από ένα πληκτρολόγιο, πολλά μπορεί να παρεξηγηθούν
Συμφωνώ επίσης πως θέλει αρκετή προσοχή στις λέξεις που χρησιμοποιούνται
Άλλο το "ξέρω πως...", άλλο το "γνωρίζω ότι", άλλο το "πιστεύω πως"...κλπ!

@Σπύρο, προσωπικά δεν σε θεωρώ απόλυτο. Νομίζω πως ορισμένες φορές γράφεις πολύ λιγότερα απ όσα θα πρεπε να γράψεις βάσει εμπειρίας και χαρακτήρα

Θα κλείσω το ποστ, με ένα παλιο ποστ το οποιο είχα διαβάσει τις πρώτες μέρες που γράφτηκα στο φόρουμ (δεν θυμάμαι τι έψαχνα εκείνη την εποχη!!!)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36523
@Γιωργο δεν μου δόθηκε μέχρι σήμερα η ευκαιρία να σου πω μπράβο για την τότε αυτοκριτική, στο λέω τώρα!

Και για να κανω και τη δική μου μινι αυτοκριτική, κάποιες φορές έχω ποστάρει "απότομα κείμενα" σε αρχάριους συγχομπίστες. Ο λογος δεν ήταν σίγουρα να θίξω άτομα
Μαλλον υπερβολική αγάπη προς το χόμπι και τα ζωντανά, ήταν

Αυτά από μένα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-03-14, 22:08
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Σπυρο δεν εχεις και άδικο, εγω γενικά δεν πολυ γραφω γιαυτον τον λογο...
Τα περισσοτερα τα εχω στο μυαλο μου και τα εχω αποκτησει απο την εμπειρια μου οσο ασχολουμε με τα ενυδρεια, διαβάζοντας ,δοκιμάζοντας και μέτα προτεινω...
Τιποτα δεν ειναι απόλυτο...
Οταν γραψω στα φορουμ κατι , ξεκινουν οι αντιπαραθεσεις ή ο τρόπος στο οποιο τους βολευει.. οποτε και δεν εχω την υπομονη να λεω συνεχεια κανε αυτο κανε και εκεινο, αν καποιος πραγματικά θέλει να ασχοληθει υπάρχουν παντου πληροφορίες...
Τα δικά σου γραφόμενα , εμένα ποτέ δεν με πειραξαν ειτε ητανε για εμένα ή η για κάποιον άλλον, συνηθως καταντανε βαρετά , μπλα μπλα μπλα...
Πλακα κάνω, ειναι αναλυτικότατα ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-03-14, 00:00
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Έχω την γνώμη ότι η έκφρασή μας στο internet πρέπει να είναι η ευγενικότερη απ' όλων των άλλων συναναστροφών μας.
Γιατί δεν γνωρίζουμε τον άνθρωπο που "συνομιλούμε", τα πιθανά "πάθη" του, τα προβλήματά του ή τις πιθανές αντικειμενικές και υποκειμενικές δυσκολίες του.
Έτσι δεν πρέπει να είμαστε ανυπόμονοι και να θεωρούμε την εντύπωσή μας, βεβαιότητα.
Ο "πρωτοεισαγόμενος" στην κοινότητα ενός φόρουμ και ο αρχάριος σε ένα χόμπυ, μέσα στον τεράστιο όγκο νέων δεδομένων και πληροφοριών, δυσκολεύεται να διακρίνει ποια από τις γνώμες που δέχεται είναι η πιο αξιόπιστη και αυτή που έχει κάθε συμφέρον να ακολουθήσει.
Δεν πρέπει, ακόμα και αν ίσως είναι κάποιος, να χρησιμοποιεί τρόπο αυθεντίας που δεν σηκώνει αντίρρηση γιατί αυτό δυσκολεύει την μεταδοτικότητα και την αποδοχή της έστω και σωστής του άποψης.
Αυτή ήταν μια γενική άποψη , ο delta66 είναι πολύ δοτικός και ακούραστος και προσωπικά τουλάχιστον είναι ανάμεσα στα 3-4 άτομα που στηρίχτηκα σε δεδομένα προβλήματά μου.
Η ίδια εγώ, δεν έχω κατάλληλο τρόπο έκφρασης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μεταδώσω τις γνώμες μου ακόμα και όταν έχω ισχυρό κίνητρο να το κάνω, όπως όταν επιθυμούσα διακαώς να σωθούν κάποια ψάρια και μέσα σε μια φιλοζωική κοινότητα χιλιάδων ανθρώπων δεν κατάφερα τίποτα, γιατί δεν μπόρεσα να αντλήσω στήριξη.
Η πολύχρονη συμμετοχή με αναρτήσεις στα φόρουμς είναι δύσκολη διαδικασία, γιατί υπάρχει συνεχής ροή εισόδου αρχαρίων με πανομοιότυπες απορίες.
Στον βαθμό που όλο και νεότερα μέλη αφομοιώνονται και αναλαμβάνουν τις "εύκολες" απορίες, μπορεί να αντέχει ένας παλαιότερος για παρεμβάσεις σε πιο προχωρημένα θέματα. Διαφορετικά η φυσιολογική κόπωση, καθρεφτίζεται στο στυλ των απαντήσεών του και ίσως παρερμηνεύεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ρητινες για μαλακωμα του νερου Χρηστος Ζ. Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-05-13 16:46
blackwater με φυσικο τροπο palia13 Γλυκό νερό - Γενικά 15 15-03-13 05:42
ξερετε αλλο τροπο; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 6 21-01-10 18:08
Χρησιμες γνώσεις για το νερό chris the trik Ιστοσελίδες στο Internet 0 19-12-06 03:15
Ρητινες panos84 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 22-09-05 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05651 seconds with 15 queries